2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Son Sakarya mağlubiyeti ile birlikte matematiksel olarak sezonu kapatmış bulunuyoruz.

"Erken kalkan yol alır" felsefesiyle yola çıkmamız gereken sezonda Oktay Hoca'nın elinde nasıl bir kadro şekillenecek, gelecek yıl ne olacağız bunun planına başlamak gerekiyor.

Belki burda yazdıklarımızı kimse okumayacak ama "hocadan iyi mi bileceğiz" klişesinin tarihe gömüldüğü sosyal medya ortamında, takıma dair düşüncelerimizi ve yeni sezonda kadromuzda görmek istediğimiz oyuncularımızdan kısa kısa değerlendirmelerin yapıldığı, fikir ayrılıklarının olabileceği ancak düşünceye saygı gösterilen bir konu başlığı olur umarım.

Ne yapacağız, nasıl bir yapı olacak bilmiyorum ama Oktay Hoca'yı düşününce Avrupalı oyuncuların da içinde bulunduğu bir kadro düşünmek gerekiyor bence ilk etapta.

Kendi önerime gelecek olursak geçtiğimiz yıllarda da çok istediğim Coty Clarke'yi düşünmemiz gerekiyor bence. Kazan'dan Avtador'a geçti sene başında ve sezonu 20,9 sayı - 8,9 ribaund'la geçiyor.

[video=youtube;QfTlvBMh84E]https://www.youtube.com/watch?v=QfTlvBMh84E[/video]

Genel olarak ligimizden isimlerin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum, DJ Kennedy, Jarrod Jones, Billy Baron, Raymar Morgan, Gasper Vidmar, Davon Jefferson, Adonis Thomas, Kenny Boynton, Ra'Shad James, Bryon Allen, Moustapha Fall, Ivan Buva, Vladimir Stimac, Henry Sims, Jeffrey Crocket, John Roberson, Nigel Williams-Goss, Gabe York, Diante Garrett, Darius Johnson-Odom, Dallas Moore, Manny Harris, Jason Rich, Kyle Kuric, DeVaughn Akoon-Purcell, Elmedin Kikanovic, Marcus Landry, Zoltan Perl, Zanis Peiners, Darrin Govens, Mateusz Ponitka, Malcolm Hill, Lamar Patterson, Scott Bamforth, Coty Clarke, Matt Thomas, Thomas Walkup, Kelvin Martin, Tai Webster, Gerald Robinson, Kevin Punter, Sylven Landesberg, Glen Rice JR, Khalif Wyatt ve Jordan Theodore düşünülmesi gereken yabancı oyuncular. Barış Ermiş, Enes Berkay Taşkıran, Buğrahan Tuncer, Yiğit Arslan, Can Maxim Mutaf, Tolga Geçim, Metecan Birsen, Metin Türen ve Egeman Güven düşünülmesi gereken yerli oyuncular...

1. Kadro:

Jordan Theodore-Barış Ermiş
DJ Kennedy-Garry Neal-Buğrahan Tuncer
Mateusz Ponitka-Göksenin Köksal
Jarrod Jones-Raymar Morgan
Gasper Vidmar-Egemen Güven

2. Kadro:

Khalif Wyatt-Barış Ermiş
Jason Rich-Scott Bamforth-Yiğit Arslan
DeVaughn Akoon-Purcell-Zoltan Perl-Göksenin Köksal
Henry Sims-Jeffrey Crockett
Vladimir Stimac-Egemen Güven

Son düzenleme:
Ataman Stimac’ı düşünüyor mu bilmiyorum ama dakikaları azalmıştı diye biliyordum ama bu birkaç ay önceydi tabi şimdi bilmiyorum. Şayet düşünülmüyorsa ilk uzun hamlemiz olmalı kesinlikle. Buva’ya Valencia kanca atmış sanırım gider gibi. Benim 5 numara rotasyonum Fall-Stimac ideal olur gibi ama bu isimlerin Eurolig yapma ihtimal de var gibi bence. 4 numara olarak Kyle Weems fena olmaz gibi şu şartlarda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yeni konumuz hayırlı olsun, umarım içimize sinen transferlerin gerçekleştiği bir konu olur. Malum geçen yaz döneminde kimsenin içi rahat değildi. Evet bazı umutlu olan renktaşlarımız vardı ama sezon başında da dediğimiz gibi Hardy, Summers falan bu takımın oyuncuları olamaz. 1-2 maç iyi oynadılar diye bu takıma yeterli oldukları anlamına gelmez.

Benim tek temennim, Oktay Hoca'nın 10-11 ve 11-12 sezonundaki gibi karakterli, son topa kadar savaşan bir takım hüviyetinde olmasıdır. Yoksa elbette ki finaller görmemiz, kupalar almamız herkesin isteğidir ama birinci öncelik bu takımın tabiri caizse maç satmaması, rakip isterse CSKA olsun son topa kadar oynamaları. Biz taraftar olarak bunu görmek istiyoruz. Umarım Oktay Hoca'da bu sezonki takımdan feyz alır ve ona göre kadro kurar. Çok uzaklara gitmeye gerek yok ligimizde birçok yabancı cevherler var. Mesela BBSK'daki Ivan Buva çok kaliteli bir isimdi ama transfer olmuş galiba. Onu isterdim misal. Futbolda ligimizden oyuncu almayın deniliyor -ki buna ben de katılıyorum- ama basketbolda ligimizden oyuncu almak tek çaremiz. Çünkü ligimiz Avrupa'nın en iyi ligi. Orta sıralardaki takımlarda bile Euroleague'de oynayabilecek oyuncular var. Zaten Galatasaray adını duyduklarında öncelik bizim takım olur Fb ve Efes dışındaki takımlara göre.

Heyecanla bekliyorum yeni transferleri her ne kadar beklentilerimin altında olacak olsalar da.

Galatasaray'da genelde yapılanma konusunda geç kalmak önemli bir gelenektir. O yüzden de yine geç kalacağımızı düşünüyorum.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor, daha önce bu forumda da söylenildiği gibi 5 milyon dolar oyuncu bütçemiz olacak mı..? olmayacak mı..? Bence olmayacak
Peki oyuncu bütçemiz ne olacak benim tahminim 2.5- 3 milyon dolar civarı bir şey olur. Önce bu bütçe konusunun netleşmesi gerekiyor. Ondan sonra oyuncu önerilerimizi daha rahat yapabiliriz.

Raymar Morgan, Sammy Mejia her zaman takımda görmek isteyeceğim oyuncular. Buva beğendiğim bir oyuncu ama o tren kaçtı sanırım. Gary Neal'ı Avrupaya döndüğünden beri istiyorum, o da biraz toparladı sanırım performans konusunda..Coty Clarke iyi oyuncudur. John Roberson'u bu sezonun başında çok istemiştim ama bunlar hep bütçeye endeksli şeyler, önce bütçe netleşmeli.

Takımdaki yabancılardan Hardy ve Juskevicius belki kalabilir, diğerleri yolcu olur diye tahmin ediyorum.

İsim olarak daha donanımlı arkadaşlarımız gereken tavsiyeleri yazmışlar. Benim Oktay hocamızdan tek istediğim mücadeleden kaçmayacak, başarıya aç ve mümkün mertebe takım kimyasını bozmayacak oyuncularla kurulmuş bir kadro. Bu isim X'de olsa Y'de olsa benim için önemli değil. Rolleri oturmuş bir kadro kimyası en çok ihtiyaç duyduğumuz unsur.

Bütçe olayına gelirsek yönetime kim gelirse gelsin 4.5-5 milyon dolar civarı bütçe çerçevesinde devam edecektir çünkü Mali Kongrede bu bütçe kabul edildi. Bu bütçeyi aşabilmek için Odeabank isim hakkı 1 yıl daha devam ettiği için bu sponsorluğu tazmin edebilecek bir sponsor bulunamadığı takdirde ki imkansız görüyorum küçük sponsorluğa gidilip bütçe arttırılabilir.

Bu sene ki en büyük avantajımız Emir'e 700.000 euro vermeyecek olmamız. Bu paraya 2 tane şahane isim bile alabiliriz benim gözümde.

Boynton-Mehmet
DJ Kennedy-Buğrahan
Clarke-Göksenin-Altyapı
Minnerath/Jones-Metecan
Stimac-Labeyrie-Ege

Şöyle bir kadro yeterince tatmin edici olur benim için atlet ve mücadeleci bir takım oluruz. Her ne kadar bu sene Amerikalılardan yaka silkmiş olsakta kaliteli Avrupalılar ya Nba de ya da EL de oynuyorlar bir de Oktay hocanın Avrupalı seçimleri birazcık sıkıntılı hele bütçenin bu seviyelerde olacağı sezonda bir Savovic ya da Songaila faciası yaşama lüksümüz yok maalesef.Labeyrie çekebilirsek muazzam olur yazın Eurobaskette beğendiğim bir oyuncuydu fena da geçirmedi sezonu umarım düşünülür. İnşallah güzel ve sonununu mutlu bitirdiğimiz bir sezon geçiririz.

TURKCELL T70 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsim olarak daha donanımlı arkadaşlarımız gereken tavsiyeleri yazmışlar. Benim Oktay hocamızdan tek istediğim mücadeleden kaçmayacak, başarıya aç ve mümkün mertebe takım kimyasını bozmayacak oyuncularla kurulmuş bir kadro. Bu isim X'de olsa Y'de olsa benim için önemli değil. Rolleri oturmuş bir kadro kimyası en çok ihtiyaç duyduğumuz unsur.

Bütçe olayına gelirsek yönetime kim gelirse gelsin 4.5-5 milyon dolar civarı bütçe çerçevesinde devam edecektir çünkü Mali Kongrede bu bütçe kabul edildi. Bu bütçeyi aşabilmek için Odeabank isim hakkı 1 yıl daha devam ettiği için bu sponsorluğu tazmin edebilecek bir sponsor bulunamadığı takdirde ki imkansız görüyorum küçük sponsorluğa gidilip bütçe arttırılabilir.

Bu sene ki en büyük avantajımız Emir'e 700.000 euro vermeyecek olmamız. Bu paraya 2 tane şahane isim bile alabiliriz benim gözümde.

Şimdi şunun altını çizelim, 4.5-5 milyon dolar bütçemiz var diyeceklerdir ve bu muhtemelen toplam bütçe olacaktır. oyuncu bütçesi de iyimser ihtimalle 3-3.5 milyon dolar olur. içinde bulunduğumuz sezon oyuncu bütçemizin 4-4.5 milyon dolar olduğunu varsayarsak bu sezondan bile daha az bir bütçeyle mücadele edicez demektir ve bu da başlı başına bir yönetim başarısızlığıdır. Hem Dursun Özbek'e yazar hem de Mustafa Cengiz'e yazar. Bu şartlarda başarı zor, Mahmuti ile mücadele eden bir takım ortaya çıkarsa o biraz olsun taraftarı mutlu edebilir o kadar.. Yani tablo karanlık..

Basketbolda minimum 7-8 milyon dolar oyuncu bütçesi koymayan, düzgün bir sponsor vaadetmeyen bütün yönetimler benim için kaale alınmaya değmez durumdadır.

Şimdi şunun altını çizelim, 4.5-5 milyon dolar bütçemiz var diyeceklerdir ve bu muhtemelen toplam bütçe olacaktır. oyuncu bütçesi de iyimser ihtimalle 3-3.5 milyon dolar olur. içinde bulunduğumuz sezon oyuncu bütçemizin 4-4.5 milyon dolar olduğunu varsayarsak bu sezondan bile daha az bir bütçeyle mücadele edicez demektir ve bu da başlı başına bir yönetim başarısızlığıdır.

Basketbolda minimum 7-8 milyon dolar oyuncu bütçesi koymayan, düzgün bir sponsor vaadetmeyen bütün yönetimler benim için kaale alınmaya değmez durumdadır.

Amatör sporlar için son çıkan yasa sayesinde futboldan gelecek para masrafları vs karşılar bence. Oyuncu bütçesi direk 4.5 - 5 milyon dolar olur.

Amatör sporlar için son çıkan yasa sayesinde futboldan gelecek para masrafları vs karşılar bence. Oyuncu bütçesi direk 4.5 - 5 milyon dolar olur.
Gelecek para belki karşılar da zihniyet olarak gelen parayı bütçeden mi düşerler, yoksa bütçeye mi eklerler..? benim için cevap net. Atıyorum 1 milyon dolar gelecek olsun 4.5 milyon dolarlık bütçenin 1 milyonunu buradan karşılayalım derler:)

Almanya ve İtalya liglerinde belli potansiyeli olan ve üstüne koyabilecek yabancılara da yönelmeliyiz.

7 yabancılı şöyle bir rotasyon 4 milyon dolar civarına kurulur diye düşünüyorum;

P. Henry - Mehmet Yağmur
DJ Seeley - A. Avramovic
M. Ejim - Göksenin - Serkan
N. Djurisic - Emir - Metin
M. Kupsas - J. Sears - Ege

Son düzenleme:
Aykut abi düşünebileceğimiz oyuncuların çoğunu yazmış. Şu oyunculardan kurulu çok güzel kadrolar kurulabilir fakat erkenden kadro planlamasını yapmaya başlamalıyız. Bu oyuncular arasından EL yapacaklarda olacaktır. Bunun ilk örneği Thomas Walkup, Zalgiris Kaunas elini çabuk tutup Walkup'u aldı. Elimizi çabuk tutmazsak bu oyuncuları bizden daha düşük seviyeli takımlarda görmemiz çok olası. 4-5 milyon usd arası bir bütçe ile EuroCup'ta şampiyon olabiliriz.

Son düzenleme:
Genel olarak ligimizden isimlerin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum, DJ Kennedy, Jarrod Jones, Billy Baron, Raymar Morgan, Gasper Vidmar, Davon Jefferson, Adonis Thomas, Kenny Boynton, Ra'Shad James, Bryon Allen, Moustapha Fall, Ivan Buva, Vladimir Stimac, Henry Sims, Jeffrey Crocket, John Roberson, Nigel Williams-Goss, Gabe York, Diante Garrett, Darius Johnson-Odom, Dallas Moore, Manny Harris, Jason Rich, Kyle Kuric, DeVaughn Akoon-Purcell, Elmedin Kikanovic, Marcus Landry, Zoltan Perl, Zanis Peiners, Darrin Govens, Mateusz Ponitka, Malcolm Hill, Lamar Patterson, Scott Bamforth, Coty Clarke, Matt Thomas, Thomas Walkup, Kelvin Martin, Tai Webster, Gerald Robinson, Kevin Punter, Sylven Landesberg, Glen Rice JR, Khalif Wyatt ve Jordan Theodore düşünülmesi gereken yabancı oyuncular. Barış Ermiş, Enes Berkay Taşkıran, Buğrahan Tuncer, Yiğit Arslan, Can Maxim Mutaf, Tolga Geçim, Metecan Birsen, Metin Türen ve Egeman Güven düşünülmesi gereken yerli oyuncular...

1. Kadro:

2. Kadro:

Khalif Wyatt-Barış Ermiş

?Nigel Williams-Goss ? https://t.co/QeFQYLzLER
?Matt Thomas..? https://t.co/sOeQ0pSAy4
?Malcolm Hill..?
https://t.co/OnRDhYgpvv
?Gabe York ?
https://t.co/cDJ2c3wUTr
?Tai Webster ? https://t.co/KMsq9qKQYj
?Thomas Walkup? https://t.co/COMo3kSs0H
Kendimce bu sezon içinde beğendiğim bazı oyuncular hakkında yazılar yazdım. Okursanız sevinirim.

1. Kadro:

2. Kadro:

Khalif Wyatt-Barış Ermiş

Uzun olarak; Mindaugas Kupsas, Justin Sears, Julian Gamble, Dario Hunt, Jordan Morgan, Assem Marei, Mike Tobey. 3-4 Christopher Evans, Thomas Scrubb, Dez Wells, Ovio Soko, Ryan Kelly, 1-2 olarak; Chris Kramer, Levi Randolph, James Robinson, Abramovich, gibi oyuncuları da ekleyebiliriz bu listeye.

dee bost(jaime smith)-can korkmaz-buğrahan tuncer
osiris eldridge-göksenin
stan okoye(dominique sutton,jordan hamilton)-preldzic
nathan boothe-ryan kelly(robert carter,justin harper)
miro bilan(richard hendrix)-jalen reynolds-ege