2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Geniş kadro olsun herkes ister tabiki. Ama bütçe oranında geniş kadro kurulabilir. Ben hala Kanami yerine Buket daha fazla zorlanmalı. Derya da aynı şekilde. Bu iki oyuncu da Vakıfbank tan ayrılacak gibi duruyor. Türk pasör ve iyi bir Türk smaçör bulursak o zaman Pç orta ve libero rahatlıkla yabancı olur ve kenarda oturtabileceğin yabancı hakkınız olur. Ama Kanami pasör Logan ve İlkin smaçör olacaksa orta ve liberoda yabancı kullanamazsın. Yani en başa dönüyoruz takım planlaması doğru olmalı. Kanami yanına Duygu Düzceler değil Aslıhan Kılınç zorlanmalı. Libero için bence Buse geri alınabilir. Orta da yabancı hakkı kullanılacaksa kesinlikle Hurtagic tercih edilmeli. Son olarak Beren gidecekse yedek Pç için Meryem Boz yoklanabilir bir takım ile anlaşmadıysa.

Geniş kadro olsun herkes ister tabiki. Ama bütçe oranında geniş kadro kurulabilir. Ben hala Kanami yerine Buket daha fazla zorlanmalı. Derya da aynı şekilde. Bu iki oyuncu da Vakıfbank tan ayrılacak gibi duruyor. Türk pasör ve iyi bir Türk smaçör bulursak o zaman Pç orta ve libero rahatlıkla yabancı olur ve kenarda oturtabileceğin yabancı hakkınız olur. Ama Kanami pasör Logan ve İlkin smaçör olacaksa orta ve liberoda yabancı kullanamazsın. Yani en başa dönüyoruz takım planlaması doğru olmalı. Kanami yanına Duygu Düzceler değil Aslıhan Kılınç zorlanmalı. Libero için bence Buse geri alınabilir. Orta da yabancı hakkı kullanılacaksa kesinlikle Hurtagic tercih edilmeli. Son olarak Beren gidecekse yedek Pç için Meryem Boz yoklanabilir bir takım ile anlaşmadıysa.
Öncelikle yabancı sınırlaması konusunu netleştirmek için aşağıdaki bilgiyi paylaşıyorum. Sultanlar ligi, eğer yeniden son anda bir değişiklik olmazsa, 2023-2024 sezonunda 3+2 kuralı ile oynanacak.
.

Libero için Berin Yıldırım ı yazmayı unutmuşum ama Çukurova ile anlaştı haberlerini okumuştum. Eğer anlaşma olmadıysa libero da olabilir bence
Doğru. Berin Yıldırım, şu an Çukurova ile anılıyor. Orta düzey takımlar için iyi olabilir ancak ilk 4 için yapabileceği katkı düzeyi düşünülürse, bence Buse Kayacan daha iyi bir öneri gibi geliyor. Adı henüz transfer listesinde geçmiyor ancak yeni sezonda THY'de kalırmı/gidermi anketi var. Alınırsa bence de güzel fikir. Bence Duygu Düzceler de fena bir seçim değil. Kanami ile kesin anlaşma yapıldı ve birlikte iyi bir rekabet oluşturabilirler. Ben Nazlı'yı da görürsem sevinirim. Aslıhan'mı Duygu'mu derseniz, ben Duygu'yu tercih ederim. Meryem Boz yerine eğer mümkün olsa Ceren Kapucu'yu tercih ederim. Bu yıl için,çok daha yırtıcı ve bitirici bir performan gösterdi. Sultanlar Ligi sezonun ilk yarısındaki performansı ile gerçekten göz doldurdu. Endonezya'da da çok iyi performans verdi. Bunula ilgili olarak bekleyip görelim. Kurtagiç konusunda hemfikirim. En önemlisi de yüksek hücumlara karşı tam bir sigorta olduğu gibi, aynı zamanda orta hücumlarda çok etkili ancak çok hızlı davranılmalı çünkü gitti gidiyor.
Bugüne kadar bitti denilen veya resmiyete dönüşmemiş, 2023-2024 Sultanlar liginin tüm transferler özetini, maçtan hemen sonra, liste halinde paylaşacağım. Bu listeye bakarak da, gönlünüzden geçen ve takımımız için önereceğiniz isimleri paylaşabilirsiniz.

Önceden bahsetmiş olduğum SULTANLAR transferlere konu olan oyuncu ve kulüpler listesi ektedir. Sarı satırlar ismi iki takım ile geçenleri, yeşil satırlar ise, anlaşmaya varılan transferlerdir. Eğer bir hata varsa, yoruma ve düzeltilmeye açıktır. Bu liste içerisindeki ve dışındaki oyuncuların transferleri ile ilgili, son dakika gelişmelerini ve önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Sultanlar Ligi Yeni Transferler (Gelenler-Gidenler).pdf
    448.2 KB · Görüntüleme: 23
Önceden bahsetmiş olduğum SULTANLAR transferlere konu olan oyuncu ve kulüpler listesi ektedir. Sarı satırlar ismi iki takım ile geçenleri, yeşil satırlar ise, anlaşmaya varılan transferlerdir. Eğer bir hata varsa, yoruma ve düzeltilmeye açıktır. Bu liste içerisindeki ve dışındaki oyuncuların transferleri ile ilgili, son dakika gelişmelerini ve önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
Liste çok güzel olmuş. Anthi ile Macris THY'ye şüphesiz katkı sağlayacaktır ama Busa'nın Vakıfbank’a gitmesine açıkçası anlam veremedim.

Tuğba nın bize gelmesini çok isterdim ama listede THY yazıyor. 3+2 kuralını efektif kullanmalıyız. Bu arada Ceren Kapucu nün gelmesini bende isterim ama direk oynayacağı bir takıma gitmek ister bence

Rus takımlarının izole edildiği bir ortamda Cev Cup kadın voleybol takımının sürekli ve yegane hedefi olur. Ötesi 5 milyon dolarlık bütçeden başlıyor. Muhtelif tatminlere eriştikten sonra özellikle kadın basketbol ve erkek voleybola sürekli yatırım salonlardan, Gsbasket'ten ifade edilen sesti; temel vurguydu. Kulüp 2015-2016 sezonu itibariyle kadın basketbolda böyle bir projeksiyon ortaya koyamayacağını göze soktu; erkek voleybolda ise Dünya'daki kriz yakalanan bir jenerasyona ve 2 sezona sekte vursa da kaybedilmiş pek bir şey yok.

Bence de.
Ama bütçe yeter mi emin değilim.
Eczacıbaşı,Vakıfbank ve fb yetmiyormuş gibi gelecek sene THY de güçlü kadro kuracakmış
Sadece ilk dört takım'mı? Paylaştığım listeye bakarsanız, özellikle Kuzeyboru, Çukurova ve Nilüfer'in 2023-2024 kadro planlamasında adı geçenleri, ayrıca Sigorta Shop- Muratpaşa birleşmesini, bunlara ilaveten Beşiktaş'ın da yer alacağı yeni sezonu dikkate alarak, Galatasaray'ımızın hata yapmadan süratli ve isabetli kararlar almasını ve gerçekten geniş ve kaliteli bir kadro yapılanmasına gitmesini gerektiriyor. Herşeye bütçe bulanlar, bir zahmet buraya da bir el atmalıdır. Gerekirse bütçe revizyonu yapılmalı. Aksi halde, güdük kalacak yanlış ve eksik bir transfer politikası sonucunda, ilk 8'e girmek bile zorlaşabilir.

Önceden paylaşmış olduğum listeye, iddiaları dikkate alarak 13 yeni isim ekledim. Buna göre, Kuzeyboru, Nilüfer ve Muratpaşa Sigortashop, bayağı iddialı isimlerle anılıyor. Yana Shcherban, Stephanie Samedy ile birlikte Muratpaşa Sigortashop listesinde yer alıyor. Hatırlayacağınız gibi, Stephanie Samedy ile ilgili önceki paylaşımlarımda yorumlarda bulunmuştum. 2021 NCAA'in en iyi pasör çaprazı olarak Conegliano'ya transfer olmuştu. Eğer gerçekleşirse, kendisini Muratpaşa Sigortashop forması altında, Sultanlar Ligi'nda izleyeceğiz. Kimine göre iyi, kimine göre kötü transfer deniyor. İzleyip görelim. Darısı, 2023 sonunda serbest kalması beklenen ve bir aksilik olmazsa 2022 gibi 2023'ün en iyi pasör çaprazı ve hatta MVP adayı KendalL Kipp. Onu da 2024'ün ilk aylarında Galatasaray forması ile, sultanlar liginde izlemek, en büyük dileğim.
Yeni liste ektedir.

Ekli dosyalar

• Sultanlar Ligi Yeni Transferler (Gelenler-Gidenler)1.pdf
    454.1 KB · Görüntüleme: 11
Acısı ile tatlısı ile bir voleybol sezonu daha, nerdeyse geride kaldı. Önümüzdeki sezon kupalara katılımı garantilemiş olduk. Keşke şampiyonlar ligi olabilseydi ama zaten bunları önceden tartışmış, analiz etmiştik. Esasen, CEV/Balkan kupası bile olsa, bu bile önemli idi. Tüm sezonun emekleri, son iki maçta ya taçlandırılacak veya çöpe atılacaktı. Neyse ki, Aydın'ı iki maçta da yenerek (ki çok da kolay değildi), sezonu katılım hakkı elde ederek taçlandırmış olduk. Tüm kızlarımıza teşekkürler ve tebrikler. Ancak bu iki maçtaki müthiş performansı (özellikle de 2.maçtaki) nedeniyle, Logan özel bir teşekkürü hak ediyor. Onun bu yüksek performansı olmasaydı, bu maçlarda çok daha fazla zorlanabilir, hatta bu hakkı kaybedebilirdik. İlkin ve Anthi düşerken, özellikle Logan ve Mina, sazı eline aldı. Buna, son maçında Gamze'nin de katkısı eklenince, iyi bir sonuç alındı. Yine de Gamze'nin pas tercihlerindeki ısrarı dikkat çekti. Logan'ın ellerinden alev çıkarken, ısrarla Anthi'yi oynatmak istemesi ve arka arkaya yapılan hatalar, maçı zora sokabilirdi.
İlkin'i çok beğeniyorum, ama son dönemlerde, özellikle de hücumlarda, adeta kendisine olan güvenini kaybetmiş gibi. Smaç atılması gereken yerde plase tercihleri (ki bunlar da genellikle kolay karşılanabilecek yüksek plaseler) veya tam tersi olarak, plaseye gidilmesi gerekirken yüksek blokların üzerine smaçlar ve yediği bloklar nedeni ile, moral ve özgüven kaybına yol açtı. Çok dikkat çekici bir diğer konu ise, bu özgüven kaybı ile, çok fazla zamanlama hatası yapmaya başladı. Pas gelirken, topun altına erken girmesi, etkin smaç atmasına engel olmaya başladı. Oysa ki İlkin, zamanlama hatası yapmadan, topa abanarak yüksek smaç attığı zaman, takım için mükemmel bir hücum silahıdır. Servis karşılaması, zaten tartışılmaz. Anthi ise, bir süre önce, ligi kafasında bitirmiş gibi. Gidecekse, kendisine başarılar ama eminim ki hiçbir takımda, Galatasarayımızda bulduğu konfor alanını bulamayacak.
Ekte, sizlerle playoff'ların ilk iki maçına göre çıkarılmış istatistikleri, paylaşıyorum. Logan'ın istatistikleri, takdire şayan. Önceden, ikinci yarının ortasına kadar eleştirdiğim servis hatalarını bayağı düzeltmiş ve aynı zamanda da, rakibin hücumlarını sekteye uğratacak nitelikte etkin servis atıyor ve servis karşılamada da daha güven verici olmaya başlamış. Böyle devam ederse, nerede olursa olsun, kendisini başka seviyelerde izleyeceğiz. Bu noktada ilginç olan ise şudur ki, Kiraly, VNL Amerikan Miili Takımına Brooke Nuneviller çağrılmış. Hayretler içerisindeyim. Bizim ligimizdeki yerli oyuncuların birçoğu, İlkin, Meliha, Hande, Saliha, Şeyma ve daha birçoğu, Brooke'dan çok daha etkin. Herhalde Kiraly, Brooke'un Nilüfer soyunma odasındaki solo konserinden çok etkilenmiş. Amerikan Milli Takımı, kendisine üç gömlek büyükmüş gibi geliyor. Diğer ilginç isimler ise, Logan'ın takım arkadaşı Asjia O'Neal (orta oyuncu) ve Wisconsin'den Danielle Hart. Bu iki ismi ve Brooke'u, NCAA final 64 den itibaren yakınen takip edip izledim. İyi oyuncu olmalarına rağmen, profesyonel deneyimi olmayan adı geçen iki oyuncunun direkt milli takıma dahil olmaları, tam bir soru işareti. Merak edene, detay bir bilgi. Asjia O'Neil küçüklükten gelen problemler nedeni ile, iki kez açık kalp ameliyatı geçirdi. Ben olsam, aynı jenerasyon içinden gelen ve aynı turnuvada izlediğim ve şu anda Romanya Şampiyonu olan Alba Blaj'ın kadrosunda yer alan orta oyuncu Kaitlyn Hord'u çağırırdım. Oynayacak oyuncuların, VNL'de ne yapabileceğini, birlikte göreceğiz. Bu arada adı takımımızla geçen Danielle Cuttino ve Muratpaşa Belediye Sigorta Shop'un listesindeki Stephanie Samedy de, Amerika listesinde yer alıyor.
Ekdeki listede görebileceğiniz gibi, Logan hücum indexinde açık ara 1. sırada, Rank indexinde ise en iyi 5 oyuncu içerisinde yer alıyor. Liste ve diğer konularla ilgili görüş ve eleştirilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Playoff Smaçör Performansı.pdf
    298.3 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme: