Alex Poythress

Galatasaray, potada sürpriz bir transfer yaptı. beIN SPORTS’tan İsmail Şenol’un haberine göre; büyük babası vefat eden Ben Moore, ülkesine dönüp ailesiyle birlikte yaşama kararı aldı.
Sarı Kırmızılılar bunun üzerine son olarak Çin ekibi Jilin Northeast Tigers forması giyen 2.03 metre boyundaki forvet Alex Poythress ile el sıkıştı.
Üç ve dört numara pozisyonlarında görev yapabilen Poythress daha önce NBA’de Sixers, Pacers ve Hawks formaları giydi.
Geçtiğimiz sezon Hawks’ta 21 maça çıkan Poythress, maç başına 14.5 dakika süre alırken 5.1 sayı ve 3.6 ribaund ortalamalarıyla oynadı.

Madem bir transfer gücümüz vardı keşke bunu kısadan yana kullansaydık. Ya da en azından Auguste'u gönderip uzun rotasyonunda kafamız rahatlasaydı. Oyuncuyu tanımıyorum ama özellikleri belki bizim takım skorumuzu yükseltse de seviye atlatacak bir profilde olmayacağına işaret ediyor. 2 yılda takıma tartışmasız bir çember savunucu kazandıramamak büyük beceri hakikaten. Neyse hayırlı olsun.

Madem bir transfer gücümüz vardı keşke bunu kısadan yana kullansaydık. Ya da en azından Auguste'u gönderip uzun rotasyonunda kafamız rahatlasaydı. Oyuncuyu tanımıyorum ama özellikleri belki bizim takım skorumuzu yükseltse de seviye atlatacak bir profilde olmayacağına işaret ediyor. 2 yılda takıma tartışmasız bir çember savunucu kazandıramamak büyük beceri hakikaten. Neyse hayırlı olsun.

Oyuncu göndermek demek parasının tamamını ödeyip üstüne ekstra para ödemek demek. Ben Moore'un kontratı bitmişti zaten plan dışı bir hamle ya da kasadan çıkan ekstra bir para olmadı.

Bu iş belki Harrison'u biraz kendine getirir. Saha içinde biraz kopuk gibi görünüyordu. Umarım güzel bir birliktelik olur.

Oyuncu göndermek demek parasının tamamını ödeyip üstüne ekstra para ödemek demek. Ben Moore'un kontratı bitmişti zaten plan dışı bir hamle ya da kasadan çıkan ekstra bir para olmadı.

Bu iş belki Harrison'u biraz kendine getirir. Saha içinde biraz kopuk gibi görünüyordu. Umarım güzel bir birliktelik olur.

Auguste'a zaten sene başı 2. sezon üst üste verilen rol de saçmaydı. En baştan onla yolları ayırmış olsak belki takıma seviye atlatacak bir uzun için fırsat olurdu elimizde bugün. Yine de Auguste'la karşılıklı anlaşılabilse belki sezon sonuna kadar alacağı paranın yarısına filan pota altı bizden daha zengin bir Eurocup takımına rotasyon oyuncusu olarak paslanabilirdi. Yine yoktan para ödenmiş olacaktı ama bu kadar ardı ardına kötü transfer hamlesinden sonra Auguste kontratının cezasını ödeyip Moore'u takımda tutmayı yeğlerdim. 2 senedir komik paralara takımlar kuruluyor zaten, o kadar da lüksümüz olmalıydı. Ki bizim kadar anca savunmadan beslendiği zamanlarda etkin hücum edebilen guardsız bir takım için pota altında savunma liderliğini alabilecek iyi bir çember savunucu ve ribaundcu çok önemliydi. Bize bu anlamda seviye atlatabilecek oyuncunun Auguste'la uzaktan yakından alakası olmamakla birlikte Moore o profili az da olsa yaklaşabilen tek oyuncumuzdu. Arapovic sakatlıktan inanılmaz bir geri dönüş yapmazsa bu transferi bizi biraz yerimizde saydıracak bir hamle olarak görüyorum.

Tabii oyuncuyu tanımıyorum. Eğer topu yere vurup 3'te de oynayabilecek bir adamsa Göksenin'in denklemden çıktığı ve oluşabilecek savunma zaafiyetini Poythress'in pozisyonu için üstün fiziğiyle giderebilirsek o zaman daha başka bir takım oluruz. İnşallah bu transfer de bu ihtimaller düşünülerek yapılmıştır. Yoksa Poythress'in Moore'un rotasyonuna girip onun aldığı dakikaları alacağı senaryoda takımın profili konusunda müthiş bir katkı yapabileceğini düşünmüyorum. Yine de parkede görmek lazım tabii.

Arapovic'in dönüş tarihini bilmiyorum ama eğer Arapovic de dönerse kuvvetli bir uzun rotasyonuna sahip olacağız diye düşünüyorum.

Videoları izleyen herkes hücumda ekstra güç katacağını görmüştü zaten. Benim içinse savunmada neler yapacağı önemliydi. İlk maçı özelinde söyleyebilirim ki savunmada kesinlikle handikap oluşturacak biri değil. Fiziksel temastan kaçmadan oynuyor.

Ancak benim için en büyük handikapı reboundlarda etkili görmemem. 4 numara özelinde rebound özelliği idare edebilir ancak 5'e çekersek ciddi handikap yaratabilir. Whittington ile aynı pozisyonda oynuyor. Sürekli 4 numarada kullanırsak Whittington'un süreleri düşebilir ki sezon başından beri en istikrarlı oynayan oyuncumuzun verimini azaltmamıza sebep olabilir.

Whittington ile yanyana oynadığındaysa hücumda çok etkili bir takıma dönüşürüz ancak özellikle reboundlarda problem yaşarız. Whittington'un sürelerini azaltmadan Poytress'i ekleyebilmek için ikisini yanyana kullanabilmeliyiz. Ancak bu ikisi yanyanayken kısaların olabildiğince fizikli olması ve rebundlara destek vermesi gerek.

Whittington ile oynarsa rebound problemi yaşayabiliriz demiştim. Geri alıyorum. Whittington ile oynaması teklif dahi edilmemeli

5 numarayı yedekleyemeyecekse Arapovic de dönmüşken gerekli bir transfer miydi emin değilim. O bütçeyi oyun kurucuya aktarıp ön alan sertlik getirecek eli yüzü düzgün bir kısaya yönelmeliydik

Zerre savunma yapmıyor.
Ben Moore'un savunmada ki gayret ve isteğinin 10'da 1'i yok.
Hücum da çok iyi işler yapıyor olabilir ama 5 numara oynayan adam az da olsa savunma yapmalı.

Zerre savunma yapmıyor.
Ben Moore'un savunmada ki gayret ve isteğinin 10'da 1'i yok.
Hücum da çok iyi işler yapıyor olabilir ama 5 numara oynayan adam az da olsa savunma yapmalı.

Ligde muhtemelen pota altı savunması en kötü takımlardan birisiyiz. Alex, Arapovic ile nasıl olur ligde Zach yerine? Maşallah ITU maçında, Alex ve Zach elele Coleby'i yıldız yaptılar...

Galatasaray Doğa Sigorta'da sezon ortasında Ben Moore'un takımdan ayrılmasının ardından takım katılan ve gösterdiği başarılı performans ile dikkat çeken Alex Poyhtress'a Olympiacos talip oldu. Yunan ekibinin uzun rotasyonu için Amerikalı oyuncu ile ilgilendiği ifade edildi.

Euroohops'un haberine göre; EuroLeague ekiplerinden Olympiacos, geçtiğimiz sezon Galatasaray Doğa Sigorta formasını terleten Alex Poythress ile yakından ilgileniyor. Çok yönlü bir oyuna sahip olan ve uzun forvet ile pivot pozisyonlarında oynayan Poythress dışında Olympiacos, uzun rotasyonu için başka oyuncuları da değerlendiriyor.

Olympiacos‘un uzun oyuncusu Augustine Rubit’in de takımda kalma ihtimali devam ediyor. Ancak bu konuda henüz kesin bir karar yok. Rubit’in durumu, Sasha Vezenkov’un kontrat uzatma görüşmelerine göre belli olacak.

Geçtiğimiz sezon Galatasaray Doğa Sigorta formasıyla ING Basketbol Süper Ligi ve 7DAYS EuroCup’ta 22 maçta forma giyen Alex Poythress, 12.6 sayı – 6.5 ribaund – 1.1 asist ortalamalarıyla oynamıştı.