Euroleague Fantasy Challenge 2022-2023

Bazen, birinci gün ile ikinci gün arasında kurallara uygun sistem ve oyuncu değişikliği yapmanıza rağmen: Oopss İzin verilmiyor! uyarısı nedeniyle bu değişikliği yapamıyorsunuz. Oyunun kodlaması ile ilgili bir problem var ve çözümü kolay gözükmüyor. Daha önce de bu yüzden birkaç hafta 5-10 puan kaybettim. Bu durumu bazen oyuncuların ilk gündeki dizilişini değiştirerek çözdüm (3 lü forvet oynuyorsam ilk gün, forvetlerin sırasını değiştirmek gibi) ancak bazen çözülmüyor.

Bu durum başkasının başına geldi mi bilmiyorum.

Bazen, birinci gün ile ikinci gün arasında kurallara uygun sistem ve oyuncu değişikliği yapmanıza rağmen: Oopss İzin verilmiyor! uyarısı nedeniyle bu değişikliği yapamıyorsunuz. Oyunun kodlaması ile ilgili bir problem var ve çözümü kolay gözükmüyor. Daha önce de bu yüzden birkaç hafta 5-10 puan kaybettim. Bu durumu bazen oyuncuların ilk gündeki dizilişini değiştirerek çözdüm (3 lü forvet oynuyorsam ilk gün, forvetlerin sırasını değiştirmek gibi) ancak bazen çözülmüyor.

Evet bazılarımızın da başına geldi. Benim başıma gelmedi ama @Eyüp Özkaya nın başına da gelmiş. Sanırım dediğiniz gibi formasyonu değiştirince düzeliyormuş.

Ben bugün bahsettiğin sorunu yaşadım. 6.adam Jokubaitis'ti ve ilk 5'te yer alan Moerman'ı yedeğe çekerek pivot Othello Hunter ile K.Evans'ı ilk 5'e ya da 6. adama çekecektim. Rudy Fernandez de t2 oyuncusu olarak ilk 5'teydi. 1-3-1 dizilişi vardı ve bunu ya 2-1-2 ya da 3-1-1 yaparak Rudy'i de kenara çekip Othello ve Evans'a yüzde yüz puan veren ilk 6 posizyondan birine atayacaktım. Ancak her iki dizilişte de bahsettiğin hatayı verdi. Ben de sorun Rudy de sanıp onu yerinde bıraktım. T2 oyuncularının yerini istediğimiz gibi değiştirebilmemiz gerekiyordu. Meğerse sorun 6.adam olan Jokubaitis'in ben diziliş değiştirince ilk 5'e geçmesi be benim de değişen bir şey olmuyor diye yerinde bırakmammış. Aslında oyun kuralları açısından bir hata değil bu. Oyunun algoritmasında hata var. Yine de bu hatayla kavga etmeden 6.adamı yerinde bırakıp eğer diziliş seçenekleri imkan veriyorsa gerekli hamleleri yapmak mümkün.

Geçen hafta da bir önceki hafta t2'de Mirotic yerine kaptan posizyonuna çektiğim Chris Jones ile ilgili sorun yaşamıştım. Yine t1 gününde Mirotic yaptım kaptanı. Sonra sakatlık falan var mı diye son dakikalarda girdiğimde kaptanın halen C.Jones olduğunu farkettim ve yine kaptanı Mirotic yaparak düzelttim. Ama sonra Mirotic'in 35.2'sinden gelecek 70.4'e sevinirken bir baktım ki kaptan yine C.Jones gözüküyor. İşin kötü tarafı ertesi gün C.Jones -1 yaparak -2 de getirdi. Benim buradan net zararım 36.2 puan oldu. Üstelik klasikteki en iyi takımımdı. Yukarıdaki paragraftakine benzer bir sorun değildi bu dediğim. Çünkü hata verdiğini de hatırlamıyorum. Benzer bir sorunu Bayça da yaşamış. Gerçi o demek ki kaydetmemişim kaydettim sanıyordum dedi ama bence kaydetti ama sistem bunu görmedi.

İşin özü tüm bu konuları toparlayıp topluca bir şikayet yazısı yazmamız lazım oyun yöneticilerine.

Bu sezon ilk kez yazıyorum.

W.Baldwin'i 16.Hafta FB'ye karşı almıştım - 5 yaptı,sonraki hafta çıkardım tabi 33 + pr ile haftanın Mvp'si oldu.

Sonrası malum covid movid,tek maç oynanacak bu hafta,oyun ne olacak şimdi ?

Oyun amiyane tabiriyle b.. oldu. Bu sezon maçı ertelenen oyuncuların sezon ortalamaları alınıyor haftalık puanlarda. Bu kadro kurulduktan ve kayıtlar kitlendikten sonra yapılan ertelemeler için adil bir sistem ama çok önceden ertelenen maçı olanlar ve hatta haftalarca sakat olacağı bilinen oyuncuların da bu sisteme dahil edilmesi saçmalık. Ben draftta bunun ekmeğini geçen hafta Shields ile bu hafta da Nunnally ile yiyeceğim ama bu sistemin saçma olduğu gerçeğini değiştirmez. Kırmızı gözüken her oyuncu "0" almalıydı ya da kırmızıların oynama ihtimalini görüyorlarsa sarıya çevirip puan verirsin olur bu şekilde. Ama hem oynamayacak diyorsun hem de maç ertelendi diye sezon ortalaması puanı veriyorsun. Bu şekilde, klasik takımlarda o da oyuncu değişiklik hakkının izin verdiği kadar en düşük kredilerden en yüksek sezon ortalaması puanı almaya çalışılan bir oyun haline geldi. Bazı risk severler Milano Zenit maçından mümkün olduğunca oyuncu almaya çalışıp fark yaratmaya çalışabilir. Ama ne olursa olsun kaptan tercihi için Mirotic'in 24,xx puanını yeterli bulmayıp bu maçta herhangi bir oyuncu için riske girmek mantıklı değil. Kadroda kaptan yapılabilecek bir Mirotic yoksa bile Tavares ya da Larkin vardır muhtemelen çoğu kişide.

Bu hafta maçlar 2 hafta aradan sonra firesiz tamamlandı. Bu covid belası gerçekten çok sıkıntı çekmemize sebep oldu. Ertelenen maçlar keyfimizi kaçırdı. Konuştuğum birkaç arkadaşım da oyunu bırakır gibi oldular maalesef. Ama oyun herşeye rağmen devam ediyor. Bu hafta öne çıkan oyuncular. Zizic 36,3 , Lorenzo Brown 31.9 , Baldwin 30, Lo 30 oldu. Takımlarıma Zizic dışında diğerlerinden almıştım. Bu hafta Tavares ve Mirotic covid oldugundan dolayı onlardan epey kredi geldi, Milutinov almıştım kadroma. Daha önce Milanoya karşı kariyer ribaund rekoru kırmasına rağmen bu sefer etkili olamadı. Hezonja'yı da eski takımı Barca'ya karşı iyi oynar diye düşünüp aldım. Ama o da sadece 12.5 getirdi.

Kaptanlardan biraz kurtarmış oldum bu hafta. Her ne kadar Zizic ya da Brownu kaptan yapmasam da, Polonara, James ve Baldwinden hatırı sayılır puanlar kazandım.
Draft noktasına gelirsek eğer haftanın en kötü 2. puanını aldım. Aslında Hakan Türk bey oynamadıgından haftanın en kötüsü açık ara benim. Eyüp bey aradaki farkı iyice kapattı ve artık. Anıl ve Eyüp beyin üstünlükleri bariz ortaya çıkıyor. Yalnız orada 4 tane sakatım var. Bazıları covid ve daha önce kararlaştırdığımız gibi korumaya ihtiyacım var. 3 tane oyuncum Papagiannis, Okobo ve De colo iyi oyuncular. Bu konuda bir standard getirmek zorundayız. Seneye de draft olursa yine bu duruma bir bakmak lazım.

Sizde dilerseniz bu haftaları nasıl geçirdiğinizi oyunla ilgili beklentilerinizi yazabilirsiniz. Bu sene oyunun tadı biraz kaçtı maalesef. Draft konusunda da yenilikler olması gerektiği aşikar. Çoğu şeyi bize bırakıyorlar. Mesela yeni gelen oyuncu 10 krediden fazlaysa kime gidecek. Biz çekiliş yaparak alıyoruz onları ama aramızda tartıştığımız da oluyor. Bence seneye eğer yeterli katılım sağlayabilirsek 2 tane draft açalım ve 6'şarlı grup olsun. Gerçi bu sene bile 8 de kaldık ama. Gelecek sene belki ilgi daha yoğun olur. Eğer yine 8-10 kişi kalırsak yine öyle yaparız sorun değil tabi ama 12 kişi olursak daha çok oyuncu alabileceğimiz 2 tane 6'lı grup daha uygun olur diye düşünüyorum. Hem belki bu seneki eksiklikleri de gidermiş olurlar.

Ben Larkin yerine Lorenzo Brown alacaktım ama Larkin'de karar kıldım son anda yine. Pahalıya mâl oldu maalesef.. Blazevic yerine de Koumadje deneyeyim dedim o da Blazevic'in double doubleıyla pahalıya mâl olunca... Öte yandan ben de oyundan soğuyanlardanım. Erteleme maçları vs derken tamamen koptum oyundan. Kadrom da son 1 aydır sabit neredeyse. Tabii biraz da eve geç geldiğimden öyle kaynadı arada oyun. Bir daha ne zaman ısınırım bilmiyorum.

Iki haftadır M.Lo kadromdaydı bu hafta çıkarayım dedim 37.4 pr yapmış,oysa ilk gün iyi başlangıç yapmıştım Vezenkov 29 Da Silva 22 Spahija 10 Strazel yedek 7 pr üstüne pivotum Y.Fall sakat gözüküyor oynamamış.

Ben de de 3 takımda Chris Jones vardı. Sakatmış. Kötü oldu hiç puan alamadım. Tek takımda Lo 6. adamdı ondan 37,4 puan aldım. Vezenkov 4 takımda da var. 2 sinde kaptan oradan epey kazandım. Bakalım 2 tane kaptanlığı Larkin'e verdim umarım o da iyi yapar Monaco deplasmanında. Bir de 2 adet Diallo var son haftaların formda oyuncusu ondan da çok şey bekliyorum.

32 hafta Baldwin almayıp 1 kere dün için almıştım. O da oynamadı sebepsiz... Rubit'ten 28, koçtan 20, Moerman'dan 22 gelen yerde çok yazık etti kadroma. Ve ben onun için Larkin'i ısrarla almamıştım bu hafta Micic'ten çıkıp... Yine de her şeye rağmen 160+ puan ile son 1 aydır çıkış grafiğimi sürdürdüm :D Oynadığım sezonların son partında anlamsız bir kehanet geliyor ve yaptığım oyuncu tercihleriyle yüksek puanlarla h2h'de de yeniyorum herkesi.

Liglerin normal sezonu bitti ama play-off ve final four için yeni ligler oluşturulabilecek ve mevcut liglere burada alınan puanlara göre eklemeler yapılacak. Ama sadece normal sezon için de ayrı puan durumu olacak. Bugün nihayet bu güncelleme geldi ve yeni takımlarımızı ve liglerimizi klasik-draft farketmeksizin oluşturabileceğiz. Bununla ilgili kapsamlı bilgiyi sonraki mesajda vereceğim. Şimdilik liglerde ilk 5 sırada bitirenleri eskiden yapıldığı usulde aşağıya bırakayım;

GS Basket Klasik Ligi

🏆Fildişi Salihlispor (Birkan PALA): 4.768,25 puan

🥈Sp (Sabri PAMUKOĞLU) : 4.653,37 puan

🥉Funnel Cake (Anıl DEMİRBAŞ) : 4.607,01 puan

4- HakanTürk_2 (Hakan TÜRK) : 4.546,53 puan

5- HakanTürk_1 (Hakan TÜRK) : 4.537,80 puan

GS BASKET LEAGUE

🏆Sp (Sabri PAMUKOĞLU) : 4.653,37 puan

🥈Funnel Cake (Anıl DEMİRBAŞ) : 4.607,01 puan

🥉GOGO (Zeynep Emir) : 4.530,20 puan

4- Chill or Chill (Anıl DEMİRBAŞ) : 4.428,01 puan

5- Luke skywalker (Bayça ORAL) : 4.286,09 puan

GS Basket H2H Ligi

🏆Fildişi Salihlispor (Birkan PALA): 25G 8M (4.768,25 puan)

🥈GOGO (Zeynep Emir) : 24G 9M (4.530,20 puan)

🥉Carcosa (Ümit BERK) : 24G 9M (4.132,47 puan

4- Ata-Man (Bayça ORAL) : 22G 11M (4.223,77 puan)

5- Tosun Pasa (Ayhan BOZDENİZ) : 19G 14M (4.117,59 puan)

Sezon Ortası 1

🏆 ISTANBUL LIONS (Eyüp ÖZKAYA) : 2.332,58 puan

🥈 Skywalker (Bayça ORAL) : 2.319,62 puan

🥉 HakanTürk_3 (Hakan TÜRK) : 2.317,64 puan

4- Pump Fake (Zeynep Emir) : 2.286,11 puan

5- pure class (Anıl DEMİRBAŞ) : 2.191,42 puan

Sezon Ortası H2H

🏆 IFK Basketball 3 (Giuliano ADAGLIO): 15G 2M (2.721,30 puan)

🥈Sredinci (Marko STANKOVIC) : 15G 2M (2.393,05 puan)

🥉 Midrayne (Ozan Özgür ÖZGÜN) : 12G 5M (1.968,18 puan)

4- Skywalker (Bayça ORAL) : 11G 6M (2.319,62 puan)

5- ISTANBUL LIONS (Eyüp ÖZKAYA) : 10G 7M (2.332,58 puan)

GS Basket Draft Ligi

🏆
Chill or Chill (Anıl DEMİRBAŞ): 4.494,55 puan

🥈
Ata-Man (Bayça ORAL): 4.428,20 puan

🥉 Istanbul KINGS (Eyüp ÖZKAYA): 4.279,50 puan

4- Carcosa (Ümit BERK): 3.868,22 puan

5- Mehmet BC (Mehmet YILMAZ): 3.802,24 puan

Draft liginde play-off harici sıralama bu şekilde oldu.

Son düzenleme:
Geçen sezon ilk 4'te bitirmiştim. Bu sezon çok saçmalıklarla geçirdim. Ancak son 2 ayda yaptığım çıkışla lig şampiyonu dahil hemen herkesi yenince iyi bir yere tırmanabildik ve 7.bitirdim sanırım sezonu.

@Eyüp Özkaya bey devralmış başlığı. Teşekkür ederim kendisine. Bu sezon ben de pek çok takımımı ilk 5'e sokabildim. İyi bir sezon geçirdim. Özellikle draft ligi baya zevkli geçti. Uzunca süre 1. sırada olmama rağmen @Anıl Demirbas 'ın harika takımına geçildim. Kendisini tebrik ederim. Draft'e ve klasik lige katılanları da tebrik ederim.
Eyüp beyin kurduğu liglere de katılmaya çalışacağım. Herkese tavsiye ederim lig bitmedi.

"GS Basket Klasik Ligi Play-Off" adıyla play-off ligini kurdum. Katılmak isteyenler için lig kodu; 250C6A64

H2H Ligi için ise "GS Basket H2H Ligi Play-Off" ligini kurdum ve 3B075462 kodunu girerek arattığınızda ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki kodları halen girerek liglere kaydolabilirsiniz. Ayrıca daha önce normal sezonda katılmamış ve katılıp da ilk 4'e girememiş olanların da dahil olabileceği play-off ve final four'a özel draft ligi oluşturdum. Katılım için mail adreslerinizi bana özelden göndermeniz benim de size davet atmam gerekiyor. Talepleri bekliyorum.

Yukarıdaki kodları halen girerek liglere kaydolabilirsiniz. Ayrıca daha önce normal sezonda katılmamış ve katılıp da ilk 4'e girememiş olanların da dahil olabileceği play-off ve final four'a özel draft ligi oluşturdum. Katılım için mail adreslerinizi bana özelden göndermeniz benim de size davet atmam gerekiyor. Talepleri bekliyorum.

Draft ligine katılmak için son çağrı... Yarın play-offlar başlayacağı için draftları bir an önce bitirmemiz gerekecek. Bu nedenle katılacak olan varsa bana özelden yazabilir. Bu akşam draft yapılacak, o yüzden düşünüyorsanız geç kalmayın.