MotoGp 2022 Sezonu

Sürücüler Klasmanı Şampiyonluğu İçin Favoriniz?

 • Enea Bastianini (İTA)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Brad Binder (G.AFRİKA)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Aleix Espargaro (İSP)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Joan Mir (İSP)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Johann Zarco (FRA)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Jack Miller (AUS)

  Kullanılan: 0 0.0%
 • DİĞER

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  3
 • Anket kapatılmış .
2022 Sezonu Katar ve Endonezya'da düzenlenen 2 yarışla başladı. Marc Marquez'in 2 sezon önce yaşadığı sakatlık sonrası herkese açılan şampiyonluk yarışında 2020'de vatandaşı İspanyol MIR, 2021'de ise Fransız QUANTARARO şampiyon olmuştu. 2 şampiyonun da ortak özellikleri istikrarlı olmaları ama dominant olamamalarıydı. Bu yıl da benzer şekilde başladı ve 2 yarışın da podyumunda birbirinden farklı 3lü yer aldı. Hatta yarışlardan birinde podyum yapan sürücünün diğer yarışta yapabildiği en iyi derece de 8.lik oldu. Kimisi bunu heyecanlı görebilir ama ben bunu seviyenin düşüklüğü olarak görüyorum. Yüksek bir çıta yok şampiyonluk için. Eskisi gibi yani M.MARQUEZ, LORENZO, STONER ve elbetteki ROSSI gibi dominant şampiyonlar yok. Onlar bazen sıkıcı yarışlara sebebiyet verip işi biraz abartsa da geçildiklerinde de heyecan yaratırlardı. Çünkü yapılan işin ne kadar büyük olduğu da görünürdü. Sadece MotoGp için değil tüm sporlar için dominant sporculara ihtiyaç var. Bu birden fazla olsun ki rekabet olsun ama her organizasyonda farklı bir ismi tepede görünce yıldızlar yaratılamamış oluyor. Neyse kişisel düşüncemi de belirtmiş oldum ama bu nokta önemliydi. Umarım ön plana çıkan sporcular daha istikrarlı gözükürler.

Sizce sürücüler klasmanında şampiyon kim olur?
 

Ekli dosyalar

Arjantin'deki sezonun 3.yarışında sürpriz sonuçlar yaşandı. Aleix ESPARGARO kariyerindeki ilk birinciliği elde ederek sürücüler klasmanında da ilk sıraya otururken ardından gelen 3 isim de İspanyol sürücü oldu. Yani ilk 4 sırayı İspanyol sürücüler elde etti ki bu motogp'de en büyük habitata sahip İspanyollar için bile büyük bir başarı.
 

Ekli dosyalar

Sezonun 4.yarışı Birleşik Devletler'de koşuldu ve ilk yarışın kazananı İtalyan Enea BASTIANINI bu sezon 2 yarış kazanan ilk sürücü olmayı başardı. Bu başarı kendisini aynı zamanda 61 puanla genel klasman liderliğine yükseltirken, yarışın 2.si Alex RINS de 56 puanla genel klasman 2.liğine yükseldi. Arjantin'in galibi Aleix ESPARGARO ise 11.sırada kalınca genel klasman liderliğinden 50 puanla 3.lüğe düştü. Görünen o ki farkların açılmadığı net bir şampiyonluk adayının olmadığı bir yıl olacak yine. Nitekim geçen senenin şampiyonu Fabio QUARTARARO da ABD yarışının ardından bu tip pistlerde zirveye oynamaya uzağız dedi. Avrupa için ümitli ama göreceğiz. Kendisi şu an liderin sadece 17 puan gerisinde 44 puanla 5.sırada.
 

Ekli dosyalar

MotoGP sezonun 5. ve 6.yarışları olan Portekiz ve İspanya GP ile Avrupa sezonunu açmasıyla beraber kaotik genel sıralama da yerine oturmaya başladı. Özellikle son yarışta ilk 2 sırada geçen sezonun ilk 2'si BAIGNANA(Kazandı) ve QUARTARARO'nun bulunması işleri rayına oturtmuş gözüküyor. Son şampiyon Fabio QUARTARARO Avrupa başlangıcından çıkardığı 45 puanla genel klasman puanını 89 puana yükselterek ilk sırayı almayı başardı.
 

Ekli dosyalar

Sezonun 7. yarışı olan Fransa GP'sini Enea BASTIANINI kazandı ve bu sene 1'den fazla yarış kazanan tek sürücü olarak 3.yarışını da kazanmış oldu. Ancak bu genel kalsmandaki 3. posizyonunu değiştirmedi ve onu liderin 8 puan gerisine yerleştirdi. Yarış birincilikleri dışındaki en iyi derecesinin 8.lik olması istikrarsızlığını yenebilirse halihazırda lider son şampiyon da olan Fabio QUARTARARO'nun en büyük rakibi olabilir. QUARTARARO aldığı 4.lükle 102 puanla liderliğini korurken onu yarışı 3. bitiren Aleix ESPARGARO 98 puanla takip ediyor.

NOT: Anket oy vermemiş ve vermiş olup değiştirmek isteyenler için yeniden açılmıştır. Miguel OLIVERIA yerine şampiyona 2.si Aleix ESPARGARO ankete eklenmiştir.
 

Ekli dosyalar

Bu hafta sonu yapılan İtalya GP'sini kendi ülkseinde kazanmayı başaran Francesco BAGNAIA böylelikle son 3 yarışın 2'sini kazanaarak şampiyonluk yarışında ben de varım desi. Ancak geçen sezonun 2.si aradaki Fransa GP'sinden puan çıkaramamıştı. Sezona da çok kötü bir giriş yapmış olduğundan bir türlü istikrar parıltısı göremedik kendisinden. Umarım üst üste 2 iyi yarışını görebiliriz kendisinden. Yarışı 2. sırada bitiren son şampiyon Fabio QUARTARARO ise bu sezon belki sadece 1 kez yarış kazandı ama bu yarışla beraber aldığı 3. ikincilikle istikrarlı bir çizgide giderek genel klasman liderliğini 122 puanla korudu. Podyumu tamamlayan Aleix ESPARGARO ise üstüste 4.kez 3. olmuş oldu ve puan farkının fazla açılmasına izin vermeyerek 8 puan geriden 114 puanla lideri takip ediyor. Şampiyonluk yarışındaki bir başka İtalyan Enea BASTIANINI de vatandaşı gibi istikrarsız gidişini sürdürüyor ve yarış dışı kalarak bu yarıştan puan çıkaramadı. 8 yarışın 3'ünü kazanarak en fazla yarış galibiyetine sahip sürücü olmaya devam eden BASTIANINI'nin bu yarışlar dışındaki en iyi derecesi 8.lik olmaya devam ediyor.

Sezonun bir sonraki yarışı Katalonya GP'si bu hafta sonu gerçekleşecek. Anketi de o tarihe kadar yeniden oy verilebilir hale geitriyorum.
 

Ekli dosyalar

Üst