Oyuncu Önerileri

Dursun Özbek seneye bütçenin 4 milyon euro olduğunu söylemiş.
Kendisinden daha iyi bir senaryo da beklenemezdi zaten, Dursun Özbek bu işte, çapı bu.
Bu küçük olsun bizim olsun zihniyeti tamamen bitmediği sürece Galatasaray'dan hiçbir şey olmaz.

Ayrıca site neden sürekli çöküyor arkadaşlar..? var mı bilen..?
Bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılıyor mu twitterdan vs biz üyelere..?

Son düzenleme:
Biraz uzun bir girdi olacak. Elimden geldiğince, takip ettiğim, izlemesem de bir şekilde dikkatimi çeken ve tecrübesine güvendiğim veteran oyuncuları yazmaya çalışacağım.

Daha önceki yıllarda Whiteside dan Alex Kirk e kadar pek çok oyuncu yazmıştım. Bazılarını ısrarla yazdım, bir bölümünü başka takımlarda da olsa Türkiye de gördüm, çok iyi yerlere geleceğini düşündüğüm bazı oyuncular da bekleneni veremedi. Durumu olmayanlar ve canı istemeyenler okumayacaktır zaten ama ben belki birinin işine yarar diyerekten elimden geldiğince burayı zenginleştirmeye gayret edeyim.

Öncelikle daha önce Devin Booker, Kyle Weems i filan yazdığım Fransa Pro B de bu sezon dikkat çeken oyunculara değineyim. Bizim ikinci lig takımları da buradan epey oyuncu alıyor. Yedinci yabancı veya uygun fiyatlı oyuncu kontenjanı için cazip bir pazar.

Center:

Mahomed Kone iyi atlet ve iyi bir savaşçı. .

Jarvis Williams müthiş bir atlet, çok iyi bir savunmacı ama serbest atış yüzdesi oldukça kötü.

Forvet:

Anthony Robertson iyi bir atlet ve fena da şutör sayılmaz. Bence oyun zekası da gayet iyi, düşünülebilir.

Christopher McKnight müthiş bir atlet ama gerisini bilemiyorum. Hakkında epey yazı çıkıyor.

Guard:

Chamberlain Aguchi Afrika şampiyonalarında genelde MVP oluyor, çok akıllı, iyi şutör, fundamentali çok iyi ve skorer bir oyuncu.

Garrett Sim: Müthiş bir oyun kurucu değil ama şutuna güvenilecek, şut mekaniği çok düzgün bir oyuncu.

Gelelim Pro A ya. Burada da öne çıkan oyuncuların bir bölümü tanıdık gelecektir.

Cameron Clark ı İsrail de oynarken de yazmıştım. Bence gayet all around bir oyuncu.

AJ Slaughter oldukça underrated diye düşünüyorum. Doğru parçalarla yan yana gelirse çok tehlikeli bir kimyanın tutuşturucusu olabilir.

Charles Kahudi kulüp takımlarında da Milli Takım da olduğu gibi rol oyuncusu. Atlet, güvenilir şutu var, çok top kullanmıyor ve topsuz oyunda iyi. 2-3 oynar.

Mouhammadou Jaiteh yıllardır hot prospect tadında geziyor. Fiziken Avrupa nın en üst düzey pivotu denebilir.

Tim Blue yu Pro B de oynadığı yıllardan beridir takip ediyorum. Tam bir buzzer beater ama rol oyuncusu olabilir mi muamma. Bir forvet için tüm özelliklere sahip.

Isaiah Miles ı da tanıtacaktım ama sanıyorum Uşak a gelmiş, hoş gelmiş.

Will Daniels sürekli İsrail e gidip gelenlerden. Kafa yok ama reboundlara katkı, atletizm filan gayet düzgün. Şutu da fena değil.

Daryll Watkins senelerdir yazdığım bir oyuncu. NBA serüvenini Udoh a benzetiyorum, biraz hırslı olsaydı oralarda Pachulia tarzı bir uzun olabilirdi. Fransa da gayet iyi işler çıkarıyor arada.

Steven Smith i yazmamak olmaz. Julian Wright ı yazdık epey prim yaptı, belki o da yapar. O da bir zamanlar Pana da uçup kaçardı. Sanırım çok yaşlandı.

Gelelim İspanya ve İtalya ya:

Shane Whittington bu sezonu iyi geçirdi. Biraz dış şutu olan Alex Kirk ile Justin Hamilton arası bir oyuncu.

Scott Bamforth sırf topu yere vurabildiği için benim gözümde Diebler ve Janning gibilere yeğdir. Sanıyorum İtalya ya transfer oldu. İspanya da iyi bir sezon geçirmişti.

Edwin Jackson iyi bir skorer. Zaten herkes biliyor.

Will Thomas geçtiğimiz yıl yazıldı çizildi ama getiremedik. Bence çok yararlı oyuncu, bu sezon tüm pis işleri yapmasına ek olarak istatistikleri de mükemmel. Ama iyi piyasa yaptı.

Marcus Landry daha önce de yazdığım bir oyuncuydu, şimdi İtalya ya geçti ve gücünün yanına skorerliğini de ekledi. İyi bir takım oyuncusu ve gerektiğinde post oynayabiliyor, ceza şutu da iyi.

Samardo Samuels i sevmem, daha önce hep karşı çıktım ama Çin e dönmezse alınabilir çünkü piyasası kalmadı, ucuza gelebilir.

Amath Mbaye bu sezon iyi prim yaptı, tam bir açık alan uzunu. Sisteme göre alınabilecek bir oyuncu.

Michael Bramos desek bizimki gibi bütçeyle alınabiliyorsa kaçırılmaması gerekenlerden.

Julyan Stone bir ara Antep e gelmişti sanırım. Çok iyi savunmacı, ucuza da oynar, kadro yapısına göre alınabilir.

Joe Ragland disiplinsiz filan ama bu guard kıtlığında iyi oyuncu. Yerleşik oyunda biraz sırıtıyor tabi...

Fran Pilepic f/p oyuncusu.

Jarrod Jones uçamayan takımlara atlet olarak monte edilebilir. Başka da çok olayı yok. Adonis Thomas var bir de yine İtalya da yenilerden, o da bu tip bir oyuncu.

Gelelim Avrupa nın geri kalanına:

Rotnei Clarke bir İtalya da bir İskandinavya da bir bakıyorsun Avustralya da. Süper şutör ve çok tecrübeli bir guard. Bence iyi de bir oyun kurucu, alınabilir.

Janis Blums senelerdir yazdığım bir oyuncu. N'olur gelsin.

Ben Magden bence hep arada kaynamış bir oyuncu. Süper şutör, oyun zekası da yüksek. Bir denemekte yarar olabilir.

Kyle Weaver veteran olarak eklenebilecek oyunculardan, Steven Smith in kısası. NBA tecrübesi de vardı sanki.

Suad Sehovic e poor man s Micov denebilir ama bence o hırsı ve şut yüzdeleriyle bunun bir adım ötesine de geçebilir.

Thomas Kelati tam bir veteran, ayrıca fundamentali ve şut mekaniğini de çok beğenmişimdir yıllardır.

Arturs Berzins i de artık Milli Takımlar dışında izleme fırsatı bulalım. Bence ülkesinin dışına çıkma vakti geldi. İyi bir uzun.

D'or Fischer ve Shawn King ikilisinden biri boyalı alan karartıcı olarak iyi iş görür.

Laksa Martins ve Aigars Skele çok iyi şutörler, bence iyi Eurocup oyuncusu olabilirler.

Jessey Voorn bence saklı kalmış çok özel bir oyuncu. Biraz apaçi ama tam bir f/p oyuncusu potansiyeli var. Topu elinden çıkarma hızı Carroll a yakın.

Kıta dışına çıkarsak:

Jordan Hamilton diyecektim ama bunu da Uşak almış.

Jonah Bolden müthiş bir atlet ama Kızılyıldız sezon biter bitmez kapmış.

Jhonatan Araujo, Kevin Foster ve MJ Rhett Dominik ten dikkat çekenler. Hiç izleme şansı bulamadım.

Mike Moser şans eseri izlemiş olduğum bir oyuncuydu. Şimdilerde Avrupa dışında takılıyor. Bence potansiyelli bir oyuncu.

Cory Jefferson hücumda etkili bir oyuncu. Ucuza gelebilir diye düşünüyorum, Ruslar erken davranmazsa elbette.

Donald Sims çok iyi şutör ama kısıtlı zamanda yeterince izlemedim.

Jeremiah Massey in solak oluşu yeter. Bırakmadan gelse de biraz izlesek.

Ricardo Powell ve Ricardo Ratliffe den ilki Güney Amerika da baya ülke gezmiş ve ünlenmiş bir oyuncu. İkincisini izlemedim, Filipinler de takılıyor ve istatistikleri fena değil.

Lee Roberts arada bir bu taraflara uğrayan bir oyuncu, dominant ve pozisyonu için oldukça fizikli.

Marshon Brooks çok beğendiğim bir oyuncu değil ama hücumda çeşitlilik yaratabilecek bir oyuncu.

Josh Powell bence fena alternatif olmaz ama Oly bile tutmadıysa onların da bir bildiği vardır.

Thomas Abercrombie bir sıçrama arası verdirebilir. Bunun da ismi geçtiğinde hep karşı çıkardım ama düzgün bir kimya oluşturulduğunda iyi katkı verebiliyor.

Son olarak veteranlar diyelim:

Ike Diogu, Francisco Garcia, Pete Mickeal.

Kore liginde Samsung' da oynuyordu en son.Uzun yıllardır orada.Çoğu maçını canlı izlemişimdir. 2.03 lük boyuna rağmen pota altını karartır.Savunma,hücum ribaundlarında ve orta mesafe şutlarda da iyi. Csk'daki Hines'a benzetirim mücadeci özellğini.Filipinler ligi 3' er aylık periyodlarda oynandığı için geçici olarak geldi. Büyük ihtimal 1 ay sonra başlayacak Kore ligine geri dönecektir.Çok isterim bize gelmesini.

Abdel Nader - Boston Celtics (Maine Red Claws)

Geçen yıl draft edildi ancak Boston'dan henüz bir kontrat alamadı. Forvet rotasyonundaki zenginliği de düşünürsek alacak gibi de durmuyor. İyi bir yaz ligi geçiriyor. Kontrat alabilme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum ancak yine de yazmak istedim. Alt sıra seçimlerinde gördüğüm en ideal oyun zekasına sahip. Takımı forvetten müthiş yönlendiriyor. İyi bir savunmacı diyemem ama rakibin karşısında kalıyor olması hiç yoktan iyidir denilebilir. Çembere özgüvenli gidiyor. Şutu da iyi seviyede. All Around Forvet tanımına uyan bir oyuncu. Geçtiğimiz yıl gelişim liginde en değerli oyuncu seçildi.

[video=youtube;Jshsc7qpYj8]https://www.youtube.com/watch?v=Jshsc7qpYj8[/video]

Christian Wood

2015'de seçilmişti o da kontrat almasına rağmen istediği süreleri bulamadı ancak yine iyi bir yaz ligi sezonu geçiriyor. Dış şutuna fazla güvenmiyor olmasıyla birlikte geçiş hücumlarındaki çabukluğu oyun olgunluğu ve atletizmi üst düzey. Savunma yapabilen atletik 4 numaralar avrupa'da pek bulunmasa da Avrupa'ya düştüğü takdirde önemli işler yapacağını düşünüyorum

[video=youtube;Hyt5McHmIKg]https://www.youtube.com/watch?v=Hyt5McHmIKg[/video]

Cory Jefferson

Beşiktaş'ın Earl Clark hamlesine benzer bir hamle olabileceği kanaatindeyim oyunda onun kadar hareketli değil ancak önemli bir 4 numara olduğunu düşünüyorum. Pick&Pop'ta çembere orta mesafeden önemli bir istikrarı var. Uzun yıllardır NBA'de olmasına rağmen istediği kontratı alamadı. Geçen yılı Filipinler Ligi'nde geçirdi.

[video=youtube;IFdkGRucgQU]https://www.youtube.com/watch?v=IFdkGRucgQU[/video]

Dwight Buycks

Epey süredir ortalarda görünmüyor ancak çoğumuzun bildiği bir oyuncu. Gelişim liginde iyi de performans sergiliyor. Düşük bütçede alınabilir bir risk olarak görüyorum.

[video=youtube;6wlS2ywAdtk]https://www.youtube.com/watch?v=6wlS2ywAdtk[/video]

Cady Lalanne

Yine geçen yıl yazdığım oyunculardan birisi. Spurs'un Yaz Ligi takımında forma giyiyor. Dışarıya açılabilen 5 numaralardan.

[video=youtube;e8Z9sbpjDYw]https://www.youtube.com/watch?v=e8Z9sbpjDYw[/video]

Dwight Buycks

Epey süredir ortalarda görünmüyor ancak çoğumuzun bildiği bir oyuncu. Gelişim liginde iyi de performans sergiliyor. Düşük bütçede alınabilir bir risk olarak görüyorum.

[video=youtube;6wlS2ywAdtk]https://www.youtube.com/watch?v=6wlS2ywAdtk[/video]

Dwight Buycks için Maccabi iddiaları var. Alamazlarsa bize isteyeceğim bir oyuncu. Bu bütçelere alınabilecek bir risk.

Kendrick Perry. Nizhny'de oynuyor, Bobby Dixon mayası var adamda. Tabi Dixon gibi keskin bir şutör ve winner karakter olup olamayacağını zaman gösterecek. Takipte kalmaya değer.

Michal Michalak'ı izlemeye çalışıyorum. 2-3 için gayet iyi ball-handlingi var ama çabuk dağılıyor.

DeQuan Jones. Çok acayip bir hücum silahı, 3 numara, tertemiz şutu var ve atletik. Yalnız biraz tereddütle yaklaşıyorum halen. Biraz daha izlemem lazım.

Gelecek yıl için takımın ikinci kanayan yarası kısa forvette Awudu Abass'ı düşünebiliriz. Top hakimiyeti ve dribblingi üst düzey olmasada şu an yerine oynattığımız muhteremden çok daha akıllı basketbolcudur, çok daha iyi savunma yapar ve daha iyi şut atar. Kariyer yılını geçiriyor bu yıl. Final-Four hedeflemeyen Euroleague takımları bile kendisini yazın almak isteyebilir.

Nenad Dimitrijevic'de yeni Sergio Rodrigues olma sinyalleri veriyor. Sezon sonu Euroleague takımlarının gözünden kaçarsa teklif götürmeliyiz. 21 Yaşında Joventut Badalona'nın ana oyun kurucusu oldu hem ligde hem Eurocup'ta.

Mert Akay, Sırbistan'da her maç üstüne koyarak büyüyor. Gelecek sezon Türkiye'ye geri dönmek istiyorsa teklif götürmeliyiz. Kartal'dan, Can'dan ve Buğrahan'dan sonra yerli oyun kurucularda 4 numara olabilir kendisi.