Oyuncularımızdan Açıklama

GS'li Oyunculardan Açıklama...

Galatasaray Basketbol Takımı oyuncularından Mert Uyguç, Burak Sezgin ve Gökhan Üçoklar'ın 17/02/2005 tarihinde yapmış oldukları basın açıklaması:

“İki hafta önce oynan Galatasaray Büyük Kolej basketbol maçında yaşanan olaylardan dolayı bizler; Mert Uyguç, Gökhan Üçoklar ve Burak Sezgin 3 maç oynamama ve 1500’er YTL para cezası almış bulunmaktayız. Bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissetmemizin sebebi, olayların birkaç köşe yazarı tarafından tamamen çarpıtılarak kaleme alınması ve sonucunda da yaklasık 10 yıldır Türkiye Basketbol Ligin’de ter döken bizlerin adının basketbolseverler ve yazılı spor medyasını takip eden diğer oyuncular tarafından “Taraftar döven basketbolcular” olarak anılır hale gelmesidir.

Bizlerin kabahiti maç esnasında sahadan ayrılıp tribüne çıkmaktır ama bundan öteye asla geçmemiştir. Hiçbir insanla fiziksel bir temasımız olmamıştır. Tribüne çıkmamız kesinlikle hoş karşılanır bir hareket değildir fakat bu olay sebebsiz yere gerçekleşmemiştir. Hele hele bizler gibi ailesini herşeyin üzerinde tutan bir toplumda hangi “baba”, hangi “eş”, hangi “ağabey”, kardeşinin, eşinin, çocuğunun tribünlerdeki arbedenin içerisinde hıçkıra hıçkıra ağlayışlarını ve korkmuş yüzlerini görüp tepkisiz kalabilir? Bizlerin oradaki hareketi sadece ailelelerimizi koruma içgüdüsü ile yapılmış bir anlık reflekstir ve olayların ailelerimizle ilgisi olmadığını anlamamızla da son bulmuştur.

Ancak maç sırasında orada bulunmayan bazı yorumcular bizleri sağdan soldan duyduklarıyla (ya da duymak istedikleriyle) infaz etmeyi daha RENKLİ bulmuş olsa gerek ki “seyircileri bir temiz dövdüler”, “taraftarın burnunu kırdılar” gibi dikkat çekici ve akılda kalıcı cümleleri yazılarında bol bol kullanmışlar. Türk spor medyasında önemli sayılabilecek kalemlerden olan bu kişilerin bu tür asparagaz haberlerin altına imzalarını atmaları ve bugüne kadar centilmen sporcu kişiliğimizle bilinen isimlerimizin böyle çirkin eylemlerle anılmasına sebep olmaları çok üzücüdür. Dileğimiz, bu önemli yazar- yorumcuların bundan sonra daha vicdanlı ve sağduyulu davranmaları, yorumlarını gerçekler üzerine yapılandırmalıdırlar”.

Umarım bu açıklama ile herkes gerçekleri net bir şekilde anlar.Biraz utanmaları kaldıysa da o medya abidelerinin suratları kızarır. :evil: Galiba cezada bir indirim olmamış. :?:

Bir de bu konunun net olarak anlaşılmadan kapatılması yanlış olur.Hala Burak'ın seyirci dövdüğünü iddia edenler var.

o gün topicler bugünler düşünülerek silinmeseydi görürdük forumda bir tek ben mi doğruyum yoksa benim gibi düşünen kişiler çoğunlukta mı? ben maçta değildim sadece güvendiğim insanların anlattıklarıyla yorum yapıyorum ama o gün maçta olanların burada yazdıkları ve burada yazamadıkları çok şeyi anlatıyordu.

Topikler silinip veya kitlendikçe bir adım ileri gidemeyiz...
Bu forum kime ve neye hizmet ediyor... Herşeyin üstünü kapata kapata bu hale gelmedik mi...Yukarıdaki basın açıklamaları lafı güzafdır,açıklamalarıyla sadece orda olmayanları kandırabilirler bizleri değil...Bazen öyle anlar vardır ki aman takımımız zarar görmesin mantığı, mantık değildir,bunu önce o gün tribüne çıkan sporcu müsvetteleri düşüneceklerdi...Enteresan olan nedir biliyormusunuz! Cezayı, orda olmayan basın ve mhk üyeleri kesmiştir ki eğer bu takım küme düşer veya play off'a kalamazsa bunun tek sorumlusu, sorumsuzca tribüne çıkanlardır.

Ben karşı tribündeydim.Bu nedenle olayların bir kısmını görebildim.Zaten olaylar koridorda oldu.Bu olaylar sırasında bir arkadaşımızın burnu kırıldı.Bunu yapan Burak değil,Burak'ın yakını olan bir zat.Eğer olaylar tam olarak dediğiniz gibiyse bu cezalar doğrudur ve hakedilmiştir.Ancak bizim daha çok itiraz ettiğimiz kısım maçta olmayan köşe yazarlarının verdiği gazla bu kararın verilmesi.Maçta olanların bile fikir birliğine varamadığı bir konuda onların yorum yapmaya hakkı olduğunu bile düşünmüyorum.Bir de ikinci konu cezanın İTÜ maçından bir gün önce verilmesi ve Galatasaray'a itiraz hakkı tanınmaması.Olayda haklı veya haksız olabiliriz ama bu karara itiraz etmek demokratik bir hakkımız.Bir de çoğu zaman tartışmayı seviyeli şekilde götüremedik.Bazı topiclerin de kilitlenmesi bence doğru bir karardı.Turabi Genç'in bir açıklamasına göre burnu kırılan arkadaşımız da Burak'ın kendisine fiili bir darbede bulunmadığı yönünde açıklama yapmış.
Bir de olayı empatik olarak düşünmek lazım.Sizin biraderinizin,karınızın ve kızınızın olduğu yerde kavga çıkıyor,çocuklarınız ağlıyor...Siz bu durumda ne yaparsınız?Oyunculuk ilkesidir deyip sahada mı kalırsınız yoksa kavgayı ayırmak için tribüne mi çıkarsınız?Yani olayda herkesin haklılık payı var.Sonuçta en çok zarar gören basket takımımız oldu.İyi bir sıradan play-off hedeflerken küme düşer miyiz,play-aut oynar mıyız şeklinde yorumlar yapıyoruz.Herkes görüşlerini özgürce dile getirsin ve içini döksün ama belli bir noktadan sonra olayı eşelemeyelim.

Bizlerin kabahiti maç esnasında sahadan ayrılıp tribüne çıkmaktır ama bundan öteye asla geçmemiştir.

Vay be hiç kabahatleri yokmuş.. Doğru düzgün kuralları olan bir ligde oynasalar lig sonuna kadar ihraç olurlardı.

Olayları detaylıca bilmiyorum burada yazılanların bir kısmını okudum. Ancak saha dışında deprem de olsa terörist saldırı da olsa oyuncunun tribüne çıkması diye birşeyi kabul edemiyorum. Sen kimsin kardeşim polis misin asker misin? Tribünün düzeni sana mı kalmış? Sen önce hakkıyla saha içinde mücadeleni ver. Takım rezil olmuş ligin dibine doğru gidiyor sen saha içindeki mücadeleyi bırak git tribünde taraftara saldır. GS kulübünün yapması gerekeni federasyon yapmış. Teşekkür ediyorum keşke lig sonuna kadar ceza verselerdi. Ben GS yöneticisi olsam bu adamlara bir daha GS forması giydirmem.

koch' Alıntı:
Bir de bu konunun net olarak anlaşılmadan kapatılması yanlış olur.Hala Burak'ın seyirci dövdüğünü iddia edenler var.

Bu konu iyice netlige kavussun. Burak tribüne cikti hatalidir ama burak kimseye vurmamistir. Burak vurdu diyen varsa buyursun ciksin,ben bizzat ordaydim,hatta Aytekin'e vuran Burak'in bacanagi olacak sahsiyeti kendim cekip ayirdim vururken...

cimboms34' Alıntı:
Topikler silinip veya kitlendikçe bir adım ileri gidemeyiz...
Bu forum kime ve neye hizmet ediyor... Herşeyin üstünü kapata kapata bu hale gelmedik mi...Yukarıdaki basın açıklamaları lafı güzafdır,açıklamalarıyla sadece orda olmayanları kandırabilirler bizleri değil...Bazen öyle anlar vardır ki aman takımımız zarar görmesin mantığı, mantık değildir,bunu önce o gün tribüne çıkan sporcu müsvetteleri düşüneceklerdi...Enteresan olan nedir biliyormusunuz! Cezayı, orda olmayan basın ve mhk üyeleri kesmiştir ki eğer bu takım küme düşer veya play off'a kalamazsa bunun tek sorumlusu, sorumsuzca tribüne çıkanlardır.

Ali abi 'cezayi orda olmayan basin ve mhk üyeleri kesmistir demissin',aslina isin özü burda yatiyor.Topiclerin silinmesinin nedeni bugün aldigimiz olasi bir cezaya canak tutmamak icindi ki birseye yaramadi. Her kafadan farkli ses cikiyordu. Ve emin olun burasi basketbol camiasinin cogu tarafindan takip ediliyor...Olayi yasayan sahislarin aciklamalarindan sonra hicbir topic'e müdahele edilmedi.Herkes olayin aslini bilip ona göre yorumunu yapti belli bir süre.