2018-2019 Sezonu İçin Kadın Basket Takımımıza Düşük Maliyetli Oyuncu Önerileri

Benim naçizane önerilerim;

1) Sonja Greinacher
2) Artemis Spanou
3) Stefanie Yderström
4) Louice Halvarsson
5) Sabrina Cinili
6) Kitija Laksa
7) Jacki Gemelos
8) Eleanna Christianaki
9) Kristina Rakovic
10) Daniela Domingues
11) Maria Correia
12) Cyesha Goree
13) Chelsea Poppens
14) Cayla George
15) Kelsey Griffin
16) Amel Bouderra
17) Alexia Chartereau

Bu oyuncuların çoğunun ismini ilk defa görüyorum. Kadın basketbolu da severim ve takip ederim ama scout yapacak kadar ilgilenmiyorum. Listede adı geçen Christinaki'yi 2017 EuroBasket turnuvasından beri takip ediyorum. O turnuvada Marine Johannes, Epoupa gibi isimlerle damga vuran oyunculardan biri olmuştu.

PG'ye muhakkak organizatör birisini almak lazım. Courtney Vandersloot tarzında. Aklıma ucuz yollu olarak Teja Oblak geliyor. Bu sezon için de istemiştim ama beklentilerin altında bir takıma gitmişti en son.

Bana kalacak olursa guard/forvet mevkisine Yvonne Anderson gibi sahaya enerjisini koyacak, oyuncuların arasında bir köprü görevi üstlenecek, pis işleri yapacak bir oyuncu lazım her şeyden önemlisi. Şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama seneye için tövbe etsin gelsin Yvonne. Fiyat performans olarak iyi bir isimdi. O olmazsa takıma liderlik edecek yıldızımsı bir oyuncu olan Diamond DeShields'i takımda görmek isterim. Çukurova bile alıyorsa bizim hayli hayli almamız lazım.

Pivota Cournet Paris gibi iri yarı birisi lazım. Kadın 30 yaşına girdi ama hala her maç double-double yapıyor. Bazen oluyor ki 20 ribaund falan çekiyor. Biz onun çakmasını (kardeşini) almıştık Ashley Paris diye tabii fayda etmedi. Courtney için fazla bir maliyet olacağını düşünmüyorum.

Bir de Jelena gibi şutu olan, enerjik ama dengesiz olmayan 4-5 oynayabilen birisi lazım. Tarz olarak Papova gibi ama ondan 1 tık üstü kaliteli olabilir.

18/19 Gala Edition:

PG: Olivia Epoupa - Işıl Alben - Eda Şahin
SG: Teja Oblak (Marine Johannes) - Büşra Turan
SF: Diamond DeShields (Yvonne Anderson) - İrem Naz Topuz
PF: Jelena Milovanovic - Meltem Yıldızhan
C: Courtney Paris - İnci Güçlü

Yöneticilerin yabancı sınırını aştık ama 3 yabancılı kadro kuramadım çünkü elimizde iyi yerli yok. Yerli yabancıdan pahalı maalesef. Onları da Fb ve Ydü bir şekilde kapıyor. O yüzden 5 yabancılı ama ucuz kadro iyi olur. Altyapı oyuncuların da bol bol süre alarak tecrübe kazanacağı bir sezon olur.

Bu oyuncuların çoğunun ismini ilk defa görüyorum. Kadın basketbolu da severim ve takip ederim ama scout yapacak kadar ilgilenmiyorum. Listede adı geçen Christinaki'yi 2017 EuroBasket turnuvasından beri takip ediyorum. O turnuvada Marine Johannes, Epoupa gibi isimlerle damga vuran oyunculardan biri olmuştu.

PG'ye muhakkak organizatör birisini almak lazım. Courtney Vandersloot tarzında. Aklıma ucuz yollu olarak Teja Oblak geliyor. Bu sezon için de istemiştim ama beklentilerin altında bir takıma gitmişti en son.

Bana kalacak olursa guard/forvet mevkisine Yvonne Anderson gibi sahaya enerjisini koyacak, oyuncuların arasında bir köprü görevi üstlenecek, pis işleri yapacak bir oyuncu lazım her şeyden önemlisi. Şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama seneye için tövbe etsin gelsin Yvonne. Fiyat performans olarak iyi bir isimdi. O olmazsa takıma liderlik edecek yıldızımsı bir oyuncu olan Diamond DeShields'i takımda görmek isterim. Çukurova bile alıyorsa bizim hayli hayli almamız lazım.

Pivota Cournet Paris gibi iri yarı birisi lazım. Kadın 30 yaşına girdi ama hala her maç double-double yapıyor. Bazen oluyor ki 20 ribaund falan çekiyor. Biz onun çakmasını (kardeşini) almıştık Ashley Paris diye tabii fayda etmedi. Courtney için fazla bir maliyet olacağını düşünmüyorum.

Bir de Jelena gibi şutu olan, enerjik ama dengesiz olmayan 4-5 oynayabilen birisi lazım. Tarz olarak Papova gibi ama ondan 1 tık üstü kaliteli olabilir.

18/19 Gala Edition:

PG: Olivia Epoupa - Işıl Alben - Eda Şahin
SG: Teja Oblak (Marine Johannes) - Büşra Turan
SF: Diamond DeShields (Yvonne Anderson) - İrem Naz Topuz
PF: Jelena Milovanovic - Meltem Yıldızhan
C: Courtney Paris - İnci Güçlü

Yöneticilerin yabancı sınırını aştık ama 3 yabancılı kadro kuramadım çünkü elimizde iyi yerli yok. Yerli yabancıdan pahalı maalesef. Onları da Fb ve Ydü bir şekilde kapıyor. O yüzden 5 yabancılı ama ucuz kadro iyi olur. Altyapı oyuncuların da bol bol süre alarak tecrübe kazanacağı bir sezon olur.

Aynen üstat ama zaten bilinenler kapıldığı ve pahallı olduğu için yabancı isimler önerdim. Şöyle de bir kriterim var birkaçı hariç hepsi pozisyonundan bağımsız olarak şutör-çevik-mücadeleci olmaları...bıktık basketbolun doğasına aykırı hantal devlerden şut çekemeyen cücelerden...hürmetler...

Aynen üstat ama zaten bilinenler kapıldığı ve pahallı olduğu için yabancı isimler önerdim. Şöyle de bir kriterim var birkaçı hariç hepsi pozisyonundan bağımsız olarak şutör-çevik-mücadeleci olmaları...bıktık basketbolun doğasına aykırı hantal devlerden şut çekemeyen cücelerden...hürmetler...

Bir oyuncu birden fazla mevkide oynayabilmeli. Sadece tek bir özelliği olmamalı. Modern basketbolda bir özelliği üst düzey olan değil, all-around yani oyunun her alanında katkı yapan oyuncular artık kendine yer bulabiliyor. O yüzden guard alacağımıza combo guard, forvet alacağımıza cornerman gibi oyuncular almak önemli bu kısıtlı bütçeyle.

Bir oyuncu birden fazla mevkide oynayabilmeli. Sadece tek bir özelliği olmamalı. Modern basketbolda bir özelliği üst düzey olan değil, all-around yani oyunun her alanında katkı yapan oyuncular artık kendine yer bulabiliyor. O yüzden guard alacağımıza combo guard, forvet alacağımıza cornerman gibi oyuncular almak önemli bu kısıtlı bütçeyle.

Evet bu isimlerin ekseriyeti swingman üstat...

Benim naçizane önerilerim;

1) Sonja Greinacher
2) Artemis Spanou
3) Stefanie Yderström
4) Louice Halvarsson
5) Sabrina Cinili
6) Kitija Laksa
7) Jacki Gemelos
8) Eleanna Christianaki
9) Kristina Rakovic
10) Daniela Domingues
11) Maria Correia
12) Cyesha Goree
13) Chelsea Poppens
14) Cayla George
15) Kelsey Griffin
16) Amel Bouderra
17) Alexia Chartereau

Yazdığınız hiçbir Amerikalı bırakın GS'yi lig seviyesinde değil. Bouderra, Chartereau fantazi. Gemelos'a gerek yok. Spanou belki işimizi görebilir.

Şube, şube olsa draft haftası potansiyelli oyuncuları mümkün olan en uygun fiyata alır. En ucuza alma şansın o zaman var çünkü. Bence en makul direk Jordin Canada - Monique Billings yapmak. Hem birbirlerini tanıyorlar, uyumlular. Hem de ısıran takım profiline uygun. Yvonne'de olur. Vivians, Brown, Gabby falan da iş görebilir ama WNBA'de iyi başlarlarsa fiyatları artacak. Erken almak lazım.

Avrupalı konusu zor, belki Papova bile düşünülebilir. Düşük seviye olacağı için. 150 koyma şansımız varsa Sottana'da olabilir. Ucuz diye biliyorum. Mesela o gelse Yvonne yanına cuk oturur. Coulibaly'de olabilir uzuna sertlik açısından. Epoupa bile kalsın diyebilirim, paraya daha iyisini bulmak zor olacak çünkü. 350-400'e 4 yabancı bulmak lazım.

Yerlide de Asena olmaz artık herhalde. Sanıyorum ki Fener olur. NCAA'den denemelik getirilebilir. Sinem, Fahriye, Melis, Kübra, Gizem vs olabilir. Uzun bulmak zor, Gizem Başaran kalsın bence. Fener yerlileri değiştirebilir komple Tilbe hariç, oradan uyguna gelirse Ayşe ve Tuğçe alınabilir. 200'e alınabilir ikisi.

Yazdığınız hiçbir Amerikalı bırakın GS'yi lig seviyesinde değil. Bouderra, Chartereau fantazi. Gemelos'a gerek yok. Spanou belki işimizi görebilir.

Şube, şube olsa draft haftası potansiyelli oyuncuları mümkün olan en uygun fiyata alır. En ucuza alma şansın o zaman var çünkü. Bence en makul direk Jordin Canada - Monique Billings yapmak. Hem birbirlerini tanıyorlar, uyumlular. Hem de ısıran takım profiline uygun. Yvonne'de olur. Vivians, Brown, Gabby falan da iş görebilir ama WNBA'de iyi başlarlarsa fiyatları artacak. Erken almak lazım.

Avrupalı konusu zor, belki Papova bile düşünülebilir. Düşük seviye olacağı için. 150 koyma şansımız varsa Sottana'da olabilir. Ucuz diye biliyorum. Mesela o gelse Yvonne yanına cuk oturur. Coulibaly'de olabilir uzuna sertlik açısından. Epoupa bile kalsın diyebilirim, paraya daha iyisini bulmak zor olacak çünkü. 350-400'e 4 yabancı bulmak lazım.

Yerlide de Asena olmaz artık herhalde. Sanıyorum ki Fener olur. NCAA'den denemelik getirilebilir. Sinem, Fahriye, Melis, Kübra, Gizem vs olabilir. Uzun bulmak zor, Gizem Başaran kalsın bence. Fener yerlileri değiştirebilir komple Tilbe hariç, oradan uyguna gelirse Ayşe ve Tuğçe alınabilir. 200'e alınabilir ikisi.

Üstat zaten ucuz maliyetli yabancı diye başlık açtım düşük bütçe olacağından. Ki tamamını alamayız zaten sepet olarak düşünün her mevkiye yazmaya çalıştım yazarken de swingman olmalarına, şutör, çevik olmalarına ve az bilinmelerine dikkat ettim piyasaları olmaması hasebiyle.

Ayrıca amerikalılar demişsiniz de tek amerikalı var benim listede :) Avusturalyalıları amerikalılarla karıştırdınız herhalde ayrıca önerilerinizin için de teşekkürler, hürmetler...

Doğru diyorsun, yanlış yazmışım. Poppens, Griffin tanıyorum izledim. ABD'li biliyordum. Goree devşirme oldu. Cayla zaten WNBA'de oynadı geçen sene. Kötü topçular. Yazdığın Avrupalıların çoğu da kolejde zaten sanırım, bı Laksa'yı biliyorum, o da draft olmayacakmış. Halvarsson, Cimilli, Gemelos'a, Spanou ve son iki Fransız bı Avrupa'da. İnsan en kötü gider Oblak'ı yazar be kardeş . Bunlar çok kötü isimler.

İnsan en kötü gider Oblak'ı yazar be kardeş ��. Bunlar çok kötü isimler.
Anil seneye butcemizin maksimum 1 milyon dolar olcagi hesaplaniyo suan. Oda oyuncu butcesi degil toplam butce. 750bini oyunculara kalsa Jefersonun devam eden sozlesmesi ve Isil ile yeni sozlesme imzalanabilirse ikisi toplamda yaklasik 500bin dolara yaklasio zaten. 4 tane altyapi oyuncumuz var. Onlarda toplam yaklasik 50bin dolar desen 1 kitadisi 2 avrupali ve enazindan 1 turke kaliyor 200bin dolar. Bu butceye gore ortalama 50bin dolarlik 4 oyuncu bulmak lazim. Oblak spanau falan gelmez buraya 50bin dolara heleki maislarin odenmemesiyle unsalmisken.

Anil seneye butcemizin maksimum 1 milyon dolar olcagi hesaplaniyo suan. Oda oyuncu butcesi degil toplam butce. 750bini oyunculara kalsa Jefersonun devam eden sozlesmesi ve Isil ile yeni sozlesme imzalanabilirse ikisi toplamda yaklasik 500bin dolara yaklasio zaten. 4 tane altyapi oyuncumuz var. Onlarda toplam yaklasik 50bin dolar desen 1 kitadisi 2 avrupali ve enazindan 1 turke kaliyor 200bin dolar. Bu butceye gore ortalama 50bin dolarlik 4 oyuncu bulmak lazim. Oblak spanau falan gelmez buraya 50bin dolara heleki maislarin odenmemesiyle unsalmisken.

Jefferson kesinlikle alınmamalı artık. Seviyorum tabii ki ama zorluyor maaşı. 300 veremeyiz. İşıl'da yarı yarıya indirim yapsa keşke. Ondan iyisini bulamayız ama onun da maaşı zorluyor bütçede. Olmazsa onun yerine Canada - Billings + Gizem Yavuz bütçeye uygun oluyor.

Doğru diyorsun, yanlış yazmışım. Poppens, Griffin tanıyorum izledim. ABD'li biliyordum. Goree devşirme oldu. Cayla zaten WNBA'de oynadı geçen sene. Kötü topçular. Yazdığın Avrupalıların çoğu da kolejde zaten sanırım, bı Laksa'yı biliyorum, o da draft olmayacakmış. Halvarsson, Cimilli, Gemelos'a, Spanou ve son iki Fransız bı Avrupa'da. İnsan en kötü gider Oblak'ı yazar be kardeş ��. Bunlar çok kötü isimler.

Evet ama bütçeye uygun 0 yabancıdan traore-chatilla tarzı isimlerden iyidir :) selamlar

Türkiye'de hatta Avrupa'da kadın basketbolun oturduğu temel sistem çok basit aslında. Bir tane götü göbeği yerinde, orta mesafede vasat üstü şutu olan Amerika'lı uzun. Kısa pozisyonunda yine atletik, skorer bir Amerika'lı. Avrupa'daki en zayıf takımdan tut Kursk'a YDÜ'ye kadar temelde kadro yapısı bu. Milli takımlarda bile özellikle uzun pozisyonunda devşirme Amerika'lı oynatmayan ülke sanırım yok. Türkiye liginde ismi çıkıp kendi henüz gelememiş olan Becker dahil 14 takımın 13'ü bu sistem üzerine kurulu. Türkiye'de hatta belki de bütün Avrupa'da milli takımlar dahil bu sistemi uygulamayan tek takım Galatasaray ne yazık ki ve bunu herhangi bir idealizmle falan açıklamak mümkün değil...

2 sezondur bu takımın pota altında yediği dayakları, vasatın bir tık altı dahil her seviyeden Amerika'lı uzunların her maçta şov yapmasını, mecburen ön sahada 4 kişi basan takımın pota altında inen topta yürüye yürüye turnike yemesini izlemekten ciğerimiz kurudu artık. İdareci abilerimiz ya da ablalarımız kimse kılı kıpırdamıyorsa bir sorun var demektir...

İnci-Gizem-Özge-Jelena-Gigi-Kobryn-Davis... Bunları pota altında istediğin kombinasyonla, yerleşim düzeniyle pota altına diz. Bir Paris kadar, Gray kadar, Q kadar, Sykes kadar falan bile karartamazlar pota altını. Ücret olarak ucuz ya da pahalı net olarak bilmiyorum. Ama 12 kişilik rotasyonun 7 kişisi uzunlar. Gigi, dönem dönem de Jelena hariç hangisinden katkı aldık? İnci'yi Özge'yi kaç dakika kullandık? Bunları yazacağım şeye destek olması için yazıyorum. 3 tanesini gerçek anlamda kullanacağın uzun rotasyonuna 7 kişilik transfer yapmak yerine varsın biraz yüksek maaşla bir tane transfer et.

Örneğin Chelsea Gray-İnci-Gizem-Jelena-Gigi rotasyonu olsaydı bu sezon; rotasyon sayımız daha a olsa da(!) çok daha az eforla ligde en azından 4-5 galibiyetimiz daha fazla olurdu. Euroleague'de senaryo tamamen farklı gelişse de yine bu seviyede olur, Eurocup'a geçecek sıralamaya ulaşırdık... Bütün Avrupa hatta İç Anadolu bile bu isimleri bulabiliyorken "basketbolu Türkiye'ye getiren" Galatasaray'ın bu isimleri bulamama ihtimali yok gibi geliyor, art niyetli bir uğraş olmadığı sürece. "Bütçemiz az" diye yola çıkıyorsan hedefini de ona göre koyacaksın. YDÜ var Kursk var hatta Fenerbahçe var. Euroleague'de F8 sonrasını görme ihtimalin yok. Ligde de YDÜ-Fb-Hatay ile ilk 4 içinde olabilirsin en fazla. Dün bizi mağlup eden Botaş'ın örneğin 13 galibiyeti var, 4. sıraya çıktılar. Gray-Stokes'un yanında 3. bir ismi var mı? Işıl-Epoupa-Quigley-Gray-İnci-Gizem-Jelena-Gigi rotasyonuyla bile ligde 4-5'ten aşağı düşmezsin kolay kolay, diğer 4 kişiye kimi yazarsan yaz... Şu an 9 galibiyetle 9. sıradayız...

Benim "salonları bok eden futbol izleyicisi" olarak gözlemleyebildiğim durum şu. İdareci abilerimizin "seneye 2 yabancı" gibi ezbere yaklaşımlardan ziyade sorunun özüne odaklanmaları lazım. Bir oyuncu enflasyonumuz var, yetersiz oyunculardan bir kalabalık da denebilir. Bunun ayrımını iyi yapmak, teşhisi doğru koymak lazım. Işıl-Meltem-İrem-İnci-Özge-Gizem-Eda. Sağlam bir Jefferson, bu sezonun en istikrarlısı Gigi, yanlarına bir tane de Amerika'lı kalıplı uzun. Eurocup'u alamazsak Avrupa'yla uğraşmayacağımız sezonda rahat ilk 4-5 yapabilecek bir kadro. Çok ütopik bir yaklaşım değil. "2 yabancı" da ezbere bir yaklaşım, "2 yabancı ile yürümez" de.... Bize bir faydası olmaz böyle ezbere konuşmaların...

Bak neredeyse 2 word sayfası yazdım, daha Merve Uygül'ün adı eleştirilerde bile geçmedi mesela... Öyle de iş bulma kurumu gibi bir takım. Aslında Nevriye Ceyda'yla konuşsa da Tagar Sports Manegements olarak spor okuluna ayıracakları parayla bize sponsor olsa...

Ya da neyse...

Son düzenleme:
Jefferson kesinlikle alınmamalı artık. Seviyorum tabii ki ama zorluyor maaşı. 300 veremeyiz. İşıl'da yarı yarıya indirim yapsa keşke. Ondan iyisini bulamayız ama onun da maaşı zorluyor bütçede. Olmazsa onun yerine Canada - Billings + Gizem Yavuz bütçeye uygun oluyor.

Işıl'ı 3+2 kuralı varken ne olursa olsun ilk sıraya yazarım. Ligde 2 tane fark yaratan yerli var ve biri bizde onu da kaybetmeyelim. Gizem Yavuz 400 bine yakın alıyor zaten Canikten, onun gibi vasat bir oyuncu için inanılmaz bir para ki hiç begenmiyorum oyuncu olarak kendine hiç güveni yok. Işıl'a yarı yarıya indirim yap nerdeyse Gizemin parasına oyna demek hakaret olur benim fikrime göre.

Fener muıtlaka bırakacaktır birkaç yerli, oradan belki alabiliriz.

Son düzenleme: