BSL 1. Hafta | Galatasaray 70-73 Anadolu Efes

Buva'dan cok daha 4 gibi oynayabilecek 5 lazim artik Hayes tamamen 3'e kaymali. Savunamiyor 4'ü

İşte bunu anlamıyorum, takımda açık bir şekilde uzun sorunu olmasına rağmen 4.5 almak yerine net 4 numara olan Arapovic alındı (Bence Arapovic doğru oynanmış kumar, eğer tutarsa çok önemli potansiyel ama öncelik bu olmamalıydı), üstüne yerli uzun almak gibi bir planda yok. Birde Webster net 1 numara olmadığını biliyorsun, niye gidip Klobucar gibi sıradan oyuncu alıyoruz, Avellino'ya giden Norris Cole'ü alıp, çift guard oynasaydık hiç böyle bir sorunumuz olmazdı.

Hayes'i 3'e, Auguste'yi de 4'e çekip 5 alsak olmaz mıydı savunma adına? Baya size'li ve atletik bir takım olurduk.

Bence orda denklemi bozan Zach 4 icin ball handling yetersiz 5 icin undersize konusuldugu gibi Ayres gelse bile fark yaratirdi fizigi. Hic ribaund alamadik ustune cok ezildik. Klobucari degil de Harrisonu ikinci guard olarak kullanmasi gerekiyor ayrica klobucar baya kotu hamleydi maalesef.

İşte bunu anlamıyorum, takımda açık bir şekilde uzun sorunu olmasına rağmen 4.5 almak yerine net 4 numara olan Arapovic alındı (Bence Arapovic doğru oynanmış kumar, eğer tutarsa çok önemli potansiyel ama öncelik bu olmamalıydı), üstüne yerli uzun almak gibi bir planda yok. Birde Webster net 1 numara olmadığını biliyorsun, niye gidip Klobucar gibi sıradan oyuncu alıyoruz, Avellino'ya giden Norris Cole'ü alıp, çift guard oynasaydık hiç böyle bir sorunumuz olmazdı.

Arapovic hamlesi tamamen maaliyet konusuyla alakali ya tutarsa diye. O yuzden cok uzerine dusunmem ki asil sorun hocanin Burak Can'i veto etmesi bence yerliler adina. Takimdaki goze carpan problemlerden birisi top dolasmiyor hic nigel'i baya pasif hale getiriyor bu durum. Zaten dogru duzgun yerli uzun yokken klobucar-okben bize bi sey kaybettirmez hatta ustune uzun rotasyonunda kazanc olur bir yabanci eklemek.

Son düzenleme:
Bence orda denklemi bozan Zach 4 icin ball handling yetersiz 5 icin undersize konusuldugu gibi Ayres gelse bile fark yaratirdi fizigi. Hic ribaund alamadik ustune cok ezildik. Klobucari degil de Harrisonu ikinci guard olarak kullanmasi gerekiyor ayrica klobucar baya kotu hamleydi maalesef.

Auguste fena değil aslında enerjik, fiziği 5 numara için kısa ve biraz cılız olsa da savunmada fena değil. Geçenki Andorra maçında baya iyi oynadı 5 blok yaptı. Ama dediğin gibi bu tip maçlarda oraya daha sert, kalıplı bir isim gerekiyor. Webster de bu takımın oyun kurucusu olamaz o tecrübe ve oyun bilgisini göremiyorum. Şu takıma Arroyo reis cuk otururdu.

Ribaundlarda ezilmemizin sebebi net Zach Auguste dışında ribaund alacak oyuncunun olmaması, Zach Auguste kısanın karşısında kalınca atılan her şutta ribaundu rakip alıyor. Hayes, Ege, Ayberk her hangi bir şekilde rakip uzundan ribaund alamıyor, bugün Motum 20 sayı 8 ribaund ile oynadı, Zach kenarda oldugu dönemde Sertaç şov yaptı. Zach Auguste oyundayken ne Dunston nede Sertaç etkili olamadı, Efes kısalarına karşıda bir çok poziyonda caydırıcı oldu.

Maçı son 5 dk dışında izleyemedim guard sıkıntısı var görüldüğü kadarıyla, Can Korkmaz ciddi sure aldi mi hoca takimin kontrolünü saglamak istediginde cogu zaman Can ve Klobucar'a sure veriyordu. Ama bu tedbir yetmeyecek gibi duruyor. Emir Gökalp 'ın durumu nedir hazir mi degil yetersiz mi goruluyor?

5 yabancı kuralı nedeniyle uzun rotasyonunda sıkıntı yasadik mi? Ozan Anton Odabaşı hala boşta mı acaba rotasyonda işimize yarayabilir.

Okben kesinlikle guc katar. Ancak Caner ve Erol Can ile birlikte bir kalabalık soz konusu olacak.

Guard konusunda beklemekte bir cozum olabilir keza ertugrul hocanin etkisini gormek icin de henuz duzenler oturmadi.

Öncelikle Ergin Ataman ve Anadolu Efes'i tebrik ediyorum, onlar için normal sezon maçları çokta önemli değil, playoflar ve Euroleague'de ne yapacakları önemli.

Bizim takımı mücadelesinden dolayı tebrik ediyorum, son ana kadar savaştık, olmadı sağlık olsun. Ama şunu belirtmem gerekir, kazanabileceğimiz bir maçı kaybettik ve bunun en önemli sebebi hocanın kötü performansı oldu. Maç boyunca Zach Auguste'n üstünden doğru düzgün sayı bulamayan Dunston-Sertaç ikilisi var. Sonra bakıyorsun Ege girmiş oyuna, Sertaç şov yapıyor, hocada kenarda izliyor.

Hocanın Motum'u yıldızlaştıran Nigel Hayes'i ısrarla dört numarada kullanması var. Maç içinde Hayes'in savunma ve ribauntlarda büyük sorun teşkil ettiğini görüp, 3 numaraya çekip, 4 numaraya Ayberk'i koymak için antrenör olmaya gerek yok, ama Ertuğrul Erdoğan 40 dakika göremedi.

Birde sadece Ertuğrul hoca takımın başına geçtiği için transfer edilen, her hangi bir EuroCup takımında kadroya giremeyecek olan Klobucar'ı ısrarla oynatması var. Klobucar hedefi olan takımın yabancısı olamaz, yol yakınken bir değişilik yaparız umarım.

Son olarak şunu ekleyim, hazırlık maçlarından beri söylüyorum, hoca çok fazla gereksiz rotasyon yapıyor, bir beşi çıkarıp başka beşi sahaya sürüyor, burası Nba değil, bu takımda rotasyona girecek 12 oyuncu yok. Farklı önde olup herkesi kullanırsın anlarım ama bu tarz maçlarda en fazla 8-9 kişiyle rotasyon yapıp, en iyi oyuncularımıza en az 25 dakika vermeliyiz.

İnşallah Ertuğrul hoca bugün yaptığı hatalardan ders alır...

Aykut'a yüzde yüz katılıyorum gerekenleri yazmış. Akşam birkaç bilgi paylaşacağım bu postu güncelleyerek.

Edit:

Maç öncesi basketboldan sorumlu yöneticilerimiz Ömer Cansever ve Çin'den yeni dönen Mahmut Recevik ile görüştük. Okben'in durumunu ayrıntılı şekilde Cansever'e yeniden ilettik. Kenar yönetimi olur verirse mutlaka ilgileneceğini söyledi. Takıma uzun almak istiyorum ama para yok dedi Cansever. Sponsor bulunabilirse pota altına bir takviye şart.

ultrAslan konusunda bir yanlış anlaşılma olmuş, Yılmaz abi başka manada söylemek istemiş o yüzden düzeltiyorum mesajı.

Son düzenleme:
Bu mactan alinacak bir galibiyet elbette ki cok ekstra olacakti, ben asil denk kuvvetteki takimlarla nasil oynayacagimizi merak ediyorum. Ama bu mac ozelinde de birseylere deginmek gerekirse, Eurocup macini da sayarsak hoca rotasyon olayini cok yanlis anlamis. Efes ilk 5 oyunculari 1. periodu tamamladi. Ama biz daha 3. dakikadan itibaren yanlis gormediysem rotasyona basladik. Hocayi da cok iyi taniimiyorum gecmis butun kariyerinde boylemiydi veya bu bir teknik dusuncemidir bilemiyorum.

Erol Can Cinkoya da bir kelam edeyim. Yahu genc kardesim 5 sayi ust uste atin guzel hos ama macin kirilma anlarindan birinde 4 e 2 yakalamisken 3 sayi kullanmayi tercih ettin. Pota altinda adamimiz vardi atmadin. Bu takim icin en buyuk tehlike birseysel oyunun on plana cikmasi olur ki, gecen yil ki rezillik hala unutulmus degil.

Efes berbat oynadi bu arada, ne yaptiklarini bilmeyen ve inanilmaz top kayiplari yapan bir Efes vardi sahada. Bir daha boyle yakalarmiyiz Efesi, hic emin degilim.

Son olarak her mac sonunda Ege Arar'a yerli yersiz yuklenme yapiliyor forumda, Cocuk 5 dakika oynadi 5 sayi 3 ribaund istatistigi var. Ne bekliyordunuz ? Dunya rekoru mu kiracakti 5 dakika da. 25 sayi 10 ribaund gibi gibi ?

Bu mactan alinacak bir galibiyet elbette ki cok ekstra olacakti, ben asil denk kuvvetteki takimlarla nasil oynayacagimizi merak ediyorum. Ama bu mac ozelinde de birseylere deginmek gerekirse, Eurocup macini da sayarsak hoca rotasyon olayini cok yanlis anlamis. Efes ilk 5 oyunculari 1. periodu tamamladi. Ama biz daha 3. dakikadan itibaren yanlis gormediysem rotasyona basladik. Hocayi da cok iyi taniimiyorum gecmis butun kariyerinde boylemiydi veya bu bir teknik dusuncemidir bilemiyorum.

Erol Can Cinkoya da bir kelam edeyim. Yahu genc kardesim 5 sayi ust uste atin guzel hos ama macin kirilma anlarindan birinde 4 e 2 yakalamisken 3 sayi kullanmayi tercih ettin. Pota altinda adamimiz vardi atmadin. Bu takim icin en buyuk tehlike birseysel oyunun on plana cikmasi olur ki, gecen yil ki rezillik hala unutulmus degil.

Efes berbat oynadi bu arada, ne yaptiklarini bilmeyen ve inanilmaz top kayiplari yapan bir Efes vardi sahada. Bir daha boyle yakalarmiyiz Efesi, hic emin degilim.

Son olarak her mac sonunda Ege Arar'a yerli yersiz yuklenme yapiliyor forumda, Cocuk 5 dakika oynadi 5 sayi 3 ribaund istatistigi var. Ne bekliyordunuz ? Dunya rekoru mu kiracakti 5 dakika da. 25 sayi 10 ribaund gibi gibi ?

10 dakika oynadı, tutuğu Sertaç o bölümde şov yaptı, rakip kaç tane hucum ribaundu aldı, kısalar ne kadar rahat potaya gitti? Hücumda yapamadıklarına değinmiyorum bile, ben kendi adıma şansa attığı 2 basketi görünce daha ne yapsın demiyorum.

Ege o kadar hata yaptı ki o kadar hayal kırıklığına uğrattı ki 5 sayı atınca woow diye tepki veren taraftarlarımız var. Bizim genel sorunumuz vasat sevici olmamız her branşta. Aynı kişiler bir zamanlar Selçuk'u şimdi de Belhanda'yı savunuyordur Allah bilir.

Aykut'a yüzde yüz katılıyorum gerekenleri yazmış. Akşam birkaç bilgi paylaşacağım bu postu güncelleyerek.

Edit:

Maç öncesi basketboldan sorumlu yöneticilerimiz Ömer Cansever ve Çin'den yeni dönen Mahmut Recevik ile görüştük. Okben'in durumunu ayrıntılı şekilde Cansever'e yeniden ilettik. Kenar yönetimi olur verirse mutlaka ilgileneceğini söyledi. Takıma uzun almak istiyorum ama para yok dedi Cansever. Sponsor bulunabilirse pota altına bir takviye şart. Furkan Aldemir'i önerdik fakat ona da ultrAslan muhalif oldu :) Yılmaz Tutuş abi biz de forma giyemez dedi ama bir şekilde ikna ederiz bakalım.

Artık transferleri ultrAslan mı belirliyor :)

Kimsenin sahip çıkmadığı bir takımın Efes gibi bir takıma maç içinde 2 kere çift hanelerden çevirip son dakikada kaybetmesi başarıdır benim gözümde.
Ayberk benim gözüme battı maça dair. Oyuna çok konsantre ve oyun bilgisi de yüksek duruyor. Dakikaları biraz daha artarsa iyi verim alacağız gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ultrAslan'ı zerre sevmem bilen bilir hatta bu forumda ultrAslan'ı eleştiren tek kişiyim belki de (benden başka eleştireni görmedim şu ana kadar) ama bu konuda haklılar. Her şeyi yönetime bırakmamak gerekiyor. Yönetimlere kalsa Emre Belözoğlu'nu falan da getirirler. Ama taraftar yapılan kahpelikleri unutmaz. Furkan isterse dünya yıldızı olsun bu forma altında bir daha görmek istemiyorum. Takımı zor durumda kaçıp gidenlerin, kariyerini para uğruna iki paralık eden oyuncuların, bir halatı hep birlikte çekenlerin takımında ne işi var?

Harrison'u övme şansı bulamadık hem savunmada hem hucumda bu kadar dengeli oynayabilen oyuncu hatirlamiyorum son yillarda takimda. Ustelik oldukcq ucuza kapattik. Izlerken gururlaniyorum nedensiz :)