2018-2019 Galatasaray Futbol Takımı

Renktaş senin yaptığın şeye pire için yorgan yakmak diyorlar.

Basketbol futboldan önde benim için. Dursun'un yaptıkları ve Sneijder'in gidişi falan iyice soğuttu beni. Terim'e de o kadar olaydan sonra eski sempatim yok açıkçası. Diğer yandan Selçuk gibilerin tonla para kazandığını gördükçe kendimi enayi gibi hissediyorum. Bu yönetim de fos çıktı. Hevesimin olmadığı şeye boş yere para vermemin alemi yok.

Renktaş ne demek?

Aynı renklere bağlı olanlar, yurttaş gibi düşün.

Basketbol futboldan önde benim için. Dursun'un yaptıkları ve Sneijder'in gidişi falan iyice soğuttu beni. Terim'e de o kadar olaydan sonra eski sempatim yok açıkçası. Diğer yandan Selçuk gibilerin tonla para kazandığını gördükçe kendimi enayi gibi hissediyorum. Bu yönetim de fos çıktı. Hevesimin olmadığı şeye boş yere para vermemin alemi yok.

Tabi herkes için aynı olmayabilir ama ülke insanının hatta Avrupa'nın çoğunluğu için futbol, basketboldan daha önemlidir. Galatasaray da ilk ve temel amaç futbol takımı olarak kuruldu. Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkmayı Euroleague'de şampiyonluğa değişmem, tabi keşke her ikisi de olsa. Ama maddi yapı olarak illa bir branşa ağırlık vereceksek bu futbol olmalı. Fb gibi mesela basketbola yatırım yapıp futbolda başarısız olmak da vardı işin ucunda. Kaldı ki onlar yönetim veya kulüp sayesinde değil sponsor ağırlıklı destek sağlıyor bu branşa. O yüzden adam gibi sponsorlar çıkana kadar maalesef durumumuz bundan fazlası olmayacak. En azından futbolda biraz başarılı olup eski prestijimizi kazanırsak oradan belki iyi gelir sağlayabilir ve bunu basketbola aktarabiliriz. Şu durumda 15 milyon koysak ne olacak karşımızda 30 milyon yatırım yapan, salonu olan, Avrupa'nın en iyi hocası olan bir takım var ne kadar başarılı olabiliriz bu ortamda? 15 milyon koysak en fazla finale çıkabiliriz, ki bu durum Galatasaray için başarı olamaz çünkü biz ikincilikleri başarı sayan bir kulüp olmadık, olmayacağız. Mesela voleybolda da aynı şeyi söylüyorum. Ya adam gibi yatırım yapın ya da ortalıkta görünmeyin. Çünkü 1-2 milyon € ile başarılı olmaya çalışan bir şube var. Hem başarılı olamıyoruz hem de senede 1-2 milyon € çöpe gidiyor. Sırf ligde adımız olsun diye oynuyoruz resmen kulübün hiçbir sorumlusu şampiyon olalım diye düşünmüyordur.

Ben bu konuda ya hep ya hiç mantığını güdüyorum.

Umut Nayir, Besiktasa gidiyormus. Yazik oldu biz alsaydik katki saglardi.
Senol Günes Umut Nayirden yeni bir Cenk Tosun yaratirsa kimse sasirmasin

Galatasaray Futbol Klubu Baskani Mustafa Cengiz aciklamalarda bulunmus, Eger Uefa bize ceza verecek olursa 100 milyon usdlik tazminat davasi acariz felan filan gibi soylemlerde bulunmus.

Simdi bundan benim anladigim ne yazik ki bir ceza olasi, 2. si ise Futbol takimimiza olasi bir ceza gelmesi durumunda, Sayin Cengizin Baskanliginin dusmesini teklif ediyorum. Kabul edenler ? Etmeyenler ? oy coklugu ile kabul edilmistir!

Son düzenleme:
Galatasaray Futbol Klubu Baskani Mustafa Cengiz aciklamalarda bulunmus, Eger Uefa bize ceza verecek olursa 100 milyon usdlik tazminat davasi acariz felan filan gibi soylemlerde bulunmus.

Simdi bundan benim anladigim ne yazik ki bir ceza olasi, 2. si ise Futbol takimimiza olasi bir ceza gelmesi durumunda, Sayin Cengizin Baskanliginin dusmesini teklif ediyorum. Kabul edenler ? Etmeyenler ? oy coklugu ile kabul edilmistir!

Uzun bir aciklamadan iki cümleyi alip yapistirip sonrada üzerine yorum yapman cok yanlis, tüm aciklamayi koy öyle yorum yapsan objektiv olurdu.

"Mustafa Cengiz: "Olumsuz bir duruma %1 ihtimal vermiyorum. Aksi bir kararda UEFA ayağına değil, beynine kurşun sıkıyor demektir. Devler Ligi katılım belgesi vereceksin, sonra kararını değiştireceksin. Bu UEFA'nın intiharı olur" (Habertürk)"

Bazı taraftarlarımız neden anlamıyor acaba. Mustafa Cengiz yerine başka bir yönetim gelseydi veya Dursun Özbek'le devam edilseydi men cezası almamız kesindi. Ama sadece para cezası ve birkaç kriter yasağı ile kurtulduk. Şu an ceza almamız %1 bile değil çünkü sözleşme imzalandı, kabul mektubu gönderdiler ve Ceferin Cnn Türk'te sizin sandığınız kadar abartılacak bir konu değil, herkesin başına geliyor, karar düzeltilmeyebilir de dedi. Ha oldu da bir mucize oldu bizi men ettiler o zaman büyük tazminat alırız. Çünkü imza atmışın, ona göre bir planlama yapmışın, oyuncularını ona göre alıp ona göre gönderiyorsun şak diye anlaşmayı bozup men ederlerse o zaman büyük sıkıntı çıkar. Bunu göze alamaz Uefa. Büyük ihtimalle para cezasını artıracaklardır. Onun dışında bir sıkıntı göremiyorum.

Uzun bir aciklamadan iki cümleyi alip yapistirip sonrada üzerine yorum yapman cok yanlis, tüm aciklamayi koy öyle yorum yapsan objektiv olurdu.

"Mustafa Cengiz: "Olumsuz bir duruma %1 ihtimal vermiyorum. Aksi bir kararda UEFA ayağına değil, beynine kurşun sıkıyor demektir. Devler Ligi katılım belgesi vereceksin, sonra kararını değiştireceksin. Bu UEFA'nın intiharı olur" (Habertürk)"

Boldladigim yerden ne anladiginiza bagli ? Madem % 1 lik bir ihtimalse ne diye boyle bir aciklama yapiyorsun ki ? Ayrica biz daha once gorduk bu filmi, Uefa catirdayacak, 150 milyon Euro odemek zorunda kalacaklar diyen bir akli evvel baskan vardi. Sanirim o filmi cok fazla izleyip ruzgarda kalmis Mustafa Cengiz Bey!

Allah etmesin ceza geldi diyelim, Ne yapabileceksiniz ? Uefa degil seni, senin aga babalarini bile dinlemez. Lafin kisasi boyle bir ihtimal dillendirilgine gore % 1 felan olamaz, en az % 30 veya 40 olmali ki, sen ihtimali sana gore neredeyse olmayan bir olayi gundem yapiyorsun.

Yazarken Yasin Beyin yazisini gorup ayni mesaj icinde cevaben yazmis olmak istedim. O belge sizin elinizde mi arkadaslar ? bu kadar emin konusmayin. o belge bir zamanlar rakip klubun baskaninin elimizdeki belge ile Uefa catirdayacak 150 milyon Euro odeyecekler demesinden cok farkli oldugunu dusunmuyorum. Emin olun Uefa gibi kurumlar, 1000 dusunup 1 yaparlar yapacaklarini!

Buradan illa ki ceza gelecek demiyorum. Madem ki ihtimali bu kadar dusuk birseyi ne diye belirtiyorsun ki ? Elinde belge mi var ? e daha guzel ya insan o belgeye guvenip % 1 lik ihtimalden bahsetmez. Ha elinde belge mi yok ? insan neyine guvenip Uefa ayagina beynine sıkmaz ins diyorsun !

Şimdi %1 ihtimal men cezası alma durumumuz var. Bunda Milan ve Fb gibi kulüplerin lobisinin olduğunu belirtelim. Milan diyor ki bize 2 sene men cezası veriyorsunuz ama x takıma sadece para cezası veriyorsunuz şeklinde savunma ve lobi yaptı. Uefa da bunu dikkate aldı. Kararı sadece gözden geçirecekler. Yani bunda bir şey yok deyip aynı sözleşme şartları devam edebilir veya birkaç kriteri revize edebilirler. Fb de biz men yiyelim kendileri direkt gruplara kalsın diye şerefsizlik/lobi/kulis yapıyor. Bu iki kulüp bizim aleyhimize çalışmasaydı bu karar komiteye bile gitmeyecekti. Her ihtimali göz önünde bulundurmak lazım. %0.1 ihtimal olsa bile söylemek lazım ki ters bir durum olduğunda taraftarın suçu yönetime atmaması için. Uefa'nın bu zamana kadar böyle bir kararı yok yani önceden imzalayıp sonra anlaşma bozduğu bir durumu hatırlamıyorum son yıllarda. Zaten değil Uefa hiçbir kurum önceden settlement agreement imzalayıp sonra bozamaz. Bunun da ağır cezası vardır eğer dava açarsak. Fb'nin durumu bizden çok farklı onlarla biz mukayese edilemez. Onlar Türkiye'deki mahkemeler bizi akladı Uefa bize tazminat ödemek zorunda gibi komik bir argümanla savunma yapıyorlar. Spor mahkemesi CAS gerekçeli kararda der ki; "yerel mahkemedeki kararlar bizim vereceğimiz kararları bağlamaz, yani Türkiye evet dese CAS kendi yaptığı mahkemede hayır diyebilir. En mantıklısı da bu. Çünkü yerel mahkemeler her zaman haklı karar çıkaracak diye bir şey yok çünkü bağımsız değiller. Ama CAS gibi mahkemeler bağımsızdırlar hiçbir menfaati yoktur.

Ben bu konuda rahatım. Ola ki %1 oldu diyelim onlardan alacağımız tazminat, ŞL'ye katılım parasından daha fazla olacaktır.

Boldladigim yerden ne anladiginiza bagli ? Madem % 1 lik bir ihtimalse ne diye boyle bir aciklama yapiyorsun ki ? Ayrica biz daha once gorduk bu filmi, Uefa catirdayacak, 150 milyon Euro odemek zorunda kalacaklar diyen bir akli evvel baskan vardi. Sanirim o filmi cok fazla izleyip ruzgarda kalmis Mustafa Cengiz Bey!

Allah etmesin ceza geldi diyelim, Ne yapabileceksiniz ? Uefa degil seni, senin aga babalarini bile dinlemez. Lafin kisasi boyle bir ihtimal dillendirilgine gore % 1 felan olamaz, en az % 30 veya 40 olmali ki, sen ihtimali sana gore neredeyse olmayan bir olayi gundem yapiyorsun.

Yazarken Yasin Beyin yazisini gorup ayni mesaj icinde cevaben yazmis olmak istedim. O belge sizin elinizde mi arkadaslar ? bu kadar emin konusmayin. o belge bir zamanlar rakip klubun baskaninin elimizdeki belge ile Uefa catirdayacak 150 milyon Euro odeyecekler demesinden cok farkli oldugunu dusunmuyorum. Emin olun Uefa gibi kurumlar, 1000 dusunup 1 yaparlar yapacaklarini!

Buradan illa ki ceza gelecek demiyorum. Madem ki ihtimali bu kadar dusuk birseyi ne diye belirtiyorsun ki ? Elinde belge mi var ? e daha guzel ya insan o belgeye guvenip % 1 lik ihtimalden bahsetmez. Ha elinde belge mi yok ? insan neyine guvenip Uefa ayagina beynine sıkmaz ins diyorsun !

%1 ihtimal bile vermiyorum diyor veriyorum demiyor.

Profesyonel futbolcumuz Luis Pedro Cavanda'nın transferi konusunda Standard de Liege kulübü ile net 2.400.000 Euro transfer tutarı karşılığında anlaşmaya varılmıştır.

Bedavaya bile gönderilmesine razı olduğumuz Cavanda'dan 2.4 milyon € kazanmak başarıdır.. Yönetimin eleştirdiğimiz yönleri olduğu gibi, tebrik edilecek yönleri de var..

Son düzenleme:
2,4 milyon € gerçekten doğruysa büyük başarı. Ama ben sanmıyorum. Sattığın kadar al maddesi var bilindiği üzere. El altından 1.3 milyon verip 2,4 milyon almışızdır. Yani 1,1 gibi bir kar kazanmışızdır diye düşünüyorum. Kulüpler artık sattığın kadar al maddesini aşmak için böyle alavere dalavere yapabiliyor. Büyük ihtimal biz de öyle yapmışızdır ama eğer yapmamışsak süper bir olay.

Son düzenleme:
"Buna göre, Standard kulübü Şirketimize net 500.000 Euro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Ayrıca, Standard Kulübü 20 Mayıs 2018 tarihine kadar net 1.500.000 Euro transfer bedeli ödemek kaydıyla futbolcuyu satın alma hakkına sahip olmakla beraber bu opsiyonunu kullanması ve 15 Eylül 2018 tarihine kadar futbolcuyu bünyesinde tutması halinde Şirketimize transfer bedeline ek olarak net 900.000 Euro daha ödeme yapacaktır. Bu iki şartın gerçekleşmesi durumunda satın alma bedeli toplam net 2.400.000 Euro olacaktır."

Adamlar opsiyonu kullanmis, yoksa benim anlamamdami bir hata var?

"Buna göre, Standard kulübü Şirketimize net 500.000 Euro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Ayrıca, Standard Kulübü 20 Mayıs 2018 tarihine kadar net 1.500.000 Euro transfer bedeli ödemek kaydıyla futbolcuyu satın alma hakkına sahip olmakla beraber bu opsiyonunu kullanması ve 15 Eylül 2018 tarihine kadar futbolcuyu bünyesinde tutması halinde Şirketimize transfer bedeline ek olarak net 900.000 Euro daha ödeme yapacaktır. Bu iki şartın gerçekleşmesi durumunda satın alma bedeli toplam net 2.400.000 Euro olacaktır."

Adamlar opsiyonu kullanmis, yoksa benim anlamamdami bir hata var?

Aynen öyle.
1.8'e almıştık Trabzondan.
500.000 euro kiralık 2.4 milyon euro da bonservis ile 2.9 milyon euro kazanmış olduk.
Yani 1.1 milyon euro kâr ettik.
Carole'yi de böyle satabilsek çok iyi olacak...

-"Arsenal ve Chelsea'de yakın olduğum isimler var. Onlarla teması sürdürüyorum ve zamanı gelince göreceksiniz. Camia ve taraftarlardan biraz sabretmelerini istiyorum."

Başkanın sözleri.
Dursun burda da sonra öyle bir şey demedim derse bizim için kanıt olsun...

Sol ayaklı sol stoper
Çift yönlü dinamik orta saha (Ndiaye vs.)
Pırpır kanat/forvet (Ahmed Musa vs.)
Yerli kaleci (Sinan Bolat vs.)

4 tane transfer yeter. Trezeguet falan hiç uğraşmayın. Zaten takımda Garry-Feghouli-Sinan kanatları var Musa da gelirse 4 kanat olur. Hiç gereği yok bu mali sıkıntıda o kadar para vermeye.

Son düzenleme: