18 Mart 1915 Bir Destandır Çanakkale

Re: Bir Destandır Çanakkale 18 mart 1915

"Vatan size minnettar..." demekten başka ne diyebilirim ki, yazılan bu kadar yazıdan sonra.

Rahat uyuyun.

Not: Gelibolu'yla ilgili açılan başlık, buraya eklenmiştir.

Bugün okulumuza şehitlerimizi anlatmaları için bir kuşak öteleri,Kore gazilerini getiriyoruz... Dün bizzat dinledim,o günleri anlatırken 85 yaşındaki güzel amcam ağlıyor,gözyaşlarını tutamıyor...

Bundan seneler önce Çanakkale'ye gidip herşeyi gördüğümde inanın orada kaldığım sürece göz yaşlarımı tutamadım. Öyle bir zafer ki insanların aklından kolay kolay çıkamıyor..

Varlığımızı bu vatan üzerinde sürdürmemizi sağlayan bu zaferin mimarları olan başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve o'nun silah arkadaşlarının ruhları şad olsun.

Bu vatan size minnettardır!...

ataturk%20cephe1.jpg

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda,
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan? şüheda!..

. . .

Bir 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma gününde, şehitlik gezilirken, topluluğun içinden biri çıkar ve etrafındakilere yüksek sesle şöyle der:

- Bu nasıl ilkel ve geri bir anlayıştır.. İşte tam burası şehitlik, bir adam çıkmış diyor ki;

" Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda
şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda..."

Kardeşim bu topraktır, hiç toprak sıkılınca şüheda fışkırır mı? diyerek imanı volkan gibi olan İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif 'in inancıyla ve sanatıyla alay eder bir mahiyette yere eğilir, bir avuç toprak alır ve çevresindekilere;

" işte bir avuç toprak aldım ve sıkıcağım.. Bakalım şüheda fışkıracak mı " der ve toprağı sıkmak amacıyla elini yummasıyla beraber , bütün eliyle parmaklarından kanlar fışkırmaya başlar.. Çevresindekilerin şaşkın bakışları altında meydana gelen bu olay karşısında adam şok olmuştur..

Mesele araştırılınca görülmüştür ki , o toprak içinde çok yoğun biçimde bulunan ve avusturalya dikeni denen küçük dikenler, elin kılcal damarlarını patlatması neticesinde kanların o tazyikle fışkırmıştır.. Kutsal değerlerle alay eden bu zavallıda uzunca bir zaman cımbızla dikenleri ayıklamak zorunda kalmış ve o dikenlerde kendisine iyi bir ders olmuştur..

Olayın şahidinin değerli bir dostuma anlattığı bu hadiseyi duyunca bana çok ilginç gelmişti. Ancak bir süre sonra Mehmed Akif ile ilgili araştırma yaparken rastladığım bir kaç dize beni daha büyük bir şaşkınlığa sevk etti. İşin ilginç boyutuda oydu zaten.. Zira akif bu hadiseden bir asır önce sanki olayı görmüş gibi resmediyordu;

" Enbiya yurdu bu toprak, şüheda yurdu bu yer,
Bir yıkık türbenin üstüne mevla titrer
Dışı baştan başa bir nesli kerimin yadı
İçi boydan boya milyonla şehid ecsadı
Öyle meşbu-u şehadet ki bu öksüz toprak
Fışkıran otları bir sıksa adam kan çıkacak.."

Akif her zaman; " insan bir haddini, birde hesabını bilmeli " dermiş, haddini aşanlar için derler ya..

" Hak sillesinin sedası yoktur
Bir de vurdu mu devası yoktur.."

Tüm şüheda önünde saygı ve minnet ile eğiliyoruz..

Ruhları şad olsun !..

K. Porazan

Mehmet Akif Ersoy,bugün vasıtasıyla biraz da kendisinden bahsetmek zannımca güzel olacaktır.

Kendisinin evliya olduğuna dair söylentiler hepimizin kulağına gelmiştir sanırım ve bu söylentiyi doğrulayacak türden de çeşitli olaylar mevcuttur.

Bu noktada sizlere bir soru sormak istiyorum. Acaba Mehmet Akif o meşhur Çanakkale Şehitlerine şiirini yazarken neredeydi? Konu ile ilgili olarak bilgi sahibi olmayan bir insan direk olarak Çanakkale'de olduğunu düşünür çünkü dönemin teknolojik şartları itibariyle kendisinin orasıyla ilgili bir bilgi alması imkansız(zannedersem o sıra Suriye'de,yanlışsam düzeltin lütfen). Buna karşın kendisi sanki oradaymışcasına olanları yansıtmış,hem de öyle bir yansıtmış ki...

Yukarıdaki olaya rağmen,kendisinin çok önemli bir insan olduğunu bilmeme rağmen kafamda soru işaretleri de yok değildi,ama Kerem Porazan abinin yazısını okuduktan sonra kafamda en ufak bir soru işareti bile kalmadı.Çok teşekkür ederim kendisine...

Şu anda üzerinde yaşadığımız toprakların gerçek sahiplerini, Çanakkale Şehitlerini saygıyla anıyoruz...

"Ölü askerleri vardı. 14-15-16 yaşlarında ve inanın ki gülüyorlardı. İlk kez kaybedecegimizi o gün hissettik."

ingiliz subay

#çanakkalegeçilmez