2017/2018 Transfer Dönemi ve Kadro Yapılanması

Sezonu resmi olarak bitirdiğimiz günün hemen ardından 2017/2018 Transfer başlığını açıyoruz. Transfer başlığı, malum hepimiz için en ilgi çekici konu ve çok sayıda post oluyor. Lütfen başlık içerisinde geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız sıkıntıları yaşamayalım. (konu dışına çıkma, ego tartışmaları, uç seviyede ikili diyaloglar ...)

Hepimiz için hayırlı olsun, buyrunuz.

Çok zaman kaybetmeden koç meselesini çözümlemeliyiz. Ataman kalacak mı ayrılacak mı bunun belli olması lazım. Bagatskis, Mahmuti ve Bartzokas şu an için boşta olan önemli isimler.

Dursun Özbek bütçe için 4-5 milyon euro civarı demişti. Biraz daha esnetip 6 milyon dolara tamamlamak gerek bütçeyi. Bir zahmet yönetim de fedakarlık yapsın artık.

Bence underdog bir takım olacaksak Bagatskis'i daha savunma odaklı oynatan Bartzokas'a tercih ederim. Bagatskis'le tempolu hücum odaklı güzel bir sistem oturtabilirsek bir takım kültürü oluşturabiliriz. Bagatskis geldikten sonra belli bir süre Maccabi daha takım gibi oynayıp önemli maçlar kazanmıştı. Ben gelsin isterim.

Koçundan oyuncusuna herkesin terinin son damlasına kadar savaştığına emin olduğumuz bir takım olsun da gerisi teferruat.

Koç bu maçı hedef maç olarak belirledi mi, atılmadan 25 dk sahada durabilir mi, kritik dakikalarda top bizdeyken futbol aşkı tutup topa tekme atar mı, bugünkü maç sonucu suçu kime atacak, sezonun geri kalanında kaç oyuncu daha yollayıp alacağız diye düşünmeden; salona giderken çıkışta kazanmış da olsak kaybetmiş de olsak gurur duyacağımızı bildiğimiz bir takım olur inşaallah.

İlk kadroyu da ben yazayım bari. Bütçe 6m, koç Bagatskis.

Kane(700)-Barış(400)
Kramer(500)-Muhammed Baygül(400)-Göksenin(400)
Chris Babb(600)-Emir(300)
Maximillian Kleber(500)-Metecan/Barış Hersek(200)
Lasme(600)-Alex Kirk(400)-Ege(100)

kalin lucas-can korkmaz
manny harris-muhammed baygül
vladimir micov-emir preldzic-göksenin köksal
austin daye-dajuan summers
keith benson-alex tyus-ege
coach-evgeny pashutin

Vasilje Micic (Kevin Pangos) - Ryan Boatright - Can Korkmaz
Brandon Paul - Göksenin Köksal
Coty Clarke - Okben Ulubay (Emir Preldzic, Muhammed Baygül)
Austin Daye (Jonathan Holmes) - Orhan Hacıyeva
Patric Young - Alex Kirk (Furkan Aldemir) - Ege Arar

Vasilje Micic (Kevin Pangos) - Ryan Boatright - Can Korkmaz
Brandon Paul - Göksenin Köksal
Coty Clarke - Okben Ulubay (Emir Preldzic, Muhammed Baygül)
Austin Daye (Jonathan Holmes) - Orhan Hacıyeva
Patric Young - Alex Kirk (Furkan Aldemir) - Ege Arar

Furkan; Kadro listenden Emir'le adaşını çıkar gayet temiz ve verimli kadro ortaya çıkıyor,gerisi niyetlerine ve anlaşma becerilerine kalıyor bu arada koç işini unutmayalım,Bagatskis yada Filipovski olur İNŞAALLAH.

Micici Efes alıyormuş sanırım. Bize şu dönemde çok uyacak bir oyuncuydu yazık oldu kaçırmamız. Koç işini 1 2 haftada halledip hemen kadroya odaklanmak gerekiyor. Her sene geç davrandığımız için elimizde kalanlara yönelmek zorunda kalıyoruz.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu bütçelerle üst düzey koç hayal olur hiç o isimlere değinmeyeceğim tabi bunu Atamanın gideceğini düşünerek yazıyorum.Takıma ya genç başarıya aç ateşleyici bir koç ya da kurt sistemli bir koç getirmemiz gerekli diye düşünüyorum.

Benim adaylarım Stefanos Dedas ve Erman Kunterdir iki koçta bu bütçelere hatta daha altına alışkın en azından ne oynadığımız belli olur sıkıldık artık saçma sapan kaos basketbolundan.

Eminim ki hoca sorununu çözersek eldeki bütçeyi maksimum verimle kullanabiliriz.

Bu bütçelerle üst düzey koç hayal olur hiç o isimlere değinmeyeceğim tabi bunu Atamanın gideceğini düşünerek yazıyorum.Takıma ya genç başarıya aç ateşleyici bir koç ya da kurt sistemli bir koç getirmemiz gerekli diye düşünüyorum.

Benim adaylarım Stefanos Dedas ve Erman Kunterdir iki koçta bu bütçelere hatta daha altına alışkın en azından ne oynadığımız belli olur sıkıldık artık saçma sapan kaos basketbolundan.

Eminim ki hoca sorununu çözersek eldeki bütçeyi maksimum verimle kullanabiliriz.
Erman Kunterı getirmeleri olasıdır ama bizim istediğimiz bir basketbol oynatması çok zor. Genç başarıya aç bizimle yükselecek isimlere yönelebiliriz. Erman Kuntera büyük saygım var ama getirirlerse liseli olduğu için getirirler diye düşünüyorum

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu bütçe ile takdir edersiniz çok fazla kaliteli oyuncular almamız mümkün değil. Eurocup sezonunun bütçesinden de düşük bir bütçe. Sponsorlar dışında kulüpten de herhangi bir katkı geleceğini sanmıyorum. Önümüzdeki sezon mütevazi bir kadro bizi bekliyor. Bu sebeple benim görüşüm takımı, 3 tane sağlam Amerikalının ( bir tanesi 1 numara, bir tanesi 3 numara bir tanesi 4 numara olmak şartıyla) üstüne kurmanın mantıklı olacağı düşüncesindeyim. Geri kalan parçalar ise takımın dinamizmini arttıracak özellikle savunmada geri vites yapmayacak oyunculardan oluşmalı. 2014-2015 Pınar Karşıyakası'na benzer bir kadro yapılanması gibi. Bu sebeple ;

McCollum (800) - Barış Ermiş (300) - Can Korkmaz (100)
Göksenin Köksal (200) - Erkan Veyseloğlu (150) - Brandon Paul (350)
Abdel Nader (450) - Emir Preldzic (250)
Austin Daye (600) - Orhan Hacıyeva (150)
Patric Young (400) - Cory Jefferson (450) - Ege (100)

Bizim her şeyden önce iyi bir yapılanmaya ve adam akıllı bir basketbol aklına ihtiyacımız var. Kısmen de olsa bu Oktay Mahmuti - Hakan Üstünberk döneminde yapılmıştı. Tabi böyle bir yönetimden akılcı, planlı, programlı bir yaklaşım beklemek imkansız.

Yukarıda bazı arkadaşlar kadrolar yazmış, hepsinin düşüncesine saygı duyuyorum. Yalnız bu kadrolar ile bu ligde en iyi ihtimal 7.ci 8.ci sıradan playoff a girebiliriz. Bu da Galatasaray'a yakışmaz, ama bu yönetiminde bundan fazlasını başarması mucize olur. Sanırım futbol maçlarından sonra basket maçlarınıda takip etmemeye başlayacağım. Emeği geçene selamlar.

Koç olarak bütçe ve yeniden yapılanma kapsamında Trifunoviç veya Filipovski'ye daha sıcak bakıyorum ben. Koçu belirledikten sonra altyapıdan yetişen Muhammet Baygül ve yapabiliyorsak Okben Ulubay'ı kadroya katmalıyız.

J.Theodore---Muhammet
S.Salin--Sinan--Göksenin
Okben---Emir
A.Daye--Jefferson--Ege
D.Booker---Alex Kirk

Sinan'da kontratını 500-600k civarına çekerse 6-6.5m dolar bandında gayet sağlam bir kadromuz olacagını düşünüyorum.

Transfer nöbetimiz hayırlı olsun.

İlk önceliğimiz şu koç işini çözmek olmalı. Ergin hoca bundan sonra yarar vermez zarar verir. Zaten taraftarla arası da kötü durumda. O yüzden macera aramaya gerek yok. Taraftarı heyecanlandıracak bir basketbol oynatan, en önemlisi savunma ve mücadeleyi takıma enjekte eden bir hoca gelmeli. Kadro planlamamız da hangi hocanın geleceğine bağlı.

Bu sezondan sadece Sinan (ücretinde indirime giderse), Göksenin, Ege, Orhan, Micov ve Pleiss'i kadroda tutarım. Diğerleri istediği yere gidebilir.

Pleiss'in kalmasını çok isterim, bu fizikte ve orta mesafesi olan az oyuncu var dünyada. Ama seneye daha iyi takımlara gider maalesef.