2018-2019 Transferler ve Kadro Yapılanması

Bu sezonu bitirdik artık (kafa olarak ve 2 gün sonra da resmi olarak), yeni sezon için takımı şekillendirmeye başlamak gerekiyor. Bilindiği gibi kadın basketbol takımları Temmuz'a kadar transferlerin çoğunu bitirmiş olur. Biz uzun yıllar aradan sonra ilk defa geçen sene erkenden başlamıştık transferlere. Bu sene de öyle olmasını diliyorum ama anlaşılan o ki Mayıs'ın son haftasındaki kongreye kadar somut veya soyut bir şey beklememek gerekiyor. Daha bütçe bile belli değilken transfer görüşmelerine başlamak komik olur çünkü.

Tabii bütçenin ne olacağı, seneye Avrupa'nın hangi kupasında mücadele edeceğimize bağlı durumda. Yine Eurocup'a gidersek bu senekinden bile daha düşük bir bütçe olacak gibi. Yöneticilerin açıklaması malum. Bıraksalar yabancısız oynatacaklar koca takımı. Umarım iyi bir yönetim ve iyi sponsorlarla bütçe artar ve ELW'ye katılırız. Bunun için wildcard vs. ne gerekiyorsa uğraşmamız lazım yoksa seneye Eurocup demek koca bir sezonun daha çöpe gideceği demek.

Seneye umarım Işıl, Epoupa, Meltem ve Gigi kesin kalır. Diğerleri olmasa da olur zaten bize yarardan çok zarar veriyorlar.

YDÜ ve Fb çoktan başlamış transferlere. YDÜ Quigley ve Gray'ı almış şimdiden, Fb ise 2017 Eurobasket'te yıldızı parlayan Zandalasini'yi almak için uğraşıyormuş. Umarım alamazlar cidden çok beğendiğim bir oyuncu.

Seneye için kadro temennisi yapayım;

PG: Işıl Alben - Olivia Epoupa
SG: Brittney Sykes - Asena Yalçın
SF: Valeriane Ayayi - İrem Naz Topuz
PF: Jelena Milovanovic - Meltem Yıldızhan
C: Kiah Stokes* (Lara Sanders*) - Gintare Petronyte - İnci Güçlü

*= Devşirme olarak, eğer olmazsa yerli bir uzun.

Seneye için kadro temennisi yapayım;

PG: Işıl Alben - Olivia Epoupa
SG: Brittney Sykes - Asena Yalçın
SF: Valeriane Ayayi - İrem Naz Topuz
PF: Jelena Milovanovic - Meltem Yıldızhan
C: Kiah Stokes* (Lara Sanders*) - Gintare Petronyte - İnci Güçlü

*= Devşirme olarak, eğer olmazsa yerli bir uzun.
Sanders baska bi turk takimla anlasti. Yukardaki listeden 2 oyuncu daha takimlarini belirledi. Isili tutalimda baska herkesin yeri dolar.

Asena Yalçın büyük ihtimalle Mersin BŞB'de devam edecek. Latoya Sanders'da Fenerbahçe ile anlaştığı söyleniyor (Keşke bir hamle yapıp Sanders'i biz alabilsek). Ayrıca Fenerbahçe'nin Zandalasini ile anlaştığı haberleri var. Jelena Milovanovic Sopron ile sözleşme uzattı. Valeriane Ayayi'de USK Praha ile anlaştı. Brittney Sykes'ın Botaş ile anlaşmak üzere olduğunu duydum. Bu haberler dışında bir çok oyuncununda şimdiden takımı belli gibi. Yüksek ihtimalle Moriah Jefferson'da takıma geri dönüyor.

Bana göre gelecek yıl kadroda Işıl Alben, Meltem Yıldızhan, Olivia Epoupa ve Gintare Petronyte dışında kimsenin tutulmaması gerekiyor. Inci'nin uzun süre alabileceği bir takıma kiralanması gerekiyor.

Işıl Alben-Olivia Epoupa-Alperi Onar

Moriah Jefferson-Gökşen Fitik

Riquna Williams-Gülşah Gümüşay-Meltem Yıldızhan

DeWanna Bonner-Anete Steinberga

Gintare Petronyte-Nevin Nevlin-İlayda Güner

Son düzenleme:
İnci Güçlü'den hala umudu olanlar var mı? Keşke İlayda Güner ile takas yapabilsek. Aynı şekilde İrem'i de kullanabiliriz takasta. Meltem için hala şans var.
Moriah-Olivia-Işıl ön tarafını izlemek güzel olur ama Işıla ciddi bir şekilde Fb ve Yakın Doğu ilgisi var. Hatta Fb resmi teklif bile yapmış deniyor ama oraya gitmez Işıl büyük ihtimal Yakın Doğu olur. Ligin en değerli iki Türk oyuncusundan biri bizde ama tutamayacağız galiba.
Lara Fb, Asena Mersin'le anlaştı bile.
Yabancı seçimlerinde Marina'ya kalırsak yine halimiz harap olur.

İnci Güçlü'den hala umudu olanlar var mı? Keşke İlayda Güner ile takas yapabilsek. Aynı şekilde İrem'i de kullanabiliriz takasta. Meltem için hala şans var.
Moriah-Olivia-Işıl ön tarafını izlemek güzel olur ama Işıla ciddi bir şekilde Fb ve Yakın Doğu ilgisi var. Hatta Fb resmi teklif bile yapmış deniyor ama oraya gitmez Işıl büyük ihtimal Yakın Doğu olur. Ligin en değerli iki Türk oyuncusundan biri bizde ama tutamayacağız galiba.
Lara Fb, Asena Mersin'le anlaştı bile.
Yabancı seçimlerinde Marina'ya kalırsak yine halimiz harap olur.

Evet benim umudum var.

İnci Güçlü daha 19 yaşında. Uzun oyuncular her zaman geç olgunlaşır. Zamanı gelince formayı kapacak ve Türk basketbolunun efsanelerinden biri olacaktır. 2.04 ve henüz 19 yaşında bir oyuncudan vazgeçmek tek kelimeyle aptallık olur (Tabi kalıcı ve onu basketbol oynatamayacak bir sakatlığı yoksa, bildiğim kadarıyla da yok)...

Önce hocadan kurtulsak fena olmaz. Epoupa, Işıl, Meltem ve Gintare kalabilir. Hatta Tuğba bile kalabilir yerli oyuncu alamayacaksak.

Asena Yalçın büyük ihtimalle Mersin BŞB'de devam edecek. Latoya Sanders'da Fenerbahçe ile anlaştığı söyleniyor (Keşke bir hamle yapıp Sanders'i biz alabilsek). Ayrıca Fenerbahçe'nin Zandalasini ile anlaştığı haberleri var. Jelena Milovanovic Sopron ile sözleşme uzattı. Valeriane Ayayi'de USK Praha ile anlaştı. Brittney Sykes'ın Botaş ile anlaşmak üzere olduğunu duydum. Bu haberler dışında bir çok oyuncununda şimdiden takımı belli gibi. Yüksek ihtimalle Moriah Jefferson'da takıma geri dönüyor.

Bana göre gelecek yıl kadroda Işıl Alben, Meltem Yıldızhan, Olivia Epoupa ve Gintare Petronyte dışında kimsenin tutulmaması gerekiyor.

Işıl Alben-Olivia Epoupa-Alperi Onar

Moriah Jefferson-Gökşen Fitik

Riquna Williams-Gülşah Gümüşay-Meltem Yıldızhan

DeWanna Bonner-Anete Steinberga

Gintare Petronyte-Nevin Nevlin-İlayda Güner

Piyasayı pek takip edemiyorum bu sıralar, doğrudur büyük ihtimalle. Riquna, Moriah, Işıl ve Epoupa ile kısa rotasyonumuz çok kısa kalır. Dördü de 1.70 oyuncular çünkü. 3 numaraya en az 180lik oyuncu bulmak lazım. Moriah ve Epoupa çok lüks olur aynı profildeki oyuncular için. Moriah'ın yerine Riquna veya Sykes'i tercih edip kalan yabancı hakkımızı da şutu temiz bir isime vermek daha mantıklı duruyor. Kim Mestdagh olabilir mesela. Uzun oyuncu rotasyonunda Gigi hariç savunması vasat üstü diyebileceğimiz bir oyuncu yok. Bonner'in savunması kara delik. Anete'yi izlemedim iyi şutör diyorlar. Oraya kalıplı atletik pivot almak lazım Kiah Stokes veya Sanders mutlaka alınmalı bu yüzden.

Piyasayı pek takip edemiyorum bu sıralar, doğrudur büyük ihtimalle. Riquna, Moriah, Işıl ve Epoupa ile kısa rotasyonumuz çok kısa kalır. Dördü de 1.70 oyuncular çünkü. 3 numaraya en az 180lik oyuncu bulmak lazım. Moriah ve Epoupa çok lüks olur aynı profildeki oyuncular için. Moriah'ın yerine Riquna veya Sykes'i tercih edip kalan yabancı hakkımızı da şutu temiz bir isime vermek daha mantıklı duruyor. Kim Mestdagh olabilir mesela. Uzun oyuncu rotasyonunda Gigi hariç savunması vasat üstü diyebileceğimiz bir oyuncu yok. Bonner'in savunması kara delik. Anete'yi izlemedim iyi şutör diyorlar. Oraya kalıplı atletik pivot almak lazım Kiah Stokes veya Sanders mutlaka alınmalı bu yüzden.

Benim duyduğum Moriah büyük ihtimalle gelecek, Epoupa'nın kalacağını düşünüyorum. Bu arada Bonner 3-4 oynuyor, yani takımı hoca istediği anda uzatabilir ;) Riquna gördüğüm en fizikli kısalardan birisi, iyi şütor 2-3 oynuyor. Moriah ise 1-2 oynuyor yani rahatlıkla 2-3 numarayı beraber oynayabilirler.

Benim duyduğum Moriah büyük ihtimalle gelecek, Epoupa'nın kalacağını düşünüyorum. Bu arada Bonner 3-4 oynuyor, yani takımı hoca istediği anda uzatabilir ;) Riquna gördüğüm en fizikli kısalardan birisi, iyi şütor 2-3 oynuyor. Moriah ise 1-2 oynuyor yani rahatlıkla 2-3 numarayı beraber oynayabilirler.

Ben de Epoupa'nın kalacağını düşünüyorum çünkü hocanın baskılı sisteminin en önemli parçası ve o bizi, biz onu çok sevdik. Moriah sakatlıktan nasıl dönecek o da var. Eğer tam hazırsa kendini riske atmayacaksa gelebilir ama hemen hemen aynı tarzda oyuncular bu yüzden soğuğum bu tercihe. Riquna 3 numara oynamıyor. 1-2 oynuyor en azından benim takip ettiğim maçlarda (EC'de çeyrek finalden itibaren) öyleydi. 3 numaraya şutu temiz birisi olsa daha iyi olur hücum repertuarında farklılıklar önemli. Marine Johannes veya demin de yazdığım gibi Kim Mestdagh olsa iyi olur aksi taktirde çok undersized kalırız kısa rotasyonunda. Bonner'i 3'e çekersek 4'de kim oynayacak o da var özellikle ligde yabancı sınırlamasını göz önünde bulundurursak, 4 yabancı hakkın 3'ünü uzunlar için kullanmış durumda oluruz. Uzun bir oyuncu olsa da savunması büyük soru işareti.

Ben 6 yabancı alacağımızı düşünmüyorum en fazla 5+1 (devşirme) olabilir. Yerli rotasyonumuzun da kötü ve dar olduğunu düşünürsek ince eleyip sık dokumak lazım bu dönemde.

Ben de Epoupa'nın kalacağını düşünüyorum çünkü hocanın baskılı sisteminin en önemli parçası ve o bizi, biz onu çok sevdik. Moriah sakatlıktan nasıl dönecek o da var. Eğer tam hazırsa kendini riske atmayacaksa gelebilir ama hemen hemen aynı tarzda oyuncular bu yüzden soğuğum bu tercihe. Riquna 3 numara oynamıyor. 1-2 oynuyor en azından benim takip ettiğim maçlarda (EC'de çeyrek finalden itibaren) öyleydi. 3 numaraya şutu temiz birisi olsa daha iyi olur hücum repertuarında farklılıklar önemli. Marine Johannes veya demin de yazdığım gibi Kim Mestdagh olsa iyi olur aksi taktirde çok undersized kalırız kısa rotasyonunda. Bonner'i 3'e çekersek 4'de kim oynayacak o da var özellikle ligde yabancı sınırlamasını göz önünde bulundurursak, 4 yabancı hakkın 3'ünü uzunlar için kullanmış durumda oluruz. Uzun bir oyuncu olsa da savunması büyük soru işareti.

Ben 6 yabancı alacağımızı düşünmüyorum en fazla 5+1 (devşirme) olabilir. Yerli rotasyonumuzun da kötü ve dar olduğunu düşünürsek ince eleyip sık dokumak lazım bu dönemde.

Bende Riquna Williams'ı hiç bir numara oynarken görmedim ;) Kendisi zaten skorer guard, fiziğinden dolayı 3 numara da oynuyor, daha önce ligimizde izlediğim oyunculardan, bu yıl Reyer Venezia'nın 6 maçını izledim, oyun kurucuları Debora Carangelo. Genelde topu getiren Carangelo ya da Valeria De Pretto, Carangelo'nun yedeğide Caterina Dotto. Ayrıca Brittney Sykes'da 1.75 boyunda, 1.80 üstü 3 numara değil yani :)

Marina Maljkovic geçtiğimiz sezon 7 yabancı ile sezonu tamamladı. Bu sezon 6 yabancı ile tamamlıyor, bir de arada gelip giden Grinsven faciası var :) Yani ben en az altı yabancı alınacağını düşünüyorum. Önemli olan kaliteleri ve ne zaman geldikleri olacak.

DeWanna Bonner Avrupa statüsüne geçti ama ligimizde devşirme Avrupa'lı sayılıyor mu tam olarak bilmiyorum, o olmuyorsa Angelica Robinson ya da Glory Johnson olabilir. Bu iki isimde 4-5 oynuyor, senin istediğin gibi uzun rotasyonu artmış olur ;)

Son düzenleme:
Bende Riquna Williams'ı hiç bir numara oynarken görmedim ;) Kendisi zaten skorer guard, fiziğinden dolayı 3 numara da oynuyor. Riquna Williams daha önce ligimizde izlediğim oyunculardan, bu yıl Reyer Venezia'nın 6 maçını izledim, oyun kurucuları Debora Carangelo. Genelde topu getiren Carangelo ya da Valeria De Pretto, Carangelo'nun yedegide Caterina Dotto. Ayrıca Brittney Sykes'da 1.75 boyunda, 1.80 üstü 3 numara değil yani :)

Marina Maljkovic geçtiğimiz sezon 7 yabancı ile sezonu tamamladı. Bu sezon 6 yabancı ile tamamlıyor, bir de arada gelip giden Grinsven faciası var Yani ben en az altı yabancı alınacağını düşünüyorum. Önemli olan kaliteleri ve ne zaman geldikleri olacak.

İzlediğim maçlarda oyun da kuruyordu bizdeki Epiphanny Prince gibi. Yani arada 3 numara oynayabilse de tam oranın oyuncusu değil. Bize tam oranın oyuncusu gerekiyor. Zaten Sykes'i ben 3 numaraya değil 2 numaraya yazmıştım :) 3 numara Kaela Davis, Alba Torrens gibi uzun olmalı.

Orası öyle evet ama yöneticilerin açıklaması var 2 yabancıyla falan çıkarım diyorlar. Ben yine insaflı davrandım 5 yazdım bunlar 6'ya 7'ye hayatta çekmezler.

İzlediğim maçlarda oyun da kuruyordu bizdeki Epiphanny Prince gibi. Yani arada 3 numara oynayabilse de tam oranın oyuncusu değil. Bize tam oranın oyuncusu gerekiyor. Zaten Sykes'i ben 3 numaraya değil 2 numaraya yazmıştım :) 3 numara Kaela Davis, Alba Torrens gibi uzun olmalı.

Orası öyle evet ama yöneticilerin açıklaması var 2 yabancıyla falan çıkarım diyorlar. Ben yine insaflı davrandım 5 yazdım bunlar 6'ya 7'ye hayatta çekmezler.

Yöneticilere kalsa takımı kapatırlar ama burası Galatasaray Spor Kulübü...

Önceliğimiz yerli oyuncular olmalı. Bu sene takıma gelenler hemen hemen sıfır katkı verdi. Sadece transferi en çok eleştirilen Taşçı Girona deplasmanındaki iyi oyunu ile bizi yarı finale çıkartan oyunculardan biri oldu hepsi bu.

Senelerdir kız alt yapıya iyi oyuncular alınıyor, yakında A takımda cok iyi oyuncular göreceğiz yalanı söyleniyor. Bırakın ilk beşi bir tane rotasyon oyuncusu bile çıkaramıyoruz. Alt yapı hocaları gözden geçirilmeli, hesap sorulmalı. İnci ve İrem çok tembel düzgün çalışmıyorlar yada çalıştırılmıyorlar bunu herkes biliyor artık. Meltemin gelişimi için özel hoca ve terapist tutabiliriz, alt yapıdaki hocalara kalırsak bu kızı da kaybederiz.

Ligin en iyi yerli oyuncularından biri hali hazırda elimizde zaten. Bir zahmet Işılı elimizde tutalım vaziyet böyle iken.

Yabancı konusuna hiç girmiyorum artık akıllanmıştır umarım Marina.

Önceliğimiz yerli oyuncular olmalı. Bu sene takıma gelenler hemen hemen sıfır katkı verdi. Sadece transferi en çok eleştirilen Taşçı Girona deplasmanındaki iyi oyunu ile bizi yarı finale çıkartan oyunculardan biri oldu hepsi bu.

Senelerdir kız alt yapıya iyi oyuncular alınıyor, yakında A takımda cok iyi oyuncular göreceğiz yalanı söyleniyor. Bırakın ilk beşi bir tane rotasyon oyuncusu bile çıkaramıyoruz. Alt yapı hocaları gözden geçirilmeli, hesap sorulmalı. İnci ve İrem çok tembel düzgün çalışmıyorlar yada çalıştırılmıyorlar bunu herkes biliyor artık. Meltemin gelişimi için özel hoca ve terapist tutabiliriz, alt yapıdaki hocalara kalırsak bu kızı da kaybederiz.

Ligin en iyi yerli oyuncularından biri hali hazırda elimizde zaten. Bir zahmet Işılı elimizde tutalım vaziyet böyle iken.

(Yabancı konusuna hiç girmiyorum artık akıllanmıştır umarım Marina.
)

Bu yazdığınız son satırda ki yorumunuz önemli,eğer sezon içinde tazminatına güvenip ağır saçmalayıp kendini kovdurma derecesin de yaptığı hatalar ve iddialar doğruysa yönetimin yapacağı bir şey var,sözleşmesini uzatsalar bile tazminat maddesini tek taraflı kendi lehine koymasınlar o hak kulüpte kalsın,bir diğer önemli hususta transferleri kendisine bırakmasınlar malum transferleri beceremiyor eğer kabül ederse ne ala kabül etmezse Teşekkür edip yollasınlar,heleki yardımcı olarak yanında çalışan Nevriye ve başka sorunlu olduğu isimler varsa hiç zorlamayıp göndersinler tabii bu iddialar doğruysa,yerine elbet iyi hoca bulunur.

Quigley dünkü maçta YDÜ ile anlaştığı için oynamadığı haberine "koçun tercihi benim değil" cevabını vermiş. Ortada büyük bir kaos var. Maljkovic durup dururken oynatmıyorsa hatanın tek sahibi onda. Belli ki sezonu erkenden bitirelim ben de tatilimi yapayım daha milli takımla Dünya Kupası maçları var hesabını yapmış da olabilir. Quigley yalan söylüyor da olabilir çünkü daha önce gerek sakatım gerekse paramı alamıyorum diye gitmediği bir sürü deplasman maçı var. YDÜ'nün Quigley'in geciken maaşlarını GS'ye ödeyip maçlarda oynatmama sözü aldığı şeklinde bir iddia da var. Brezilya dizilerine döndü takım her yerden bir belirsizlik hakim.

Ortada çok büyük bir kaos yok aslında. YDÜ talimat vermiştir oynama diye Allie de oynamamıştır. Soran olursa da hocanın kararı dersin demişlerdir öyle diyordur...
Yakın Doğu hakkında öğreneceğiniz çok şey var daha...

Gelecek sezonla ilgili çok bir beklentim yok ama basketbolun temel prensiplerinden biri olan sayı kazanmayı yakalayabilmek adına topu çemberden içeri sokabilen birkaç oyuncumuz olursa iyi olur. Artık yerli olmuş yabancı olmuş uzaylı olmuş çok önemli değil...

Quigley anlaşalı çok oldu. Madem kadro dışı bırakılacak o zaman bırakılsaydı. Şimdi maça çıkmıyor diye dert yanmanın bir manası yok. Her kulüp bizim gibi amatör değil transferlerini mart ayından bitiriyorlar. İyi oyuncuların çoğu imzaladı bile. Maljkovic uzun süredir gelecek sene için transfer istiyor ama yönetimden henüz ses yok. Elimizdekileri de kaybedeceğiz bu gidişle.

Son düzenleme: