2022 EuroCup Women Yarı Final | Galatasaray 67 - 69 Bourges Basket

Yazık ya 20’ye yatıracağımız takıma ellerimizle verdik maçı. Efe Güven ve torpillisi Pelin’i bir daha bu takımda görmek falan istemiyorum.

Plum hayranlığını cidden anlayamıyorum. Süper disiplinsiz ve egoist bir oyuncu. Fenerdeykende böyleydi. Genelde 3x3 oynadığı için sahayı ve oyuncu sayısını o şekilde zannediyor herhalde! Asla gerçek bir winner değildi, olamadı ve olamayacak… Kupası maçında da aynı havalar aynı zorlama atışlar. 20-30 atacak diye bütün topları kullanma lüksü olmamalı! 10 sayı at ama 10 da asist yap. Ve bir zahmet yarı final maçında bir guard olarak 5 top kaybı yapma! Tina havaya girmiş sayıları buluyor bir daha top atılmadı ya kadına. Ülkeme gideceğim, çağırdılar, Fransa ya gelir oynar sonra Türkiye ye devam etmem… Kime böyle bir kredi veriyorsun Ya? Kim bu? Haftalardır antrenman yapmamış takımla. Birde gitmişler 10 NUMARA yı vermişler. O 10 Numara bize 3 Avrupa Kupası getirdi! Basketbolu idare edemeyen Reziller! Bu Zeynepgül ile beraber ne işe yaradığı belli olmayan Melahat denen kadında gider inşallah köyüne

Plum hayranlığını cidden anlayamıyorum. Süper disiplinsiz ve egoist bir oyuncu. Fenerdeykende böyleydi. Genelde 3x3 oynadığı için sahayı ve oyuncu sayısını o şekilde zannediyor herhalde! Asla gerçek bir winner değildi, olamadı ve olamayacak… Kupası maçında da aynı havalar aynı zorlama atışlar. 20-30 atacak diye bütün topları kullanma lüksü olmamalı! 10 sayı at ama 10 da asist yap. Ve bir zahmet yarı final maçında bir guard olarak 5 top kaybı yapma! Tina havaya girmiş sayıları buluyor bir daha top atılmadı ya kadına. Ülkeme gideceğim, çağırdılar, Fransa ya gelir oynar sonra Türkiye ye devam etmem… Kime böyle bir kredi veriyorsun Ya? Kim bu? Haftalardır antrenman yapmamış takımla. Birde gitmişler 10 NUMARA yı vermişler. O 10 Numara bize 3 Avrupa Kupası getirdi! Basketbolu idare edemeyen Reziller! Bu Zeynepgül ile beraber ne işe yaradığı belli olmayan Melahat denen kadında gider inşallah köyüne

Asisti kime yapacak

Evet bana göre Kelsey winner değil hatta iyi bir takım oyuncusu da değil. Ailem zengin, paraya ihtiyacım yok, kendi istediğim gibi ve istediğim sürece oynarım. Sözleşmeye takılmam, istediğim gibi gider gelirim. Bu çok matah ve uyumlu bir oyuncu olsa FB bırakmazdı. Fikrim bu. Büyük maç zor kazandırır. Şampiyon yapmaz. En azından ana figür olarak. Yan figür olur disipline olursa o zaman başka. Zaten Amerika dan dışarı çıkmakta istemiyormuş. Türkiye onun için WNBA öncesi pre season.

Evet ya Kelsey 38,20 dk süre alır , takımın skoreri olur.
Diğer amerikalı 18 dk süre alır , 0 sayı atar.
Kelsey winner değil ,ailesi zengin Ama kadın çok iyi basketbolcu. Ama takımda ona ayak uyduracak bir tane düzgün oyucu yok.
WNBA , ilk sıradan seçilir. Son sezonunda en iyi 6. oyuncu olur. Ama GS kalitesinin altında bir oyuncudur.
Valla basketboldan soğudum ya.
Bize davis gibi oyunculardan daha çok lazım.

Son düzenleme:
Basketboldan ister soğu ister soğuma… Wnba ilk sıra draft diye illa winner olunmuyor. Bizim daha önce sahada 38 dakika kalıp kupa kazandıran oyuncularımız oldu.Ne GS kalitesinin altında diyen oldu ne de Plum kötü oyuncu diyen oldu ama winner oyuncu değil. A+ bir oyuncu evet ama winner değil. Aradaki farkı anlayamıyorsan zaten bir zahmet soğu basketboldan. Yakın - uzak geçmişe bakınca Diana, Cappy, Sue Bird, Vandersloot, Işıl, Dumerc, Palau gibi oyuncular winner dır. Bunlarda dinlenmeden neredeyse bütün maçı oynar, sadece kendi atmaz attırır, savunma yapar, top kaybetmez, oyunu okur ve kupa kazandırır. Davis müthiş oyuncu demiyorum ama 2018 de süper bir maç çıkarmıştı kupa aldığımızda. Maçın 2. Yarısını tekrar seyret istersen. Bak bakalım neler oluyor. Bu maçım son periyodunda Tina kesin daha fazla top kullanmalıydı.Kötü başladı ama 2. Devre maçı toparladı Tina. Sıcak oyuncuyu bulur winner! 3 kişinin üstüne bodoslama gidip takımı finalden etmez winner oyuncu.

Son düzenleme:
Maçın son periyodunda ciddi manada hakemler bizi doğraya doğraya farkı erittiler. Tabi bizde saçma sapan ikili sıkıştırmalara maruz kalarak hakemlerin ve rakibin işini kolaylaştırdık.

Kupayı alsak iyi olurdu ama eldeki imkanlar ile bu kadar oldu.

Plum üst seviye bir oyuncu ama maçıda yaptığı büyük hata ile rakibe verdi son hucumu ile.

Davis son 20 yılda bu takıma gelmiş en kötü oyunculardan biri olabilir.

Kimse bana bitime on saniye varken topu potaya fırlatıp rakibe hücum şansı ve maçı veren Plum demesin! Üst düzey bir oyuncu öyle bir hata yapmaz!

Kimse bana Efe Güven iyi hoca demesin!

Kimse bana Pelin Bilgiç kaptan hiç demesin!

Kupa ayağımıza gelmişken adeta tekme atıp istemedik! Ama eminim bundan mutlu olan Galatasaraylılar vardır!

Anlaşıldı ki bu forumda Kelsey gibi bir oyuncuya bile burun kıvırıp çamur atacak kadar üst düzeyde basketbol bilen büyük basketbol düşünürleri var. İşte bu kafalar Davis gibi, Evans gibi vasat hatta vasat altı basketbolculara layık kafalardır, tıpkı şube yöneticileri gibi. Bir kez daha anladım ki bu şubeden, bu tip kafalar ve bu çapsız yöneticilerle bir halt olmaz. Sizlere bol Pelinli, Davisli, Evanslı aydınlık(!) günler, hayırlı işler...

Asıl sonda yazmam gerekeni başta yazayım; "Bu kupayı almamak hayırlı olmuş." Çünkü göreve geldikleri günden beri her şeyi yanlış yapanların, çok iyi süreç yönettik diye atacağı sevinç çığlıklarını duymak istemiyorum. Kimilerine göre vay efendim sen nasıl Galatasaray'lısın vs. olur belki ama çok da önemli değil, sonuçta ne demek istediğimi net bir şekilde ifade ettiğimi inanıyorum.

Işıl Alben, Galatasaray Spor Kulübü efsanesidir. Tamamen tartışmaya kapalı. Işıl'ı winner yapan şey, kritik anlarda iyi top kullanması mı? her maç 15-20 sayı atması mı? Galatasaray forması altında 10 sene boyunca seri Fenerbahçe şampiyonlukları gören, "Loser" ne oldu da bir anda "Winner" oldu? Cevabı basit. Kesinlikle yönetimsel olmayan, o dönemki teknik ekibin özverisiyle o takım herkesi yenebileceğine inandırıldı da o yüzden.

Kelsey Plum, jenerasyonunun en yetenekli oyuncusu mu? Evet. Galatasaray'ın en iyi oyuncusu mu? Evet. O pozisyonu daha iyi kullanabilir miydik? Evet. Soksa kahraman, sokamazsa egoist, disiplinsiz, bencil oluyordu. Öyle de oldu. Her maç 40 dakika sahada kalması unutuldu. Bütün maç rakibin 2'li hatta 3'lü sıkıştırmalarına karşı oynadığı unutuldu. Sene başından beri bizi ipten aldığı unutuldu. Mesela o şut girse, bir kişi burda Kelsey'i eleştirse herkes üzerine çullanacaktı. Yani bunların 5000 tane örneğini gördüğüm için gönül rahatlığıyla yazıyorum bunu..

Sporcu psikolojisi diye bir şey vardır. Bütün maç el yakan bütün topları kullanan oyuncu, son top benim hakkımdır der atar. Bir takımın lideri olmakla, bir oyuncuya muhtaç olmak aynı şeyler değil. Galatasaray şu an Plum'a muhtaç durumdaysa, o şutu atmasına kalkıp bir şey demem, diyemem.

Ancak. 2-3 sene önce draft edilmiş bir oyuncunun. WNBA tarihinin en iyi oyuncularının gelip geçtiği bir kulübe part-time iş muamalesi yapmasını ben kabul etmiyorum. Başta kabul edenler bunu ayrıca düşünsünler tabi. Hangimizin yüreği "Tamamen oynayacaksan gelme" demeye yeterdi. Ya da hangimiz kulüp böyle bir teklif yapsa kulübün arkasında duracak olurduk?

Pelin'lere, Efe'lere zaten girmiyorum bile. Yatsın kalksınlar, Galatasaray bu kadar kötü yönetiliyorken bize de bir iş çıktı desinler.

Bu şartlar doğrultusunda, elendiğimiz bir kupaya, bir şekilde yeniden dahil olduk. Onu da beceremedik.