2023-2024 Basketbol Süper Ligi

Her halükarda 1 yerli sahada oluyordu zaten. Dayatma olayı bence de saçma ama uçuk paralar isteyemeyecek artık yerliler. Yerliler çok belirleyiciydi başarı kovalayan takımlar için, Ercan Osmani 20 milyon lira istemişti yazın Efes'ten, Doğuş 15 milyon lira. Bir daha bu kadar havadan uçamayacaklar. Oyuncu birliği miydi neydi derneklerinin adı, bol bol açıklama görürüz diye düşünüyorum.

7 yabancı olacaksa 4 yerli + Karahan yeter ne Muhsin ne Düverioğlu 'na gitmeye gerek kalmaz. Yeboah ücretini çok arttırmazsa 7.yabancı olarak kalabilir. McCormack Yeboah Buğrahan İsmet Göksenin (1 yıl daha sözleşmesi var) Sadık ve Karahan'a 5 yabancı eklenecek.

Her halükarda 1 yerli sahada oluyordu zaten. Dayatma olayı bence de saçma ama uçuk paralar isteyemeyecek artık yerliler. Yerliler çok belirleyiciydi ubaşarı kovalayan takımlar için, Ercan Osmani 20 milyon lira istemişti yazın Efes'ten, Doğuş 15 milyon lira. Bir daha bu kadar havadan uçamayacaklar. Oyuncu birliği miydi neydi derneklerinin adı, bol bol açıklama görürüz diye düşünüyorum.
Doğru, kaliteli yerli illaki oynayacaktır. Ancak örnek vermek gerekirse, Sadık zorunlu yerli olarak sahada diyelim. Faul problemi veya yorgunluk nedeniyle kenara gelmesi gerektiğinde,aynı ayarda oyuncun yoksa mecbur başka pozisyondan yabancı çıkarıp, yerli alacaksın. Belki diğer yabancı oyuncuların o an müthiş katkı veriyor ancak mecbur birisi çıkacak.Bu kural seni istemeden oyuncu çıkarmanı mecbur bırakıyor. Bu yönden bakınca uzun ömürlü bir kural olmayacaktır bana göre. Koçlar bir noktadan sonra isyan edecektir.
Bu dediğin ücretler bana kalırsa daha da artar. Bu kural bunu mecbur bırakıyor. Milli olmus yerlilerin piyasası özellikle uçacaktır. Bakalım zaman gösterecek bu piyasa olayını.

Son düzenleme:
Eskiden 3+2 kuralı vardı 5 yabancılı rotasyonu fiilen oturtamıyordu takımlar. 4+3 daha esnek olsa da ikame ve yedekleri doğru seçmek önemli.

En iyisi Güney Kore liginde uygulanan kurallar koyulsun. 2 yabancı kadroda, 4 yerli + 1 yabancı ilk beşte, diğer yabancı yedek otursun. Çin' de de öyle. Böylece ligimiz de o seviyelere gelir. Fazla ilerledik Avrupa ve Dünya basketbolunda. Hiç gerek yok. Bulunduğumuz coğrafi konuma aykırı.

Galatasaray Koçu Yakup Sekizkök, 4+3 kuralının fayda getireceğine inanmadığını belirtti ve “Çoğu takımda Türklerin toplam süresi 40 dakikayı geçmeyecek.” dedi.

Galatasaray olarak 5 yabancılı sistemin devamını istediklerini, çoğunluğun istemesi üzerine 4+2’ye de sıcak bakabileceklerini ifade eden Sekizkök, “Umarım TBF yönetimi konuyu kendi içlerinde bir kez daha tartılıp, 4^3’ten vazgeçerler.” diye konuştu.

Sekizkök şunları söyledi:

• Türk oyuncuların kural gereği sahada olması, yabancıların kafasındaki saygınlığını zedeleyecek bir uygulama olacak. Yabancılar, Türk oyucunun becerisiyle değil, zorunluluk sayesinde sahada olduğunu düşünebilecek.
  • Benim tahminlerime göre bu sezon Türklere en az süre veren takımlar dahi 60-65 dakika vermiştir. 4+3’e geçildiğinde bu süre birçok takımda 40 dakikayı geçmeyecektir.
  • Avrupa kupalarında yerli oyuncularına rolde olmadan başarılı geleceğini düşünmeyenlerdenim.
  • Koçlar bazen yerli-yabancıya bakmadan oyuncu değişikliği yapabilir, bu da hatalara neden olabilir. Lig kurulunda benimsenen sistemle antrenörler havuz problemiyle karşı karşıya kalacaktır.
  • Türklerin alacağı toplam süreleri göz önüne aldığınızda 4+3 kuralından milli takım da olumsuz etkilenecek.
  • Kadrolarda 7 yabancı bulunacaksa, devşirmeler de ister milli takımda olsun, ister olmasın, ligde yabancı lisansı ile oynamalıdır. (Basketfaul)

Galatasaray Koçu Yakup Sekizkök, 4+3 kuralının fayda getireceğine inanmadığını belirtti ve “Çoğu takımda Türklerin toplam süresi 40 dakikayı geçmeyecek.” dedi.

Galatasaray olarak 5 yabancılı sistemin devamını istediklerini, çoğunluğun istemesi üzerine 4+2’ye de sıcak bakabileceklerini ifade eden Sekizkök, “Umarım TBF yönetimi konuyu kendi içlerinde bir kez daha tartılıp, 4^3’ten vazgeçerler.” diye konuştu.

• Türk oyuncuların kural gereği sahada olması, yabancıların kafasındaki saygınlığını zedeleyecek bir uygulama olacak. Yabancılar, Türk oyucunun becerisiyle değil, zorunluluk sayesinde sahada olduğunu düşünebilecek.
  • Benim tahminlerime göre bu sezon Türklere en az süre veren takımlar dahi 60-65 dakika vermiştir. 4+3’e geçildiğinde bu süre birçok takımda 40 dakikayı geçmeyecektir.
  • Avrupa kupalarında yerli oyuncularına rolde olmadan başarılı geleceğini düşünmeyenlerdenim.
  • Koçlar bazen yerli-yabancıya bakmadan oyuncu değişikliği yapabilir, bu da hatalara neden olabilir. Lig kurulunda benimsenen sistemle antrenörler havuz problemiyle karşı karşıya kalacaktır.
  • Türklerin alacağı toplam süreleri göz önüne aldığınızda 4+3 kuralından milli takım da olumsuz etkilenecek.
  • Kadrolarda 7 yabancı bulunacaksa, devşirmeler de ister milli takımda olsun, ister olmasın, ligde yabancı lisansı ile oynamalıdır. (Basketfaul)
Şu milli takım olumsuz etkilenecek lafı kadar boş bir söylem yok. Senin oyuncun takımındaki 2., 3. sınıf yabancının arkasında kalıyorsa sen 1+9 da getirsen o adamlar milli takımda zaten bir halt yapamaz demektir.

Bursa'da yabancılar hiç çıkmadan oynadılar neredeyse. Çok iyi dayandılar valla saygıyla egiliyorum bir basketsever olarak. Emeklerine yazık oldu. 2. uzatmada omuzlar iyice düştü, fener'in geniş rotasyonuna daha fazla dayanamadılar maalesef.
Serhan Kavut'a da helal olsun, Bursaspor Play Off'a kalamadı ama Serhan hocayı kazandı.

Bursaspor sezonun son bölümünde sinekten yağ çıkardı. Küme düşmesi için zeminin fazlasıyla oluştuğu takım, 7. sırayı 30. maçın 2. uzatmasında kaçırmış oldu. Sezonu dik bir biçimde noktaladı.

Yeni kural en çok bize yarayacaktır. İyi yerlilerimizin 2 ve 4 numaralarda olduğu düşünülünce 2 yabancı pivota gideriz diye düşünüyorum bunlardan biri de artık bi zahmet yıllar sonra çember savunucu atlet güçlü bi pivot olacaktır heralde. Yani heralde olur artık..? Yani tabiki potamızın savunulmasını istemeyiz ne gerek var her gelen smaca kalksın asılsın potamıza rahatça takımımız da izlesin boş boş boyalı alanda misafirperverliğimizi gösterelim alıştık ama eğrisi doğrusuna gelip zorla da olsa bi çember savunucu alırlar belki.

Son düzenleme:

Hoca için sene içinde bir çok olumsuz şey yazıldı maçlarda verdiği kararlar için ama ben yorum yapmak istememiştim. Fakat bu açıklama müthiş bir hayal kırıklığı kesinlikle. Yok milli takımı etkiler, yok yerliler az oynar filan 3. sınıf düşünce yapısı bunlar. Bizim gibi daha düşük bütçeli takımlar için iyi yabancılar seçersek müthiş bir fırsat bu kural.

7 tane iyi rotasyon oyuncusunu direkt kadroya eklemiş hatta yanında 1-2 iyi yerliyle de bayağı bayağı iyi rotasyon yapma şansımız var ust siralari zorlamak icin ama bizim hocamız neler düşünüyor. Aslında düşündüğünü çok açık. Kalbur üstü 2-3 yerlimiz olduğu için az yabancılı sistemin bizi kötü yerlileri olan takımlardan öne atmasıyla şampiyonluk iddiası olmayan ama üst sıralara daha kolay tutunma şansımızı düşünüyor maalesef. Çünkü bizimle beraber bence 7 yabancı hakkını doğru kullanan her takım için büyük bir şans bu yeni kural. En üst düzey iddialı olmak kadar gerilere duşme şansı da var ve biz ikincisini goz önüne alıp bu açıklamaları yapıyoruz. Galatasaray ismine yakışmayan bir vizyon.