2023-24 Trendyol Süper Lig (Futbol)

Beşiktaş'ın Brugge maçının özetine denk geldim az önce. Daha doğrusu Brugge izledim sadece. Adamlar tek kale maç oynamış resmen ve bir dünya da gol kaçırmışlar. Son dakikada Cenk atıp puan almış. Sanki bizim Kopenhag maçının bir benzeri gibi olmuş. Adamlar bu kadar ezdikleri maçta son dakikada gol yiyince yıkılıp kalmışlar.
 
1.lig ile ilgili başlık olmadığı için buraya yazayım dedim.

Arda Turan'lı Eyüpspor yoluna kayıpsız devam ediyor. 6 da 6 ile şu anda en yakın rakibinin 6 puan önünde lider durumdalar.

Arda hoca hem hücum organizasyonları hem de savunmada ki birliktelikleriyle bu lig için çok üst düzey bir oyun sistemine sahip takım kurmuş. Kısaca Arda Turan çok başka geliyor.
 
Galatasaray yonetimi her şeye sessiz kalırsa ortalık böyle yüzsüzlere kalır. sonra kendileri kadar rezil olan açıklamalarına maruz kalırız. her şey bizim yönetimimizin sessiz kalmasından geçiyor ne yazık ki.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Hatayspor'da Dele-Bashiru takip edilmesi gereken bir oyuncu. Çok iyi bir 8 numara. Gerektiğinde 10 da oynuyor kanatta da oynuyor. Özellikle 8 numarada tam istediğimiz gibi bir oyuncu.
 
Şu anda gündemde play off var. Geçen gün TFF Başkanı düşünüyoruz diye açıklama yaptı. Bugün BJK başkanı ANÇ bize uyar dedi. Yönetimin dik durması lazım. Bizim yine şampiyonluğun en güçlü adayı olduğumuzu görüyorlar, biliyorlar. Tamamen önümüze taş koymak için yapılıyor.

5 büyük ligte böyle bir şey yok.
Yapılması için ligte ki takım sayısının 12 ya da 14 olması lazım.
Çok gereksiz bir statü olur.
 
Kültürel alan pandemiden bu yana spora öyle bir endekslendi ki, özellikle sanat bu zaman diliminde -öncül sebep burjuva kadrosu sanat cemiyeti, bürokratlar ikincil açmaz- öyle bir çöktü ki gün boyu spor etkinliği bekliyoruz. Takvim de sporcuların bilhassa Akdeniz çanağında antropolojik anlamda adapte olamadığı bir sıkışıklığa evrildi. Beklediğimiz maçlarda ekseriyetle dağ fare doğuruyor, sonrasında sıradaki maçı beklemeye koyuluyoruz.

Play-off olmasın desem üstte yazdıklarımla çelişeceğim; uygulandığı takdirdeyse geçtiğimiz sezonki derbileri dahi özleyeceğiz, özgün bulacağız. Böyle ikircikli bir tablo var.
 
Bu ülke insanının az ya da çok zevk aldığı herhangi bir şeye müdahale edip içine etmeyi ne zaman bırakacak acaba yetkili merciiler merak ediyorum. Hem de tepeden tırnağa... Halk bunu mu seviyor, bu mu güzel, bu mu uygun fiyatlı; tamam hemen müdahale edip içine edelim. Yani çok mu hoşunuza gidiyor kendi ülkenizi geriye götürmek ? Playoff denen dangalaklığı yine gündeme sokmuşlar ve ciddi ciddi düşünüyorlar. Bugüne kadar Türk Futbolu hayrına ne işe imza attınız da böyle radikal işlere girişiyorsunuz ? Kimsiniz siz ? Eğitiminiz ya da çapınız ne ? Bir avuç kuklanın aldığı kararlarla halkın zevkine karışıyorlar. Sorsan iki cümle arka arkaya yakıştırıp kuramaz ama futbolda karar alma yetkisi var.
Sen önce git koyun güdemeyecek çapsız hakemlerini düzelt. Bunlar sizin çapınızı aşan şeyler. Playoff getirecekmiş :D Her şey mükemmel, her şey süper, hakemler harika, playoff kaldı :D
 
Şu anda gündemde play off var. Geçen gün TFF Başkanı düşünüyoruz diye açıklama yaptı. Bugün BJK başkanı ANÇ bize uyar dedi. Yönetimin dik durması lazım. Bizim yine şampiyonluğun en güçlü adayı olduğumuzu görüyorlar, biliyorlar. Tamamen önümüze taş koymak için yapılıyor.

5 büyük ligte böyle bir şey yok.
Yapılması için ligte ki takım sayısının 12 ya da 14 olması lazım.
Çok gereksiz bir statü olur.

Beşiktaş bunu bir fırsat görmüş olabilir ama zaten Federasyon hemen bu yıl değil diye açıklama yaptı. Bunu vazgeçildi ya da resmiyet olmadan tepki gelmesin diye reddetme sananlar oldu ama durum öyle değil. Sezon başladıktan sonra statünün virgülüne bile dokunamazsın, federasyonun dediği budur. Bizim de bu yüzden itiraz edecek bir durumumuz yok. İçinde bulunulan sezonu kapsayan bir durum olması için ya geçen seneki deprem gibi ya da covid gibi ekstrem bir durum yaşanması gerekirdi. Bunun dışında tüm külüplerin oybirliğiyle kabul etmesi dışında bir formül yok. Galatasaray ve Fenerbahçe'nün de kabul etmesine imkan yok. 2 takımdan biri yarıştan düşşe o kabul etse zirvedeki yine kabul etmez. O yüzden bu tip kararlar başlayacak bir sonraki sezonlar için alınır. Örneğin UEFA bu tip köklü değişiklikleri bir tam sezon bitip bir sonraki sezon başlangıcına kadar yani 1,5-2 sezon sonra uygular. Onun da nedeni her yerel ligin bir nevi avrupa kupalarının önelemesi olduğundan ligde hangi derecede bitirirse gelecek sezon hangi statüyle karşılaşacağını bilmesi gerektiğinden.

Play-offun özüne gelirsek ise ben destekliyorum. Play-offu ingilizler icat etseydi futbol için de sıradan birşey olurdu. Ama İngilizler kendi çıkarmadıkları sporlara olduğu gibi bu tip sistemlere de muhafazakar bakış açısıyla bakıyor ve futbolun geleneğini de böyle oluşturdular. Yoksa futbolda her maç eşit olmalı diye bir görüş sadece alışkanlıktan ibaret. 5 büyük ligin şampiyonluk heyecanı olsun olmasın her hafta izlendiğinden böyle bir heyecana ihtiyacı yok. Ancak Belçika gibi bizden üst düzey bir lig bunu yıllarıdr uyguluyor ve gayet de rekabeti arttırıyor. İskoçya da mecburiyetten yapıyor Damimarka da da var keza Hollanda ve Yunanistan da zamanında yaptı. Play-off olacaksa Belçika'daki gibi olmalı ama. Elemeli maçlar futbolun ruhuna uygun olabilir ama saha avantajı olmazsa ligin ruhuna uygun değil. O yüzden Belçika'daki gibi olmalı şampiyonluk grubu şeklinde. 12-14 takıma da gerek yok Belçika 16 takımlı zaten. 6'lı şampiyonluk grubu, 6lı konferans ligi için liderin elemeli play-off maçı yapacağı grup(hatta sonuncusu küme düşme play-offu da oynayabilir) ve 6'lı küme düşme grubu yapabiliriz. Bu şekilde 44 maç yapar. Maç sayısı azaltılmak için takım sayııs gelecek yıllarda 16'ya düşürülüp 40 maça da düşürülebilir. Hatta o zamana kadar grupları 4erli yapıp aradakilerin sezonunu bitirebilirsin. Puanları yarıya indirmenin mantığı da bu 10 maçın değerini 20 maça çıkarmak yani her maçın değerini 2 ile çarpıp 20 maçı 10 maçla tamamlamak ama bizim futbol dünyamızın kafasına bu basmamıştı geçen sefer. Niye puanlar yarıya indi öfkesi oldu bizde. Halbuki play-offta galibiyetlere 6 puan verilse kimse ses etmeyecekti ama matematiksel olarak aynı şey olacaktı. Cebirden bir haber futbolcu eskilerinden zeka kırıntısı beklemiyorum elbette. Ancak bu yapılamıyorsa bile normal sezonla play-off puanlarını eşit tutarak da play-off yapılabilir. Ayrıca hakkaniyeti de öldürmüyorsun çünkü herkes normal sezonun 34 maçta bitmediğini bilecek. Bu atgözlüğünü çıkarırlarsa sezonun sonuna fiizken ve mental olarak hazır girmenin şampiyonluk getireceğini bilirlerse stratejiler buna göre olur. Sanki 34 haftada oynadığın rakipler şampiyonluktaki rakiplerinle aynı ortamda yapılıyormuş gibi 34 haftanın şampiyonu yüzde yüz haketmiş gibi davranılıyor ama aslında oynadığın rakiplerin cezaları, form durumları, motivasyonları gibi faktörlerle herkesin fikstürünün zorlukderecesi farklı ama bu işten zevk almak için eşitlik ve kazanan haklıdır ilüzyonunun huzurlu etkisine kendimiz bakmadan bırakıyoruz. Madem öyle ilüzyonun hilesini öğrenip daha gerçekçi ilüzyona kendimiiz bırakmanın vakti geldi.
 
Hedef Avrupa'nın 5 büyük ligi ise gerçekten PLAY-OFF sistemi gereksiz ve mantıksız, bu kadar takımla zaten bizim ligimizde oynanması da kolay değil.
Başka sorunlara eğilse federasyon(hakemler, sahalar, seyirci sayısı, yabancı kuralı vs.) daha seyir zevki yüksek bir ligimiz olur bence bakış açılarını değiştirmeleri lazım.
 
Şu Fenerbahçe maçlarında elle oynama ve ofsayt serbest olsun. Olsun ki taym de güzel vakit geçirelim. Adamlar net el pozisyonundan yaygara çıkarıyor. Çok acaip bir aymazlık seviyesi bu!
 
FB bu sene kadıköyde kolay kolay puan kaybetmez ve çok gol atarlar.
Bizden daha iyi yaptıkları ; Daha iyi pas , daha iyi şut , atak sonlandırmaları ve daha erken kaptırdıkları topları geri kapmaları . Totalde 11 e 11 e bizden çok daha iyi takım görüntüleri var.
 
FB bu sene kadıköyde kolay kolay puan kaybetmez ve çok gol atarlar.
Bizden daha iyi yaptıkları ; Daha iyi pas , daha iyi şut , atak sonlandırmaları ve daha erken kaptırdıkları topları geri kapmaları . Totalde 11 e 11 e bizden çok daha iyi takım görüntüleri var.
Şu anda onlar yüzde 100 ile oynuyorlar.
Biz yüzde 60 en fazla.

Onlar her transferlerinden fayda sağlıyorlar.
Biz daha Ndombele ve Ziyech'ten faydalanamıyoruz. Zaha'dan ise yeni yeni.

Onlar 3 orta saha ile oynuyorlar. Biz tek orta saha Torreira ile. Ayrıca fikstür olarak çok kolay fikstürleri var. Yaklaşık 8 10 maç İstanbul dışına çıkmayacaklar.

Gerçek şu ki evet şu ana kadar onlar bizden daha iyiler. Ama dediğim gibi biz henüz yüzde 60 ile oynuyoruz.
 
FBlilerin bu seneki olayı münferit amigoluk gibi durmuyor sanki bir merkezden talimat alıyorlar gibi gerek sosyal medyadakiler gerek TVdeki bazı yorumcular şampiyon olmak için seferberlik ilan etmiş gibiler
 
Fener 7/7 ile başladı ama biz de ısınma turlarımızı 7/6 ile geçiyoruz. Geçen sezon da gelene geçene 3-4-5 atarak başlamışlardı ama bakalım nasıl devam edecekler bu sezon. Belli ki daha şimdiden FB-GS arasında geçecek bu sezonun şampiyonluk yarışı. Fener ekim-kasım ile birlikte her zamanki avelliğe dönmezse bu işi derbiler çözecek gibi. Yalnız bizim Ziyech,Zaha,Tete,Ndombele falan bir form tutarsa lig diye bir şey kalmaz ortada.
 

Üst