''A Milli Basketbol Takımı "

''A Milli Takımı çalıştıracak yeni hoca Ocak ayının ilk haftasında açıklanacak..''

Meriç TUNCA yazıyor hurriyet.com.tr
Şimdi ben onlardan önce bu hocanın ismini açıklıyorum;
-''Bu isim yüzde 99 Nihat İziç..''
Bilindiği gibi Nihat İziç, Tanjeviç'in yardımcısıydı ve genç milli takımlarda önemli işler yapmıştı..

Hürriyet....

YENİ PATRON ENE

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, geçtiğimiz hafta bir toplantı yaptığı başarılı çalıştırıcıya, ?Dünya İkincisi 12 Dev Adam, artık sana emanet? dedi. Resmi açıklamanın 10 gün içinde yapılacağı öğrenildi.
Ülkemizde düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası?nda tarihinin en iyi sonucunu elde ederek gümüş madalya kazanan A Milli Basketbol Takımımız?ın yeni coachu Orhun Ene oldu. 2004 yılından bu yana takımın başında bulunan Karadağlı çalıştırıcı Bogdan Tanjevic?in kontratının bitmesi ve sağlık sorunları nedeniyle sözleşmenin uzatılmasının gündeme gelmemesi nedeniyle arayışlara giren Basketbol Federasyonu Yönetimi, uzun yıllardır ay-yıldızlı ekipte yardımcı antrenörlük yapan ve aynı zamanda Banvit takımını çalıştıran Orhun Ene?de karar kıldı.
Geçtiğimiz hafta İstanbul?da Ene ile bir araya gelen ve uzun bir toplantı yapan TBF Başkanı Turgay Demirel?in kararı başarılı çalıştırıcıya bildirdiği ve el sıkışıldığı öğrenildi.
Sözleşme süresi konuşulmadı
Toplantıda gelecek yıllardaki hedefler ve yapılanma hakkında konuşulduğu belirtilirken, anlaşma süresi hakkında bir maddenin gündeme gelmediği, takımın elde edeceği başarılara göre bu sürenin neticeleneceği de ifade edildi.
Basketbolcular tarafından da çok sevilen ve güvenilen bir isim olduğu bilinen Ene?nin göreve getirilişinde bu özelliğinin de etkili olduğu belirtildi.
A Milli Takımımız?ın başında 6 sezon görev yapan Bogdan Tanjevic?in teknik danışman olarak göreve devam edeceği de daha önce açıklanmıştı.
ORHUN ENE KİMDİR?
Türk Basketbolu?nun yetiştirdiği en önemli oyun kurucular arasında kabul edilen Orhun Ene, 1967 yılında Erzurum?da doğdu. Ortaköyspor, Eczacıbaşı, Paşabahçe, Fenerbahçe, Ülkerspor, Galatasaray ve İTÜ formaları giydi, 3 kez lig şampiyonluğu yaşadı. 202 kez giydiği ay-yıldızlı formanın en önemli parçalarından birisi haline gelip, gümüş madalya kazanılan 2001 Avrupa Şampiyonası?nda kaptanlık yaptı. Antrenörlük kariyerine Işıkspor?da başladıktan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi?ne geçen, en parlak dönemini ise halen görev yapmakta olduğu Banvit?te yakalayan ve takımını ligin devleri arasına sokan Ene, yeni nesil Türk antrenörlerinin en önemli ismi olarak görülüyor.

İnşallah Ene başarılı olur. Bu arada uzun rotasyonuna bakıyorum da cidden dehşet duruyor.
Ömer Aşık - Se se se Semih Erden - Oğuz Savaş - Enes Kanter - İlkan Karaman - Furkan Aldemir - Mehmet Okur - Ersan İlyasova - Cemal Nalga
3 numara yedeğimiz yok malesef Hido'nun arkasında oynayabilecek. Belki Cevher düşünülebilir.
2 numarada ise Sinan , Ömer , Evren gibi bir üçlü var ki hepsi iyi savunmacı gerçekten.
Oyun kurucularımız ise Kerem , Engin , Doğuş , Ender gibi gözüküyor. şafak ve Erbil'in gelişimi çok önemli burada. Açıkçası çok tercih şansımız var genç guardlar yetişiyor bu güzel birşey çünkü guard bulamazdık hep biz. uzunlarda ise Avrupa'da en iyiyiz bence . 3-4 tane uzun yetişiyor şu anda cidden inanılmaz ve şu anki uzunlarımız da gayet iyi bence 2si Nba yaptı 1i Avrupa'nın en iyi sırtı dönük uzunlarından biri. Biri lotteryden Nba yapacak top 5 bile yapabilir. Furkan ve İlkan için ligin gelecek uzunları diyorlar. Cemal Avrupa'da gelişimine devam ediyor. Memo Litvanya'ya kadar dizi iyice toparlayacaktır. Ersan takımında süre almaya başladı fena gitmiyor şu an. Gerçekten potansiyel yanıyor bildiğiniz 8)

Deniz'e aynen katılıyorum.
Şu anda Avrupa 2. olan altın jenarasyondan sonra 2. bir tufan var basketbolumuzda.

Özellikle uzunlar konusunda cidden çok çok iyi durumdayız.Deniz'den farklı olarak Ersan'ı ben uzun oyuncu olarak saymıyorum benim gözümde o çok iyi bir 3,5 numaradır.Yani Hido'yu Cevher değilde Ersan'la yedeklemek çok daha iyi olur.
Enes zaten yorumsuz bir oyuncu.Kendisinin bundan böyle antifbli olduğunu tahmin etmekte güç değil adama kanım kaynıyor :p
Bunların yanında şu anda NBA tecrübesinide bünyelerine ekelemekte olan 2 yetenekli uzunumuz var Semih ve Ömer.

Tek sıkıntımız 1-2 numarada oyuncu seçimlerini,oyuncu yetiştime konusunu iyi şekilde yürütebilmek.

Malzeme bolca mevcut bu ülkede zaten bugüne kadar ki en büyük sıkıntılarımızdan biride hakkaniyetli,kibirden,egolardan uzak kadro seçimiydi.Tanjeviç bunu gram beceremiyordu.Orhun Ene umuyorumki bu eksiğine giderip hak edene emanet edecektir formayı.

Valla Ene bence bu yükü kaldırabilecek bir koç değil ama hadi hayırlısı. Tanjevic'e çok saydık çok sövdük ama ülkendeki bir şampiyonada kolay değildir o ağırlığı kaldırmak. Mesela Ergin Ataman'ı da beğenmem çok ama ağırlık kaldırma konusunda başarılıdır giyer ateşten gömleği çekinmez hiç. Orhun Ene'nin önünde bizim oyuncuların olgunluğa erişeceği , İspanya'nın yine güçlü olduğu ama yenimezliğinden artık uzaklaştığı , Sırbistan'ın yine o mükemmel kalibresine erişmeye bi adım daha yaklaştığı , Litvanya'nın değişimi tamamladığı bir şampiyona olacak bu yaz Litvanya'da. Gelcek olarak Sırbistan ve Litvanya ile birlikte biz de varız. İspanya ise gelecek olarak çok iyi olmasa da Gasol'ün de geleceğini düşünürsek bu şampiyonayı kazanmayı çok isteyecektir. En azından yarı final yapmalıyız bu kadar kötü bir Hırvatistan , Slovenya , Yunanistan ,Almanya varken. Zaten bu 8 ülke hariç gerisi turnuvayı tamamlamak için katılıyorlar . Belki Rusya ayrı tutulabilir kalan takımlardan. En kötü yarı final diyorum ve Litvanya'nın seyirci avantajı , Sırbistan'ın komple basketbol gelişimi , biz ve de İspanya'nın gücü yarı finalde nasıl karşılaşır kestirmek zor. Ama yarı finale kadar bu takımlar birbiryle karşılaşmazsa kesinlikle bu son 4'ü bekliyoum ben.

Orhun Ene nedir,kimdir ya.Çok felaket olur gelirse aman diyelim. O zaman Boston Celtics'in başınada Murat Özyer gelsin veya Ercument Sunter gelsin... Gelmesi gereken coach kesinlikle Murat Didin olmalıdır.