A Milli Takım Hocamız Guus Hiddink

Guus Hiddink

102.jpg

Doğum tarihi : 8 Kasım 1946
Doğum yeri : Varsseveld, Hollanda
Mevkii : Orta Saha

Çalıştırdığı takımlar

De Graafschap
PSV Eindhoven (asistan menejer)
PSV Eindhoven
Fenerbahçe
Valencia
Hollanda
Real Madrid
Real Betis
Güney Kore
PSV Eindhoven
Avustralya
Rusya
Türkiye

Çok isabetli bir karar oldu. Hiddink bütün özellikleri ile en beğendiğim hocaların başında geliyor. Özellikle turnuvalarda güvenimizi boşa çıkarmayacak bir hoca olduğunu düşünüyorum. Tek temennim basının önüne atılmaması...

Türk Milli Takımı'na ve Türk futboluna çok şeyler katacak bir hoca.İnşallah başarılı olur.Tabi Tugay'ın dediği gibi basının oklarından korumak gerekir kendisini.Tahminimce kendisine ilk dokundurma yapılacak konu ateist olması."Müslüman ülkenin takımının başında ateist hoca olur mu?.Yazıklar olsun. "gibi saçma sapan konulara değinildiğini görebiliriz basında.

Türkiye tarihinde daha doğrusu türk tarihinde her zaman duygu mantığın önüne geçmiştir şimdi ise tamamen bir mantık hocası gelmiştir çok çok isabetli bir seçim artık tek şey futbolculara kalmış.Basın yamuk yapma!

Popülizm, korku ve kardeş, kanka, evlat vb. kavramlarla seçilen kadrolar yerine bilinçli kadrolar seçecek bir hoca olur inşallah. İşin teknik, taktiği konusunda endişim yok zaten. Yeterki kadrolar düzgün seçilsin. Bu bağlamda yabancı hoca istiyordum ve oldu. Çok sevindim.

Bir örnek vereyim, 2002 dünya kupası kadrosu açıklanırken, Şenol Güneş, ÜmitKaran'ı kadroya alacak. Ama kadroda çok GS'lı var İlhan'ı alsan daha iyi olur diyorlar ve Şenol hoca da tercihini İlhandan yana kullanıyor. Oysaki o sıralar Arif-Ümit yanyana oynuyorlar GS'da...Biliyorsunuz,o sene ümit attığı gollerle GS'ı şampiyonlar liginde 2 grup maçlarında taşımıştı.

İşte böyle bir tercihi Hiddink hayatta yapmaz. Hangisi en mantıklısı ise onu çağırır milli takıma. Oyunculara direk nötr gözle bakacağından, tüm oyuncular için büyük şans. Tabii inşallah kısa vadeli gelmemiştir.

Bundan önce çalıştırdığı 3 milli takım futbol'da pek ön planda olmayan ülkeler.Ama son yıllarda çıkış yakalamış ülkeler.Çalıştırdığı Milli Takımları kısa vadede başarıya taşımış bir isim Hiddink,Kalıcı olacağını düşünmüyorum,1 Turnuvalık bir isim.

Güney Kore
Avustralya
Rusya

Şu anda milli takım teknik direktörlüğü konusunda dünyanın 1 numaralı ismidir. Ve çok önemli bir iş yapılmıştır, o getirilerek.

Umarım başarılı olur.

Çok doğru bir karar oldu bu.Daha öncede olursa Hidding'i istediğimi belirtmiştim.Tam bir milli takım ve turnuva hocasıdır.Kadro seçimlerinde laflar değil önündeki maçlarda çıkacağı taktikler belirleyici olur.Her maç aynı taktik kavramı yoktur her maça zorluk seviyesine göre farklı taktikle çıkar.Rakip çok tehlikeli ise Lucescu gibi oyunun defans yapmaktan yada golü atarsa skorun üstüne yatmaktan utanmaz.Buda onu TAM bir turnuva hocası yapıyor.

Ancak birde Barış'ın dediği nokta var.Fatih Terim'in aldığı parayı burada vatan hainliği gibilanse edip görenlerde yarın gelip buraya Hidding'e 'koçum benim,helal olsun sana,kralsın' derse şahsen yerlerine utanıcam zira kendileri yapamaz o noktadan sonra.

dünyanın en iyi bir kaç teknik direktöründen biri geldi milli takımımızın başına. Gerekli sabır gösterilirse hem milli takımımız hem de ligimiz çok iyi yerlere gelir.

Hoca iyide yardımcıları kafa karıştırıyor. Bu Oğuz Çetin değil miydi görevden alınan ya da bırakan? Şimdi ne oldu da geri döndü? Diyorlar ki Hiddink " Oğuz yoksa bende yokum" demiş, valla sizi bilmem ama ben bunu yutmadım ya da yemedim.. Eğer böyle birşey dediyse de Oğuz'un etliye sütlüye karışmadığı için söylediğini varsayıyorum..

Fatih Terim gittikten sonra bir kez bile bu adamın ismi geçmedi, Fatih Terim bir Piontek ya da Derwall olsaydı antranörlerinden birini bu göreve hazırlardı neyse konu Hiddink onu geçelim ama yardımcılar konusunda epey tereddütlerim var. Bugünde gazete ve tv'lerde ismi açıklanmayan Hollandalı yardımcı, Hooijdonk diyorlar. Biz staj yapılacak takım mıyız yahu, bu ülke zaten Hiddink'ten sonra sağlam bir hoca istiyorken bu üç yardımcının da iyi seçim olduğunu düşünmüyorum. ( Engin'i de sayarak )

Artık Piontek ya da Derwall modeli uygulanarak teknik direktör ya da yardımcı hoca seçilmeli.. Yoksa 2 ya da 4 sene sonra Hiddink gider, bir başka yabancı gelir..

Milli takım açıklandı
A Milli Takım?ın Honduras ile oynayacağı özel maçın kadrosu açıklandı.
3 Mart Çarşamba günü Honduras ile karşılaşacak olan A Milli Takım?ın kadrosu açıklandı. Milli takımda sürpriz isimlerin dikkat çektiği görüldü.

Bu sezonun formda takımı Bursaspor?dan Ozan İpek ve Volkan Şen?in, Denizlispor?dan Çağlar Birinci, Galatasaray?dan Emre Güngör, Trabzonspor?dan Remzi Giray Kaçar ve kaleci Onur Kıvrak kadroda yer alırken, en sürpriz isim olarak ise Beşiktaş?ın genç oyuncusu Necip Uysal dikkat çekti.

A Milli Takım?ın aday kadrosu şu şekilde;

Volkan Demirel (Fenerbahçe)
Onur Kıvrak (Trabzonspor)
Gökhan Gönül (Fenerbahçe)
Sabri Sarıoğlu (Galatasaray)
Emre Güngör (Galatasaray)
Servet Çetin (Galatasaray)
Ceyhun Gülselam (Trabzonspor)
Giray Kaçar (Trabzonspor)
Caner Erkin (Galatasaray)
Çağlar Birinci (Denizlispor)
Hamit Altıntop (Bayern Münih)
Volkan Şen (Bursaspor)
Mehmet Aurelio (Real Betis)
Emre Belözoğlu (Fenerbahçe)
Nuri Şahin (Dortmund)
Arda Turan (Galatasaray)
Necip Uysal (Beşiktaş)
Ozan İpek (Bursaspor)
Tuncay Şanlı (Stoke City)
Halil Altıntoıp (E.Frankfurt)
Mevlüt Erdinç (Paris Saint German)
Kazım Kazım (Toulouse)

Umut Öncel' Alıntı:
Kaç aydır sakat olan Sabri milli takımda. :?

Boşver Umut bizim işimize yarar bu durum. Böylece Sabri maç oynayıp eksiklerini kapatmış, kondisyon depolamış olur. Olaya iyi yönünden bakmak bu olsa gerek. :)

Evet beklediğimiz gibi şer..siz basın başladı ayak kaydırma görevine.

Hiddink maç başına 800 bin euro alacakmış.Kapı kapı dolaşıp millete,teknik direktörlere falan soruyorlar nasıl değerlendiriyorsunuz diye.Fatih Terim kaçta kaçını alıyormuş da eleştirilmiş de Hiddink'in farkı neymiş de gibi manalı manalı laflar.Ya hepsinin kökünü kazıyacaksın var ya.

An itibariyle resmen hocamız galiba. Hayırlı olsun tekrar. Yardımcı konusu çözüme varmadı sanırım. Bir an önce o da çözüme varmalı. Bir ay sonra elemeler başlayacak. Hollandalı bir isim olacaktı, Hooijdonk ismi konuşuluyordu o da olmadı heralde.

Bizim sorunumuz herkesin dile getirdiği gibi istikrar. Son iki Dünya Kupası' na katılamadık ama, son Avrupa Şampiyona'sı üçüncüsüyüz. Her turnuvaya katılma cidden şart artık. Hiddink'in Rusya' da oynattığı futbol gerçekten göze hoş geliyordu. Hızlı paslarla hücuma çıkabilen, pas alışverişleriyle rakibi oyundan düşüren bir tarzı var. Bizim de bu stilde oyuncularımız bulunmakta.

Hiddink ile istikrarın sağlanacağı, başarıdan başarıya koşacağımız yeni bir dönem diliyorum.