Avrupa'da Haftanın Panaroması

Premier Lig

Milli maç arasında sonra cumartesiyi iple çekiyordum. Sadece ben mi? Dünyanın dört bir köşesinden bu oyuna gönül verenler, futbol için iftar vaktinde Anfield Road?daydı. Dile kolay Liverpool ile Manchester United sahadaydı. Rakibine son beş maçta nanik yapmaktan sıkılmayan ve Liverpool söz konusuysa ?önüme gelene bir tekme? modundaki Manchester United, çok değil 54 kilometre uzaklıktaki Liverpool topraklarındaydı. Tarih boyunca birbirilerine muhtaç olduklarından kelli bir hikâyeleri olan iki takımın buluşması daha başlamamıştı ki ?Kırmızı Şeytanlar? öne geçmişti. Hayır gol üçüncü dakikada gelince? Sir Slex Ferguson?un çuvalla para ödediği Berbatov?un arka direğe bıraktığı topa vuran Tevez, Liverpool?da ilk kurşunu sıkıyordu. Maçın ilk yarısında Wes Brown?ın sakarlığı ya da şanssızlığı ev sahibine eşitliği getirdi. Dünyanın rotasyon manyağı hocası Rafael Benitez?in Liverpool yedek kulübesini daha güçlü tutma mantığı, ?Kırmızılar?a biraz dizgin vurdu doğrusu. Mahalleden arkadaşı İspanyol Riera?nın yerine Hollandalı Babel?i koyan Benitez, üçlük attı. Daha doğrusu Hollandalı Kuyt, vatandaşı Babel?e verdi ve Anfield?da bayram başladı. Manchester?ın Ryan?ı Giggs hata yapıp golü Liverpool?un Ryan?ın atması unutulmazdı. Liverpool publarında altı maç sonra gelen galibiyet nedeniyle biralar hâlâ indirimli mi merak ediyorum.

Liverpool?a dalınca çıkamadık. Yoksa Chelsea dediğimiz bir takım var malum. Unutmuş değiliz. Haftanın Premier Lig?deki diğer güzelliğinde Abramovich ve Çakma Abramovich?ın takımları karşılaştı. Malum transferin son gününde Tayland?ın devrik başbakanı Shinawatra?dan Doktor Süleyman el Fehim?e geçen Manchester City, Robinho transferiyle gündeme oturmuştu. Emlak doktoru, evet bu konuda doktora yapmış geçenlerde bir yerde okudum, gelecek için açıkladığı planlarla şehre yeni bir film gelmesine neden olurken, acaba iklim değişir mi diyenlere cevabı Scolari?nin adamları verdi. İlk sözü Robinho?nun söylemesi Londralıları hiç üzmedi. Liverpool ile Chelsea?nin neşesine diyecek yok uzun lafın kısası. Lakin Chelsea ürkütüyor, söylemedi demeyin.

La Liga

İspanya?dayız. Lider Espanyol. Hani Katalan mahallesindeki Katalan olmayanların takımı. Kısır Espanyol, yine tek golle üç puana kurşun atınca, ikide iki yapıp zirveye oturdu. Şehrin minöründen majörüne bakalım. Barcelona?da tatsızlık devam ediyor. Üç puana bu haftada merhaba diyemeyen takımda bir şeyler hâlâ eksik gibi. Ya da o kadroyla helva pişiremeyenlere takılmak lazım ya neyse. Guardiola?nın pembe tişörtü hatrına mevzuyu uzatmayalım. Birkaç hafta şans verelim. Gerçi böyle giderse, ?bir daha görüşmeyelim? manasına gelen beyaz mendiller çabuk sallanır gençliğimin büyük topçusuna.

Majörlere yolculuk diyince tabii aklımıza diğeri düştü. Malum Barcelona fotoğrafı çekseniz, kareye bir yerden beyaz şimşek girer. Real Madrid konuk ettiği Numancia?ya gol olur yağar derken, diğer tarafın da yağacağını kaç kişi tahmin etti bilemiyorum. Sahaya Lig tarihindeki 4999 gollük kayıtla çıkan Real?de 5000 diyen Guti oldu. İkinci kaptanın golü dışında sahada altı gol daha vardı. Evet 4-3?lük sonuçla gülen Madridliler, Barcelona?ya sevgilerini yolladı, eklemeden geçmemeli.

Dört puanlıları saymadan geçmeyelim İtalya?ya. Valencia, Almeira, Sevilla Getafe ve Villarreal. Malum Villarreal Nihat?tan, Getafe ise İbrahim Kaş?tan gözümüzün önünde.

Serie A

Serie A? Bir Milan vardı, ne oldu ona? Hakikaten taraftar ?Milan?ımı kaybettim hükümsüzdür? diye ilan verse, yeridir. Genoa deplasmanında ikilik olup mağlubiyetler bakımından ikide iki yapan kırmızı-siyahlıları arıyoruz, söylemedi demeyin. Şehrin mavili oğlanları fiyakalı olmasa da, üç puana merhaba dedi. On kişi oynanan maçta zorluk olur, yine de kazanmak mühim. Bay Karizma, güzel fotoğraflar çektirmeye şimdiden başladı, ilgililere duyurulur.

Roma diye bir takımı da aradık doğrusu eklemeden geçmeli. Palermo yolları taştan, bozulmuş savunma baştan dedirten sarı-kırmızılılara da sevgilerimizi yolluyoruz.

Juve ise galip, golün adı eski Palermolu Amauri.

Bundesliga

Almanya ile bitirelim. Ümit Özat, Bayern Münih maçında tribündeki yerini alınca acaba dedik, birçokları gibi. Ancak ilerleyen dakikalarla birlikte, takke düştü Luca Toni göründü.

Alman sanayisinin kalbinin attığı Ruhr Bölgesi?nin derbisi tam adına yakışır bir şekilde gelişti. Schalke?nin 3-0 öne geçtiği maçta daha çok hakem konuşuldu. Gelsenkirchen?den gelen arkadaşlar üstünlüğünü koruyamayıp bir de sahada dokuz kişi kalınca, Frei önderliğinde Dortmund canlandı. Sahadan altı gol çıktı, üçü Dortmund?a üçü Schalke?ye yazıldı. Gökten düşen bu altı elmadan sonra lider Hamburg diyelim.

Yıllardır şampiyonluk rüyası bile göremeyen camia acaba bu sene eski belgeselleri izlemeyebilir mi, Almanya?nın ilk sorusu bu olsun. Zor ama çıkmamış şampiyonluktan ümit kesilmez.

Bizim köy takımı Hoffenheim Stuttgart?tan da puan kopararak gönlümüzde taht kurdu. Acaba düşmeyecekler mi, Alman haritalarında bile göremediğimiz 3000 kişilik bu mıntıkanın ligde kalması, bütün peri masalı severlerinen büyük dileği?
Buğra Çevik. :)

Re: Avrupa'da haftanın panoroması

Nihat 85. vipİnternette dünyanın en çok ünlünen isimlerini kategorilerle veren lalistawip.com adlı sitenin sporcular için yayımladığı 100 kişilik listede tek Türk sporcu milli takımda ve İspanya'nın Villarreal takımında oynayan Nihat Kahveci oldu.
Nihat, dünyadaki tüm sporcular arasında "en vip'lerde" 85. sırada yer aldı.

Listede en ilgi çeken isimlerden biri ise Fenerbahçe'nin İspanyol teknik direktörü Luis Aragones oldu. David Beckham, Cristiano Ronaldo ve Rafael Nadal'ın ilk 3'ü oluşturduğu listede 4. sırada olan Aragones, son dönemlerde ismi oldukça gündemde olan Arjantin'in yeni teknik direktörü Diego Armando Maradona'yı (5.) bile geçmeyi başardı.

İlk 100'ün olduğu listede Fenerbahçe'de Aragones dışında, futbolculardan Daniel Güiza 16., Roberto Carlos ise 70. sırada gösterildi.

Bundesliga'da bu hafta Wolfsburg'um Bayern Münih'le oynayacak maç saat 16.30'da ama o saatlerde bizim basketbol maçımız var.. Süper maç olacak ama izleyemeyeceğim... Neyse inşallah Wolfsburg'um kazanır. :)

Saadet Unal' Alıntı:
Bundesliga'da bu hafta Wolfsburg'um Bayern Münih'le oynayacak maç saat 16.30'da ama o saatlerde bizim basketbol maçımız var.. Süper maç olacak ama izleyemeyeceğim... Neyse inşallah Wolfsburg'um kazanır. :)

Wolfsburg takımı Bayern'i 5-1 ile adete hezimete uğrattı ve Hertha'nın da sahasında Dortmund'a 3-1 yenilmesiyle averajla liderliğe oturdu..

Münih'e ilk yarı deplasmandaki maçta 2-0 öne geçip yenilmiştik... Bugün onları eze eze yenip bir nevi intikam almış olduk.. Maçın ilk yarısını ara ara ikinci yarısınıda tamamen izledim süper bir maç oldu Wolfsburg'um sayesinde futbola doydum diyebilirim.. Bu arada Grafite'nin attığı 5. gol tek kelimeyle muhteşemdi. ;) Ben Dormund'u pek sevmem ama liderliğimize birazda onlara borçluyuz.. O yüzden teşekkür ediyorum Dortmund'a... :)

Taner Tuna' Alıntı:
Hollanda'da AZ Alkmaar şampiyonluğunu ilan etti !..

Ne kadar sevindim anlatamam.. Şu PSV denen aptal takım şampiyon olamadı ya başım göğe erdi diyebilirim.. :) Aslında Hollanda'da Ajax'a sempati duyuyorum ama son yıllarda çok istikrarsız maalesef.. :(

Son 2 haftadır Lyon'un maçlarını izliyorum ve eski Lyon'dan eser yok bu bir gerçek ama Fransa'da artık Lyon egemenliğini engellemek için herkes birlik olmuş durumda..Belki de rekabetin artmasını istiyorlar ama iki haftadır hakem hatalarıyla adeta katlediyorlar Lyon'u göstere göstere..Geçen hafta Bordeaux'a yenildikleri maçta berabere giderken verilmeyen iki penaltı (bir tanesi verildi ama daha sonra hakem iptal etti.) , bu hafta ise berabere kaldıkları Paris Saint Germain maçında ilk yarıda elle kesilip verilmeyen bir penaltıları ve ikinci yarı başında verilmeyen bir kırmızı kart..Şu anda lider bulunan Marsilya'nın da bu işlerde ne kadar "temiz!" olduğunu düşünürsek insanın aklı başka yerlere gitmiyor değil..Sezon sonunda bir Marsilya yerine umarım Bordeaux'yu şampiyon olarak görürüz..

Gerçekten de öyle. Özellikler Bordeaux- Lyon maçında Juninho' ya yapılan hareket sonunda penaltı çalınmaması büyük talihsizlik. Adamın ayaklarını yerden kestiler, açık penaltı, ama vermediler. Bir yanda da insanın yeter Lyon diyesi geliyor. Biraz da başka takım şampiyon olsun. :)

Dün oynanan Lyon - Marsilya maçını izlemeyenler kesinlikle çok şey kaçırdı.. Valla efsane bir maç oldu.. Maçın bitmesine ne kadar üzüldüm anlatamam.. :) Ligue 1 de bir maçta 10 gol çok nadiren görülen birşey.. En azından ben hatırlamıyorum..

Herkes üst bekliyordu Lyon-Bordeaux maçından ama Efe Uysal'ın da dediği gibi o maç sabaha kadar oynansa yine alt biterdi diye. Sıkıcı maçtı ve pozisyonu değerlendiren Bordeaux kazandı. Fransa ligi geçen seneki kadar çekişmeli olmayacak gibi görünüyor.

Hearts- Celtic maçını takip ettim. Hearts maçı 2-1 kazandı. Takıma galibiyeti getiren golü eski oyuncumuz Ismael Bouzid kaydetti. Gerçekten güzel bir orta yaptı, Heartslı oyuncu, Bouzid de güzel bir kafayla topu ağlara gönderdi.

Veysel Kaya' Alıntı:
[quote="Hüseyin Karaçil":69xt72jt]Hollanda ligi ni BeyazTv almış.Her hafta 3 maç canlı yayınlanacakmış.

???? Öyle bir kanal mı var :)[/quote:69xt72jt]
Bende yeni gördüm.=)Hatta geçen hafta 2 maçı canlı vermişler.

Hollanda ligi Beyaz TV'de
Futbol dünyasının en prestijli ligi bütün bir sezon boyunca Beyaz TV'de olacak.

Kısa sürede seyircinin tercih ettiği kanallar arasında yer almaya başlayan Beyaz TV, spor programlarıyla da sporseverlerin tercih ettiği kanal olmaya aday...

Salı akşamları saat 22:00 & 24:00 Erhan Köknar?ın moderatörlüğünde Osman Tamburacı, Selçuk Yula ve Sanlı Sarıalioğlu?nun yorumlarıyla ekrana gelen ?Tele Futbol? dan sonra futbol dünyasının en prestijli ligi olan Hollanda Ligi bütün bir sezon boyunca BEYAZ TV'de olacak.

Her hafta üç maçın canlı olarak ekrana getirileceği Hollanda liginde yer alan Ajax, Twente ve PSV bu sezon şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa liginde ülkemizi temsil edecek olan Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor?un muhtemel rakipleri arasında yer alacaklar.

Hollanda ligi sezonu bu hafta sonu oynanacak maçlarla start alıyor. Bir hayli çekişmeli ve bol gollü bir lig olan ?eredıvısıe?den 7 Ağustos 2010 ? Cumartsei saat 19:45 Heernveen ?PSV ve 8 Ağustos 2010 Pazar saat 15:30?da Groningen ? Ajax karşılaşmaları canlı olarak ekrana gelecek.

BEYAZ TV, Dıgıturk 36. kanal, D-Smart 77. Kanal, Kablo Tv S35, TeleDünya 35. Kanal ve Türksat 12729 sembol rate 30000 vertical üzerinden yayın yapmakta.