Avrupa'dan Basketbol

Benim dediğimle bunun ne alakası var yahu? Ben olay önemsiz, neden böyle bir şey yapıyorlar, ligler her şartta bitirilmeli demiyorum ki. 7 aydır oynanan ama insanların sezonluk 9 ay plan yaptığı herhangi bir organizasyonun o veya bu nedenle yarıda durdurulup finalize edilmesi saçma diyorum. İsterlerse bu sezonun tamamını iptal etsinler, tüm spor organizasyonlarında. Ama yarıda bırakıp play-off'lu sistemlerde şampiyonu belirlemek saçma diyorum. Ayrıca global dünyadan da hiçbir şekilde tam adalet beklememek gerek. Her şeyiyle insanını umursayan devletler 2 hafta süreyle Wuhan'da olduğu gibi tüm dünyaya karantina uygulayıp, Kore'deki gibi herkese ihtiyaç kadar kumanya dağıtıp, virüs hastalarını da evde mobil şekilde tedavi edecek sistemin üstünde dursaydı şimdiye bu virüsün üzerinden 50 kere gelinirdi. En başta virüsü çıkaran Çin olmak üzere tüm ''dünya devleri'' dünya ekonomisindeki yerlerini kaybetmemek için olayı kulak arkası etti ve gelinen noktada önüne geçilmesi güç bir durum ortaya çıktı.

İşin diğer tarafı bambaşka boyutu çünkü kimsenin böyle bir sıkıntı yaşamadığı yok. Bu son 15 yıldaki 4. Corona vakası, Sars-Mers sadece bulaşıcılığı Covid 19 kadar yüksek olmadığı ve dünya bu kadar globalleşmediği için batıya dokunmadı ve olay olmadı. Halbuki 2009'daki domuz gribinde sadece Türkiye bile 500 vatandaşını kaybetmişti. 50 yıldır lütfedip aşısı bulunmayan, Afrika'da bulaştığı nüfusun %70'ini öldüren bir Ebola derdi var, Brezilya'da doğan 10 çocuktan 7'sinin proposyonunu bozan Zika var. Çinliler o ekonomik kaygıların içine girmeyip bu virüsün önlemini 1 ay önceden alabilseler büyük ihtimal bu olay da şu an kimse tarafından muhabbetlerde bile anlatılmayacaktı. Olay sadece Avrupa'nın ağır toplarına ve Amerika'ya sardığı için belki olduğundan da daha büyük bir kaosa neden oldu. Ki o Avrupalılar bile olay Çin'den çıktıktan 1 ay sonra ancak coğrafyalarına gelen virüs konusunda hazırlıklı olsalar bu kadar insanı yok yere kaybetmeyeceklerdi. Dünyanın böyle adaletsiz, işlevsiz, hareketsiz olduğu olayda ben de en azından dandik spor organizasyonlarından bir adalet bekliyorum. Olay haddinden büyükse tüm sezonu iptal etsinler, değilse 2 ay sonra kaldığı yerden devam ettirsinler ya da sezonu tamamen pas geçsinler. Bu lanet Çin'den çıktı diye diğer Avrupa ülkeleri en büyük malzeme tedarikçileriyle ilişkilerini kesemeyecekse spor dünyası da kriz yüzünden organizasyonların imzalanmamış yeminlerini hiç etmemeli. Söz namustur.
Yok hocam, sars, mers, domuz gribi, kuş gribi hepsini topla covid19 olmuyor. Umarım yanılırım, ama Mart bitmeden sayı 500 bine gelecek gör bak böyle giderse. Şu anda alınan bütün olağan üstü karalar çok gerekli ve mantıklı, hiç de saçma değil. Saçma olan, böyle bir şeyi (felaket demeye dilim varmadı) yaşamış olmamız.
Bugün Bobby ve Larkin in twet lerine denk geldim, neden ertelenmiyor diyorlardı. Bugün için doğru karar ertelemek, sonuçta umutları yeşil tutmak lazım ama 1 ay sonra da bugünden iyi olacakmış gibi değil gidişat.
O söylediğin önlemler keşke alınabilseydi, ama olmadı. O yüzden bugün bunları yapmak zorundayız yapmazsak önümüzde İtalya örneği duruyor, onu takip eden İspanya ve Fransa duruyor.
Bu arada, eğer söylediklerimden gücendiysen kusura bakma, sana kasıtlı birşey söylemek istemedim, sadece konuya farklı açıdan bakılması gerektiğini düşündüğüm için yazdım. son 2 haftadır işte sadece bu konu gündemde, sinirler biraz gergin.

Bunlara ek bir bilgi vereyim. Sadece bugün İtalya’da 250 insan ölmüş. Bakın vaka değil 250 tane insan ölmüş, tek bir günde. Savaşta olsa İtalya bu kadar kayıp vermez. Artık bu virüsün merkezi avrupa-İtalya, yani yanıbaşımız. Bence de ligler bitemeyecek bu durumda. Şu ana kadar yetkililer iyi götürüyor durumu ama halk olarak biraz daha ciddiye almalıyız bence, sanki o İtalyanların bu işin başındaki vurdumduymazlığının hafif bir benzerini yaşıyoruz. İnşallah çinliler şu işin çaresini bulur da daha fazla bedel ödemeden atlatırız.

İtalya'da ölenlerin yaş ortalaması 81. 0-60 yaş arası için Covid 19 hastalığından ölüm oranı influenza'nın da altında. Nüfusu 50 milyonun üzerinde olup medyan yaşı 40 civarında olan bir ülkede her gün bin kadar yaşlı, zatürreye çeviren mevsimsel gripten dolayı yaşamını yitirir. Salgın ortaya çıktığında Çin'i nasıl vururuz muhabbetine giren ülkeler şu an işin merkezine otururken Çin'de salgın kontrol altına alındı ve gerileme sürecine girdiği için seyyar hastaneler ve karantina kısım kısım iptal ediliyor. Viral enfeksiyonlar semptomatik olarak tedavi edilir, bünyesi çok zayıf olanlar, virüse eşlik eden başka bir patolojinin olduğu vakalar ve özellikle 70 yaşın üzerindekiler her çeşit virüste tehdit altındadır. Hatta diyebilirim ki çoğu virüs öldürücülük açısından daha tehlikeli, özellikle MERS ve Ebola gibi olanlar. Türkiye'de muhtemelen çok sayıda kişi bu virüsü geçirdi ve atlattı, bazıları da kaybedildi. Test oranı çok düşük olduğu için yeni yeni yakalamaya başladık.

Litvanya'da Zalgiris şampiyon olması neredeyse garantiydi zaten. Ya da İngiltere'de Liverpool'un şampiyon olması onlarında 2 tane galibiyetleri söz konusu. Ama diğer ligler için bu kadar bariz şekilde şampiyon ilan etmek geçerli olur mu bilmiyorum. Tabiki önce can gelir. Ligler hiç önemli değil. SOnuçta bu pandemik bir salgın. Spor yanında bir hiç önemli değil. Ama tabi herkes şu an bir bilinmezliğin içinde. Ne zaman bu salgın kontrol altına alınacak, ya da alınacak mı bilinmiyor. Liglerin iptali de isteniyormuş. İngiltere'de Tottenham ve West ham onu istemişler. Ama tabi bu şu ana kadar olan emeklerin boşa gitmesi demek olur. Yani bence en azından 1 ay işlerin seyrine bakmak lazım. Havaların ısınmasıyla virüs kontrol altına alınabilecek mi, alınamayacak mı?Ya da ilacı,aşısı bulunacak mı? Biraz daha bu koşulların süreceği kesin gibi. O yüzden şimdilik sporla ilgili bir karar almak için çok erken olduğunu düşünüyorum.

İtalya'da ölenlerin yaş ortalaması 81. 0-60 yaş arası için Covid 19 hastalığından ölüm oranı influenza'nın da altında. Nüfusu 50 milyonun üzerinde olup medyan yaşı 40 civarında olan bir ülkede her gün bin kadar yaşlı, zatürreye çeviren mevsimsel gripten dolayı yaşamını yitirir. Salgın ortaya çıktığında Çin'i nasıl vururuz muhabbetine giren ülkeler şu an işin merkezine otururken Çin'de salgın kontrol altına alındı ve gerileme sürecine girdiği için seyyar hastaneler ve karantina kısım kısım iptal ediliyor. Viral enfeksiyonlar semptomatik olarak tedavi edilir, bünyesi çok zayıf olanlar, virüse eşlik eden başka bir patolojinin olduğu vakalar ve özellikle 70 yaşın üzerindekiler her çeşit virüste tehdit altındadır. Hatta diyebilirim ki çoğu virüs öldürücülük açısından daha tehlikeli, özellikle MERS ve Ebola gibi olanlar. Türkiye'de muhtemelen çok sayıda kişi bu virüsü geçirdi ve atlattı, bazıları da kaybedildi. Test oranı çok düşük olduğu için yeni yeni yakalamaya başladık.
Yani ??? Ne bu şimdi, ne demek istiyorsunuz açıkça yazın. Bu kadar ülke boşuna mı bu önlemleri alıyor. İspanya olağanüstü hal ilan etti, amerika acil durum ilan etti, hepsi boşuna o zaman. Keşke sizin gibi insanları dinleseler de bu önlemleri almasalar, İtalya’da bu durumda olmazdı o zaman. Alt tarafı yaş ortalaması yüksek insanlar ölmüş, ekonomi ve bu salgın yüzünden ülkelerin sağlık sistemleri çökmüş. Çünkü onlar bilmiyor sizin bu bildiğiniz istatistikleri.

Yani ??? Ne bu şimdi, ne demek istiyorsunuz açıkça yazın. Bu kadar ülke boşuna mı bu önlemleri alıyor. İspanya olağanüstü hal ilan etti, amerika acil durum ilan etti, hepsi boşuna o zaman. Keşke sizin gibi insanları dinleseler de bu önlemleri almasalar, İtalya’da bu durumda olmazdı o zaman. Alt tarafı yaş ortalaması yüksek insanlar ölmüş, ekonomi ve bu salgın yüzünden ülkelerin sağlık sistemleri çökmüş. Çünkü onlar bilmiyor sizin bu bildiğiniz istatistikleri.

Üç çeşit yalan vardır diyordu Benjamin Disraeli: Yalanlar, kuyruklu yalanlar ve istatistikler :) Önlemler elbette boşuna alınmıyor. Bu ülkelerin hepsi de sağlık sistemleri çökmesin ve tedavi protokolleri optimize edilip netleştirilsin diye salgın sürecini alınan çeşitli tedbirlerle zamana yaymaya çalışıyor. Hulasa, kesin bir çare beklemek faydasız diyorum. Semptomatik tedavi ve adaptasyon. Klinik geliştirme fazları bitince de aşısı çıkar belki ama grip aşısı ne kadar etkiliyse bu da o kadar etkili olacaktır.

Başlığı açılmamış ama Ekaterinburg - Fenerbahçe yarı finali var şu anda. Maç savunma yönünden epey sıkıntılı ama Alina ve Quigley şov yapıyor karşılıklı

Çok çekişmeli geçiyor karşılaşma. Eka tabii ki zengin kadro lâkin fb de tarihindeki en iyi kadroyla mücadele ediyor. Daha az hata yapan kazanır gibi. Alba’yı da özlemişim.

Spor Kulübü Fenerbahçe'yi çabasından dolayı tebrik ederim. Öte yandan tarihin en iyi kadrosuyla İstanbul'da final four düzenletip son yılların nispeten daha düşük profilli Ekaterinburg'una yenilerek de yine şaşırtmadılar. Seneye yine bütçeyi küçültüyoruz ayağıyla yola çıkıp Griner'ı filan alırlar heralde. Belki o zaman kupa gelir.

Eski Cimbomlu efsane Torrens'i tebrik ederim.