Bütçe ve Sponsorluk

"Reklam ile uçuş masraflarının kısılması arasında fark var. " Her şey arasında fark var. İki tane demir atomu arasında bile fark var. Mesele o değilki; Konu sponsorluk olunca fark yok.

Reklam bütçesi neye göre belirlenir. Bir düşün bakalım. Belirlediğin bütçe senin giderlerinin yekününü etkilermi etkiler. O zaman senin bilet fiyatını etkilermi etkiler. Düşük fiyatlı bilet satmak için yola çıkan firma onun için buna büyük bütçe ayırmaz. Reklam yapmaz değil. Büyük bütçe ayırmaz. Reklam yapmanın 50 çeşit yolu var. Dükkanın kapısına astığın tabelada reklam.

Bu mantıkla o zaman Ali Sabancı Pegasus'a Boeing ve Airbus almamalı alırsa bütün planları değişir ve biletler pahalı olur. Ve iki demir atomu arasında fark olmaz olamaz.

Bu arada konuya farklı bir açıdan yaklaşayım yanlışım varsa düzeltin. Bir firmanın reklam ve sponsorluk giderleri devlete ödediği vergiden düşmüyor mu? Benim bildiğim düşüyor. Yani aslında bir firma bize sponsor olduğunda cebinden ekstra para çıkmıyor. Devlete ödediği yerde bize ödüyor. En azından oldukça ciddi bir kısmı vergiye gidiyor, cebinden az miktar çıkıyor diyim. Yani benim bildiğim bu. Bu sebeple özellikle THY'nin adının olduğu bir ligde viral reklam yapma fırsatını Pegasus tepmemeli diye düşünüyorum.

Bu mantıkla o zaman Ali Sabancı Pegasus'a Boeing ve Airbus almamalı alırsa bütün planları değişir ve biletler pahalı olur. Ve iki demir atomu arasında fark olmaz olamaz.

Sana hatanı söyleyim. Bilgiye karşılık konu hakkında yeterli bilgi olmadan fikirle karşılık veriyorsun. Uğur Mumcu "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." derdi. Zaten millet olarak temel problemimizde bu.

"Bu mantıkla o zaman" her şey böyle düz mantık olsaydı. Çok kolay olurdu ama her şey düz mantık değil.

Demir atomundaki itirazında bu nedenle. Yüzeysel bilgi. Lise 2 Kimya. Oysa atom altı parçacıklar var. Atomun altında daha neler var, neler var. Onun için aynı değil. Uzatmıyorum.

En baştaki söylediğin "Öncelikle masrafları asgari düzeye çekip operasyon kârını arttırmak istemek ile reklam yapıp büyümek farklı şeylerdir. " Burdaki yanılgında aynı. Benim anlattığımı bu sanıyorsun.

Toyota Japonya fabrikasındaki üretim bantlarını kısaltarak işçilerin yürüme mesafesini kısaltmış. Böylece daha az işçiyle daha çok araba üretmiş. Az masraf, çok kar. Maksimizasyon, minimizasyon budur. Oysa benim anlattığımın bununla zerre ilgisi yok. Benim anlattığım şey tam şunun karşılığıdır. Corolla satar başka bir müşteri, profiline. Avensis satar başka bir müşteri profiline. Toyota markasıyla satar müşteri profiline, Lexus markasıyla satar başka müşteri profiline. Corolla Avensis'in karı maksimize etmek için, masrafları azaltılmış hali değildir. Daha düşük bütçeli müşterilere hitap etmek için C sınıfında konumlandırdığı aracıdır.
,
Daha nasıl anlatayım bilmiyorumki.

Sana hatanı söyleyim. Bilgiye karşılık konu hakkında yeterli bilgi olmadan fikirle karşılık veriyorsun. Uğur Mumcu "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." derdi. Zaten millet olarak temel problemimizde bu.

"Bu mantıkla o zaman" her şey böyle düz mantık olsaydı. Çok kolay olurdu ama her şey düz mantık değil.

Demir atomundaki itirazında bu nedenle. Yüzeysel bilgi. Lise 2 Kimya. Oysa atom altı parçacıklar var. Atomun altında daha neler var, neler var. Onun için aynı değil. Uzatmıyorum.

En baştaki söylediğin "Öncelikle masrafları asgari düzeye çekip operasyon kârını arttırmak istemek ile reklam yapıp büyümek farklı şeylerdir. " Burdaki yanılgında aynı. Benim anlattığımı bu sanıyorsun.

Toyota Japonya fabrikasındaki üretim bantlarını kısaltarak işçilerin yürüme mesafesini kısaltmış. Böylece daha az işçiyle daha çok araba üretmiş. Az masraf, çok kar. Maksimizasyon, minimizasyon budur. Oysa benim anlattığımın bununla zerre ilgisi yok. Benim anlattığım şey tam şunun karşılığıdır. Corolla satar başka bir müşteri, profiline. Avensis satar başka bir müşteri profiline. Toyota markasıyla satar müşteri profiline, Lexus markasıyla satar başka müşteri profiline. Corolla Avensis'in karı maksimize etmek için, masrafları azaltılmış hali değildir. Daha düşük bütçeli müşterilere hitap etmek için C sınıfında konumlandırdığı aracıdır.
,
Daha nasıl anlatayım bilmiyorumki.

Ve çıkan her yeni ürün için reklam yapmış. Pegasus Reklam yapmak zorunda özellikle Avrupa'da büyümek istiyorsa. Ve iyonyum ve torium aynı özellikleri gösterir ama radyoaktif özellikleri farklıdır.

2 gün önce maximizasyona muhasebe diyen adam ekşi sözlükten anlamını öğrenmiş ukalaık yaptığını sanıyor bir de ahahaha Gerçi ekşideki çocuklar da doğrusunu tam bilmediğinden eksik öğrenmiş:)) Hala maximizasyon ve minimizasyonu doğru bilmiyor. Ama bu sayede öğrenecektir doğrusunu.

İnternetten çok adam gördüm. Serdar Bülent Demiral da onlardan biri. Net başında alim, karşı karşıya geldiğinde susan apışıp kalan "cahil" tayfasından.

Adam Pegasus Reklam yapmaz mi diye soruyorum Toyota'daki bant üretim sistemini anlattı hala soruya yanıt veremedi. Çünkü Pegasus REKLAM YAPAR dediği an 5 gündür boş konuştuğunu söylemiş olacak. Pegasus REKLAM YAPMAZ derse de Pegasus reklamlarını buraya döşeyeceğim. Bu yüzden böyle maliyet analizlerine, satış tekniklerine girer pazarlama yapar ama o soruya yanıt vermez.

Bu yüzden yanıt vermiyorum artık bu safsatalara. Eğlendiriyor beni bu yazılar. Korkarım Pegasus'un sponsor olup olmadığını öğrenmek için nötron proton öğrenmemiz gerekiyor. Allahtan sosyoloji ile ilgili bir araştırma için rölativite kuramını öğrenmiştim. O sayede Pegasus sponsorluğu hakkında bilgi sahibi olma şansım sürüyor

Sponsorla ilgili hiç mi bir gelişme yok ? Herkes grupları konuşuyor sponsor olmadan veya 3 kuruş verecek bir sponsorla anlaştıktan sonra ne önemi var teknik-taktik konuşmanın,ya siyasi baskı var sponsorların üzerinde yada bizim yönetim beceriksiz üçüncü bir seçenek yok !

Dün Ünal Aysal'ın o ortamda bulunmasından gerçekten çok ama çok rahatsız oldum. Değil o görüşün yanında hiçbir görüşün yanında olmamalı Galatasaray başkanı olarak. Her siyasi görüşe eşit mesafeli olmalı ama çok da abartmamak lazım. Ne yazık ki bu ülkede işler lanet olsun ki böyle yürüyor. Fener davadan yırtabilmek için hükümete yapmadığı yalakalık kalmadı. Beşiktaş yönetim bazında stat yaptığından hükümete yapmadığı yalakalık kalmadı hala daha devam ediyor. Biz de eğer salon yapmak istiyorsak, adam gibi sponsorluklar almak istiyorsak ne yazık ki köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek zorundayız

Mustafa hangı yönden cok onemlı.?

Abi ben şöyle bakıyorum katılır mısın bilmem ama hükümete karşı olmak bize her zaman bir şeyler kaybettirir ve zarar verir . Hükümet ile iyi ilişkiler yollarımızda ki engelleri kaldırıyor bunu fb nin sahasında kupayı alma sorununda görmüştük. Abdürrahim Albayrakın Başbakanı aramasıyla çözülmüştü işler. Hükümete karşı olan takımlara sponsorlar pekte olumlu yaklaşmayacaktır zaten .

İnan Kıraç geçen genel seçimlerde AkP'nin oyu %35 olacak dedi ardından AKP %50 aldı ve 90 yaşındaki bu adam özür dilemek için başbakanın kapısında yattı neredeyse. Adam tertipleyip yuhlatıyorlar ya onlar hep hikaye. Ben akp karşıtıyım lakin bu realiteyi görmemi engellemiyor. Bu insanlar sermaye sahibi ve sermaye sahipleri her zaman güçlünün yanında olur. Koç'un haziran direnişinin yanında olması direnişe destek vermek için değil beni kenara attın bak bende senin altını oyarım demek için.

İnan Kıraç geçen genel seçimlerde AkP'nin oyu %35 olacak dedi ardından AKP %50 aldı ve 90 yaşındaki bu adam özür dilemek için başbakanın kapısında yattı neredeyse. Adam tertipleyip yuhlatıyorlar ya onlar hep hikaye. Ben akp karşıtıyım lakin bu realiteyi görmemi engellemiyor. Bu insanlar sermaye sahibi ve sermaye sahipleri her zaman güçlünün yanında olur. Koç'un haziran direnişinin yanında olması direnişe destek vermek için değil beni kenara attın bak bende senin altını oyarım demek için.

Buna lafım yok göz önünde bulunanlar genelde buradan düşmemek için dönem adamı oluyorlar bazı istisnalar hariç.Ben de bu tarz adamlardan haz etmiyorum ve en doğal hakkım da bu.

Sana kimse iyi ilişki kur demedi, eğer büyük bir şirket isen hükümet ile aranı her zaman iyi tutman şart, bu işler çocuk oyuncağı değil ona küstüm buna küstüm ile olmuyor bu işler. !

Bakış açılarımız çok farklı.Ama sizin mantıkla ilerleyeceksek bence Armada ki yıldızlar yerine küçük küçük ampuller koyalım bir sonra ki seçime kadar her sene şampiyon oluruz.

Eger spor kulüplerinin hükümetle iyi ilişkiler kurmaması başlarına sorun yaratıyorsa o hükümet degil mafya olmuş demektir,hükümet dedigin kendinden yana olsun olmasın herkese eşit mesafede durmalı !

Neden herkes senin gibi mi düşünmeli ? bu ülkenin %40 o partiye oy vermiş bari ona saygın olsun. Benim anlatmak istediğim eğer bir şirket isen ülkenin yönetenleriyle aran iyi olmalı bu bir kuraldır çok net yani. Gidelim de reklamını mı yapalım diyorum yanlış anlamaya ne kadar açık bir arkadaşsın. He bu arada parti eleştirme yeri burası değil twitter dan istediğini yaz ama buraya bulaştırma yazdıklarımı oku kavra sonra gel tartış benimle .

Yahu bazı arkadaşlar hayaller alemin de falan yaşıyor sanırım mafya falan diyorlar dünya sisteminin bu olduğunu bile fark etmemişler yazık.

Sevgili kardeşim eger bu sistem dünya'da böyleyse dünya'da hükümetler mafyalaşmıştır,bu meselelerin kişi yaradılışıyla alakası var kimi insan çıkar için herşeyi dogal görür kimileri ilkelere baglıdır ki bu ikinci grup kimin umrunda dünya'nın borusunu yanlış olanlar ve yanlış olanların çıkar ugruna arkasında olanlar öttürüyor.