Eurobasket 2009 Elemeleri | TÜRKİYE 75-59 Polonya

• Konbuyu başlatan Erdal Can İçelli
  • Başlangıç tarihi
E

Erdal Can İçelli

Misafir
A Milli Bayan Takımı, Adana yaptığı çalışmalarla 16 Ağustos 2008 Cumartesi günü Polonya ile oynayacağı eleme grubundaki ilk maça hazırlanıyor.

4-6 Ağustos 2008 tarihleri arasında Adana?da düzenlenen ve Bayan Millilerimizin şampiyonluğu ile noktalanan Zafer Kupası?nın ardından Potanın Perileri, hiç ara vermeden Adana?da çalışmalarını sürdürüyor.

2009 yılında yapılacak Avrupa Şampiyonası?na katılabilmek için eleme grubundaki maçlarının ilkini 16 Ağustos 2008 Cumartesi günü Polonya ile oynayacak olan Ay Yıldızlılar, Ceyhun Yıldızoğlu yönetiminde yaptığı antrenmanlarla taktiksel çalışmalara ağırlık verdi.

Menderes Spor Salonu?nda bugün saat 16:00?da yapacağı taktik antrenmanı ile Polonya maçına hazırlanan Bayan Millilerde hafif sakatlığı yüzünden dinlendirilen Nevriye Yılmaz dışında eksik bulunmuyor.

Millilerimizin şu andaki durumu hakkında bilgi veren A Milli Bayan Takım Menajeri Canan Erdoğan, çalışmaların çok iyi gittiğini ifade ederek, ?Kuşadası Turnuvası?nın ardından Adana?da gerçekleştirilen Zafer Kupası?nda oyuncularımızın sergilediği performans bizleri oldukça memnun etti. Bu iki turnuva arasında geçen zamanı çok iyi değerlendirdiğimizi ve eksiklerimizi önemli ölçüde giderdiğimizi gördük. Oyuncularımız Zafer Kupası?nda oynadığımız 3 maçta da hem savunmada hem hücumda önemli yol kat ettiklerini gösterdiler. Bizim şu andaki tek hedefimiz 2009 Avrupa Şampiyonası?na katılabilmek. 28 gün sürecek 8 maçlık maratona Polonya maçı ile başlıyoruz. Polonya, grubumuzdaki en ciddi rakiplerimizden biri. Evimizde oynayacağımız ilk maçı Adanalı basketbolseverlerin desteğini de arkamıza alarak kazanmak ve mücadelemize galibiyetle başlamak istiyoruz. Bu 8 maçlık maratonu şu anda kadromuzda bulunan 15 oyuncu ile tamamlayacağız. Hazırlık döneminin başından beri birlikte çalıştığımız bu 15 oyuncumuzla yola devam edecek olmamız da bizim için önemli bir avantaj olacak? dedi.

Beyler Bayanlar Maca Gelecek Olanlar varsa lütfen gelsinler gelenlerde ben geliyorum derlerse sevinirim

Re: Türkiye-Polanya

Bayan Millilerden Farklı Başlangıç(75-59)
16.08.2008 19:44

A Milli Bayan Takım, 32. Bayanlar Avrupa Şampiyonası?na katılabilmek için eleme grubunda oynadığı ilk maçta Polonya?yı 75-59 yendi.

32. Bayanlar Avrupa Şampiyonası?nda yer alabilmek için eleme grubu maçları oynayan A Milli Bayan Takım, grubundaki ilk maçta Polonya ile karşılaştı. Maçtan Ay Yıldızlılar, 75-59 galip ayrılarak B Grubu?ndaki mücadelesine iyi bir başlangıç yaptı. Bu maçta 5 oyuncumuz çift haneli rakamlara ulaşarak skor ürettirken 16, 3 sayılık atış teşebbüsünden 10'unu basketle sonuçlandırdı ve 62.5 atış yüzdesi ile karşılaşmayı tamamladı. Nevriye Yılmaz ürettiği 15 sayı ile Milliremizin en skorer ismi oldu.

Maç öncesinde Türkiye Basketbol Federasyonu Bayan Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi?ye Milli Takımımıza göstermiş olduğu konukseverlik ve destek için bir teşekkür plaketi verdi.

Karşılaşmaya Polonya Anna Wielebnowska ve Ewelina Kobryn?nın, Millilerimiz ise Tuğba Palazoğlu?nun 3 sayılık basketi ile başladı. Işıl Alben ve Nevriye Yılmaz ile boyalı alanda etkili olan Ay Yıldızlılar, Tuğba Palazoğlu?nun 3 sayılık basketi ile 3. dakikaya 10-6 üstün girdi. Potasında gördüğü basketlere Anna Wielebnowska-Ewelina Kobryn ikilisi ile karşılık veren Polonya, 5. dakikada skorda dengeyi kurdu(12-12). Hareketli savunma yaparak rakibini hataya zorlayan, Işıl Alben?in içerden, Şaziye Karslı?nın de dışardan bulduğu sayılarla etkili olan Bayan Milliler, Yasemin Horasan-Bahar Çağlar?ın da skora katkı vermesiyle 8 dakikanın içerisinde yakaladığı 14-3?lük seri ile farkı 11 sayıya çıkarttı(26-15). Yasemin Horasan ile basketler bulmaya devam eden Potanın Perileri ilk periyodu 31-20 önde tamamladı.

İkinci periyoda iki takım da üst üste hücumlardan boş dönerek tutuk başladı. Tuğba Taşçı ile hızlı hücumdan bu periyottaki ilk sayılarını kazanan Bayan Milliler, Izabela Piekarska, Agata Gajda ve Joanna Walich?in basketlerine engel olamadı. Polonya yakaladığı 7-2?lik seri ile 13. dakikaya girilirken farkı 4 sayıya indirdi(33-29). Nevriye Yılmaz ile skordaki suskunluğunu bozan Ay Yıldızlılar, savunma ribaundlarında da etkili olarak farkın daha fazla erimesine izin vermedi ve Şaziye Karslı?nın boyalı alandan bulduğu basket ile 16. dakikayı 38-29 önde geçti. Alan savunması yaparak Millilerimizi durdurmaya çalışan Polonya, Işıl Alben, Tuğba Palazoğlu ve Şaziye Karslı?nın arka arkaya bulduğu 3 sayılık basketlerine de engel olamadı ve 18. dakikada Bayan Milliler farkı 16 sayıya kadar çıkarttı(47-31). Yasemin Horasan?ın basketine Magdalena Leciejewska ile karşılık veren Polonya karşısında ilk yarıyı Millilerimiz 49-36 önde kapattı.

Nevriye Yılmaz ve Esmeral Tunçluer?in arka arkaya bulduğu basketlerle başlayan Bayan Milliler, yakaladığı 5-0?lık seri ile ikinci yarıya etkili başladı. Nevriye Yılmaz ile boyalı alandan bulduğu basketin ardından bir de 3 sayılık basket bulan Ay Yıldızlılar, 26. dakikayı da 59-43 önde geçti. Maçın bu bölümünde iki takım da skor üretmekte zorlanırken, Millilerimiz, Bahar Çağlar ile pota altından kazandığı basket ile son periyoda 61-46 önde girdi.

Son periyoda Şaziye Karslı?nın 3 sayılık basketi ile başlayan Bayan Milliler, Işıl Alben ve Nevriye Yılmaz?ın sayıları ile 33. dakikanın içerisinde farkı 23 sayıya çıkartarak skoru da 69-46?ya taşıdı. Nevriye Yılmaz,Tuğba Taşçı ve Yasemin Horasan ile basketler bulmaya devam eden Ay Yıldızlılar, rakibinin farkı kapatmasına izin vermedi ve üstünlüğünü koruyarak maçtan da 75-59 galip ayrıldı.

SALON: Menderes Spor Salonu
HAKEMLER: Nikola Lepetic-Gili Cohen

TÜRKİYE (75): Şaziye Karslı 12 (3 ribaund), Işıl Alben 12 ( 5ribaund, 5 asist), Birsel Vardarlı (3 ribaund, 1 asist), Nilay Yiğit (2 ribaund, 3 asist), Emine Tuğba Palazoğlu 11 (1 ribaund, 1 asist), Esmeral Tunçluer 3 (1 ribaund, 4 asist), Nevriye Yılmaz 15 (7 ribaund, 1 asist), Naile İvegin, Yasemin Horasan 13 (4 ribaund, 1 asist), Melike Bakırcıoğlu (2 ribaund), Bahar Çağlar 5 (3 ribaund, 1 asist), Tuğba Taşçı 4 (2 ribaund),

POLONYA (59):Izabela Piekarska 10 (4 ribaund, 1 asist), Edyta Krysiewicz 2 (1 ribaund), Daria Mieloszynska 6 (5 ribaund, 3 asist), Agata Gajda 3 (2 asist), Paulina Pawlak (4 ribaund, 5 asist), Agnieszka Bibrzycka 6 (1 asist), Joanna Walich 4 (1 ribaund), Agnieszka Skobel 4 (2 ribaund), Ewelina Kobryn 6 (6 ribaund, 2 asist), Magdalena Leciejewska 4, Anna Wielebnowska 14 (4 ribaund, 1 asist)

1.PERİYOT:31-20
2.PERİYOT:18-16
3.PERİYOT:12-10
4.PERİYOT:14-13

ışıl yine muhteşem oynadı.onun bizim takımda oynadığını bize yürekten bağlı olduğunu bilmek bile başlı başlına mutlu olmama yeter :) :atki

tek ısıl mı tugba palazoglu yasemin horasan onlarda harika oynadı tebrik ediyoruz takımımızı

Re: Eurobasket 2009 Elemelerı | Türkiye 75-59 Polonya

Puan Durumu:
1- İtalya 1-1
2- Polonya 1-1
3- Finlandiya 1-1
4- TÜRKİYE 1-0
5- Bosna Hersek 0-1

Çarşamba Günü Programı:
Finlandiya - TÜRKİYE
Bosna Hersek - İtalya

20 Ağustos Çarşamba
Finlandiya ? Türkiye

23 Ağustos Cumartesi
Bosna Hersek - Türkiye

27 Ağustos Çarşamba
İtalya ? Türkiye

3 Eylül Çarşamba
Polonya ? Türkiye

6 Eylül Cumartesi
Türkiye ? Finlandiya

10 Eylül Çarşamba
Türkiye - Bosna Hersek

13 Eylül Cumartesi
Türkiye - İtalya

Türkiydee Oynanacak Tüm Maclar Adana Adnan Menderes Spor Salonunda Oynanacak saatleri yanlıs hatırlamıyorsam 18:00'de Basliyacak...

Adana lılar kusura bakmasın da ben bu maçların neden Adana'da oynandığını anlamıyorum. Sıcaktan mı bayıltmaya çalışıyoruz rakiplerimizi.

Bu sene çok ciddi organizasyonlar oldu Adana için.Bayanlar Türkiye kupası,2. ligten BBL ye çıkma maçları,u22 avrupa tekerlekli sandalye basketbol şampiyonası ve şimdi de elemelere ev sahipliği.

Bence sıcak bi sorun teşkil etmiyor.Çünkü takımlar tüm günlerini otelde geçiyor otel-maç,otel-idman yapıyorlar maçın oynandığı menderes salonunda maçı izleyenlerin üşüdüğü de oluyor..

Herşeyden önemlisi bu tüm büyük organizasyonlarda hiç bir salon boş kalmadı.

Özellikle tekerlekli sandalye basketbol şampiyonasında çeyrek finalden sonraki tüm maçlar 4 bin kişilik Yüreğir kapalı spor salonunda oynadı ve finalde ciddi bir rakamda izleyici dışarıda kaldı.Adana halkı spora sahip çıkıyor.Sanırım bunu hakediyorlar.

Arda haketmediğini söylemedim Adana'nın yanlış anlama olmasın. Sadece senin belirttiğin gibi neden sürekli Adana
Konuştuğum insanlar sıcaktan şikayet ediyor valla. :)

Abi konuştuğun insanları doğru tahmin ediyorsam onlara saat 6 dan sonra dışarı çıkmalarını önermiştim :) .Ama onlar o mağza benim bu mağza senin diyi durmayınca doğal olarak sıcak geliyor :)

Neden Adana? istanbulda 300-400 kişinin izlediği maçı burda 2000-3000 bin kişi izliyor.Burdaki insanlar gerçekten basketbola çok aç yıllardır sadece botaş maçları ile bunu kapatmaya çalışıyorlar ama oda yetmiyor bu da gösterilen ilgiden belli oluyor.

Neden Adana'da neden Trabzon değil.Trabzon'da hava durumunda herhangi bir sıkıntı yok.Dün akşam bile yağmur yağıyordu.HAvalar maç oynamaya idman yapmaya herşeye yeterince uygun.Basketbolu Anadolu'ya yaymak güzelde Trabzon nereden oluyor burası Anadolu değil mi :?

Ankara-İstanbul-İzmir'de ne yazık ki yeterli ilgi gösterilmiyor fakat basketbola aç şehirlere verilmesini tercih ederim.

Burak Barut' Alıntı:
Neden Adana'da neden Trabzon değil.Trabzon'da hava durumunda herhangi bir sıkıntı yok.Dün akşam bile yağmur yağıyordu.HAvalar maç oynamaya idman yapmaya herşeye yeterince uygun.Basketbolu Anadolu'ya yaymak güzelde Trabzon nereden oluyor burası Anadolu değil mi :?

Ankara-İstanbul-İzmir'de ne yazık ki yeterli ilgi gösterilmiyor fakat basketbola aç şehirlere verilmesini tercih ederim.

Birbirimize girecez şimdi ya :) Burak olayı vatan meselesi yaptın sanki Trabzonu haritadan çıkarıp Rusyaya verdik.Neyse Trabzon-Adana tartışmasına girmeye gerek yok :) hep Adana oluyor işte :)

Arda zaten demek istediğim buydu biraz. İstanbul-Ankara-İzmir e bu dönemde turnuva ya da maç vermek çok manasız olur zaten. Örnek vermek gerekirse boş geçen Efes Pre World Cup lar.
Ama neden sürekli Adana dayız bu yıl. Zaten yeterince sıcak havalar.
Neyse ilgi varsa sorun yok tabi. Desteğe devam Arda.

Re: Eurobasket 2009 Elemelerı | TÜRKİYE 75-59 Polonya

Merak etme Arda Trabzon kendi Cumhuriyetini kurar gerekirse Ruslara gitmez : )

Ancak Adana'da olmak harbi biraz can sıkıcı oyuncularda sıkılmıştır Arda'yı görmekten : ) Biraz bu yana bekliyoruz Trabzon Karadeniz'in en güzel şehri olduğunu söylemem ya da hatırlatmam gerekiyor mu :roll:

İstanbulda olsa taş çatlasa 500 kişi gider maçlara. Adana basketbolu seviyor ama basketbola aç çok yer var Türkiye' de, tam kavurucu sıcak mevsiminde kısmen daha az sıcak bir yer bulunabilirdi.

Ceyhun Yıldızoğlu' nun olduğu yerde mutlaka birşeyler farkedecekti. Yavaş yavaş bunu görüyoruz. Işıl her maçıyla artık bu takımın ilk oyun kurucusu olduğunu gösteriyor. Maşallah diyelim. Nevriye,Yasemin de takımın ana direklerinden. Palazoğlu da oldukça iyi durumda.

İlk 31 sayının 25' i bizim kızlardan geldi bu arada :)

Gruptan lider çıkarız diye düşünüyorum. Ama şu takımın olimpiyatlarda olmaması gerçekten büyük kayıp.

Önder Abi cok haklısın ama Adana seyircisi gercekden basketbola cok ac...
Adanayı secmelerinin nedenleri cok
1-Mili takımda oynayan bir cok oyuncu Adnan Mendereste uzun yıllar oynadı
2-Ceyhun Yıldızoglu Botası calıstırması
3-Adanadaki sporseverleri basketbola olan yogun ilgisi
ve bunlar gibi bir cok etken ben cok memmunum Adanada oynanmasından takımı izleme sansı buluyorum trabzonda 100-200 kişi izlicegine Adana 2.000-3.000 kişi izliyor ve mac boyunca destegi kesmiyorlar basketbol federasyonuda bunu görüyor ondan dolayı macları Adanaya veriyor...Devamıda İnsallah gelir mesela BBL Turnuvaları

Erdal icelli' Alıntı:
Önder Abi cok haklısın ama Adana seyircisi gercekden basketbola cok ac...
Adanayı secmelerinin nedenleri cok
1-Mili takımda oynayan bir cok oyuncu Adnan Mendereste uzun yıllar oynadı
2-Ceyhun Yıldızoglu Botası calıstırması
3-Adanadaki sporseverleri basketbola olan yogun ilgisi
ve bunlar gibi bir cok etken ben cok memmunum Adanada oynanmasından takımı izleme sansı buluyorum trabzonda 100-200 kişi izlicegine Adana 2.000-3.000 kişi izliyor ve mac boyunca destegi kesmiyorlar basketbol federasyonuda bunu görüyor ondan dolayı macları Adanaya veriyor...Devamıda İnsallah gelir mesela BBL Turnuvaları

Erdal sorun senin memnun olmam değil :) Burak Barut kardeşimizin Adanayı çekememezliği söz konusu taaa Trabzonlardan buralara taş atıyor :)

Ben Karadeniz oyunlarında Yıldız Milli takım maçında full ötesi bir salonda maç izledim diyorum. 100-200 kişi diyen arkadaşa soruyorum Trabzon'u hiç gördün mü? Amatörde basketbol oynayan takımın full salonla oynadığını gördün mü ;) Sözüm yoktur ;)

K.bakma burak hocam ama Trabzonun basketle adının gectigini ve salonu fulledigini hiç bi zaman duymadım görmedimde bu demek sen sallıyorsun degil iyi reklam yapılamıyor.Adana GSİM bu konularda cok iyi calısıyor bu elemeler ve turnuvalar sayesinde avrupa Türkiye/Adana Tanınıyor.İnsallah Trabzonda iyi yerlere gelir Basketbol konumunda sonucta oda Türkiyenin icinde bir bölüm