Fenerbahçe Ülker City

Video'yu sessiz sedasız resmi sitelerine koymuşlar. Ataşehir'de sadece spor salonu değil, resmen ülkenin prestiji olacak bir küçük Amerika'vari tesis yapıyorlar.

Bence bizim tartıştığımız, Euroleague'den Aslantepe salonuna (!), birçok konuya cevap niteliğinde bir video bu.

Böyle hayati bir konuya gözlerimiz kapalı kalamayız...

Olayın tam ayrıntılarını bilmemekle beraber ihaleye çıkmış bir projeyi değiştirmenin bazı sıkıntılar doğuracağını düşünerekten sanırım salon konusu stad bitimine kaldırıldı. Çünkü zaten stadımıza çomak sokmak isteyen bir sürü kişi varken araya başka problemler sokmak istemiyor olabilirler yöneticiler. Bu benim düşüncem ve doğru ise hak veriyorum ben de. Önce stadımız bitsin.

Bunu bir süredir konuşuyoruz. Turgay Demirel bu projeyi yapıp Fenerbahceye bırakabilir. Bunun sinyalleri verilmeye başlandı.

Sanırım video'yu koymadığım için tam anlaşılmadı:) Salondan bahsetmiyoruz...
Dev bir salonun yanı sıra bir sürü atraksiyonun olduğu küçük bir Las Vegas inşa ediyo adamlar Ataşehir'e... Haftanın 7 günü para basacak, dev bir tesis... Önce bunda anlaşırsak sonra bizim Aslantepe salonu (!) ayrıca konuşuruz :)

Anlatığınız proje salon da dahil olmak üzere bi sürü alışveriş merkezi v.b şeyler içeriyor kedince bi dünya yaratıp ordan parayı kaldırmayı hedefliyorlar.Fakat buna izin veren kadıköy belediye başkanıdır.Daha onaylanmadan proje, fener maketini,videolarını hazırladı fakat hesaba katmadığı şey sadece belediye başkanından geçmesiyle olmuyor belediye meclisden de geçmesi gerek bunu duyan isimler tepki çekeceği için projeyi geri çektiler...

Projede sadece salon değil aynı zamanda Topbaş orayı bi finans merkezide yapmak istiyor bunu içinde girişmleri sürüyor..Bu projeyle geçmesi zor ama Aziz bi younu bulur...Ülkerin fenere kıyakları sürüyor,biz ise hala önce stat sonra elbet yapılır gibi klasik Türk mantığını sürdürüyoruz...

Faruk Tanrıyar' Alıntı:
Sanırım video'yu koymadığım için tam anlaşılmadı:) Salondan bahsetmiyoruz...
Dev bir salonun yanı sıra bir sürü atraksiyonun olduğu küçük bir Las Vegas inşa ediyo adamlar Ataşehir'e... Haftanın 7 günü para basacak, dev bir tesis... Önce bunda anlaşırsak sonra bizim Aslantepe salonu (!) ayrıca konuşuruz :)
Bunu ben zaten bir süredir biliyordum.Ataşehir'in çok önemli bir yerinden oldukça büyük bir arazi aldılar ve Merkez Bankası taşınmasını falan düşündüğümüzde yapılan proje gerçekten önemli ve ciddi bir projedir fb için.Bizim Aslantepe'ye siteler yapmamızı engellerken onlar bizim yöneticilerimiz uyuması yada siyasi iradenin bize 'hayır' diyip onlaara 'yürü ya kulum' demesi ne kadar hakkaniyetlidir!?

Son bir not düşeyim: Bu proje skandaldır demiyorum. Eğer video'daki gibi bir şey olacaksa, ülke için de kazançtır. Bunun için Ülker'i seferber ettilerse ayrıca helal olsun.

Benim meselem, biz neden benzer bir şeyi Avrupa yakasına yap(a)mıyoruz. Kuş uçmaz, dağ başı Seyrantepe'de stadımız bile olay haline geliyor, yanına basket salonunu dillendirmeye çekiniyoruz! Cafe Crown'ın fındıklısından bize neden Marshall düşüyor? Benim meselem bu...

Faruk abi doğru söze ne denirki Ülker zaten bu sponsorlukları yaparken öncelikle kamu hizmeti yapan bir firma olduğunu unuttu heralde ülker ürünlerini sadece fenerbahçe taraftarlarının tükettiğini zannediyorlar ben şahsen çok uzun zamandır ülker ürünü almıyorum. Biz madem Ülkerden rakibimize yapılan kadar destek alamıyoruz onları defetmemiz onlardan kurtulmamız şart diye düşünüyorum yeni sponsorlar bulup onlarla yola devam etmeliyiz mesela Türk Telekom gibi.

Faruk Tanrıyar' Alıntı:
Son bir not düşeyim: Bu proje skandaldır demiyorum. Eğer video'daki gibi bir şey olacaksa, ülke için de kazançtır. Bunun için Ülker'i seferber ettilerse ayrıca helal olsun.

Benim meselem, biz neden benzer bir şeyi Avrupa yakasına yap(a)mıyoruz. ...

Bu proje skandaldır.Ülke için değil fenerbahce için büyük bir kazanctır.Ülkerde bu konuda tarafını belli etmiştir bence yönetimin bunuda degerlendirmesi gerekir.

Önce Aslantepe konusunu gündeme getirerek Galatasaraya bedava stad yapılıyor bizde isterük diyerek Kenan Evren Lisesinin arazisini aldılar sonrada Ataşehirdeki araziyi sessiz sedasız hiç pahasına kapattılar.Bizim seyircimizse olayı bilkmeden biz neden yapamıyoruz diyor..

Kolaymı yapmak ? Siyasi irade şuan kimin elinde ? Eğer bizim elimizde olsaydı tam 2 sene Canaydın bir imza için uğraşırmıydı ?
fenere gelince 1 haftada ihale edilip sadece Bursa da yerel bir gazeteye ilan verilerek peşkeş çekilen Ataşehirdeki arazi bize gelince neden seneler sürüyor.

Biraz uyanık olalım arkadaslar.antu başta olmak üzere tv ve gazetelerinde peşkeştepe peşkeştepe diyerek önce Seyrantepe nin yanına yapılacak ve yaklaşık 100 milyon euro gelir getirecek villaların yapımını engellediler,sonrada sus payı olarak Kenan Evren deki ve Ataşehirdeki araziyi aldılar.Yakında da lisenin yerine aldıkları yere otel ve iş merkezi yapacaklar.

Bizse ülke kazanıyor helal olsun diyecegiz öylemi..
Aferin o zaman.Ne diyelim...

Bizim şu anda stadın yapılan arazisi hariç dev bir alanımız var orada. Ben alanın tamamını değerlendirmek anlamında mimari işlere girişmeden ne nerede olabilir diye aşağıdaki gibi birşey çizdim. Gördüğünüz gibi Aslantepe' ye Ülker City' nin çok daha büyük halini yapmak mümkün.

http://www.flickr.com/photos/23204034@N04/3058085049/

Aslantepe' de bunun için yapılması gereken stad bittikten sonra alanın imarını spor imarından ticaret imarına çevirmek.

Şu anda hemen yanı başımızda Ağaoğlu' na verilen arazinin emsal değeri 2. Yükseklik ise serbest bırakılmış. Buna göre yaklaşık stad harici bize kalan alan 70,000m2 civarında.

Bu 140,000m2 inşaat yapılabilir anlamına gelmektedir.

Eşitlik anlamında bu alanı tıpkı fener gibi Ülker' e yaptırabiliriz. Yanaşmazlarsa da başka sponsor ile bu yapılabilir.

Seyrantepe nasıl kuş uçmaz, kervan geçmez bir yer :shock: Metro inşaatının kabası bitti ince işleri kaldı.Metro bitince ümraniyede oturan ben 25 dk'da stada gideceğim.Ama Ümraniye taraflarında oturan herkes bilir ki burada ki yollar yetersizdir ve her akşam, her iftar vakti vb. vakitlerde yollar takanır.Ataşehirde bundan fazlası ile nasibini alır.Bunun sebebi ise yol olmadan 2bin, 5bin kişinin yaşadığı sitelerdir.Bunun dışında diğer yazılanlara tamamen katılıyorum.

inşallah Aslantepe ve Fenerbahçe Ülker City projeleri kısa zamanda hayata geçerde iki büyük takıma yakışan "yaşayan tesisler"e kavuşulur. Bizim projemizdeki en küçük detayın bana göre futbol stadımız olduğunu düşünüyorum. diğer tesisleşme bizi daha da büyütecektir. FBÜC projesini bilmiyorum incelemedim ama bizim tarzımızda bir yaşam kent oluşturuyorlarsa, Murat Ülker başta olmak üzere (Murat İnal'da dahil : ) ) Fenerbahçe yönetimini tebrik ederim.

Umarım Türkiye'nin en büyük 2 kulübü rekabeti böylece kısır döngüden cıkartır.

Metin Kuruçay' Alıntı:
Bizim şu anda stadın yapılan arazisi hariç dev bir alanımız var orada. Ben alanın tamamını değerlendirmek anlamında mimari işlere girişmeden ne nerede olabilir diye aşağıdaki gibi birşey çizdim. Gördüğünüz gibi Aslantepe' ye Ülker City' nin çok daha büyük halini yapmak mümkün.
Aslantepe' de bunun için yapılması gereken stad bittikten sonra alanın imarını spor imarından ticaret imarına çevirmek.

Şu anda hemen yanı başımızda Ağaoğlu' na verilen arazinin emsal değeri 2. Yükseklik ise serbest bırakılmış. Buna göre yaklaşık stad harici bize kalan alan 70,000m2 civarında.

Eşitlik anlamında bu alanı tıpkı fener gibi Ülker' e yaptırabiliriz. Yanaşmazlarsa da başka sponsor ile bu yapılabilir.

Çok güzel bir tespit ve inceleme yapmışsın tebriler.Fakat fbnin bu inşaatı yapmak için imar izni alması çok zor kaldı ki bizim spor alanı ruhsatını dediğin gibi ticari şekle çevirmemizde zor bir olay.Bana sorarsanız bu işte al gülüm ver gülüm işi olabilir yani bize verilen izin karşılığı onlarada ruhsat verilebilir.Burda dediğin gibi araziyi iyi kullanmak ve mümkün mertebe araziyi genişletmek için çaba sarfetmek çok önemli.
Arazi alımı klüpler için çok önemli yatırımlar bizim ne olursa olsun bu yarışta geri kalmamamız lazım.Kaldı ki Mecidiyeköy'deki arazimiz,üzerine yapılacak ticaret merkeziyle paha piçilmez bir hal alabilir zira hemen arkasında residenslar yükselecek.

Aslında bizim elimizdeki fırsatlar çok daha değerli... Ama kullanabilene yapabilene... Biz konuşuyoruz onlar icraat yapıyo... Biz stad yapacağız derken onların aklında bile yoktu...Mecdiyeköy de Florya da Küçükçekmece de Seyrantepe de çok önemli fırsatlar var bizim için... Ne yapar eder onlar oraya o tesisi yapar da biz önümüzdeki fırsatları değerlendirebilirmiyiz... Sessiz sedasız değerlendirmek yerine önce hava atıp sonrada avcumuzu yalıyoruz... Neyse ki önümüzdeki sene seyrantepe de güzel bi stad da maç izleyebilicez...

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
[quote="Metin Kuruçay":3pp91wd8]Bizim şu anda stadın yapılan arazisi hariç dev bir alanımız var orada. Ben alanın tamamını değerlendirmek anlamında mimari işlere girişmeden ne nerede olabilir diye aşağıdaki gibi birşey çizdim. Gördüğünüz gibi Aslantepe' ye Ülker City' nin çok daha büyük halini yapmak mümkün.

Çok güzel bir tespit ve inceleme yapmışsın tebriler.Fakat fbnin bu inşaatı yapmak için imar izni alması çok zor kaldı ki bizim spor alanı ruhsatını dediğin gibi ticari şekle çevirmemizde zor bir olay.Bana sorarsanız bu işte al gülüm ver gülüm işi olabilir yani bize verilen izin karşılığı onlarada ruhsat verilebilir.Burda dediğin gibi araziyi iyi kullanmak ve mümkün mertebe araziyi genişletmek için çaba sarfetmek çok önemli.
Arazi alımı klüpler için çok önemli yatırımlar bizim ne olursa olsun bu yarışta geri kalmamamız lazım.Kaldı ki Mecidiyeköy'deki arazimiz,üzerine yapılacak ticaret merkeziyle paha piçilmez bir hal alabilir zira hemen arkasında residenslar yükselecek.[/quote:3pp91wd8]

fener o izni aldı maalesef Mart 2008' de. Peşkeşin de alası çekildi fenere. 0.5 olan emsal 2' ye çıkarıldı. Yani 4 kat artırıldı. Yetmez gibi alan spor imarından ticari imara çevrildi.

Şimdi şöyle bir değerlendirelim peşkeşin büyüklüğünü:

1) Emlak Konut bu araziyi Kadıköy Belediyesine spor imarlı olarak terk eder.
2) Kadıköy Belediyesi sessiz sedasız bu ihale ilanını Bursa' da yerel gazeteye verir. Sebebi bellidir. Çünkü arazi değerlidir. Ancak yine de arazi spor imarlıdır.
3) İhaleye giren tek kurum fenerdir ve çok cüzi fiyata 30 senelik üst kullanım hakkını alır buranın.
4) Bu olay Eylül 2007' de olur
5) Mart 2008' de arazinin emsali İBB tarafından 4' e katlanır ve 2' ye çıkar. Normali 0.5' tir.
6) Yine İBB aldığı kararla buranın imarını değiştirir ve ticarete çevirir.
7) Normalde 60 milyon$' lık arazinin tapusunu almayıp sadece üst kullanım hakkını alan fener arazinin ticari imara açılmasıyla 120 milyon$' lık arazinin sahibi olur.
8) Normalde bu arazi ticari olarak imara açılsaydı ve Bursa' da değilde İstanbul' da halka açık olarak yapılsaydı, bu ihaleye giren şirketler bu araziyi fenere bırakmazlardı.
9) Spor tesislerinin üst kullanım haklarını elinde tutan kulüplerin çok az fiyata 10' da 1' ne tapusunu alma ile ilgili yasa çıkınca fener bu arazinin tapusunu da alacaktır.
10) Buna peşkeş denir ve maalesef gerçekleşmiştir. Yapılan itirazlar sonucu değiştirmemiştir. Şahsen kendimde başvurmadığım yer kalmadı ama bilardo topu gibi ordan oraya savurdular beni. Hala mücadelem devam ediyor.
11) O araziye Ülker City' nin temeli atıldığı gün GS' ın da Aslantepe üzerinde hakları olacaktır.
12) Öncelikle bize verilmesi gereken 380 dönüm arazi rant gerekçesiyle engellenmişti. Oraya villalar ve rezidanslar yapıp gelir elde edecektik. Oysa bize 120 dönüm arazi tahsis edildi.
13) Şimdi öncelikle stad haricinde kalan (50 dönümü stada gitti) 70 dönümün imarının değiştirilmesi gerekiyor.
14) imar değişimi için İBB' ye başvurulmalı stad yapıldıktan sonra.
15) Ondan sonra o araziye 5 yıldızlı otel, rezidans, spor salonu, sinema kompleksi, alışveriş merkezi, rekreasyon alanı yapımı için izin alınmalı
16) Bunlarda yeterli değil. Yan tarafa yapılacak olan Şişli Etfal' den belli kısım alınmalı ve oraya Galatasaray Hastanesi inşa edilmelidir ki bu zaten kulübün hedefinde de vardır.

Bunlar için gerekli başvurular yapılacaktır merak etmeyin.

Metin Kuruçay' Alıntı:
11) O araziye Ülker City' nin temeli atıldığı gün GS' ın da Aslantepe üzerinde hakları olacaktır.
12) Öncelikle bize verilmesi gereken 380 dönüm arazi rant gerekçesiyle engellenmişti. Oraya villalar ve rezidanslar yapıp gelir elde edecektik. Oysa bize 120 dönüm arazi tahsis edildi.
13) Şimdi öncelikle stad haricinde kalan (50 dönümü stada gitti) 70 dönümün imarının değiştirilmesi gerekiyor.
14) imar değişimi için İBB' ye başvurulmalı stad yapıldıktan sonra.
15) Ondan sonra o araziye 5 yıldızlı otel, rezidans, spor salonu, sinema kompleksi, alışveriş merkezi, rekreasyon alanı yapımı için izin alınmalı
16) Bunlarda yeterli değil. Yan tarafa yapılacak olan Şişli Etfal' den belli kısım alınmalı ve oraya Galatasaray Hastanesi inşa edilmelidir ki bu zaten kulübün hedefinde de vardır.

Bunlar için gerekli başvurular yapılacaktır merak etmeyin.

Ozaman iş benim dediğime çıkacak al gülüm ver gülüme dönecek bu iş.Ama ben hala Aslantepe'deki kalan parsellerin toplanması taraftarıyım özellikle bu gelişmenin üstüne stat çevresi tamaman parsellenmeli.
Benim ayrıca merak ettiğim bir nokta var Aslantepe arazisinin(sanırım 380 dönüm civarı) tamamının üst kullanım hakkı bizimdi bu iptal edildi mi yoksa hala tüm arazinin üst kullanımı GS'a mı aittir?
Aitse fb'nin bu varyosyonu dillendikten sonra bizimde ruhsat almamız çok kolaylaşacaktır.Ama eğer iptal edildiyse bu işimizi zorlaştıracaktır.