Fenerbahçe Ülker City

380 dönümün büyük kısmı Şişli Etfal Hastanesine verildi. Hurdalık alan sıyrılarak oraya hastane yapılacak.

Diğer kısım trafiğe çıkacak sürücü adayları için kullanılan arazi yanılmıyorsam 46 dönümdür, o da Ağaoğlu' na satıldı ve oraya rezidans dikecek Ağaoğlu. 232 milyon$' a aldı o araziyi Ağaoğlu. Emsali 2 ve yükseklik sınırı yoktur. Yani 380 dönümden bize kalan sadece 120 dönümdür. Bunun 50 dönümü stad için kullanıldı. Geri kalan araziye çok iyi birşekilde değerlendirilebilir. Fenerin Ataşehir' deki arazisi 56-57 dönüm. Oysa bize stad harici tahsis edilmiş arazi 70 dönüm kadar. Yani Ülker City' nin daha büyüğünü Aslantepe' ye yapmak mümkün. Yeter ki imar değişsin. Ancak bu imarla bile salon için sıkıntı yok, sadece GSGM' den izin alınması gerekiyor. Ama diğer binalar için mutlaka imar değişmeli. İBB' nin fenere yaptığı kıyağı bize yapmamasını düşünemiyorum. Tahminen imar değişikliğinin reddi tüm Türkiye' de sarsıntı yaratır.

Metin Kuruçay' Alıntı:
380 dönümün büyük kısmı Şişli Etfal Hastanesine verildi. Hurdalık alan sıyrılarak oraya hastane yapılacak.

Diğer kısım trafiğe çıkacak sürücü adayları için kullanılan arazi yanılmıyorsam 46 dönümdür, o da Ağaoğlu' na satıldı ve oraya rezidans dikecek Ağaoğlu. 232 milyon$' a aldı o araziyi Ağaoğlu. Emsali 2 ve yükseklik sınırı yoktur. Yani 380 dönümden bize kalan sadece 120 dönümdür. Bunun 50 dönümü stad için kullanıldı. Geri kalan araziye çok iyi birşekilde değerlendirilebilir. Fenerin Ataşehir' deki arazisi 56-57 dönüm. Oysa bize stad harici tahsis edilmiş arazi 70 dönüm kadar. Yani Ülker City' nin daha büyüğünü Aslantepe' ye yapmak mümkün. Yeter ki imar değişsin. Ancak bu imarla bile salon için sıkıntı yok, sadece GSGM' den izin alınması gerekiyor. Ama diğer binalar için mutlaka imar değişmeli. İBB' nin fenere yaptığı kıyağı bize yapmamasını düşünemiyorum. Tahminen imar değişikliğinin reddi tüm Türkiye' de sarsıntı yaratır.
Tamam bende öğrendim zaten üst kullanım hakkı zaten ciddi bir sıkıntı olmuş Aslantepe görüşmelerinde en son olarak üst kullanım hakkı iptali karşılığı imzalar atılmış.
Aslında orada bizden önce tüm arazinin değeri 80-100 milyon dolar arasıydı ama metronun oradan geçecek olması,GS'ın stadının çok amaçlı yapacağı bilgisi,insan akışının sağlanacak olması arazinin değerini feci şekilde arttırmıştır kaldıki Ağaoğlu 232 milyon dolara almış olsa bile gereken imzalar,izinler,ruhsatlat,rüşvetleri,vergisi ile birlikte en az 250 milyon doları bulacaktır.
GS yönetiminin ciddi bir faliyet ve kulis çalışmasına başlaması lazımdır şimdiden.Metin bey sizde çok iyi bilirsiniz gerçi ama ne olursa olsun emir büyük yerden gelmeyince bu tür izinler kolay verilmez fbye verilmiş olsa bile.

Metin abi baya bilgilisin bu konularda ve ben de sana bir soru sormak istiyorum.

Aslantepe'de belirli bir proje vardı ve bu projeye göre imzalar atıldı. İhaleden önceki proje değişti ama bütünlük olarak pek değişmedi. Şimdi stad projesinin içine salon eklenmesi rakebete aykırı bir durum mu olur? İhale için şikayetler gelebilir mi? Yani ihaleye çıktığı zamanki projenin ana teması değişmiş oluyor ya.

kerem proje sadece stad için yani salon için yapılacak proje stadı etkilemez. ben stad bitmeden salon yapılacağını sanmıyorum. çünkü, Aslantepe'de sadece stad ve salon olmayacağı söyleniyor. Bunların yanında yüzme havuzlarının olacağı tesis ile alışveriş merkezi gibi farklı tesislerle de Aslantepe' ye ziyaretçi çekilip gelir elde etmek planlanıyor. Malum stad olayımız çok karışık bir durum aldığı için diğer projeler için stadın bitip sponsor gelirleri bekleniyor olabilir. malum kriz var.

Kerem Kardeşim,

Projeyi maalesef değiştirmek şu an mümkün değil. Çünkü stadın maliyetinin tamamını Eren Talu üstlenmiş durumda ve TOKİ' den anlaşma gereği hakediş almıyor.

Burada stadın bitişini beklememiz gerekiyor. Bittikten sonra gerekli yerlere müracaat etmemiz gerekiyor.

F.Bahçe'yi şok eden karar
22 Kasım 2008

Kenan Evren Lisesi'nin arazisine "Fener Center" yapmayı planlayan F.Bahçe İl Genel Meclisi'nin engeline takıldı.

Milliyet gazetesinden Gürkan Akgüneş'in haberine göre: "Meclis, Fenerbahçe'nin 2002 yılında üç okul yapma karşılığı yaklaşık 14 bin metrekarelik arazinin kulübe tahsis edilmesini içeren protokolün iptali yönünde karar aldı. Karara dayanak olan raporda, arazinin, yapılacak okulların değerinden daha fazla olduğu belirtildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği arasında 11 Kasım 2002'de Kenan Evren Anadolu Lisesi'nin kulübe devri için protokol imzalandı.

Protokol kapsamında kulüp, yaklaşık 14 bin metrekarelik arsa karşılığı, toplam 50 derslikli iki ilköğretim okulu ile yıkılacak lise için 40 derslikli bir okulun yanı sıra spor ve konferens salonu yapacaktı. Protokolün üzerinden geçen altı yıla rağmen proje tam anlamıyla hayata geçemedi.

SON KARAR VALİ GÜLER'DE

Meclis Hukuk ve İmar komisyonlarının protokollerle ilgili ortaklaşa hazırladığı raporda, protokolde yer alan "Onaylanmasının ardından en geç 90 iş günü içerisinde inşaat başlamazsa, protokol tek taraflı feshedilir" maddesine rağmen ilköğretim okullarının inşaatının başlamadığı, liseye de altı yıl sonra başlandığı belirtildi.

Raporda "Okul yerinin gerçek değeri belediye rayiç bedelinin en az beş katıdır. Bu durumda okul yerinin değeri yapılacak okulların maliyetlerinin katbekat üstünde olacaktır" denildi.

İl Genel Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Hasan Yiğit, Vali Muammer Güler'in kararı kanuna aykırı bulması halinde Meclis'e gerekçesiyle iade edebileceğini söyledi."

Allah Allah nazar mı değdi ki? :p

Metin Kuruçay' Alıntı:
Kerem Kardeşim,

Projeyi maalesef değiştirmek şu an mümkün değil. Çünkü stadın maliyetinin tamamını Eren Talu üstlenmiş durumda ve TOKİ' den anlaşma gereği hakediş almıyor.

Burada stadın bitişini beklememiz gerekiyor. Bittikten sonra gerekli yerlere müracaat etmemiz gerekiyor.

metin kardeşim toki ve eren talu hakkında söylediklerini biliyorum ama stad bitince salon ve diğer tesisler için hangi (gerekli) yerlere neden başvurmamız gerekiyor. arazini üst kullanım hakkı bizde olduğuna göre istediğimizi yapamazmıyız. bunu için şartlar mı konuldu. bilgin varsa paylaşırsan sevinirim

Selçuk Kahveci' Alıntı:
[quote="Metin Kuruçay":2nd8g3vb]Kerem Kardeşim,

metin kardeşim toki ve eren talu hakkında söylediklerini biliyorum ama stad bitince salon ve diğer tesisler için hangi (gerekli) yerlere neden başvurmamız gerekiyor. arazini üst kullanım hakkı bizde olduğuna göre istediğimizi yapamazmıyız. bunu için şartlar mı konuldu. bilgin varsa paylaşırsan sevinirim[/quote:2nd8g3vb]

Arazinin sadece kullanım hakkı bizde. Üst kullanım hakkı bizde değil Aslantepe arazisinin. GS Dergisinde Faruk Süren röportajı vardı geçtiğimiz aylarda. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi orda bulabilirsin.

Şu anda spor imarlı 120 dönümlük arazi GSGM mülkiyetinde. Üstüne yapılacak her spor binası için izin alınması gerekiyor. Tabi başka yerlerden de izin alınması gerekiyor.

Spor imarlı arazinin üst kullanım hakkı bizde olsaydı bile üstüne herşeyi yaparız anlamına gelmiyor bu. Bu araziye spor müsabakasında kullanılmayacak her bina için ticari imar gerekli. Stad bittikten sonra yetkili mercii İBB' ye başvurup buranın imarını değiştirtmeliyiz ki üzerine AVM, otel, rezidans, ofis binası, sinema kompleksi yapabilelim.

Ki Aslantepe' de eğer bunları yapabilirsek, gerçekten GS' ı sağlam bir gelire kavuşturmuş oluruz. Zira bugün stadın yapıldığı bölgeye bir dolu rezidans yapılacak. O bölge tıpkı Levent gibi gökdelen bölgesi olacak. Dolayısı ile o bölgenin "zengin" insanı bu kompleksin devamlı müşterisi olacak. Şimdi ilk aşama stadın bitmesini beklemek. Eğer Aslantepe bahsettiğim şekilde değerlendirilirse, işte o zaman Florya-Büyükçekmece projesi de benzer şekilde değerlendirilebilir. Hatta Riva' da bu şekilde değerlendirilebilir.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Ali Sami Yen Spor ve Eğlence Kompleksi' ne dönüşebilir ise kurumsallaşma anlamında da çok önemli bir adım atılmış olacaktır.

bilgi için teşekkürler metin kardeşim. ben üst kullanım hakkının bizde olduğunu biliyordum.

dediğin gibi Aslantepe'ye rezidans bölge olacak. Ama bazı gizli eller karışmazlarda kulübümüz sağlam bir gelire sahip olur.

aziz yıldırım saraçoğlunda olduğu gibi yeni yapılan salonun girişine yazdırır bu salon fenerbahçeli taraftar lar yaptırmıştır diye:D

alisamiyeni yıkıp yeniden yapılmasına izin çıkartmayan yetkililer saraçoğlunun yıkılıp yapılmasına ses çıkartmıyor hala stadın finansörü belli değil ama bu stadı fenerli taraftarlar yapmış oluyor...

İlk önce onlar yapsınlar, nasılsa biz daha sonra daha iyisini yapıyoruz :)

BKZ:Ş.Saracoğlu<Aslantepe :)

Çok güzel bir proje.Her ne kadar ezeli rakibimiz olsada basketbol adına yapılan bu yatırımlar birazda olsa beni memnun ediyor.

Başkanımızı her gördüğümde önüne atlayıp büyük başkan aslantepeye salon istiyoruz diyorum, oda stadımız bittiğinde yapacağız merak etmeyin diyor :)