NBA Geyiği

• Konbuyu başlatan Veysi Deniz Baskın
  • Başlangıç tarihi
Zion sakatlanmış. İk ay en az diyorlar. Adam daha maça çıkamadan sakatlandı. O dizler o yükü taşımayacak bu kesin. 130 kilo ile hoppa guardlar gibi ordan oraya zıplayıp, smaç basıp o dizlerin sağlıklı olmasını bekleyemezsin, mucize olur. Ki o tür guardlar bile sürekli sakatlanıyor.
Bu adama ne yaparlar iki ucu keskin bıçak. Eğer kilo verirse de bir özelliği kalmaz. Boyu zaten kısa ve şutu yok. Dümdüz bir oyuncu olur.
Neyse nba başlıyor artık sene içinde cevabını görürüz.

Zion'un kesin kilo vermesi lazım. Dizleri 130 kiloyu taşımaz kesinlikle. Ben de dizimden 4 kere ameliyat oldum . Hem ön çapraz bağ hem de menisküs. Gerçi Zion'un menisküsmüş ama ilerde sıkıntı olabilir. Ön çapraz bağları kopmasın da en büyük sıkıntı o. Fazla kilo da dizlerin en büyük düşmanı. Umarım zamanla şutunu da geliştirir ve daha iyi bir oyuncu olur, kilo verir. Farklı bir oyuna evrilmesi lazım. boyu çok uzun değil çünkü.

Nba nihayet başladı. Clippers - Lakers maçını izledim. Clippers gerçekten iyi takım olmuş, beklediğimden daha uyumlu gördüm takımı ve Kawhi'yı. Gerçi zaten iyi takımdı Clippers ama Kawhi eklemesi onlara seviye atlatmış. Lakers da geçen seneye göre iyi ama Lebron ve Davis dışında onlara destek verecek adam fazla yok. Bugün Danny Green iyi oynadı o kadar. Gerisi boş. Clippers'da diğer oyuncular çok iyi. Lou Williams, Beverly, Harrell, Harkless,Shamet say say bitmiyor. Düşünün bu maçta Paul George da yoktu. Bir de o gelecek. Eğer o da üst düzey oynarsa ağır favori olurlar bu sene.
Lakers için de bence bu sene iyi geçecek. Bu maçta Kuzma yoktu onun katkısı önemli. Konferans yarı finali yaparlar diye düşünüyorum. Final için de Clippers - Houston finali tahminim. Kazanan zaten şampiyon olur.

Dün gece Brooklyn Nets'in Minnesota'ya uzatmada yenildiği ilk maçında Kyrie Irving 50 sayı atmış. İlk maçında bir takım için en çok sayı atan oyuncu olmuş. Bu sene sayı kralı adaylarından birisi olacak gibi. Benim diğer adaylarım Curry ve Harden. BU Üçü arasında büyük ihtimalle yarış geçebilir.

Sabah Golden State - La Clippers maçını izledim. Öncelikle Kaan Kural Nba maçlarına dönmüş bu maçla birlikte çok sevindim, onun olduğu maçın keyfi bi kat daha artıyor.
Golden State'e acıdım resmen maçı izlerken. O büyük takım, o gerçekten hanedanlık sıfatını hak eden oluşum bir anda tek tehtidi olan bir takıma dönüşmüş. Zavallı Curry kendini parçalıyor bir köşeden öbür tarafa perdeden çıkmak için yırtınıyor. Curry'i biraz iyi savunduğun zaman Gsw'nin yapacağı hiç bişey yok Klay gelene kadar. Russell sayı attı ama sanki takımdan kopuk gibi kolay değil Gsw gibi tam bir sistem takıma hemen gelip uyum sağlamak, belki onun katkısı olur biraz iyi olursa yoksa işleri gerçekten çok zor.
Clipper için de tek diyeceğim gümbür gümbür geliyorlar, Paul Georga da katılınca durdurulamaz takım olabilirler.

Sabah Golden State - La Clippers maçını izledim. Öncelikle Kaan Kural Nba maçlarına dönmüş bu maçla birlikte çok sevindim, onun olduğu maçın keyfi bi kat daha artıyor.
Golden State'e acıdım resmen maçı izlerken. O büyük takım, o gerçekten hanedanlık sıfatını hak eden oluşum bir anda tek tehtidi olan bir takıma dönüşmüş. Zavallı Curry kendini parçalıyor bir köşeden öbür tarafa perdeden çıkmak için yırtınıyor. Curry'i biraz iyi savunduğun zaman Gsw'nin yapacağı hiç bişey yok Klay gelene kadar. Russell sayı attı ama sanki takımdan kopuk gibi kolay değil Gsw gibi tam bir sistem takıma hemen gelip uyum sağlamak, belki onun katkısı olur biraz iyi olursa yoksa işleri gerçekten çok zor.
Clipper için de tek diyeceğim gümbür gümbür geliyorlar, Paul Georga da katılınca durdurulamaz takım olabilirler.

Golden State'i önceden beri desteklerim ancak bu sezon sanki hanedanın sonuna gelmiş gibiler. En azından DUrant ve Klay olmadan işleri çok zor. Playoff yapmaları bile çok zor. Bench neredeyse yok gibi. Öte yandan bu sene favorim LAC. Gerçekten komple bir takım oldular. KAwhi, Lou Williams, Harrell, Zubac, Beverley. George sakat olduğu için onu saymıyorum bile. Şampiyonluğun en büyük adayı. Bu yıl 3 takımı destekliyorum. LAC, Dallas ve GSW. LAC iddialı olacaktır. GSW playoff bile yapamayabilir ama her zaman CUrry'ciyiz. Dallas'ta tam bir Avrupa takımı, Doncici ve Porzingisi çok tutuyorum.

Oyuncuların değişen ve negatif anlamda devam eden aidiyet duyguları bu tip kısa vadeli büyük üçlüler yaratma peşinde devam edecek. Miami, Cleveland, GSW 3-4 senelik hanedanlıklar bozulduğunda bir anda böyle hiçbir şey yapamayan takımlar ortaya çıkıyor. GSW muhtemelen Durant'in ayrılacağını bilerek Cousins kumarı oynadı ama o da sakatlandı. GSW'nin ileriye dönük bir iddiası olması da zor görünüyor şu aşamada Klay, Curry ve Green cap'in %90'ını kapatıyor. Tek şansları ellerinde Russell gibi bir takas kozu olacak ama yakın vadede GSW'nin ömrü tükendi zaten.

LAC benim son zamanlarda gördüğüm en acayip takım, ellerinde süperstarların yanı sıra çok ciddi parçalar var. Beverley, Harkless, Lou Williams, Harrell, Shamet, Zubac bu cidden inanılmaz bir rotasyon ki böyle oynarsa Patterson bile eklenebilir. Ciddi manada takımda kötü savunmacı yok. Lou ve Zubac'ın savunma zaafları çok rahat şekilde kapatılıyor ve daha Paul George yok.

Oyuncuların değişen ve negatif anlamda devam eden aidiyet duyguları bu tip kısa vadeli büyük üçlüler yaratma peşinde devam edecek. Miami, Cleveland, GSW 3-4 senelik hanedanlıklar bozulduğunda bir anda böyle hiçbir şey yapamayan takımlar ortaya çıkıyor. GSW muhtemelen Durant'in ayrılacağını bilerek Cousins kumarı oynadı ama o da sakatlandı. GSW'nin ileriye dönük bir iddiası olması da zor görünüyor şu aşamada Klay, Curry ve Green cap'in %90'ını kapatıyor. Tek şansları ellerinde Russell gibi bir takas kozu olacak ama yakın vadede GSW'nin ömrü tükendi zaten.

LAC benim son zamanlarda gördüğüm en acayip takım, ellerinde süperstarların yanı sıra çok ciddi parçalar var. Beverley, Harkless, Lou Williams, Harrell, Shamet, Zubac bu cidden inanılmaz bir rotasyon ki böyle oynarsa Patterson bile eklenebilir. Ciddi manada takımda kötü savunmacı yok. Lou ve Zubac'ın savunma zaafları çok rahat şekilde kapatılıyor ve daha Paul George yok.

Bu yoruma katılmam mümkün değil yalnız. Bir kere Golden State'in Miami ve Cleveland ile zerre alakası yok. O Miami de Cleveland da toplama takımlar. Gsw draftlardan kurulmuş bir takım. Arada büyük fark var. Sadece Durant bu oya işlenmiş yapının üstüne çilek olmuştu. Ki o gelmeden önce de şampiyondu zaten Gsw. Büyük ihtimal o olmasa da yine o şampiyonlukları alırdı. Ha belki bu kadar kolay olmazdı ama olurdu. Sonuçta konuştuğumuz adam Durant, bütün işleri kolaylaştırabilen biri.
İnsanlar Golden State'in bu süreçte yaptıklarını kolay zannediyor heralde, adamlar Nba'i değiştirdi resmen. Bütün takımlar Gsw'yi örnek alıyor artık öyle bir yapı oluşturmak istiyorlar. Houston mesela sırf Gsw'yi durdurmak üzerine kadrosunu kurmuş bir takım. Eğer geçen sene Klay sakatlanmasa bence yine şampiyon olurlardı. Bu sene bile Klay play-off zamanına doğru sağlıklı dönsün çok iş yapar Gsw.

Ayrıca hanedanlık öyle kolayca kullanılabilecek, altı boş bir laf değil. Miami'nin hanedanlıkla ne ilgisi var, hele Cleveland'ı hiç konuşmuyorum bile yanına yaklaşmıyor hanedanlığın. Hanedanlık dedin mi Gsw gibi beş sene boyunca buldozer gibi ezip geçmesi lazım, ligin başlarken şampiyonunun belli olması lazım. Gsw tam anlamıyla hanedanlıktı. Ondan önce ben Shaq'ın zirve olduğu Lakers'ı hanedan olarak gösterebilirim ve ondan önce de Jordan'lı Chicago. Başka hanedan görmedi Nba yakın zamanda.
Gsw ilerde ders diye anlatılacak bir yapı oluşturdu bu beş senelik süreçte. Ve bunu zayıf doğu'da değil ateş çemberi batıda yaptı. Miami ve Cleveland ile anılması hakarettir onlara. Beş sene zaten gayet uzun bir süre, her takım beş altı senede bir yeniden yapılanmaya gidiyor Nba'de yani sonsuza kadar sürdüremezsiniz hakimiyetinizi Nba'de ne olursanız olun.

Nitelik olarak farklılıklar var ama özette anlattığım şey süperstar çevresine dizilmiş veteranlar özelinde. Hanedanlık 5 senede 2 şampiyonluk kaybetmek, kazaılan 1 şampiyonlukta cleveland’ın kadrosu malum. Eğer bu yapıya Durant katılmasaydı GSW’nin bu kadar kolay şampiyon olabileceğini düşünmüyorum. Hanedanlık yanlış bi kelime olabilir ama herkesin GSW gibi olmak istemesi oyun planı ve takım yönetiminden değil, birçok süperstarın rekabetten kaçarak bir araya gelip etrafına veteran dizmesi.

Hanedanlıktan kastım şampiyonluk için birkaç süperstarın bir araya gelmesi yoksa 60-70’lerin Celtics’i, 80-90’ların Bulls’u ya da 2000’lerin Spurs’u bu kelime için daha doğru.

Phoniex Clippers'ı yendi. Şaka gibi. Normalde yüz maç yapsalar yüzünü de Lac alması lazım ama işte normal sezon maçı olunca ciddiyet ikinci planda olabiliyor. Phoniex zaten kimsenin beklemediği kadar iyi başladı.
Dallas da iyi sinyaller veriyor, Doncic ve Porzingis beklendiği gibi bir ikili olma yolunda. Yan parçaları da idare eder. Onun dışında Boston'ı geçen seneden daha iyi gördüm. Pivot bölgesine Stevens Adams da gelirse geçen seneye fark atarlar.
En şaşırtan ve üzen de Gsw'nin durumu. Bu kadar keskin bir düşüş hiç beklenmiyordu. Eskiden kenardan Iguodala, Livingston falan giriyordu. Şimdi onlar da yok, Klay dönsün ben yine iş yaparlar diye düşünüyorum ama işte o dönene kadar da çok geç olabilir.

Hardenın tuğla attığı, Gswın lisanssız topçularla sahaya çıktığı, Sunsın savunma yapabildiği, Kendrick Nunn ın ateş ettiği Towns un çıldırdığı Wiggins maç boyu berbat oynadığı 2maçın sonunda Mj olup maç aldığı, sacrementonun basketbolu unuttuğu tuhaf bir haftaydı. Clippersın özellikle playoff da sakatlık olmadığı sürece yenilmesi pek mümkün olmayacak gibi. Iggy de bence toplama lakers yerine clippersı tercih edecek. Beverley-kawhi-Pg-Iggy dörtlüsü sahada iken bunlara hücum etmek için kahvaltıda bol miktarda yürek yemek lazım. Miamide harika bir çekirdek kurmay başarmış gibi duruyor. Nunn-hero-winslow-Bam ve ruh hastası Butler ile ilk 3 zorlayacaklar gibi. Son yılların en zevkli sezonu da olacağıda çok belli.

Bir de şunu unutmuşum. Hepimiz doğal olarak bu sene Zion Williams'a odaklandık ama Memphis - Brooklyn maçında Ja Morant'ı izledim. Bayıldım çocuğa. Nop ileride kafasını duvarlara vurabilir bu çocuğu draft etmediği için. Russell Westbrook'un akıllı versiyonu gibi bişey. Acaip delici, içeri girdi mi ne yapıp ediyor dengesiz de atsa skor buluyor. Üçlüklerini geliştirmesi lazım tabi onun dışında çok beğendim. Kyrie'nin her hareketine cevap verdi, hiç altta kalmadı. Ve daha 20 yaşında. Çok büyük oyuncu olarak çok, yazın bir kenara. Bu senenin de yılın çaylağı olur eğer Zion böyle maç kaçırırsa.

Stephen Curry'nin sol eli kırılmış. GSW'a geçmiş olsun bu sene Russell ve Green'e kaldılar. Averaj takımı olurlar ne yazık ki.

Washington - Houston maçı 158 - 159 bitmiş. Maçı izlemedim ama Houston'un oynadığı o ağır basketbolu düşününce çok garip geldi. Zaten tempolu oynayan iki takım arasında bile olsa bu ne skor böyle dersin.
Harden 59 sayı atmış. Adam geçen seneden hız kesmeden aynen devam ediyor. Uzatma olmadan bu kadar sayı atılan başka maç var mı bakmak lazım. Normal süre rekoru kırılmış olabilir.

Curry'nin elini kırması ile ilgili ilginç bir iddiam var. Bu seneyi kapatmış oluyor artık Gsw bu kesin. Büyük ihtimal sonuncu da olurlar. İstemeseler bile tanking olacak onlar için. Seneye drafttan iyi bir oyuncu geleceğini düşünüyorum. Curry, Klay, Green üçlüsü hala ellerinde. Russell var ayrıca. O da değerli bir oyuncu. Kalabilir de takasla değerlendirilebilir de. Drafttan gelecek iyi bir oyuncu ile önümüzdeki senenin yine en büyük şampiyonluk adayı olacaklarını şimdiden düşünüyorum.