WWE WrestleMania 39

WM39-Logo--3ee0cccd7796b56d1d873b133760850e.png

Poster:

WrestleMania_39_Poster.jpg

Şov Bilgileri:

Tarih: 2 Nisan 2023 Pazar 03:00
3 Nisan 2023 Pazartesi 03:00
Yer: Inglewood, California
Mekan: SoFi Stadium

Sunucu:

FqCnMrBX0AAO3HK

THE MIZ

Maç Kartı:

1.Gün

WM39_MATCH_THEORY_CENA_FC_Sat--22985d5ec0aeb62e0000bc94313a697f.jpg

ABD Şampiyonluğu Maçı
Austin Theory (c) vs. John Cena

WM39_MATCH_ROLLINS_PAUL_FC_Sat--ae3a3f91379ee571f03607af30017dd7.jpg

Tekli Maç
Seth "Freakin" Rollins vs. Logan Paul

WM39_MATCH_6WOMEN_TAG_FC_Sat--bb99fb446d1530301399d7a1f7cb8ed6.jpg

Altı Kişilik Takım Maçı
Becky Lynch, Lita & Trish Stratus vs. Bayley, IYO SKY, Dakota Kai

WM39_MATCH_REY_DOM_FC_Sat--8ddcf2471df78c39dbad169c8ba19e23.jpg

Tekli Maç
Rey Mysterio vs. Dominik Mysterio

WM39_MATCH_CHARLOTTE_RHEA_FC_Sat--cd9b3b0e09536d3d580fced8a8b582f6.jpg

SmackDown Kadınlar Şampiyonluğu Maçı
Charlotte Flair (c) vs. Rhea Ripley

WM39_MATCH_USOS_SAMI_KO_FC_Sat--9dc3b7dc888a9ba8f2d970e9bea1f2f7.jpg

Tartışmasız WWE Takımlar Şampiyonluğu Maçı
The Usos (Jey Uso & Jimmy Uso) (c) vs. Sami Zayn & Kevin Owens

WM39_MATCH_MENS_TAG_FATAL_4WAY_FC_Sat--20f4aaafa23eed8cdd7e9dca5012295d.jpg

Erkekler WrestleMania Showcase Dörtlü Takım Maçı
Braun Strowman & Ricochet vs. The Street Profits (Angelo Dawkins & Montez Ford) vs. Alpha Academy (Chad Gable & Otis) vs. The Viking Raiders (Erik & Ivar)

2. Gün

WM39_MATCH_ROMAN_CODY_FC_Sun--4963432aff3026863e7ea80574f688a4.jpg

Tartışmasız WWE Evrensel Şampiyonluğu Maçı
Roman Reigns (c) vs. Cody Rhodes

WM39_MATCH_DREW_GUNTHER_SHEAMUS_FC_Sun--f0dd7afad3bc87804fd7f63e3b3be8d6.jpg

Kıtalararası Şampiyonluğu Maçı
Drew McIntyre vs. Gunther (c) vs. Sheamus

WM39_MATCH_EDGE_FINN_FC_Sun--a89c0d0d8bcf30ff6d684fcd652484fd.jpg

Hell in a Cell Maçı
Edge vs. Finn Balor

WM39_MATCH_BIANCA_ASUKA_FC_Sun--48ee163a9e164ce835ec5e00d31f61d8.jpg

RAW Kadınlar Şampiyonluğu Maçı
Bianca Belair (c) vs. Asuka

WM39_MATCH_BROCK_OMOS_FC_Sun--1a3c6b88f8c86cf840f8cd247a264cf3.jpg

Tekli Maç
Brock Lesnar vs. Omos

WM39_MATCH_WOMENS_TAG_FATAL_4WAY_FC_Sun--42b74b4c493d20d341ba4fad37f92f1d.jpg

Kadınlar WrestleMania Showcase Dörtlü Takım Maçı
Liv Morgan & Raquel Rodriguez vs. Natalya & Shotzi vs. Sonya Deville & Chelsea Green vs. Ronda Rousey & Shayna Baszler

İlk gecenin maçları epey iyi. Rey-Dominik maçını heyecanla bekliyorum. Bakalım baba-oğul düellosu nasıl geçecek. Onun dışında Roman Reigns'in kemeri kaybetmesini bekliyoruz artık. yetti da kusasım geliyor elinde kemer gördükçe.

Cena-Theory maçı felaketti. cidden zerre keyif almadım, acayip kötü bir son. Cena, AA bile yapmadan bitirdi maçı. Cena gibi bir efsaneyi yenmek elbette genç bir guresciyi yüceltir ama bu şekilde değil, bu maça 10 üzerinden 2 bile verilmez.

Cena-Theory maçı felaketti. cidden zerre keyif almadım, acayip kötü bir son. Cena, AA bile yapmadan bitirdi maçı. Cena gibi bir efsaneyi yenmek elbette genç bir guresciyi yüceltir ama bu şekilde değil, bu maça 10 üzerinden 2 bile verilmez.

Bu maçı Theory "yeni Cena" dendiğinden beri düşünüyorlardı ve bu maçın bayrak teslim maçı olması bekleniyordu. Ancak Austin'in kariyeri için böylesine önemli bir maç çok sıradan haftalık şov maçı kıvamında yazılmış. Sondaki klasik hakeme vurma ve hakemin bir süre etkisiz kalması bile aşırı klasikti ve Cena'nın o sırada yalandan pes ettirdiğini sanması aşırı yapmacıktı. Belli ki Cena Hollywood'daki şova Hollywood işleri yüzünden yeterli zamanı ayırmamış olacak ki böyle bir ürün izledik. Hani bari girişleri özel olsun bekliyorsun ama bunlara bile özenilmemiş. WM girişleri özeldir ve özellikle de Cena'nın girişinden birşeyler bekliyordum. Down sendromlu çocukların Cena ile beraber çıkmasına bir şey demiyorum ama biraz tribüne oynanmış girişe yeterince çalışamadık ama eleştiri de gelmesin kurnazlığıyla çocuklar siper edilmiş olarak algıladım. Halbuki onlarca Cena benzeri adamın olduğu Cena girişi ne güzeldi halen konuşulur. Burası Hollywood temalı olmasına rağmen çok sıradandı.

"Şovu çalan maç" sıfatını gecenin maçı olarak hakeden ise beklentim olmasına rağmen beklentilerimin de üstüne çıkan Charlotte Flair vs Rhea Ripley oldu. Bu maçın Main event olması da konuşuluyordu ama Bloodline hikayesinin göbeğindeki Tag team kemerlerinin ortada olduğu Sami Zayn&Kevin Owens vs The Usos maçı varken -ki o maçta çok iyiyd ama maç içi hikayesi biraz daha iyi işlenebilirdi- bu şansları olmadı. Yine de en azından 2.geceyi açan maç olabilirmiş. Harika bir ring içi sundular ve sonucu tahmin edilebilir olsa da büyük bir heyecana sahne oldu ve karşılığını da özellikle maçın yarısından sonrasını çok yüksek seyirci reaksiyonu ile aldılar.

İlk geceden beklentim daha fazla olsa da tam yerini bulmamıştı. Bakalım bu gece ana yemek de olan gecede neler olacak. Az önce Asuka vs Bianca Belair maçı ortalamaydı ve sürpriz sonuç olmadı. Şimdi Hell in Cell maçı sertlik seviyesini daha da arttırıp main event'e doğru hızlanırız diye umuyorum.

Bu maçı Theory "yeni Cena" dendiğinden beri düşünüyorlardı ve bu maçın bayrak teslim maçı olması bekleniyordu. Ancak Austin'in kariyeri için böylesine önemli bir maç çok sıradan haftalık şov maçı kıvamında yazılmış. Sondaki klasik hakeme vurma ve hakemin bir süre etkisiz kalması bile aşırı klasikti ve Cena'nın o sırada yalandan pes ettirdiğini sanması aşırı yapmacıktı. Belli ki Cena Hollywood'daki şova Hollywood işleri yüzünden yeterli zamanı ayırmamış olacak ki böyle bir ürün izledik. Hani bari girişleri özel olsun bekliyorsun ama bunlara bile özenilmemiş. WM girişleri özeldir ve özellikle de Cena'nın girişinden birşeyler bekliyordum. Down sendromlu çocukların Cena ile beraber çıkmasına bir şey demiyorum ama biraz tribüne oynanmış girişe yeterince çalışamadık ama eleştiri de gelmesin kurnazlığıyla çocuklar siper edilmiş olarak algıladım. Halbuki onlarca Cena benzeri adamın olduğu Cena girişi ne güzeldi halen konuşulur. Burası Hollywood temalı olmasına rağmen çok sıradandı.

"Şovu çalan maç" sıfatını gecenin maçı olarak hakeden ise beklentim olmasına rağmen beklentilerimin de üstüne çıkan Charlotte Flair vs Rhea Ripley oldu. Bu maçın Main event olması da konuşuluyordu ama Bloodline hikayesinin göbeğindeki Tag team kemerlerinin ortada olduğu Sami Zayn&Kevin Owens vs The Usos maçı varken -ki o maçta çok iyiyd ama maç içi hikayesi biraz daha iyi işlenebilirdi- bu şansları olmadı. Yine de en azından 2.geceyi açan maç olabilirmiş. Harika bir ring içi sundular ve sonucu tahmin edilebilir olsa da büyük bir heyecana sahne oldu ve karşılığını da özellikle maçın yarısından sonrasını çok yüksek seyirci reaksiyonu ile aldılar.

İlk geceden beklentim daha fazla olsa da tam yerini bulmamıştı. Bakalım bu gece ana yemek de olan gecede neler olacak. Az önce Asuka vs Bianca Belair maçı ortalamaydı ve sürpriz sonuç olmadı. Şimdi Hell in Cell maçı sertlik seviyesini daha da arttırıp main event'e doğru hızlanırız diye umuyorum.

Hocam dediğiniz her şeyin, kullandığınız her kelimenin altına imzamı atıyorum. Birebir aynı gorusteyiz özellikle Theory-Cena karşılaşması ile ilgili. Cena harbiden çok kırıyor artık fanlarını, bari 2013 The Rock kadar olsun, WM öncesi feuda girsin kemeri alsın, yücelteceği adama da WM'de kaybetsin. Bu şekilde bedavadan gömülmesi harbiden üzüyor beni.

Bu geceki şovu izlemedim, yarım yamalak tekrarını izledim. Hocam umarım spoilere girmez yazdıklarım, vallahi çok üzülürüm :/

Lesnar-Omos maçı, yine klasik Lesnar'ın sopa yiyip bir f5 ile kazandığı maçlardan biri olmuş. daha önce Samoa Joe'yi de bu şekilde yenmişti. cidden sinir bozucu oluyor artık.

Bianca kemerini korumuş, kaybeder sanıyordum.

Shayna-Ronda ikilisi kazanmış. buradaki hikayeyi pek takip edemedim ama bildiğim kadarıyla Ronda şirketten kopmuş, ayrılmak istiyordu en son. Maçı kazanması o yüzden garibime gitti biraz.

Shane McMahon dönmüş.

Finn-Edge maçı da epey iyiymiş. Üzüldüğüm tek nokta Demon Finn'in bir esprisinin kalmamış olması. Cok başka bir gimmickti o ve bir esprisi olmalıydı. Hadi Roman'a doğa üstü şeylerle kaybettin bari burada da aynısı olsun yada normal Finn olarak çıkıp kaybet. Neyse, Finn zaten sakatlandı sanırım. Açıklaması gelir belki bu gece. Edge için söyleyecek bir şeyim yok, şu yaşta şu tarz maçlar... Daha da fazlasını yapacak ama yapamıyor yaşından ötürü, eminim kahrediyordur onu bu detay.

Cody-Roman maçına bakmadım ama hesapların paylasimlarindan anladığım kadarıyla yine maça şaibe karışmış, roman o şekilde kazanmış. bıkkınlık geldi yeminle. bir maçı da temiz kazansın, heel karakter olmak bu değildir ya bir yerden sonra ogure ogure kusası geliyor insanın. Neyse daha fazla yorum yapmayayım.

Ha Sheamus-Drew-Gunther maçı epey iyiydi. Sheamus kazanır grand slam yapar diyorum ama Gunther kazandı. Sheamus maçın yıldızıydı valla keşke kemeri burada kazanıp Grand Slam yapsaydı kral, başka bahara kaldı diyelim.

Sahsen beklentilerimi pek karşılamayan bir WM oldu, bunu gömmek için söylemiyorum gerçekten çoğu sonuçta hayal kırıklığı yaşadım. Bana göre iki gecenin en iyi maçı hem hikaye hem güreş acisindan KO Sami-Usos ve Rey-Dominik oldu. En kalp kıran maçı da Cody-Roman oldu. Yine de 20 yaşına gelmiş bir birey olarak hala WrestleMania izleyeceğim zaman sevinçten havalara uçuyorum. Canları sağ olsun diyip geçelim. :D

Maç kartın yeterli kalitede olmaması ve WM yolunda hikayelerin iyi işlenememesi nedeniyle beklentiler düşşe de kayda değer nitelikte bir Wrestlemania oldu. Ring içi olarak The Bloodline hikayesi çevresinde gelişen 2. gecenin Main Eventi Tartışmasız WWE Evrensel Şampiyonluğu maçı ve ilk gecenin main eventi Tartışmasız WWE Tag Team Şampiyonluğu maçlarına özenildiği belli. Gerçi Roman Reigns vs Cody Rhodes maçının sonu çok kötü yazılmış ama o ana kadar main eventi kaldıracak nitelikteydi. Bu maçlar dışında yine beklentinin yüksek olduğu Intercontinental Şampiyonluk maçı Gunther vs Drew McIntyre vs Sheamus maçı da her ne kadar hikayesi çok geç işlenmeye başlasa da ring içinde çok şey vaat ediyordu ve fazlasını bile verdi. WON'un puanlamasına göre de zaten 5 yıldız almayı başaran maç oldu. Hikayesi geçmişten hazır olmasına rağmen yeterince üzerine gidilmeyen Kadınlar Smackdown Şampiyonluğu maçı ise ring içi anlamında beklentileri de aşarak en iyi maçlardan biri olmayı başardı.

Hikayesiyle en iyi işlenen maçalrdan biri olan Rey MYSTERIO vs Dominik Mysterio baba-oğul kapışması ise beklentimin üstüne çıktı ve yine beklemediğim bir sonla Rey'in galibiyetiyle sonuçlandı. Dominik'in ana kadroda babadan torpilli çömez halleri sonrası heel olması ile girdiği hikayeler ve seyirciden çok iyi reaksiyon alacak kadar etkili promo ve oyunculuğu ile babasından sonra mirası o seviyede olmasa da yaşatabileceği izlenimi veriyor.

Brock Lesnar'a layık görülen, fiziğinden ötürü zorla güreşçi yapılmaya çalışılan Omos ile olan maçı doğru şekilde sonuçlanıp Omos'un fiziği Brock'un gücünü göstermek için kullanıldı. Zaten bu maçı bu şekilde alarak Cody'ye momentum kasıp yeniden Roman'ın karşısına dikilmesine inandıracak rakip olarak seçildi.

RAW Kadınlar Şampiyonluğu maçı kötü değildi ama yine de akıllarda kalacak kadar da iyi değildi. Asuka tıpkı WM34'de tüm momentumunun Charlotte Flair'e feda edilmesi gibi yine yeni haliyle yakaladığı momentum şampiyon olamayarak ayrılınca kayboldu. Bu süreçte birçok ana kemer alsa da momentumu en yüksek zamanlarında değil nispeten düşükken bu ana kemerleri alması ilginç olsa da bunun gerekçesi belki de WM'da kemer kazanacak kapasitede görülmemesidir.

Edge vs Finn Balor maçında olayın Demon'a bağlanacağı belliydi. Nereseyse 9 aydır rekabet halinde olan suyu sıkılmış bir feud'a merak ve heyecan unsuru yaratabilmek ancak Hell in a Cell gibi bir maç türü ve Demon Balor'ı ringde görerek olabilirdi. Demon'ın inandırıcılığı temiz şekilde kaybederek çok zarar gördü.

Neyseki pazartesi RAW şovunda yeni bir ana kemer duyuruldu. WHC geri döndü de diyebiliriz. Roman Reigns'ten kemerleri almak istemeyince yeni kemer kaçınılmadı ve geç de olsa geldi. Bu da yeni heyecan demek. İlk şampiyon Suudilerin önünde gerçekleşecek şovda olması can sıkıcı olan durum.