Zach Auguste

Galatasaray Erkek Basketbol Takımımız yeni sezon transfer çalışmaları kapsamında Yunan pivot Zach Auguste ile bir yıllık anlaşmaya vardı.

2.08 boyundaki oyuncu, Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan pasaportlarına sahip.

8 Temmuz 1993’te Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelen Auguste, kolej yaşı geldiğinde 2012 yılında NCAA ekiplerinden Notre Dame Fighting Irish’e katıldı. Notre Dame Üniversitesi’nde dört sezon geçiren pivot, bir rotasyon oyuncusu olarak geçirdiği ilk iki sezonun ardından üçüncü senesinde daha fazla süre ve sorumluluk almaya başladı. 2014-15 sezonunda 12.9 sayı ve 6.5 ribaund ortalamaları tutturan Auguste, o sezon takımıyla ACC Konferansı şampiyonluğu yaşayarak NCAA Elit Sekiz turnuvasında boy gösterdi. Kolejdeki son sezonunda 14 sayı, 10.7 ribaund, 1.1 asist ve 1.1 blok ortalamaları tutturan oyuncu o sezon sonunda girdiği NBA Draft’larında seçilemeyerek Avrupa’nın yolunu tuttu.

Avrupa’daki ilk tecrübesini ülkemizin ekiplerinden Muratbey Uşak Sportif’te geçiren Zach Auguste, 2016-17 sezonunda ligde çıktığı 22 maçta 12.2 sayı, 7.8 ribaund; Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çıktığı 11 maçta 13.4 sayı, 8.8 ribaund ortalamaları tutturdu.

2017 yılında Yunanistan vatandaşı olan annesinin vesilesiyle Yunan pasaportu alan 25 yaşındaki oyuncu o yaz Panathinaikos ile imzaladı. Yunanistan Ligi’nde çıktığı 13 maçta 8 sayı, 4.9 ribaund ve 1.1 blok ortalaması tutturdu.

Oyuncumuza Galatasaray’a hoş geldin der, başarılı bir sezon dileriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni transferimiz Zach Auguste (@ZachEliAuguste) İstanbul’da!

alatasaray Erkek Basketbol Takımının yeni transferlerinden Zach Auguste İstanbul’a geldi. 2.08 boyunda olan ve ABD ile Yunanistan pasaportları bulunan Auguste ayağının tozuyla havaalanında açıklamalarda bulundu. Galatasaray’a transfer olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren 25 yaşındaki basketbolcunun yaptığı kısa açıklama şu şekilde:

“Türkiye’de ikinci sezonumu geçireceğim. Burada olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Galatasaray’a karşı daha önce oynadım. Takımı ve kulübü gelmeden önce tanıyordum. Büyük bir tarihe sahip büyük bir kulüp… Burada iyi işler yapacağımızı düşünüyorum. Taraftarlarımız heyecanlı ve önemli bir sezona hazır olsun”

Son düzenleme:
Galatasaray Erkek Basketbol Takımımızın yeni transferlerinden Zach Auguste, Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nde yeni sezon öncesi sağlık kontrolünden geçti.
Yeni transferimiz Zach Auguste, Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nin uzman doktorları tarafından testlere tabi tutulurken, sağlık kontrolü sırasında Galatasaray Spor Kulübü yetkilileri de hazır bulundu.

7 Eylül Türk Telekom hazırlık maçında 14 ribo almış bunun yanında 12 de sayısı var.

Her ne kadar izlemesem de hazırlık maçlarında istatistik kağıdında ciddi işler yapıyor. Merak edip yaz ligi oynamış mı diye baktım. Orda da 11 sayı 7.6 rebound ortalamaları yapmış. Hazırlık maçlarındaki performansı tesadüf değil, sezona formda giriyor.

Arkasına bir Semih gelse taş gibi 5 numara rotasyonu olur

Her ne kadar izlemesem de hazırlık maçlarında istatistik kağıdında ciddi işler yapıyor. Merak edip yaz ligi oynamış mı diye baktım. Orda da 11 sayı 7.6 rebound ortalamaları yapmış. Hazırlık maçlarındaki performansı tesadüf değil, sezona formda giriyor.

Arkasına bir Semih gelse taş gibi 5 numara rotasyonu olur

Semih gelirse gerçekten çok iyi olur.
Yerli katkısı sıkıntısı da ortadan kalkmış olur.
Ama onu getirecek paramız var mı?
Asıl önemli soru bu...

Maçın En Değerli Oyuncusu (MVP)

Zach Auguste - @ZachEliAuguste

18 sayı
8 ribaund
3 asist
2 top çalma
5 blok
29 verimlilik puanı

En az Klobucar kadar boş transfer. Bu maç özelinde değil. Genel yorumum. Kişisel karakteri zaten problemli. Oyun bilgisi zayıf, ribaund alamıyor, pozisyon alamıyor. Sizelı pivotlara karşı hiçbir şekilde hücum silahı yok. Acele giden ecele gider derler. Klobucardan sonraki en kötü iş.

En az Klobucar kadar boş transfer. Bu maç özelinde değil. Genel yorumum. Kişisel karakteri zaten problemli. Oyun bilgisi zayıf, ribaund alamıyor, pozisyon alamıyor. Sizelı pivotlara karşı hiçbir şekilde hücum silahı yok. Acele giden ecele gider derler. Klobucardan sonraki en kötü iş.
Genel olarak yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünsem de rotasyonda 1.pivot olabilecek güveni pek veremiyor. Çok kopuk kopuk oynuyor, çok iyi olduğu sekanslar da var, çok çok kötü olduğu sekanslar da var. Yedek pivot olarak daha net katkı verebilecek bir oyuncuyken ana uzun olarak beklediğimiz katkıyı verebilir mi çok emin değilim. Sorunu daha çok mental bence.

Genel olarak yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünsem de rotasyonda 1.pivot olabilecek güveni pek veremiyor. Çok kopuk kopuk oynuyor, çok iyi olduğu sekanslar da var, çok çok kötü olduğu sekanslar da var. Yedek pivot olarak daha net katkı verebilecek bir oyuncuyken ana uzun olarak beklediğimiz katkıyı verebilir mi çok emin değilim. Sorunu daha çok mental bence.

Uşak’tan neden ayrıldın diyince şehri sevmedim diye abuk subuk bir yanıt vermiş üstüne teklif alırsam giderim el’ye tarzında konuşmuş. Mental olduğu kadar fiziksel de problemli bir oyuncu Pana mesela ligde 15 maçta süre verdi el’de kullanmadı bu bile bence açıklıyor bazı şeyleri. Fiziksel handikap yaşamadığı oyunculara karşı yer yer iyi ama güçlü oyuncu gördüğünde oyundan kopuyor hücumda iyi evet ama biizm gibi oyuncusunun skordan fazlasını yapması gereken ortamım aranılan oyuncusu değil.

Uşak’tan ayrılma sebebine verdiği cevapta bi anormallik göremedim. Benim de görüşüm 1.pivot olma işi biraz ağır geliyor ama çok iyi oynadığı etaplar da oldu. O bölgede bi bekçi pivot ihtiyacımız zaten aşikar. Artık parasal duruma göre Arapovic’ten çıkılıp bi uzun düşünülebilir ekonomimizi tam bilmiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Uşak’tan ayrılma sebebine verdiği cevapta bi anormallik göremedim. Benim de görüşüm 1.pivot olma işi biraz ağır geliyor ama çok iyi oynadığı etaplar da oldu. O bölgede bi bekçi pivot ihtiyacımız zaten aşikar. Artık parasal duruma göre Arapovic’ten çıkılıp bi uzun düşünülebilir ekonomimizi tam bilmiyorum.

arapovic muhtemelen orta üst seviye tr takımlarında en az kazanan oyuncu hatta tb2lde bile kendisinden yüksek kazananlar vardır 80-90 bin dolara oynuyor. Fırsat transferi olmasa mümkün değil alamazdık zaten. Zach konusunda takımın en kritik zamanlarında şehri beğenmedim diyerek ayrılmak profesyonellik değil kontratın var belli yükümlülüklerin var sonuçta. Böyle oyuncunun yarın bizi bırakmayacağı da kesin değil ki söylemi de hep o yönde

Arapovic’in maliyetini biliyorum ben de kalmasını isterim. Özellikle potaya yakınken etkili olabiliyor. Olası senaryolardan birini yazdım.
Auguste belli ki Türkiye’yi, daha doğrusu Uşak’ı tanımıyordu ki imzaladı, geldi gördü ve yaşayamayacağını anladı. Futbolda Trabzon’a Karabük’e transfer olan yabancı futbolcular da şehirden sıkılıp sezon ortası gidiyorlardı. Ha tabi sezon ortası bırakıp gitmesi yanlış ama “şehri beğenmedim” hissiyatını bi nebze anlayabiliyorum. Bize gelirsek, ben İstanbul’dan sıkılacağını sanmıyorum. Performansından rahatsız da değilim. Mevcut şartlarda kötü katkı vermiyor, çabalıyor.

Zach Auguste neyden dolayı eleştiriliyor onu anlamadım, bugün faul problemi yaşamasa Fotu şov yapmayacaktı, Zach Auguste'n oyunda olduğu dönemde savunmada sorun yaşadığımızı düşünmüyorum, aksine adam kendini en çok savunmada geliştirmiş, hücumda top alınca gayet etkili ama ne yazıkki kısalar topu bir türlü çember altına atamadığı için, ikili oyun oynamakta zorlandıkları için oraya top gelmiyor. Bugün faul problemi yaşadı bu gayet doğal, zaten ortalaması 22-23 dakika olması gerekiyor ama takımın yedek pivotu yok. Arapovic hücumda çok iyiydi ama savunmada bir o kadar sayı yedirdi, tabii kendisi 5 numara olmaması buna bir etken.

Elestirildigi kadar kotu oldugunu dusunmuyorum acikcasi, Adam uzun forvet yani 4 numara biz onu 5 numara center olarak oynatiyoruz. Ve sonuc olarak 11 ribaundla oynadi 7 sayisi var neredeyse double double yapacakti. Ben Zach icin burada Hocayi elestiririm.

Ne uzun forveti abi dupeduz undersize 5 no adam

Zach Auguste takıntısı bu olsa gerek. İlk yarıyı izlemedim, kötü oynamıştır, faul problemi yaşamıştır vs son derece normal, ki her maç her dakika süper oynayan oyuncu yok. 2. yarıda çok geç oyuna alınmasına rağmen maçın akışını değiştiren, pota altında hem savunmada hem hucumda üstünlüğü kurmamızı sağlayan da Zach Auguste.

Rakip guardların her maç 20 küsür atması, 4 numaraların savunulmaması falan Zach Auguste'n suçu zaten :)

Zach Auguste takıntısı bu olsa gerek. İlk yarıyı izlemedim, kötü oynamıştır, faul problemi yaşamıştır vs son derece normal, ki her maç her dakika süper oynayan oyuncu yok. 2. yarıda çok geç oyuna alınmasına rağmen maçın akışını değiştiren, pota altında hem savunmada hem hucumda üstünlüğü kurmamızı sağlayan da Zach Auguste.

Rakip guardların her maç 20 küsür atması, 4 numaraların savunulmaması falan Zach Auguste'n suçu zaten :)

Hocam izlemedigin mac hakkinda neyi konusuyorsun ayiptir sormasi?