6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi

Konuşsam tesiri yok, sussam gönül razı değil.

19 Ağustos 1999 Perşembe gününe denk geliyor. Yeni Şafak gazetesi manşet sayfasında Perşembe, arka sayfada Çarşamba yazmak gibi bir işe girişmediyse Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliymiş.

Bir de şu Ali İhsan Göker ne alaka? Ben de yazayım o halde ismimin başına Dr. diye, millete tanı koyayım. Çelik kafes filan diye de saçmalamış. Adamlar risk durumuna göre ev inşa ediyor, statiğini de raylı sistemle kuruyorlar. O yüzden büyük depremlerde bile 3-4 kişi ölüyor. Onlar da panikten ya da üzerlerine düşen bir cisimden dolayı vefat ediyor.

Aynı fay hattı üzerinde 2017'de 7.4 büyüklüğünde Kirmanşah Depremi oldu. Genelde kırsalda etkili olduğu ve müteahhit talanı oralarda vuku bulmadığından 600-700 kadar kayıp olmuştu.

Enkazlara ulaşmak ve arama kurtarma konusunda başarısız olduk. Burada topyekün suçluyuz. Bundan sonrasını belki iyi halledeceğiz. Oradaki yurttaşlarımızı açıkta ve soğukta bırakmayacağız ancak önemli olan binaların yıkılmaması ve yıkılan binalardaki vatandaşlara ulaşılmasıydı. Ne yazık ki istenen düzeyde olmadı.

Konuşsam tesiri yok, sussam gönül razı değil.

19 Ağustos 1999 Perşembe gününe denk geliyor. Yeni Şafak gazetesi manşet sayfasında Perşembe, arka sayfada Çarşamba yazmak gibi bir işe girişmediyse Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliymiş.

Bir de şu Ali İhsan Göker ne alaka? Ben de yazayım o halde ismimin başına Dr. diye, millete tanı koyayım. Çelik kafes filan diye de saçmalamış. Adamlar risk durumuna göre ev inşa ediyor, statiğini de raylı sistemle kuruyorlar. O yüzden büyük depremlerde bile 3-4 kişi ölüyor. Onlar da panikten ya da üzerlerine düşen bir cisimden dolayı vefat ediyor.

Aynı fay hattı üzerinde 2017'de 7.4 büyüklüğünde Kirmanşah Depremi oldu. Genelde kırsalda etkili olduğu ve müteahhit talanı oralarda vuku bulmadığından 600-700 kadar kayıp olmuştu.

Enkazlara ulaşmak ve arama kurtarma konusunda başarısız olduk. Burada topyekün suçluyuz. Bundan sonrasını belki iyi halledeceğiz. Oradaki yurttaşlarımızı açıkta ve soğukta bırakmayacağız ancak önemli olan binaların yıkılmaması ve yıkılan binalardaki vatandaşlara ulaşılmasıydı. Ne yazık ki istenen düzeyde olmadı.

Cok güzel özetlemissin. Lakin bu milletin cahilligi beni korkutuyo.

Cikip bu deprem Allah tarafindan geldi, uyari felan diyip sacmayanlar cikmis bile...umarim düzelir bu ülke

Yer bilimleri uzmanı Profesör Paul Martin:

”Türkiye’de iki depremin kırdığı fay hattı uzunluğu yaklaşık 400 kilometre.

Dünyada bu denli büyüklükte bir kırılma 1906 yılında ABD’de ve 2001’de Kunlun’da yaşandı.”

Yüzyılın felaketini aynı günde iki kez yaşadık.
Bu süreçte yapıcı eleştiri dışında ki her şey birliğimize zarar verir.
Bugün siyaset yapılacak zaman değil.
Ya çıkın yardım gidin. Ya dua edin. Ya da susun 🤐
Yazmayım dedim
Cübbeli'den banane!
Partiden banane!
Devlet dimdik ayakta. Bütün kurumlar çalışıyor. STK'lar ve gönüllüler canhıraş şekilde destek veriyor. Ben bunu bilir bunu söylerim...
Yazmayım yazmayım dedim de dayanamayacağım. Bir halt bildiğin yok senin gövdenin üzerinde ki de pek çalışmıyor oda belli. Ben izmitliyim 99 depreminide Gölcükteydim. 7 yaşımda olmama rağmen yaşadıklarım, gördüklerim ve birinci ağızdan dinlediklerim hala dün gibi aklımda . O dönem eğer yanımızda donanma olmasaydı çok daha büyük bir vahşet yaşanırdı, asker sadece yardım için değil oradaki koordinasyonu sağlamak ve asayişi sağlamak içinde gerekli.İzmit depreminin çok daha vahiminivr büyük alana yayılmış olanında saatlerce neden beklendi askeri sahaya sürmek için. Ben sana cevabını vereyim 24 yıldır toplanan deprem vergisini nerelere harcadığı belli olmayan ve dış tehditlerden dolayı değil olayı başka sebeplerden dolayı askeri sahaya süremeyen kendini devlet sanan birileri yönetiyor bu ülkeyi. Bugün Naci Görür TBMM 'nin deprem komisyonu kurulduğunu ama kendisinin ve Celal Şengör' ün çağırılmadığını söyledi. Devletin görevi cenaze toplamak veya saçma sapan camilerden sela okutmak değil en başından insanların ölmemesi için gerekli önlemi almasaydı. Bu felaketin olacağı belliydi daha büyük veya daha küçük ama belliydi ve buna imkan varken yeteri kadar önlem alınmadı.Siyaset zamanı değil diyenlerde gitsin biraz öteye deprem bölgesinde olmayan insanların bunu sorgulaması ve dile getirmesi gerekiyor, hepimiz üzülüyoruz ve elimizden geldiğince yardım edip destek olmaya çalışıyoruz ama esas görevimiz malesef senin gibilerin kafasına bu bile bile lades yapıldığını kafanıza sokmak. Moderatörler isterse bu mesajı silsin ama ricamdır ceza vereceleklerse direk forumdan atsınlar. Herkese geçmiş olsun.

Senin aklına gelen devletin aklına gelmiyor dimi?

Devlet büyükleri düşünemiyor dimi bunu? Biz hiç düşmanımız yok dimi? PKK yok, PYD yok, FETÖ yok dimi? Bunlar en ufak bir fırsatını bulduğunda ülke ne hale gelir aklına gelmiyor dimi? Ancak oturduğunuz yerden ahkam kesin.

birader şaka mısın sen? Ege'den çeksin, İstanbul'dan çeksin. Coğrafyadaki en büyük ordu depreme sadece 3500 insan göndermiş. siz şaka misiniz? nasıl kabullenebiliyorsunuz bunu? çok ağır hakaretler savurmak istiyorum da banlanmak istemiyorum. değmezsiniz. yazık. ortada devlet diye bir şey yok, her yer kan agliyor. herif hala gelmiş hükümet güzelliyor bizi de gerizekalı yerine koyuyor. yazık oğlum size.

Son düzenleme:
Ben bugün de siyaset konuşmayacaksam, bugün de bu herifleri eleştirmeyeceksem daha ne zaman eleştireyim? 1 hafta sonra da geçti gitti susun dersiniz. daha sizi çok operler. ben bugün siyaset konuşmayacaksam taş olsun benim dilim. siz ise siyaset konuşmayın aman, bunlara sebep olanları güzelleyin. umarım başınıza yada sevdiğiniz insanlara, bu 10 ildeki insanların başına gelen felaketler gelmez. gelirse o zaman görürüm sizi Nihat.