Bütçe ve Sponsorluk

Mevcut yönetimin açıklamalarından veya verdiği sözlerden sonra gelişen olaylar malum, o yüzden hiç bir şey kesinleşmediği sürece inanmam. Bütçe 6 mı görünüyor şuan da, 6 dır o zaman.

Arkadaşlar bu bütçe konusunda biraz daha bilgi paylaşalım:

Geçen sene Odeabank'ta 2.4 milyon avro alındı, önümüzdeki sezon bu rakam 3 milyon avro olacak. Yine önümüzdeki iddaa gelirlerinin de 6-7 milyon TL olması bekleniyor. Kaba hesap seneye en az 70 maç oynanacak, bunların yarısı İpekçi'de... Diyelim ki bilet başına 20 TL ve seyirci ortalaması 5000 olsun. 35*20*5000=3.500.000 TL yapar. 1 milyon TL salon kirası var (artmazsa) 2.5 mlyon TL'de oradan kalır. Ürün satışı falan 500 bin TL kazandırsa düz 3 milyon TL...

Yani kabaca şu an ki mevcut girdi:
3 milyon avro Odeabank
7 milyon TL iddaa geliri
3 milyon TL bilet-ürün satışı vs. geliri
Bu rakamları dolar paritesine eşitlersek takriben 6 milyon dolar civarı bir bütçe var hazır... Geriye kalır 3 milyon dolar. Dursun Özbek onu da yeni sponsorluk anlaşmaları ile çözmek istediğini söyledi, hadi bakalım...

Bu yıl 3 aldık gelecek sene 2,4 olacak maalesef.( bu bile ne kadar günü kurtarma kafasında olduklarının ispatı )

Yaptığın hesaba euroligin vereceği yaklaşık 3-4 milyon euroyu da katmak gerek.Bilet gelirlerindeki vergiyi vs yi de düşmek lazım.Biletin neredeyse yarısı kesintilere gidiyor.

Bir de en kritik hesap hatası oyuncu bütçesi ile sınırlı kalmak.Bir suru konaklama altyapı vs masrafı var. Teknik ekibin maaşları var Oyuncu ücretlerinin %15 vergisi var.

9 milyonluk oyuncu bütçesi demek esasında 14-15 milyonluk toplm bütçe demek.Bunun için de kulübün baya bi para koyması lazım.Bi ise yarasinlar da bulsunlar vey bütçeden koysunlar bi zahmet

Başkanın dediğinden yola çıkılırsa 51 milyon tl dedi. Dolar 3 tl olarak baz alsak 17 milyon usd yapar. Bunun yaklaşık 2 milyon usd si bayan takımına gider. Geriye kalan rakamın 14 milyon usd civarı erkek takımın total bütçesi olur. 1 milyon usd civarı da ünal aysal döneminden kalan borçlar kısmen ödenir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu yönetime inanmak çok zor.
Ama inşAllah en azından bu konuşulanlar gerçekleşir.
Elinde çok büyük bir imkan var.
Ülker Arena'da oynanacak Final Four'u rakibinin sahasında kazanmak gibi bir şansın var.
Bütçenin bu yüzden en az 15 olması gerekirken 8-9 deniliyor.
Cidden çok vizyonsuz bir yönetim var.
Kadın Basketbol'dan sonra çok daha büyük yaralar açabilirdik onlarda 15 milyon civarı bir bütçe ile.
Kadın basketbolda ki darbeden sonra Erkek Basketbol'da vurulacak darbe ile onları 3-5 yıl geriye götürürdük.
Bu yüzden 8-9 milyon euro'ya şükretmek mi gerekir bilemedim.
Hayırlı olsun inşAllah...

Bu yönetime inanmak çok zor.
Ama inşAllah en azından bu konuşulanlar gerçekleşir.
Elinde çok büyük bir imkan var.
Ülker Arena'da oynanacak Final Four'u rakibinin sahasında kazanmak gibi bir şansın var.
Bütçenin bu yüzden en az 15 olması gerekirken 8-9 deniliyor.
Cidden çok vizyonsuz bir yönetim var.
Kadın Basketbol'dan sonra çok daha büyük yaralar açabilirdik onlarda 15 milyon civarı bir bütçe ile.
Kadın basketbolda ki darbeden sonra Erkek Basketbol'da vurulacak darbe ile onları 3-5 yıl geriye götürürdük.
Bu yüzden 8-9 milyon euro'ya şükretmek mi gerekir bilemedim.
Hayırlı olsun inşAllah...

hele dur nihat hemen euroleage şampiyonu yaptın takımı bende final 8 de başarıdır
hemde iyi başarı şampiyonluğu vermezler bize

Birincisi Güzel bir hesap olmuş,Eurolague'den de bir para geleceği ya da geldiği konuşuluyordu yanılmıyorsam,yok mu öyle bir durum,bir bilgin var mı..?
ikincisi oyuncu bütçesi üzerinden gitmişsin sanırım ama bütün bu gelirleri üstüne eklenecek parayı filan total bütçe üzerinden hesaplamak lazım.
9 milyon dolar oyuncu bütçesi demek 14-15 milyon dolar filan total bütçe demek.Yani oyuncu bütçesi bazında 3 milyon dolar kalsa da aslında bulmaları gereken para 8-9 milyon dolar,onu da bir şekilde bulmaları gerekiyor ki,takım iddialı olsun.

Senin de söylediğin gibi sadece oyuncu ve staff maaşı üzerinden gittim. Ancak dediğin gibi 14-15 milyon dolarlık bir toplam bütçe oluşacak herşeyiyle. 2-2.5 milyon avro gibi bir Euroleague girdisi tahmin ediyorum ama, bu rakam net değil. 51 milyonluk bütçeyi kulüp tamamamen gelirlerden karşılayamayacak, bütçeye takviye gerekiyor görüntü bu.

Bence şu koşullarda 9 milyon eurolara çıkmak bile başarı. Galatasaraylıları üye yapmıyoruz-doğrudur yanlıştır şu an konuyu ilgilendirmiyor- adamlar verdikleri paranın nereye gideceğini bilmiyorlarsa neden sponsor olsunlar? ya da Euroleague'de bu sene çoğu takımın bütçesi artarken neden bizi seçsin sponsor olcak kişi? Bazen gerçekçi olmakta fayda var arkadaşlar. Bu senenin hedefi oyuncu bütçesi olarak 10milyon euro bandına olabildiğince yaklaşmaktır.

Şu salonun yapımına başlanacak mı o da muamma. Esas salonu yapmak lazım. Civarına restoranlar açmak lazım ki, insanlar gidebilsin. Fener Ataşehir'de salonu çok iyi lokasyonda yaptı. Oradan da belli oranda bir mali girdi sağlıyorlar. Aramızdaki farklardan birisi de bu. Gerçi stadın yanına salonu yapmak iyi olur mu onu da tam bilemedim. Başka bir lokasyon da düşünülmedi.

Yani şöyle de bir şey var;

Darüşşakafa eğitim kurumları adının sponsor gücü 30 milyon euro, evet doğuş grubu basketbola yatırım yapmak istedi vs. ne olursa olsun sonuç olarak 30 milyon euro.
Tarihiyle herşeyiyle çok övündükleri, uğruna neredeyse spor kulübünü harcayacakları çok sevdikleri Galatasaray Lisesi adının sponsor gücü 3 milyon euro.

Futbol takımına bir maç için prim olarak toplamda 2 milyon eurolar verebiliyorsan, basket takımına en az 15 milyon euro da ayırabileceksin arkadaşım. Öyleydi böyleydi yok, Galatasaray adı madem o kadar değerli, Galatasaray adına yakışan bir sponsor bulun o zaman.

Realist olmak gerekirse yaşadığımız düzende her şey arz talep meselesi. Galatasaray klüp olarak futbolla yatıp, futbolla kalkan bir yapıda. Futbol takımı iyi olsa ne taraftar ne de yönetim yüzüne bakmaz şubenin. Taraftar içinde durum aynı bence.

Ama bunu değiştirecek olan cidden galatasaraya gönül verip, bu camiayı sadece futbol odaklı görmeyen zihniyetlerce yönetilmesidir. Burda taraftar baskısı da kıymetlidir. Biz mesala bir itici güç olabilir miyiz? (Basketbolu seven galatasaraylılar)
Eğer yapılanmamızı doğru oturtabilirsek bir basketbol kültürü de oluşturabiliriz sanki.
Sponsor bulma da vizyon da senin hayallerinle başlayıp, ne kadar "malını" pazarlayabildiğine bağlıdır. Biz eurocup aldık bence yeterince reklam bile yapamadık. Bir fener maçına tişörtle çıktık.

Taraftarlara bunun önemli bir başarı olduğunu yeterince anlatabildik mi? Sanmam. Kaç tane ürün çıktı mesela. Ben olsam "ataman lasme sevinci", "canaria son topun blok anı", "bayern maçı iki kişinin son topu bloklamaya çıktığı anı" tişört olarak basarım.

Demem o ki taraftar önemserse yönetim de önemser. Ama bşr taraftar kültürü oluşturma işini de yönetim yapmalıdır.

Realist olmak gerekirse yaşadığımız düzende her şey arz talep meselesi. Galatasaray klüp olarak futbolla yatıp, futbolla kalkan bir yapıda. Futbol takımı iyi olsa ne taraftar ne de yönetim yüzüne bakmaz şubenin. Taraftar içinde durum aynı bence.

Ama bunu değiştirecek olan cidden galatasaraya gönül verip, bu camiayı sadece futbol odaklı görmeyen zihniyetlerce yönetilmesidir. Burda taraftar baskısı da kıymetlidir. Biz mesala bir itici güç olabilir miyiz? (Basketbolu seven galatasaraylılar)
Eğer yapılanmamızı doğru oturtabilirsek bir basketbol kültürü de oluşturabiliriz sanki.
Sponsor bulma da vizyon da senin hayallerinle başlayıp, ne kadar "malını" pazarlayabildiğine bağlıdır. Biz eurocup aldık bence yeterince reklam bile yapamadık. Bir fener maçına tişörtle çıktık.

Taraftarlara bunun önemli bir başarı olduğunu yeterince anlatabildik mi? Sanmam. Kaç tane ürün çıktı mesela. Ben olsam "ataman lasme sevinci", "canaria son topun blok anı", "bayern maçı iki kişinin son topu bloklamaya çıktığı anı" tişört olarak basarım.

Demem o ki taraftar önemserse yönetim de önemser. Ama bşr taraftar kültürü oluşturma işini de yönetim yapmalıdır.

Şu GSStore yönetiminde kim var bilmiyorum ama gündem takibi diye bir şey bilmiyorlar. EC şampiyonluğu sonrası bile hiç bir şey yapamayan adamlardan bahsediyoruz. Belki kızarsınız ama ben bu tarz yazılı baskılı tişört hiç almam, kullanmam. EC kupası için olanı da almadım. O zaman bu işleri yönetenlerin alternatifler yaratması, ürün çeşitlemesi lazım. Mesela EC kupasının minyatürü olsa, Güle Adam Vlado büstü gibi, Kanarya maçındaki blok anı gibi NBA yıldızlarının küçük figürleri gibi yapılsa mesela ilk ben alırım; evde işte her yerde kullanırım. Yani ürün çeşitlemesi lazım. Ama adamlar yatıp kalktıkları futbol için bile birşey yapamıyorlar. İnternet sitesinde hangi başlığı tıklasam bu başlıkta ürün yok uyarısı geliyor. TFF ile kavga edersin ertesi gün millî takım forması satarsın -satılmasın demiyorum ama millî forma hem de o fiyata olmaz, millî forma kâr amacı güdülecek meta olmamalı,150 tl ye 25000 satacağına 25 tl yapar milyon tane satarsın ama o bizim konumuz değil- ama kendi kulübün, takımların için birşey yapamıyorsun.
En basitinden bir öneri: Hadi kulübe gönül verenleri almıyorsun, müşteri de mi istemiyorsun? yap bir tasarım yarışması; kombine, oyuncu ile tanışma, maç günü toplantısına katılım vb. her taraftarın gönlüme dokunacak bir ödül koy, bak ne cevherler ne öneriler, tasarımlar çıkıyor.

Bir şey yapmadan her şeyi yapacağız diyip kombineleri iki seneliğine seyirciye satmaya çalışan bir yönetime sahibiz.

ÖZEL | Bu sezon basketbolda yeni bir yapılanmaya giden Galatasaray'a bir sponsor desteği daha geldi.

Sarı-kırmızılılar, formanın sırt bölgesi için sponsor olarak nesine.com ile anlaşmaya vardı.

Galatasaray bu sponsorluk anlaşmasından 450 bin dolar kazanacak.(gamaspor)

Yalnız McCollum ve Lasme'nin yaptığı terbiyesizlik olmuş..Sezon içinde bildiğim kadarı ile ödemelerde herhangi bir sorun olmadı..Eğer bu oyuncuların alacakları varsa giderler gerekli yerlere başvuruyu yaparlar ve paralarını alırlar zaten ama kalkıp twitter'dan özellikle Adams'a yazarken bizi de olaya katması şık olmamış!!

Sanırım McCollum twitterda Dentmon ile de konuşmuş ve gördüğüm kadarı ile oyuncu da tedirgin olmuş..Bu yapılanlar gerçekten çok ayıp,saygısızca..Sen bu kulüpten ekmek yedin,başarılar kazandık hep beraber ama sezon sonu fiyat yükseltip Euroleague yerine Çini tercih ettin..Burada kimse McCollum hakkında kötü yazmadı,saygı duydu geçti..

Bu olanlardan sonra yeni transferlerimizin performansı düşerse ne olacak yönetimin çıkıp derhal açıklama yapması gerekiyor!! Gerçekten böyle bir durum var mı varsa ne zaman ödenecek diye bilgi verilmesi lazım ki bu sezon ki oyuncularımıza bu olay geçmesin..

NOT: Bu yönetimi savunduğum düşünülmesin sadece oyuncuların yaptığı bu hareket şık değil..

valla bugune kadar baskette turkiyenin kazanmis oldugu en buyuk kupayi getirmis oyunculara yapilmis terbiyesizliktir bu, oyuncular yeni donemde devam bile etmiyorlar, etseler yine anlarim. ben cok uzuldum sadece :( canlarim benim resimlerini bile degistirmemisler Galatasaray kokuyor buram buram :( - yonetim diye sizin .....

Bu arada bilgi geldi; McCollum'un para ödemesi hakkında attığı tweet, şampiyonluk prim ödemesiymiş!! Gerçekten bazı sporcuları anlayamıyorum, sen bu kulüpte başarılı olup, Avrupanın 2.büyük kupasını kazanmışsın!! Neden kulüple kötü oluyorsun? Bu taraftar sana MVP demiş ama sen kalkıp bu terbiyesizliği yapıyorsun..Yazıklar olsun sana..