#11 Yelena Leuchanka

Yeni sezon için kadrosunu takviye etmeye çalışan Galatasaray, yeni pivotunu Avrupa Şampiyonası'nda yarı finalde mücadele edecek olan Belarus (Beyaz Rusya)'dan seçti. Geçen sezon bir diğer Belaruslu pivot Marina Kress (1980- 1.92 m) ile FIBA Euro Cup Şampiyonluğu'na ulaşan Galatasaray'da yeni sezon için takımın başında olması beklenen Zafer Kalaycıoğlu, yeni pivotunu da Letonya'daki Avrupa Şampiyonası'nda belirledi.

Milli Takımımızın çeyrek final ümitlerini söndüren Belarus'da forma giyen Yelena sarı-kırmızılılar ile 1 yıllığına anlaştı. 1983 doğumlu ve 1.96 metre boyundaki dev pivot, Avrupa Şampiyonası'nda 7 maçta 28.3 dakika ortalama oynama süresine 9.7 sayı, 9.3 ribaund, 2.0 asist, 1.0 top çalma, 0.6 blok ve 1.6 top kaybı istatistiklerini tutturdu.

Leuchanka, 2 sayılık atışlarda 29/71 (40.8) , 3 sayılık atışlarda 1/1 (100.0%) ve serbest atışlarda ise 7/10 (70%) isabetini tutturdu.

2006 yılında WNBA'de ilk kez forma giyen Belaruslu oyuncu olarak tarihe geçen Yelena Leuchanka, geride kalan sezonu Rusya'nın ünlü takımı UMMC Ekaterinburg ile Rusya Süper Ligi Şampiyonluğu, Rusya Kupası ve Euroleague Üçüncülüğü (5.3 sayı, 4.8 ribaund) ile tamamladı. 2008 yılında FIBA Avrupa'da Yılın En İyi Bayan Basketbolcusu anketinede 10. sırayı aldı. Pekin Olimpiyatları'nda ise takımının en başarılı isimi olarak dikkat çekti.

Daha önce oynadığı takımlar ise şöyle:

BelGUT Gomel (Belarus-Div. 1, 1996-99)
BelGUT-Vedritsa Gomel Region (1999-2000)
Seminole Community College (ABD-NJCAA, 2000-02)
Wabash Walley (ABD-NJCAA, 2002-03)
West Virginia (ABD-NCAA, 2003-06)
Charlotte Sting (ABD-WNBA, 2006)
TEO Vilnius (LİT-LMKL, 2006-07)
Estudiantes Madrid (İSP, 2007)
TEO Vilnius (LİT-LMKL, 2007-08)
UMMC Ekaterinburg (RUS, 2008-09)

Re: Yelena Leuchanka Galatasaray'da

Hayırlı olsun.Kesindir ntv spor bile söyledğine göre.

Resmi siteden veya yönetime yakın kişilerden kesin bi bilgi gelmedikce transfer oldu gibi başlıklar açmak yasak bildigime göre

Gerçekse,hayırlı olsun inşallah takımımıza çabuk uyum sağlar ve başarılı olur. ;)

Bir bayan basketbol sitesindeki transfer dedikodusu haberinde ''Galatasaray'ın önümüzdeki yıl kadrosunda yer alacak yabancı oyuncular, bir değişiklik olmadığı takdirde, Seimone Augustus, Sophia Young, Yelena Leuchanka ve Marina Kress.'' diyordu.O yüzden dedim.

hayırlı olsun...

ben şampiyonada 1-2 maçını izledim ve beğendim.

kress ile mukayese bile edilemez, bence kresse artık yol vermek gerekiyor.

Duygu Gündoğan' Alıntı:
Bir bayan basketbol sitesindeki transfer dedikodusu haberinde ''Galatasaray'ın önümüzdeki yıl kadrosunda yer alacak yabancı oyuncular, bir değişiklik olmadığı takdirde, Seimone Augustus, Sophia Young, Yelena Leuchanka ve Marina Kress.'' diyordu.O yüzden dedim.
olabilir ama bildiğim kadarıyla ELde bütün yabancılar Amerikalı olabilir yanlış biliyorsam düzeltin Leuchankada bize cuk oturacak bir isim beğendim acıkcası pota altına ilaç olur

Gereken hamle yapılabilecek şekilde yapıldığını düşünüyorum bu pozisyonda. Ancak; Marina takımda kalınacak deniliyordu 2 gün önceye kadar ve bu kesindi. Şimdi değişti mi bilemem ama en son bildiğim kadarı ile kalıyordu, Leuchanka gelse bile.