2022-2023 Türkiye Süper Ligi

Bu penaltı tekrarıyla ilgili detaylı bir kural bilgisine sahip olan var mı ? Birkaç kişi twitterda diyor ki ''evet kaleci çizgiyi geçiyor fakat penaltıyı etkilemiyorsa,dokunmuyorsa penaltı tekrarlanmaz'' demiş.Topta kalecinin müdahalesi olmadan direkten dönmüştü pozisyonda.

Böylede bir paylaşım buldum.

Fnp4I-uXgAEvlvP.jpg

Stüdyodaki adamlar senelerce ne pozisyonlar yaşamışlardır,inanılmaz tecrübe edinmişlerdir.Hepimizin bilgisini 100'e katlayacak adamlar.Güncel kurallara desen hepimizden daha çok hakimdirler,adamların profesyonel işi bu.Stüdyoda konuşulan konu zamanında Kezman'ın Alex'den alıp kullanıp kaçırdığı penaltı.

Dalga mı geçiyorsunuz siz ne Alex'i ne Kezman'ı ?

40 kisi anlayabilmis mi acaba penaltinin neden tekrar edildigini ?
Net bir kural hatasi var ama bir sekilde kilifina uydurulup bu maci tekrarlamazlar bundan adim gibi eminim.
Asil vahim olan o penaltinin o an tekrar ettirilmesidir.Macin gidisatini direk degistirdi.O dakikaya kadar sahada ceset gibi duran Fb takimi o penaltidan sonra canlandi.O penaltiyi tekrarlattiran Var hakemi de orta hakem de bu gece rahat uyurlar artik.Sonucta layigiyla yaptilar kendilerine duseni.

Hakem hatası derler konu kapanır. Neyse ki fenerin zor fikstürü adana demir deplasmanı ile başlıyor. biz 3-4 maç daha puan kaybetmeden ilerlersek şampiyonluk kapısı aralanır.

Gollere bak şimdi izledim kapatmıştım ilk yarı. Böyle golleri 7 kıtadan 700 takım toplansa balla atamaz. Hep direğe çarpıp boş kale önünde kalmış. Ayrıca son golde de golden önce zıplayan Fenerli faul yapmış rakibinin boynuna vurup. Şu salak saçma hakem kayırmaları bitmeyecek gibi. 3 maçtır böyle devam. Biz evlerinde yendikten sonra anca böyle çıkarlardı komadan zaten.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valencia'nın penaltısı direğe çarptıktan sonra yine ayağına gelip tamamlamadı mı neyi tartışıyoruz anlamıyorum. Düdük çalmış olabilir ve bu kötü niyet de olabilir ama zaten avantajlı posizyondaydı düdükten sonra da vursa büyük ihtimal gol olacaktı posizyon. Kaleci öne çıktığı için daha köşeye vurması gerekeceğinden top direğe değdi gibi bir yorum da yapmış olabilir hakem eğer kurallar bu yoruma izin veriyorsa ama dediğim gibi penaltıyı geçersiz saymasa bile tamamlanacaktı. Hatta 2.penaltı kaçsa fenerliler itiraz ederdi avantaj vardı niye oynatmadın diye, doğru ya da yanlış olamsı farketmez itirazlarına ne de olsa.

Valencia'nın penaltısı direğe çarptıktan sonra yine ayağına gelip tamamlamadı mı neyi tartışıyoruz anlamıyorum. Düdük çalmış olabilir ve bu kötü niyet de olabilir ama zaten avantajlı posizyondaydı düdükten sonra da vursa büyük ihtimal gol olacaktı posizyon. Kaleci öne çıktığı için daha köşeye vurması gerekeceğinden top direğe değdi gibi bir yorum da yapmış olabilir hakem eğer kurallar bu yoruma izin veriyorsa ama dediğim gibi penaltıyı geçersiz saymasa bile tamamlanacaktı. Hatta 2.penaltı kaçsa fenerliler itiraz ederdi avantaj vardı niye oynatmadın diye, doğru ya da yanlış olamsı farketmez itirazlarına ne de olsa.

Direkten dönen topu penaltıyı kullanan oyuncu tamamlayamaz. Valencia topa vurduğu an ofsayt düdüğü çalar ve Kasımpaşa endirekt serbest vuruş kullanır. Yani ortada avantaj filan yok.
Bu tamamen hakem yorumu. Bence hatalı bir yorum. Bu hatalı yorumu da gözlerine sokmak lazım. Sivas maçında yaşanan 1 olay yüzünden tüm ligi hakem sayesinde götürüyoruz kendilerine de mağdur oluyor algısı yapanlara karşı bu durumlar da hiç susmadan gözlerine gözlerine sokmak farz.

Hatırladığım kadarıyla bizim ligde ilk defa kalecinin kurtarmadığı bir penaltı kaleci ihlali nedeniyle tekrar ediliyor. Avrupa'nın büyük liglerinde de farklı olduğunu sanmıyorum.

Gerekirse bu konuda araştırma yapılıp dediğim gibiyse VAR geldi geleli bir ilk olan bu kararın gerekçelerinin kamuyla paylaşılması talep edilerek VAR kayıtları istenmeli

Kaleci çok az öne çıkmış o kadar az öne çıkma ile vuruşu etkiliyor ise zaten her öne çıkma ile vuruş etkileniyor demektir bu durumda kuralın mevcut şekilde olmasının anlamı kalmaz her türlü gol olmayınca penaltı tekrar der geçer kalecinin kurtarmadigi penaltının iptal edilmesi için kalecinin oldukça ekstrem bir şekilde öne ilerlemiş olmasının gerektiği açik