2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Güzel haber.
Başlamak bitirmenin yarısıdır.
Ama benim aklımdaki en büyük soru işareti bütçe. Eğer yeterli bütçe verilmezse salon yapılmasının anlamı kalmaz.

Sezon öncesi “Cumhuriyetin 100. yılında her branşta şampiyonluk …” diye palavralar atan D.Özbek ve saz arkadaşları, yavaştan tası tarağı toplasın bence. Tek branş olarak futbolu gören bu köhne zihniyetten kurtulmayıp vasata tamah ettikçe güzel günler görmemiz mümkün değildir. Levent Yaz, T.Zeytingöz gibileri de derhal kovulmalı.

Sezon öncesi “Cumhuriyetin 100. yılında her branşta şampiyonluk …” diye palavralar atan D.Özbek ve saz arkadaşları, yavaştan tası tarağı toplasın bence. Tek branş olarak futbolu gören bu köhne zihniyetten kurtulmayıp vasata tamah ettikçe güzel günler görmemiz mümkün değildir. Levent Yaz, T.Zeytingöz gibileri de derhal kovulmalı.
Özbek gayet güzel işler yapıyor. Sırf amatör şubeler kötü gidiyor diye tası tarağı toplasın demek çok saçma. Bu kulübü döndüren futboldur bunu unutmayalım.

Benim için gerek bütçe gerek yerli rotasyonunda 1 adım olsun ileri gitmek önemli. Geçen 2 sezonda 3m dolar konduysa bu sene en az 4-4.5m dolar maaş bütçesi olmalı. Sadık Göksenin yanına doğru düzgün bir yerli alamadık bu sezon Muhaymin Yunus Emre Mahir vs. Kaliteli ya da iş yapabilecek yerli sayısını 4 yada 5 e cikarabilirsek başarıdır.

Hatırladığım kadarıyla neredeyse 20 yıldır basketbol salonu yapılacağı söyleniyor, her seçim öncesi çoğu başkan adayı bunun sözünü veriyor ama bu söz bugüne kadar maalesef tutulmadı.

Basketbol ve voleybol severler tek ve düzgün yapılmış bir salona razı, ayrıca öyle farklı farklı üç salona ihtiyaç yok, fikstür düzeni zaten salona ya da salonlara göre gün ve saat olarak ayarlanıyor. Eğer antrenman ve altyapı için küçük antrenman salonları ve tesisleri yapılacaksa o işin başka bir boyutu.

Ayrıca seçimden sonra döviz kuru tahminleri kurun yukarı doğru hareket edeceği yönünde tahminler var, o yüzden inşaat maliyetleride çok fazla artacaktır, dediğim gibi tek ve iyi yapılmış bir salon bile şu anlık bize yeterli olacaktır, hem maddi hem manevi getiriside fazla olur.

Özbek gayet güzel işler yapıyor. Sırf amatör şubeler kötü gidiyor diye tası tarağı toplasın demek çok saçma. Bu kulübü döndüren futboldur bunu unutmayalım.
Ne alâka? Kulübü futbol döndürüyorsa kapatalım o zaman amatör branşları. Hem bu durumu kabullenip, yönetim/başkan güzellemesi yapıp hem de kadın basketbol sayfalarında isyan etmek ne oluyor? Asıl saçmalık, tutarsızlık budur.

Yani Özbek'in karşısında seçime giren Hamamcıoğlu futbolda altyapıdan oyuncu çıkarıp özkaynaklarımızla ilerleyeceğiz falan diyordu. Basketbol ne olurdu kim bilir

Bana göre eleştirinin kıymetinin olması için alterntifini de sunabilmen gerek. Özbek-Timur yönetimi istifa ettiğinde Sabancılar'dan birisi yönetime talip olacaksa eğer hemen istifa etsinler. Bekara eş boşamak kolay derler

Ben de Ataman’ın şu an doğru isim olup olmadığından çok emin değilim. Evet gelirse bütçeyi belli bir seviyeye çıkartacaktır, kendisiyle büyük başarılar da yakaladık lâkin ilk periyottan maç verdiğimiz dönemler de oldu. Kadro kurma ve doğru takım kimyası yakalama konusunda da büyük soru işaretleri mevcut. Çok sınırlı havuzu olan ve genelde bildiği eski oyuncularıyla çalışmaya alışkın bir koç. Efes’ten gelirken Larkin, Micic, Bryant getiremeyeceğine göre, sınırsız bir bütçe de verilmeyeceğine göre sonuç büyük muamma. Zaten çalıştırdığı takımlar hücum tarafının güçlü, savunma yönünün zayıf olmasıyla biliniyor. Efes’in bile savunma yapmadan bu kadroyla düştüğü durum ortadayken savunma özelliği kuvvetli bir koç daha iyi olur kanaatindeyim. Ataman için ise bu sezon yıldızlarla dolu kadroyla play-off dışı kalma fiyaskosunun ardından, fb beko sonrası Obradovic misali bir ara vermek kendisine daha iyi gelebilir.

Bugüne kadar basketbol ile ilgili verilen sözler tutulacak, projeler yavaş yavaş hayata geçirilecek ve her yıl teknik ekip ve oyuncu kadrosunu yap boz gibi sürekli baştan yapmayacaksak ve şu anki ekonomik durumdan dolayı yüksek bütçelere çıkmayacağımızı düşünürsek ben şahsen sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Andrea Trinchieri ile görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü ortalama ya da ortalama altı bütçelerde kendisi yıllardır oldukça iyi işler yaptı.

Andrea Trinchieri'nin gelmesi zor bir ihtimal ama yine de önceliğim kendisi ile görüşmek olurdu. Çünkü benim için maç devam ederken Obradovic ve Laso haricinde saha içi dokunuşu en iyi olan üçüncü koç olarak kendisini görüyorum. Ayrıca yıllardır neden hiçbir kulübümüzün Andrea Trinchieri'yi buraya getirmek için çabalamadığını anlamıyorum.

Son düzenleme:
Bugüne kadar basketbol ile ilgili verilen sözler tutulacak, projeler yavaş yavaş hayata geçirilecek ve her yıl teknik ekip ve oyuncu kadrosunu yap boz gibi sürekli baştan yapmayacaksak ve şu anki ekonomik durumdan dolayı yüksek bütçelere çıkmayacağımızı düşünürsek ben şahsen sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Andrea Trinchieri ile görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü ortalama ya da ortalama altı bütçelerde kendisi yıllardır oldukça iyi işler yaptı.

Andrea Trinchieri'nin gelmesi zor bir ihtimal ama yine de önceliğim kendisi ile görüşmek olurdu. Çünkü benim için maç devam ederken Obradovic ve Laso haricinde saha içi dokunuşu en iyi olan üçüncü koç olarak kendisini görüyorum. Ayrıca yıllardır neden hiçbir kulübümüzün Andrea Trinchieri'yi buraya getirmek için çabalamadığını anlamıyorum.

Katılıyorum. 2017'de Ergin Ataman ayrıldığında Trinchieri gelecek deniyordu sonra liseliler Erman Kunter'i getirdi falan. biz orada büyük bir tren kaçırdık bence. Simdi her yerde Galatasaray'ın bütçesi artacak haberleri yapılıyor. Butce artacaksa en kotu ihtimalle Eurocup hedefi var demektir, BCL için bütçe arttırmaz kimse. E Efes mevcut bütçeye Laso falan getirmeyecekse Ergin ataman'ı takımda tutup 0'dan yapılanmayı tercih eder. Bu durumda Ergin Ataman'da Efes'in başında kalır. Trinchieri'yi Bologna'ya yazıyorlar, bizimde görüşmemiz lazım. Eğer hedefimiz varsa kendini kanıtlamış, Galatasaray bütçelerinde iş yapabilecek bir koç olmalı bu isim, Trinchieri'den başka bir isim de gelmiyor aklıma.
Bence 23-24 sezonu Galatasaray basketbol şubesi için çok kritik bir sezon, dönemecimiz olabilir. Bu sezonu iyi değerlendirmek lazım.

Katılıyorum. 2017'de Ergin Ataman ayrıldığında Trinchieri gelecek deniyordu sonra liseliler Erman Kunter'i getirdi falan. biz orada büyük bir tren kaçırdık bence. Simdi her yerde Galatasaray'ın bütçesi artacak haberleri yapılıyor. Butce artacaksa en kotu ihtimalle Eurocup hedefi var demektir, BCL için bütçe arttırmaz kimse. E Efes mevcut bütçeye Laso falan getirmeyecekse Ergin ataman'ı takımda tutup 0'dan yapılanmayı tercih eder. Bu durumda Ergin Ataman'da Efes'in başında kalır. Trinchieri'yi Bologna'ya yazıyorlar, bizimde görüşmemiz lazım. Eğer hedefimiz varsa kendini kanıtlamış, Galatasaray bütçelerinde iş yapabilecek bir koç olmalı bu isim, Trinchieri'den başka bir isim de gelmiyor aklıma.
Bence 23-24 sezonu Galatasaray basketbol şubesi için çok kritik bir sezon, dönemecimiz olabilir. Bu sezonu iyi değerlendirmek lazım.
Ergin Ataman'ın Efes konusu kapandı bence, Efes farklı bir yol çizecektir kendine. Pana Ergin Ataman konusu gerçekmiş sanırım ilginç olur. Ne umuyorlar acaba Ataman ile beraber? Efes seviyelerine çıkacaklarsa bütçe için olabilir ama bu bütçelerle Ergin Ataman pek bir şey yapamaz bence

Ergin Ataman'ın Efes konusu kapandı bence, Efes farklı bir yol çizecektir kendine. Pana Ergin Ataman konusu gerçekmiş sanırım ilginç olur. Ne umuyorlar acaba Ataman ile beraber? Efes seviyelerine çıkacaklarsa bütçe için olabilir ama bu bütçelerle Ergin Ataman pek bir şey yapamaz bence
katılıyorum.
Galatasaray'ın mevcut 2 dolarlık, maaşların geciktiği küme düşmemeye oynayan hali bile pana'dan daha cezbedici bence. Pana tümüyle kaosa teslim olmuş durumda. maçlara 1000 kişi bile gitmiyordur muhtemelen, taraftar grubu küs başkanla kavgalı, başkan desen alfa karakter egosu çok başka seviye. bide buraya başka bir alfa Ataman eklenirse silahlı kavgalı gürültülü bir ayrılık olur daha 6 ay dolmadan. tabii ki ben mübalağa yapıyorum, senelerdir hedefsiz kalan bir takım pana bütün bu kaosun yanında. Gereksiz bir hareket olur pana'ya koç olmak. Ataman-Efes defterinin kapandığını bende düşünüyordum ama Efes'in özellikle Laso'dan red yerse başka bir koça gitmeyip yeniden Ergin Ataman ile anlasacagini düşünüyorum. Bakalım orada da işler karışık.
İste bu ortamda bütçemiz artacaksa bizim ne yapacağımız da çok önemli. konudan konuya atlamak gibi oldu ama; diyelim ataman pana yada İtalya yapmadı, bize mi gelecek yoksa tatil mi yapacak bir yıl. Yada İsmi geçen Trinchieri, eğer bütçemiz artacaksa kendisine gidecek miyiz o da önemli. Onun dışında genç ve potansiyelli koçları da kovalayabiliriz. Mesela Telekom Bonn koçu Tuomas Lisalo. Takımın başında görmeyi o kadar çok isterim ki.

katılıyorum.
Galatasaray'ın mevcut 2 dolarlık, maaşların geciktiği küme düşmemeye oynayan hali bile pana'dan daha cezbedici bence. Pana tümüyle kaosa teslim olmuş durumda. maçlara 1000 kişi bile gitmiyordur muhtemelen, taraftar grubu küs başkanla kavgalı, başkan desen alfa karakter egosu çok başka seviye. bide buraya başka bir alfa Ataman eklenirse silahlı kavgalı gürültülü bir ayrılık olur daha 6 ay dolmadan. tabii ki ben mübalağa yapıyorum, senelerdir hedefsiz kalan bir takım pana bütün bu kaosun yanında. Gereksiz bir hareket olur pana'ya koç olmak. Ataman-Efes defterinin kapandığını bende düşünüyordum ama Efes'in özellikle Laso'dan red yerse başka bir koça gitmeyip yeniden Ergin Ataman ile anlasacagini düşünüyorum. Bakalım orada da işler karışık.
İste bu ortamda bütçemiz artacaksa bizim ne yapacağımız da çok önemli. konudan konuya atlamak gibi oldu ama; diyelim ataman pana yada İtalya yapmadı, bize mi gelecek yoksa tatil mi yapacak bir yıl. Yada İsmi geçen Trinchieri, eğer bütçemiz artacaksa kendisine gidecek miyiz o da önemli. Onun dışında genç ve potansiyelli koçları da kovalayabiliriz. Mesela Telekom Bonn koçu Tuomas Lisalo. Takımın başında görmeyi o kadar çok isterim ki.

Eğer Rusya takımları önümüzdeki sezonda Euroleague veya Eurocup'ta olmayacaksa, Anadolu Efes'e koç olarak yeni bir sayfa açmak için Xavier Pascual çok iyi gelebilir diye düşünüyorum.

Açıkçası takımımızda koç olarak ilk önce Pablo Laso ve Xavier Pascual bu iki isimden birisini görmek isterim. Ama hayalleri bırakıp gerçekleri düşünürsek bizim için bütçe ve performans olarak alacağımız en iyi isim bence Andrea Trinchieri olacaktır. Hem onun içinde yeni bir sayfa yeni bir mücadele alanı olmuş olur. Önce Eurocup sonrada Euroleagıe'de ilk sekiz hedefleyen bir takım haline dönüşebilirz.

Doğru planlama, doğru yöneticiler, doğru teknik ekip ve oyuncular ile iyi bir yola girebiliriz. Tabi bunun içinde yine bütçe denecek bence her branşa ortalama bir futbolcunun bonservis ücreti olan 10 milyon avro bile ayıramıyorsak kendimizede spor kulübü demeyelim.

6 milyonu erkek takımına 3-4 milyonu kadın takımına ayrılabilir. Tekerlekli sandalye basketbol takımının ücretlerini bilmediğim için onu yazmıyorum, kabataslak olarak rakam verdim. Umarım basketbol şubesi olarak güzel günler görürüz.