2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

hocam biz hortlatmıyoruz yöneticiler hortlatıyor bizde ne dediyseler kopyala yapıştır yapıp buraya atıyoruz. biz taraftar olarak elbette salon yapılsın diyip yapmayana sitem edeceğiz. vaadi verenler konuşunca da üzerine iki kelam edelim ne olacak.

Zaten yöneticilerden bahsediyorum. Yıllardır canı sıkılan bir salon lafı atıyor ortaya. Bu da bütçe yükselecek masalları gibi şehir efsanesine döndü iyice.

Aslında Burak Elmas'ın salonu yapacağına acayip inanmıştım. Sebebi şu, kendisine başkanlık seçiminden önce "salon projesi ne olacak?" Diye sorulduğunda ben salonu stadın yanına yapmayacağım liseye yakın yapacağım şeklinde bir söylemi olmuştu söylem eksik yada yanlış olabilir aklımda kalan kısmı bu ama ana tema buydu. Kendi kendime bu adamın yapma niyeti olmasa stadın yanına yapacağım der gecerdi demiştim. Ondan sonra tümüyle kestim umudumu. Ama mevcut yönetimin gayrimenkul konusunda attığı adımlar, stadın bulunduğu bölgeyi Galatasaray yuvası yapacağız tarzı söylemler (salon-stad-kulübe ait çoğu şeyi aynı yerde toplamayı dusunuyorlarmış) insanı umutlandiriyor ve daha altı dolu olarak görüyor. Zaten bu yönetim de yapmazsa salonu daha kimse yapmaz gibi. Bakalım, yine inandık gitti.

Son düzenleme:
Fransa basketbol liginde salary cap uygulaması gündemdeymiş, eğer bu gerçekleşirse Fransa liginden maaşı yüksek oyuncularada teklif götürülebilir. Orada düşük maaşlara oynamak istemeyen oyuncular şu anki maaşlarının biraz daha azına ülkemize gelmeye sıcak bakabilirler. Denemekten zarar gelmez.

Fransa basketbol liginde salary cap uygulaması gündemdeymiş, eğer bu gerçekleşirse Fransa liginden maaşı yüksek oyuncularada teklif götürülebilir. Orada düşük maaşlara oynamak istemeyen oyuncular şu anki maaşlarının biraz daha azına ülkemize gelmeye sıcak bakabilirler. Denemekten zarar gelmez.
Bu uygulama tam olarak nedir? Bilmediğim için soruyorum.

Ordaki maaşının daha azına oynayacak iyi oyuncu neden buraya gelsin? Daha yükseğini vermen lazım değil mi.

Bu uygulama tam olarak nedir? Bilmediğim için soruyorum.

Asvel'in bütçesinin 4.3 olması epey şaşırttı. keza monaco'nun bütçesinin minimum 15 olduğunu tahmin ediyordum. çok garip. Galatasaray'ın 2.7 koyması acayip normal gelmeye başladı şuan :D

Net oyuncu maaşlarıdir + vergi + staff + diğer giderler bir de tabi futbol kadar olmasa da oyuncuların Türkiye ücreti farklı oluyor. Biz Fransa vs ligleri değil Bahçeşehir Bursa Karşıyaka Telekom gibi takımların bütçesini baz almalıyız ve başarı istiyorsak bu takımlardan 1m dolar fazla koymalıyız.

Son düzenleme:
Ordaki maaşının daha azına oynayacak iyi oyuncu neden buraya gelsin? Daha yükseğini vermen lazım değil mi.
Eski sezondaki yüksek maaşının daha azına demek istemiş.
Ortalamanın üstündeki maaşlarda düşme eğilimi olacak eskiden 600 bin net alan oyuncu 400 e düşmek zorunda kalacak Fransada bize 500 e gelir mantığı. Gerçekte ne olur belli bir ücretin üstünü alan az oyuncu var ve uluslararası oyuncu bunlar. Diğer nokta geçmis maaşından çok, son sezon performansı önemli iyi geçirmişse ücreti düşmeden kontrat bulur zaten. Kötü geçtiyse önemli bir düşüş görebilir.

Enes Berkay Taşkıran geçici olarak kadro dışı kalmış sakatlık etkiledi Cekmece'deki yükselişini surduremedi ama zaman zaman etkiliydi. İsmet Akpınar 'dan sonra yerli sg için Enes'e gidilebilir.

Enes Berkay Taşkıran geçici olarak kadro dışı kalmış sakatlık etkiledi Cekmece'deki yükselişini surduremedi ama zaman zaman etkiliydi. İsmet Akpınar 'dan sonra yerli sg için Enes'e gidilebilir.
Turgay bey nerde Eyt den emekli olucak oyuncu varsa bulur kör topal getirir çokda hayal kurmamak lazım.
Getirdigi oyuncularda 3 4 ay sonra basketbolu bırakırsa şaşırmam

Banvit tekrar basketbol şubesi açıyormus keşke geri dönse adamlar kurtulmak için Turgay beyden şube kapatıp açıyor🤣

Salary Cap'ı Monaco için getiriyorlar. Fransa'ya bağlı olmadığı için vergi yasalarına da tabi değiiler ve bu da bir haksız rekabet doğuruyor. Zaten mevcut maaş bütçelerine de baktığınızda Monaco dışında problem yaşayacak bir kulüp yok. Diğer takımlar salary cap limitini zaten aşmazlar. Monaco ise yatırım yapma kararlılığında iken lüks vergisini de öder ya da arka yollardan dolanır. En kötü radikal bir çözüm olarak ligden çekilir euroleague ile devam eder. Söylemi bile geri adım sağlayabilir Federasyonda.

Sözün özü bize bir avantaj çıkmaz bu kuraldan. Onun yerine keşke biizm ülkemize de benzer bir kural gelse dememiz lazım.

Timur bey demek istediğimi sizi alıntılayarak açıklamış Furkan bey. Demek istediğim Monaco ve Asvel gibi takımlar salary cap uygulaması gerçekleştikten sonra lüks vergisi ödemek istemezse oyuncularına bu yıl aldığı maaştan daha az bir maaş önermek zorunda olacaklar.

Mesela Donatas Motiejunas bu yıl takımından 1 milyon kazanıyorsa gelecek yıl kedisine lüks vergisi ödememek için 600 bin önerirler, biz de buna karşılık kendisine 700 bin önerirsek belki ülkemize gelmeyi düşünebilir minvalinde söylemek istedim.

Tabi bizim bütçemiz bir oyuncuya bu kadar yüksek maaş ödeyecek durumda değil verdiğim örnek farazi bir örnek, bir de bunun yanında bu oyunculara Euroleague takımlarıda bizim önereceğimiz ücreti belki daha fazlasını önerebilirler, ayrıca oyuncu Euroleague ortamını bırakıp gitmek istemeyebilir. Yani işin içinde bir çok parametre var, bu saydıklarım sadece bir kaçı, o yüzden önceki yazımıda "denemeye değer" diyerek bitirmiştim.

Daha önce dediğim gibi öncelik iyi bir yönetici ve koç ekibi kurmak olmalı, o yüzden eğer burayı okuyan yöneticiler varsa ve bütçede bir artış olacaksa lütfen Andrea Trinchieri hoca ile görüşün. Kendisi üç yıldır Eurolesgue'de oyuncu ve koç bütçesi olarak 5-7 milyon arası bütçe ile iyi işler çıkardı.

Salary Cap'ı Monaco için getiriyorlar. Fransa'ya bağlı olmadığı için vergi yasalarına da tabi değiiler ve bu da bir haksız rekabet doğuruyor. Zaten mevcut maaş bütçelerine de baktığınızda Monaco dışında problem yaşayacak bir kulüp yok. Diğer takımlar salary cap limitini zaten aşmazlar. Monaco ise yatırım yapma kararlılığında iken lüks vergisini de öder ya da arka yollardan dolanır. En kötü radikal bir çözüm olarak ligden çekilir euroleague ile devam eder. Söylemi bile geri adım sağlayabilir Federasyonda.

Sözün özü bize bir avantaj çıkmaz bu kuraldan. Onun yerine keşke biizm ülkemize de benzer bir kural gelse dememiz lazım.

Bu uygulamanın ülkemizde de olmasını ben de çok isterim ama sizinde dediğiniz gibi Monaco'nun arka yollardan dolanma ihtimali varsa bizim ülkemizdeki kulüpler şu an ki kuralsızlık ve hukuk düzeni içerisinde bırakın arka yollardan dolanmayı gözümüze soka soka bu kurala ve uygulamaya uymazlar ve bildiklerini okumaya devam ederler.

Ismael Kamagete, Jaron Blossongame ve belki Yves Pons dışında Fransa'dan gelip takıma seviye atlatacak oyuncu göremiyorum. Bunlar da gelebilir mi emin değilim. Zaten Kamagete bu yaz olmadı gelecek yaz kesin NBA'e gidecek.

Timur bey demek istediğimi sizi alıntılayarak açıklamış Furkan bey. Demek istediğim Monaco ve Asvel gibi takımlar salary cap uygulaması gerçekleştikten sonra lüks vergisi ödemek istemezse oyuncularına bu yıl aldığı maaştan daha az bir maaş önermek zorunda olacaklar.

Mesela Donatas Motiejunas bu yıl takımından 1 milyon kazanıyorsa gelecek yıl kedisine lüks vergisi ödememek için 600 bin önerirler, biz de buna karşılık kendisine 700 bin önerirsek belki ülkemize gelmeyi düşünebilir minvalinde söylemek istedim.

O kısmını anladım ama bu takımlar devamlı Euroleague ekipleri oldukları sürece genişletmeler olur. Diğer takımlar zaten bütçelerinin tamamını harcamıyor çoğu zaman. Fransa her zaman yetenek bakımından iyi bir pazar bence. Tabi biz Yunan menajerlerden kurtulabilirsek.

O kısmını anladım ama bu takımlar devamlı Euroleague ekipleri oldukları sürece genişletmeler olur. Diğer takımlar zaten bütçelerinin tamamını harcamıyor çoğu zaman. Fransa her zaman yetenek bakımından iyi bir pazar bence. Tabi biz Yunan menajerlerden kurtulabilirsek.

Daha öncede dediğim gibi ben çoğu kişi gibi normal bir taraftar olarak yazıyorum, siz kulübün ve basketbol şubesinin durumunu ve işleyişini benden çok daha iyi biliyorsunuz Furkan bey.

Yetenek havuzu bakımından Fransa ligi sürekli takip edilmeli ve bir umut Fransa basketbol federasyonu lüks vergisi koyarsa belki işimize yarayacak bir durum oluşur. Gelecek yıl için oluşmazsa ondan sonraki yıllar için belki oluşabilir. Tabi bu bizdeki döviz kurunun ne seviyede olacağında bağlı.

Umarım artık vakit kaybetmeden gelecek yıl için çalışmalara başlarız.

2-3 Oynayacak yerli için ütopik bir hayalim var yazmıştım. Onun olup olmayacağı 1-10 Temmuz arası belli olacak ama olmayacaksa sezon içinde büyük gelişim gösteren Yiğit Arslan yuvaya geri dönmeli. Göksenin Köksal yeteneksizinden fazla paraya oynayacağını sanmıyorum ama oynasa bile geri dönmeli. Göksenin'de Büyükçekmece ya da Merkezefendi Denizli Basket'te emekliliğine kadar oynasın.