2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Başarılı olur olamaz o ayrı mevzu ama ilk deneyimi bizle olmayacak ki bizim de durumumuz ortada zaten. Ergin Hoca, Oktay Hoca da Aydın Örs’ün yanında yıllarca çalıştılar, bu iş böyle yürür.
yakup hoca ile erdem can aynı durumdalar bence erdem can 7 yıl obradoviçin yardımcılığını yaptı 1 yıl nba de asistan koçluk yaptı ilk başantrönörlüğü telekomda çok iyi iş çıkardı üst levele geçişte (efesle)işler ters gitti,yani aydın örsün yardımcıları ergin ataman ve mahmudi gibi olamadı,yakup hoca ilk başantrenörlüğünde bence daha bişey ispat edemedi üst level camia olarak Galatasaraydır ama basketbol şubesi açısından malesef durum öyle değil tabi ki daçkada ki baskıyla Galatasarayda ki baskı aynı değildir o yüzden yakup hocayı değerlendirmek için uygun kriterler oluşmamıştır bence gönül ister ki aydın örsün yardımcılarının başarısını yakalasın ama Galatasaray deneme tahtasımıdır sizin görüşlerinizi merak ediyorum...

Yardimci hocalik konusu basketbolda son derece isleyen bir yapidir. @Necati Başaran Bey’in dedigi gibi Turk Basketbolu’nun son 20 yildaki en onemli iki yerli kocu Ergin Ataman ve Oktay Mahmuti Aydin Ors’un yardimcisiydi.Obradovic’in eski yardimcisi Itoudis’in 2 Euroleague sampiyonlugu var ve su an Avrupa’nin en iyi 5 kocundan biridir belki de.Keza Erdem Can da Obradovic’in yardimcisiydi ve su an ortalama ustu bir Turk Koc.Burada sik sik yazdigimiz Pozzecco Messina’nin yardimcisiydi mesela.

Basketbolda durum farkli isliyor.Yani futboldaki gibi degil.Fatih Terim’in yardimcisi Necati Ates ile ayni anlama gelmiyor yani Ergin Ataman’in yardimcisi Yakup Sekizkok :)

Ben Pozzecco istiyordum ama Yakup Sekizkok’te eger bir yerden bir baslangic yapmak istiyorsan son derece dogru bir isim.Ben kendisinden umutluyum.Umarim cok basarili oluruz Yakup Hoca ile birlikte.

yakup hoca ile erdem can aynı durumdalar bence erdem can 7 yıl obradoviçin yardımcılığını yaptı 1 yıl nba de asistan koçluk yaptı ilk başantrönörlüğü telekomda çok iyi iş çıkardı üst levele geçişte (efesle)işler ters gitti,yani aydın örsün yardımcıları ergin ataman ve mahmudi gibi olamadı,yakup hoca ilk başantrenörlüğünde bence daha bişey ispat edemedi üst level camia olarak Galatasaraydır ama basketbol şubesi açısından malesef durum öyle değil tabi ki daçkada ki baskıyla Galatasarayda ki baskı aynı değildir o yüzden yakup hocayı değerlendirmek için uygun kriterler oluşmamıştır bence gönül ister ki aydın örsün yardımcılarının başarısını yakalasın ama Galatasaray deneme tahtasımıdır sizin görüşlerinizi merak ediyorum...
Benim de düşünceme göre Galatasaray basketbola çok daha fazla yatırım yapıp Obradoviç, Ergin Ataman gibi koçlarla çalışmalı ama realist olursak elimizdeki bütçeye göre Yakup Hoca bence doğru tercih. Şu an zaten dibi gördük bundan kötüsünü yapamaz.

Bundan kötüsü olmaz, bundan kötüsü gelmez vs yorumları okuyunca inanın kanım çekiliyor. Lüffen renkdaşlarım hep daha da kötüsünü seçmek, daha da kötüsünü iş başına getirmek konusunda ne kadar başarılıyız unutmayalım.

Ben de Yakup Sekizkök transferini olumlu buluyorum. Ve eklemek istiyorum; Yakup Hoca için ne zaman ''defolsun, çöp'' gibi yorumlar gelecek merak ediyorum. Son 2 koçumuz böyle gelmişti zira.

Bost/Buğrahan
Prepelic/İsmet
Radebough/Göksenin
Yeboah/Sadık
McCormack/Samet

Bence Walden ve Halilovic lig tarafında dışarıda kalıp bu şekilde bir rotasyonla devam edilmeli.

Bizim asıl sorunumuz savunma tarafında, 40 dakika konsantre olup savunma yapamıyoruz, bölüm bölüm yapılan savunma da bizi bir yere kadar götürüyor. Ki bu durumu da anlıyorum Radebough ve Göksenin haricinde diğer oyuncular hücum yönüyle sivrilen isimler. Bu takım ancak topu paylaşır ve beraber oynarsa maç kazanır. Bireysel olarak topu eline alıp oyuna etki edecek oyuncularımız olmadığı için bizim maç bitene kadar topu paylaşıp beraber oynamaya ihtiyacımız var.

Normalde koç değişikliğinin pozitif bir etkisi olması lazım ama henüz herhangi bir olumlu etki göremedik. Koç değişikliği her zaman tek başına yeterli olmayabilir acil bir şekilde 1-2 takviye yapılmalıydı, koça bu şans verilmeliydi ki.. takım da maç kazanmaya başlasın.

Sakin kafayla Efes maçını tekar izledim, bazı kötü maçları ve kazanılan maçlara tekrar bi baktım. Bence bizim oyuncuların büyük çoğunluğunun, yabancıların Prepelic dışındakilerin (oda kervana katılımak zorunda kalıyor gibi) tamamının sadece yetersizlik değil aynı zamanda çok ciddi iş ahlakı sorunu var. Çok merak ediyorum yönetimden veya profesyonellerden herhangi biri yerli, yabancı herhangi bir oyuncumuzun transfer sırasında ya da dost konuşmasında Galatasaray'a neden gelmek istediğini, sonrasında hangi takıma veya lige gitmek istediğini, NBA hedefi olup olmadığını, daha önceki takımından neden ayrıldığını filan sordu mu? Eğer yapılmadıysa iş ahlakı sorunu sadece oyuncularda değil kulüp pro/yönetim ayağında da var demektir. Herkes layığını bulur meselesi yani... Yeni dönemde önce bu sorunu çözmek sonra oyuncu bakmak lazım.

Takımın bence en büyük sorunu ne oynadığımız belli değil. Hep bir kaos basketbolu. Bulduğumuz sayıların büyük çoğunluğu kişisel zorlama, beceri, yetenek ne derseniz. Bunun da baş sebebi oyun kurucularımızın oyun kuramaması. Gerçekten de uzun zamandır gördüğüm en rezil yabancı rotasyonu kuruldu. İş işten geçti tabi yapacak bir şey yok. Taraftar transfer ister. Bu basketbolda da, futbolda da diğer branşlarda da böyledir. Rüya takım kursan yine de bunu da alsak diye konuşulur. Takımın net takviyeye ihtiyacı var. Gerisi yönetimin işi. Ve yine söylüyorum, Allah'ından bul Mitrovic..

Ligde, Türkiye kupasında, şampiyonlar liginde herhangi bir iddiamız kalmadı sayılır. O yüzden bu yıl için transfere gerek olduğunu düşünmüyorum. Daha ilk yabancı oyuncu transferleri yapıldığında kümede kalmak bizim için başarıdır demiştim, fikrimde bir değişiklik yok. Bu yabancı oyuncu grubu Yakup Sekizkök'ün cv'sinede eksi yazdırıyor, Prepelic dışındaki yabancı oyuncuların sadece gün geçirmek için sahaya çıkmış halleri kimsenin gözünden kaçmıyor. Bir kaç gün önce yazdığım gibi iki galibiyet fazlamız olsa bütün yabancıları gönderir Türk rotasyonu ve genç oyuncularla devam ederdim.

Doğru kadro demek çok para harcamak demek değil, parasız tabi ki olmaz ama şu an ki bütçeye daha doğru kadro kurulabilirdi; 2 oyuncumuz milli takıma seçildi 2 iyi yabancı aldık sonradan ama bu bütçeye 5 iyi yabancılı 5 iyi yerli rotasyonlu doğru bir kadro ile her anlamda zirveye oynanabilir.