Avrupa'dan Basketbol

Booker -> Sertaç
Edwards -> Madar
Bjelica -> Sestina
Bu değişiklikler sence o kadar etkiler mi ?
Üstelik bakıyorum, Partizan güç kaybetti, Baskonia güç kaybetti, Kızılyıldız güç kaybetti. Maccabi- Milano-Monaco geçen seneden daha iyi olmadılar..
Madar ve Sestina bence o kadar kaderi degistirecek transferler degiller.Hele Sestina’nin ben Euroleague’de ortalama 7-8 dakikayi gecebilecegini dusunmuyorum.O seviye bir topcu degil.Madar da aslinda herkes Thompson,Sloukas falan beklerken “pazara gittim Shaqiri eve geldim Necati” transferi oldu :)

Gecen sezona gore guc kaybeden takimlar oldugu kadar gecen sezona gore daha buyuk iddiayla baslayacak takimlar da var.Ergin Ataman hamlesi ve butce artisiyla gelen bir Panathinaikos,gecen sezon cesitli saha disi sebeplerden dolayi play-off disi kalan ama kadrosuyla her zaman F4 adayi olan Efes ve gecen sezonun ikinci yarisinda iyi bir ivme yakalayan ama buna gec kalan Milano bence direkt olarak ilk 8’de yer alacak.Bunlarin yaninda Laso’lu Bayern var.Baskonia,Maccabi gibi takimlar her ne kadar guc kaybetseler de gelenekleriyle her zaman Euroleague’in kalbur ustu takimlari olmustur abi.

Sizin zaten o kisa rotasyonuyla acikcasi isiniz zor bence abi.Gecen sezon da bence Euroleague tarihinin en berbat sezonlarindan birinde cok ekstra 1-2 galibiyetle 8. siradan girdiniz play-off’a.Bu sezon papaz pilav yer mi ? Bence cok zor.

Son düzenleme:
Madar olayı da sakat. Partizan kendinden çok emin, menajer parası maaşı vs. bir gün bile aksama olmadı haklarimizi arayacağız demiş. Eğer fener'in Madar'ı alırken bu olaydan haberi yoksa ve Partizan dava açıp haklı çıkar buy out alırsa fenerin hedefindeki oyuncularda da segment olarak düşüş yaşanır yada hiç transfer yapmaz falan. Geçen yıl Booker onları bütçe konusunda çok fazla çıkmaza sokup ugrastirmisti bu sene de madar aynı kaderi yaşatabilir.

Madar ve Sestina bence o kadar kaderi degistirecek transferler degiller.Hele Sestina’nin ben Euroleague’de ortalama 7-8 dakikayi gecebilecegini dusunmuyorum.O seviye bir topcu degil.Madar da aslinda herkes Thompson,Sloukas falan beklerken “pazara gittim Shaqiri eve geldim Necati” transferi oldu :)

Gecen sezona gore guc kaybeden takimlar oldugu kadar gecen sezona gore daha buyuk iddiayla baslayacak takimlar da var.Ergin Ataman hamlesi ve butce artisiyla gelen bir Panathinaikos,gecen sezon cesitli saha disi sebeplerden dolayi play-off disi kalan ama kadrosuyla her zaman F4 adayi olan Efes ve gecen sezonun ikinci yarisinda iyi bir ivme yakalayan ama buna gec kalan Milano bence direkt olarak ilk 8’de yer alacak.Bunlarin yaninda Laso’lu Bayern var.Baskonia,Maccabi gibi takimlar her ne kadar guc kaybetseler de gelenekleriyle her zaman Euroleague’in kalbur ustu takimlari olmustur abi.

Sizin zaten o kisa rotasyonuyla acikcasi isiniz zor bence abi.Gecen sezon da bence Euroleague tarihinin en berbat sezonlarindan birinde cok ekstra 1-2 galibiyetle 8. siradan girdiniz play-off’a.Bu sezon papaz pilav yer mi ? Bence cok zor.

Efes te güç kaybetti.
Bayern için emin değilim
Pao zaten farklı olacak.
Maccabi, Baskonia için duygusal konuşuyorsun, bizim için de :). Son 9-10 yılda bu 2 takımın toplamından daha fazla play-off ve f4 oynadık biz.
Transferler bekleneni karşılamasa bile geçen seneden daha zayıflatacak hamleler değiller (ha yerinde saymak da geri gitmektir diyorsan ayrı :) ). Kısa rotasyonu da ( şimdilik Calathes, Madar, Wilbekin, Dorsey, Guduric) bence okadar kötü değil. Hatta mesela şimdiki haliyle Barcadan bile iyi diye iddia bile edebilirim. Sonuç olarak, ben geçen seneden kötü olduğumuzu düşünmüyorum.
Ekstradan 1-2 galibiyet diyorsun ama ben de diğer taraftan bakıp ekstradan 1-2 mağlubiyet olmasa daha da farklı olabilirdik diyorum.

Fenerbahçe geçen sezon katkı vermeyen oyuncularını yolladı. İyi oynayan, takımın önemli oyuncularıyla devam ediyorlar zaten. Güç kaybetme durumu söz konusu değil. Gelenlerin performansı artı yazarsa güç kazanmış diyebiliriz ama onu görmeden net bir şey diyemeyiz.

Tüm sezon oynamayan Booker, Bjelica, Kostas, İsmet ya da sezon geneli katkı veremeyen Edwards nasıl güç kaybettirmiş olabilir ki?

Efes te güç kaybetti.
Bayern için emin değilim
Pao zaten farklı olacak.
Maccabi, Baskonia için duygusal konuşuyorsun, bizim için de :). Son 9-10 yılda bu 2 takımın toplamından daha fazla play-off ve f4 oynadık biz.
Transferler bekleneni karşılamasa bile geçen seneden daha zayıflatacak hamleler değiller (ha yerinde saymak da geri gitmektir diyorsan ayrı :) ). Kısa rotasyonu da ( şimdilik Calathes, Madar, Wilbekin, Dorsey, Guduric) bence okadar kötü değil. Hatta mesela şimdiki haliyle Barcadan bile iyi diye iddia bile edebilirim. Sonuç olarak, ben geçen seneden kötü olduğumuzu düşünmüyorum.
Ekstradan 1-2 galibiyet diyorsun ama ben de diğer taraftan bakıp ekstradan 1-2 mağlubiyet olmasa daha da farklı olabilirdik diyorum.
Efes’in guc kaybettigi hali bile bence Fener’den cok daha iyi abi.Micic’i kaybetti Thompson koydu adamlar yerine.Larkin ve Clyburn’un yarisi kadar topcu yok Fener’de.Bir de yanlarina Micic gitse de Thompson eklemesi yaptilar.Senin elinde Calathes varken gidip Madar aliyorsun.Bir de hala Pangos falan kovaliyorsun :) Efes’in gecen sezon play-off yapamamasinin nedeninin aslinda kadro olmadigini Ergin Ataman’dan dinledik sezon sonunda.

Son 10 yila bakmak yerine Aziz Yildirim’in gidip Ali Koc’un geldigi ve Obradovicle gecen lale devri yillarinin sona ermesiyle bakmak lazim olaya.Yani 2019’dan beri.Acikcasi 2019’dan beri Fenerbahce 2014-2018 arasi etkinin yarisini bile yaratamadi Euroleague’de.Bence Maccabi ve Baskoniayla karsilastirirken buna da dikkat cekmemiz gerekiyor.Sonucta Obra gittikten sonraki donemde bu takimlar sizden cok daha az bir butceyle en az sizin kadar basarili olmuslardir.O Obrali yillar bir daha geri gelmeyecek abi,yasandi ve bitti :) Bence bunu kabul edin :)

Kisa rotasyonu bence ciddi anlamda sorunlu.Surada bir tane Euroleague ozelinde maci alip koparacak topcu yok.Veya bir kader macinda sazi eline alip “ben bu maci bugun kazandiracagim” diyecek karakter yok.Dorsey,Wilbekin,Madar falan bunlar klasik play-off kovalayan 10-15m Dolar butceli takimin parcalari olurlar anca.Guduric bu ekibin en yeteneklisi ama da sen de biliyorsun ki kader maclarinin Casper’i :) Bu sezon bunu cok yasattigi icin soyluyorum.Amacim trolluk degil.

Son olarak birsey ekleyeyim abi.Bayern icin emin degilim demenin sebebi su anki kadrosu olabilir.Dogru soyluyorsun bencede kadro olarak su an icin kagit ustunde cok kuvvetli degiller.Ama bir yerde Laso varsa ve arena Euroleague ise o takim her zaman potansiyeldir ki sonucta Bayern de eli ayagi duzgun topcular aliyor ve alacak.

Efes’in guc kaybettigi hali bile bence Fener’den cok daha iyi abi.Micic’i kaybetti Thompson koydu adamlar yerine.Larkin ve Clyburn’un yarisi kadar topcu yok Fener’de.Bir de yanlarina Micic gitse de Thompson eklemesi yaptilar.Senin elinde Calathes varken gidip Madar aliyorsun.Bir de hala Pangos falan kovaliyorsun :) Efes’in gecen sezon play-off yapamamasinin nedeninin aslinda kadro olmadigini Ergin Ataman’dan dinledik sezon sonunda.

Son 10 yila bakmak yerine Aziz Yildirim’in gidip Ali Koc’un geldigi ve Obradovicle gecen lale devri yillarinin sona ermesiyle bakmak lazim olaya.Yani 2019’dan beri.Acikcasi 2019’dan beri Fenerbahce 2014-2018 arasi etkinin yarisini bile yaratamadi Euroleague’de.Bence Maccabi ve Baskoniayla karsilastirirken buna da dikkat cekmemiz gerekiyor.Sonucta Obra gittikten sonraki donemde bu takimlar sizden cok daha az bir butceyle en az sizin kadar basarili olmuslardir.O Obrali yillar bir daha geri gelmeyecek abi,yasandi ve bitti :) Bence bunu kabul edin :)

Kisa rotasyonu bence ciddi anlamda sorunlu.Surada bir tane Euroleague ozelinde maci alip koparacak topcu yok.Veya bir kader macinda sazi eline alip “ben bu maci bugun kazandiracagim” diyecek karakter yok.Dorsey,Wilbekin,Madar falan bunlar klasik play-off kovalayan 10-15m Dolar butceli takimin parcalari olurlar anca.Guduric bu ekibin en yeteneklisi ama da sen de biliyorsun ki kader maclarinin Casper’i :) Bu sezon bunu cok yasattigi icin soyluyorum.Amacim trolluk degil.

Son olarak birsey ekleyeyim abi.Bayern icin emin degilim demenin sebebi su anki kadrosu olabilir.Dogru soyluyorsun bencede kadro olarak su an icin kagit ustunde cok kuvvetli degiller.Ama bir yerde Laso varsa ve arena Euroleague ise o takim her zaman potansiyeldir ki sonucta Bayern de eli ayagi duzgun topcular aliyor ve alacak.

Anadolu Efes kadro olarak güç kaybetmedi, Micic yerine Thompson geldi, orada kayıp var gibi bakılabilir ama genel kadro olarak hem yerli hem de yabancı kadrosu güçlendi.

Anadolu Efes'in kaybettiği nokta antrenör. Bugün Anadolu Efes'in bu seviye takım olarak görülme sebebi, bu başarıları kazanma sebebi Ergin Ataman'dı, Ergin Ataman'ı kaybetti. Öyle F4 takımı vs değil artık.

Fenerbahçe Beko'da Zeljko Obradovic'i kaybettiğinde benzer durumları yaşadı. Üstelik Fenerbahçe Beko, Zeljko Obradovic sonrası hep Avrupa basketbolunun önemli antrenörlerini getirdi. Anadolu Efes gibi kumar oynamadı.

Bir oyuncunun bir yerde miadı dolduysa ne kadar iyi olursa olsun yüksek verim almakta zorlanırsın. Micic'in gidişine bu yüzden kayıp olarak bakmıyorum çok. İki taraf için de bir yenilenme fırsatı oldu. Larkin de ilk seneler tozu dumana kattıktan sonra son 2 senedir ortalarda az görünüyor. Thompson bu bağlamda güzel bir ikmal olacaktır. Clyburn ile uyumlarını da merak ediyorum.

Bir oyuncunun bir yerde miadı dolduysa ne kadar iyi olursa olsun yüksek verim almakta zorlanırsın. Micic'in gidişine bu yüzden kayıp olarak bakmıyorum çok. İki taraf için de bir yenilenme fırsatı oldu. Larkin de ilk seneler tozu dumana kattıktan sonra son 2 senedir ortalarda az görünüyor. Thompson bu bağlamda güzel bir ikmal olacaktır. Clyburn ile uyumlarını da merak ediyorum.
Yerine Thomson aliniyorsa Micic kayip olmaz bencede.Yenileme olur sadece :) Ama Micic’in de ulkemizdeki en iyi yabanci oyuncu performansi oldugunu soylemem gerekiyor tabi.Adam yazdirdi adini yani.

Fırsat bulursa Calathes’den çıkacaktır fb beko. Dünya üzerinde şutu onun kadar zayıf başka bir guard olmayacağı için de kim gelirse gelsin epey fark yaratacaktır.

fb için fark yaratan hamle pangos olur bence fenerin ne yerlisi kaldı ne de wilbekin harici elle tutulur kısası kaldı madar hamlesi fark yaratmaz ama orta seviye takımların 15-20 dk oynayacak oyuncusu olur anca muhtemelen euroleaguede yerli oyuncuyla vakit harcayacağıma rotasyonda sahaya atarım diye aldı itoudis

Olympiacos 2023/2024 kadrosu

Walkup, Goss
Canaan, Larentzakis
Papanikolaou, McKissickS
Sikma, Peters
Fall, Milutinov

Geçen seneye göre güç kaybettiler. Bartzokas ile final four yaparlar ama şampiyonluk beklemiyorum. Yunanistan liginde de Ergin hoca üzecektir onları 😀

Son düzenleme:
Olympiacos 2023/2024 kadrosu

Walkup, Goss
Canaan, Larentzakis
Papanikolaou, McKissickS
ikma, Peters
Fall, Milutinov

Geçen seneye göre güç kaybettiler. Bartzokas ile final four yaparlar ama şampiyonluk beklemiyorum. Yunanistan liginde de Ergin hoca üzecektir onları 😀

Pana kadrosunu da tamamlanınca görmek lazım ama ligde bence de Ergin Hoca bırakmayacaktır.

Olamaz bence. Ayaklar yavaş kalacak ve sınırlı özellikleri olan rotasyon. Milutinov inşallah sakatlığını atlatmıştır çok seviyordum onu.
Sertaç-Motley mesela çok iyi olabilir. Hem şutu hem savunması hem hücumu hem de ribaunt ve blok tehdidi olan bir rotasyon. Tavares zaten başlı başına haksız rekabet. Yanındaki uzunla net bir adım öndeler.
Olympiakos için ben farklı düşünüyorum. Sloukas,Vezenkov gibi kalıplardan kendilerini kurtarıp attılar. Mevcut kadro güzel bir değişim yolu gösterebilir. Gayet de yeterli kadroları var ellerinde. McKissicks istikrarı sağlarsa muhteşem işlere imza atıyor hücumda ve savunmada. Walkup daha da işin içine girecektir. Oyuncu bazında tavanları biraz kısıtlı görünebilir ama iyi işler yapacaklarını düşünüyorum bu sezon.

Ayrıca ;

Calathes 2'lik yüzdesi %52 / 3'lük yüzdesi %34

Pangos 2'lik yüzdesi %49 / 3'lük yüzdes %30

İlaveten; Calathes'in tecrübesi, top çalma yeteneği , savunması ve boy-size oranını işin içine katınca Pangos pek mantıklı değişiklik değil gibi. Daha geriye götüreceğini düşünüyorum. Zaten o boy ve kilodaki birisi savunmada ciddi anlamda handikap yaratacaktır.

Fall iyi savunmacidir ya.Esas Motley savunmada tam kara delik.Gecen sezon hucumda iyi isler yapsa da savunmada baya acemi kaldi ozellikle Euroleague seviyesinde.Hatta bu konuda Fb taraftarinin da baya isyanini gormustum.Tavares’in durumu henuz netlesmediginden onu katmadim kiyaslamaya.Zaten Tavares’in arkasina rotasyonda Halilovic’i de koysan Tavares goturur orayi yine.Adam Micicle beraber haksiz rekabet yaratan iki oyuncudan biriydi Avrupa’da.