Bugün...

17 yıldır bu ülkede seçim sonuçları 3 saatte açıklanıyor. Ancak ne hikmetse 4 gün olacak hala sonuçlar açıklanmıyor. Sebep: CHP oy çalmış.
Bunlar sadece karakterini haysiyetini değil, inançlarını da satmış. Çünkü Allah’a inanan kimse yalana dolana, iftiraya, hakka girmeye, tenezzül bile edemez.
Umarım bir daha halkın istikbaline, devletin kalkınmasına engel olmamaları adına bir daha asla ortaya çıkamayacak şekilde tarihin tozlu sayfalarına gömülürler. Bunları toprak bile kabul etmeyecek.

Orta Doguda siradan bir gun!!!

Cumhurbaskani, Devlet Baskani ve Ak parti Genel Baskani Sayin Recep Tayyip Erdogan Istanbul Secimlerinin 14-15 bin oyla birinin kazanmasi demokrasiye uygun dusmez diye beyanat verip IBB secimlerinin tekrarlanacaginin sinyallerini verdi.

Helal olsun 100 de 100 tarafsiz bir insandan beklenen erdemli davranis bu sekilde olmaliydi.

Yazik olacak ulkeye, Winter is coming!

Buraya mı yazılır tam emin değilim ama hem türk sporunun efsanesi olması dolayısıyla hem de basketbolcu kimliği ile de asla unutulmayacak bir isim Can Bartu vefat etmiş. Çok kaliteli, klas bir adamdı. Düşünebiliyor musunuz aynı gün içinde hem futbol maçına çıkmış hem de basketbol maçına. Bugün için düşünülemez bir olay bu. Bizim camiadan olmamasına rağmen çok sever, takdir ederdim. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

Sayin Kemal Kilicdarogluna gecmis olsun diyorum. Adalet olsa suca tesvik edenler ve sucu isleyenler yargilanir ama burasi muz cumhuriyeti oldugu icin yapanin yanina kar kalacaktir.

Istanbul Ve Ankara belediyeleri el degisince ne yapacaklarini sasirmislar. Ama uzulmeyin kaybetmeye de alisir insan. Ben kendimden biliyorum.

Yaziklar olsun!!! Istanbul Secimlerini Ysk Hukumet Baskisiyla iptal etti. Tarih bugunu utanc verici bir karar olarak hatirlayacaktir.

Kanaatimce isabetli karar alındı.

Bir cenah, seçim süreci ve evvelinde iddia ettiği organize dümeni doğru ya da yanlış belgeler ile kamuoyu ile paylaşırken, diğer cenah ise bu iddiaları söylem dili çürütmeye gitti; kazandık, hata yok, düzmece yok gibi tepkiler ile...

Şayet 29 binden 13 bine düşen oylarda hülle varsa, zaten değişen bir şey olmaz ancak bu binlerle ölçülen rakamlar gerçekçi ise yenilenen seçim yine rekabetçi geçecektir.

Ancak şahsi tasavvurum, Binali'nin toplamda aldığı oylar düşüşe geçecektir çünkü bu itiraz sürecinde seçmen kitlesi üzerinde çok ciddi mağduriyet, haksızlık ve hırsızlık intibah çalışması yapıldı, bu da kendi seçmenini dahi muzdarip etti.

Ortadaki somut ve resmi belgeler, CHP'nin ya da onun masa başı destekçileri tarafından seçime hile sokulduğunu kanıtlıyor ancak bunu AKP de, muhtelif seçim ve organizasyonlarda yıllardır yaptığını, yapıyor olduğunu düşünüyorum; ne değişti.

Ben olsam şunu yapardım: Bugün CHP adayı kazanmıştır deyip, hem bu hizmetçi değişimine hem de İstanbul'lulara bu fırsatı verirdim çünkü bu baki bir netice değildir şayet seçmen ideolojik esaretin ya da tercihin gölgesinde irade göstermedi ise, bu hizmet sürecindeki performansına göre yine sana fırsat gelecekti ancak sen şu oldu bu oldu gibi haklı haksız gerekçelerle ülke ekonomisine, zamanına, itibarına, kendi seçmenine bir bar daha bindirdin ki, bu bence kesinlikle ne merhametli bir yaklaşım oldu ne de stratejik adım oldu.

Kazanan sen ya da karşı taraf olacak ancak kaybeden ben vatandaş oldum.
Döviz hala tırmanışta, siz bununla mücadele içinde olmak yerine, kaybedilmiş bir seçimin tekerrürü için mesai içindesiniz.

Yıllarca, Cumhuriyet Halk Partisinin derdi millet ve hizmet olmadığı düşüncesindeyim ancak o eksene Adalet ve Kalkınma Partisini de çıkardım.
Hiçbirinizin derdi ben ve millet değil!

Kanaatimce isabetli karar alındı.

Bir cenah, seçim süreci ve evvelinde iddia ettiği organize dümeni doğru ya da yanlış belgeler ile kamuoyu ile paylaşırken, diğer cenah ise bu iddiaları söylem dili çürütmeye gitti; kazandık, hata yok, düzmece yok gibi tepkiler ile...

Şayet 29 binden 13 bine düşen oylarda hülle varsa, zaten değişen bir şey olmaz ancak bu binlerle ölçülen rakamlar gerçekçi ise yenilenen seçim yine rekabetçi geçecektir.

Ancak şahsi tasavvurum, Binali'nin toplamda aldığı oylar düşüşe geçecektir çünkü bu itiraz sürecinde seçmen kitlesi üzerinde çok ciddi mağduriyet, haksızlık ve hırsızlık intibah çalışması yapıldı, bu da kendi seçmenini dahi muzdarip etti.

Ortadaki somut ve resmi belgeler, CHP'nin ya da onun masa başı destekçileri tarafından seçime hile sokulduğunu kanıtlıyor ancak bunu AKP de, muhtelif seçim ve organizasyonlarda yıllardır yaptığını, yapıyor olduğunu düşünüyorum; ne değişti.

Ben olsam şunu yapardım: Bugün CHP adayı kazanmıştır deyip, hem bu hizmetçi değişimine hem de İstanbul'lulara bu fırsatı verirdim çünkü bu baki bir netice değildir şayet seçmen ideolojik esaretin ya da tercihin gölgesinde irade göstermedi ise, bu hizmet sürecindeki performansına göre yine sana fırsat gelecekti ancak sen şu oldu bu oldu gibi haklı haksız gerekçelerle ülke ekonomisine, zamanına, itibarına, kendi seçmenine bir bar daha bindirdin ki, bu bence kesinlikle ne merhametli bir yaklaşım oldu ne de stratejik adım oldu.

Kazanan sen ya da karşı taraf olacak ancak kaybeden ben vatandaş oldum.
Döviz hala tırmanışta, siz bununla mücadele içinde olmak yerine, kaybedilmiş bir seçimin tekerrürü için mesai içindesiniz.

Yıllarca, Cumhuriyet Halk Partisinin derdi millet ve hizmet olmadığı düşüncesindeyim ancak o eksene Adalet ve Kalkınma Partisini de çıkardım.
Hiçbirinizin derdi ben ve millet değil!

Aynı zarfa attığınız 4 oyun 3'ünün geçerli, birinin geçersiz olmasını mantıklı bir sebeple açıklayabilir misiniz? Göreve geldiği ilk gün öğrencinin cebini düşünen bir adamın derdinin millete hizmet olmadığını düşünüyorsanız, millet kavramınızı açıklar mısınız?

Siyasi konular çok su götürür ve götürürken de çevresinde fikriyat beyan edenlerin kalbini çokça kırar. Buna binaen, tartışma dili intihap etmeden şöyle belirteyim:

Nihaî seçimlerde sandık kurulu başkanı olarak görev aldım ve yanlış hatırlamıyorsam, toplamda 9 tane İl Genel Meclis oy pusulası ve 22 tane de muhtar oy pusulasını iptal etmiştim çünkü Yüksek Seçim Kurulu genelgesinde "aynı seçim türüne ait birden fazla oy iptal nedenidir" şeklinde ibare mevcuttur ancak bu sadece muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimi için bir maddedir çünkü diğer seçim türlerinde birden fazla oy pusulası zaten sandık kurulu tarafından verilmiyor.

Sandık kurulu tarafından hem zarf hem de oy pusulasının iptaline karar verilebilir; sizin sorunuz: 1 zarf içinde 3 oy geçerli, 1 oy nasıl geçersiz olabilir şeklindeydi, o da şöyle:
Seçmen, evet mührünü birden fazla adaya basıyorsa, farklı adayın bloğuna taşmışsa, oy pusulasına kopartılarak zarar verilmişse, bilinçli yazı yazılmışsa gibi birçok neden iptale götürür!

Kaldı ki iptal nedeni, kamu çalışanı olmayanlar arasından sandık kurulu başkan, memur üye ve sair üyelerinin seçimi olarak belirtilmiştir ve bu da kanunlarda yasak olduğu aşikardır.

Diğer sorulara değinmeyeceğim çünkü bu hareketlerin alâsını mevcut hükümet ve belediyeleri yıllardır yapıyor ancak bu gerçek, onların rant ve cüzdan emellerinin önüne geçirmiyor diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Siyasi konular çok su götürür ve götürürken de çevresinde fikriyat beyan edenlerin kalbini çokça kırar. Buna binaen, tartışma dili intihap etmeden şöyle belirteyim:

Nihaî seçimlerde sandık kurulu başkanı olarak görev aldım ve yanlış hatırlamıyorsam, toplamda 9 tane İl Genel Meclis oy pusulası ve 22 tane de muhtar oy pusulasını iptal etmiştim çünkü Yüksek Seçim Kurulu genelgesinde "aynı seçim türüne ait birden fazla oy iptal nedenidir" şeklinde ibare mevcuttur ancak bu sadece muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimi için bir maddedir çünkü diğer seçim türlerinde birden fazla oy pusulası zaten sandık kurulu tarafından verilmiyor.

Sandık kurulu tarafından hem zarf hem de oy pusulasının iptaline karar verilebilir; sizin sorunuz: 1 zarf içinde 3 oy geçerli, 1 oy nasıl geçersiz olabilir şeklindeydi, o da şöyle:
Seçmen, evet mührünü birden fazla adaya basıyorsa, farklı adayın bloğuna taşmışsa, oy pusulasına kopartılarak zarar verilmişse, bilinçli yazı yazılmışsa gibi birçok neden iptale götürür!

Kaldı ki iptal nedeni, kamu çalışanı olmayanlar arasından sandık kurulu başkan, memur üye ve sair üyelerinin seçimi olarak belirtilmiştir ve bu da kanunlarda yasak olduğu aşikardır.

Diğer sorulara değinmeyeceğim çünkü bu hareketlerin alâsını mevcut hükümet ve belediyeleri yıllardır yapıyor ancak bu gerçek, onların rant ve cüzdan emellerinin önüne geçirmiyor diye düşünüyorum.

Çok şey yazarak, cevap verdiğinizi düşünmüşsünüz ama ortada bir cevap yok. Eğer İptal nedeni Kamu çalışanı olmayan sandık kurulu başkanı vs. ise sandığı tümden iptal etmeniz gerekir. Yani olay sizin dediğiniz gibi mührün içe girmesi, dışa çıkması falan değil. Eğer hukuksuzluğun sandık kurulu başkanları boyutunda olduğunu düşünüyorsanız, şehir genelinde seçimi iptal etmeniz gerekir. Son olarak, kalp kıran siyaset değildir. Hakkı, hukuku, adaleti savunmak da siyaset değildir.

En basit mantıkla; son 17 yılda yenilenen tek seçim ve ne hikmetse bunların kaybettiği seçim. CHP daha kendi oyuna yıllarca sahip çıkamadı, bütün kurumların tek adamın emrinde olduğu yerde oy mu çalmış ? Hadi futbol mantığıyla izah edeyim: Kadıköy deplasmanında Galatasaray hakem satın alıp 0-3 kazanacak maçı. Mümkün mü böyle bir şey, inandırıcı geliyor mu ? Çalmışsa da helal olsun. Şu şartlarda akpye çelme atmayı beceren İsrail’e de çelme atar Amerika’ya da. Ben artık badem bıyıklı , hiç bir halttan zerre anlamayan, kukla olmuş tiplerin ekrana çıkıp “yerli, milli, beka, elhamdulillah, istikrar, gönül hizmeti” vs cümleleri görmekten sıkıldım, midem bulandı. Kendi değelerimden soğur hale geldim. Bunu siyasete o kadar alet ettiler ki insanları usandırdılar. Adam çıkıp “bir şey oldu ama bilmiyoruz ama oldu” diyor seçim yenileniyor. Karşına alsan 2 kelime sohbet edemezsin adam bakan olmuş, sözcü olmuş, Başkan yardımcısı olmuş.