DKE Belçika ve Ermenistan Maçları

Bu arada Ermenistan maçında niye Azerbaycan bayrağı açamıyoruz?Herkes her türlü siyaseti karıştırıyor futbola, bize niye böyle diretiyorlar hiç anlmadım. :?

Onur BALCI' Alıntı:
Bu seneki takımı doğru dürüst izlemedim bile. Benim gibi soğuyanların da olduğunu biliyorum. Hiç heyecan duymadım millî maçlarda. Maalesef ki, durumumuza üzülemiyorum bile; ama gruptan çıkamamak düşündürüyor tabii ki insanı.
Al benden de o kadar..

Bu maç yerine önce Es-Es daha sonra Hanımın Çiftliği'ni izledim.. :)

Bursa valiliğince maç vesilesiyle alınan önlemler şu şekilde sıralanmış :

- Türk bayrağı dışındaki bayrak ve flamalarla stada girmek yasak olacak..
- Taraftarlar stada girerken çok sıkı şekilde aranacak..
- Taraftarlar içine sivil polisler konuşlandırılacak..
- Tahrik edici tezahürat ve pankart yasak olacak..
- Maça oturma amaçlı karton dahi sokulamayacak..

Bursa Valisi Şahabettin Harput yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor :

'' Bu konuda bazı Azeri dernekleri ile Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu marifetiyle bir kısım Azeri öğrencilerin ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin, bu müsabakaya Azerbaycan bayraklarıyla katılmak istedikleri, Bursa'dan da bazı vatandaşlarımızın bu yönde onlarla beraber katılmak istediklerini ifade ettiler.. Bu Azerbaycan'la Türkiye'nin işbirliği halinde yürüttüğü bir mücadele değil. Dolayısıyla Azerbaycan bayrağıyla gelinmesi fevkalade yanlış olur. Bir kısım provokatörlerin yanlış istikametlere çekerek, bu iki ülke arasında oluşan olumlu havanın bozulmasına ve bundan her iki ülkenin de zarar görmesine yol açabilir. Eğer siz bizi seviyorsanız, bu konudaki talebinizden katiyen vazgeçin. Eğer siz gelmek istiyorsanız, gelin, bizim vatandaşlarımız arasında, elinizde Türk bayrağıyla ve Türkiye'nin sembolleriyle katılın. Türkiye dışında Azerbaycan ile ilgili hiçbir slogan ve mesajın yer almayacağı bir biçimde bu müsabakada yer alırsanız, gönlümüz ve kapımız size açık. Ama Azerbaycan bayrağı veya başka türlü flama ve sloganlarla buraya gelip, maç seyretmeye müsamaha göstermeyeceğiz ve müsaade etmeyeceğiz. Bunun böyle bilinmesi lazım. Bu tarz faaliyetlerde zaman zaman yanlış anlamalar ve anlaşılmalarla, bizim zarar görmemiz sonucunu doğuracak çok büyük yanlışlıklara yol açılabilir. "

Görüldüğü gibi bütün önlemlerin temelinde Azerbaycan bayrağının stada sokulmaması yatıyor.. Ammavelakin öncelikle sormak gerekir;

1. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Erivan ?da oynanan ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ?ün de izlediği Ermenistan-Türkiye milli maçında Azerbaycan ?a ait işgal edilmiş Dağlık Karabağ bölgesinde gayri-kanuni bir şekilde kurulan ve/fakat dünyanın hiçbir ülkesi tarafından tanınmayan işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin sözde bayrakları yasaklandı mı? Hemen cevabını verelim. Hayır, yasaklanmadı ve naklen yayınla hepimiz gibi Sayın Cumhurbaşkanı da sahada seyretti..

2. Yasaklanmasını istediğiniz bayrak kimin bayrağıdır? Cevabı çok nettir. Bu bayrak BM tarafından tanınmıştır. Dünyanın saygı duyduğu bağımsız bir ülkenin bayrağıdır. Türk cumhuriyetinin bayrağıdır. Dolayısıyla da stada sokulmasında hukuki herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır..

Ortadaki acaiplik anlaşılır gibi değil. Geçtiğimiz hafta sonu mecliste temsil edilen bir partinin Ankara ?da yapılan kongresinde terör örgütü PKK ?nın bayrağı olarak gösterilen bez parçaları ve elebaşının resimleri gösterildi ve hiçbir güvenlik gücü buna müdahale etmedi. Ama maça sokulmak istenen Azerbaycan bayrağına güvenlik güçleri müdahale etmeye hazırlanmakta..

Öyle anlaşılıyor ki, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Türkiye?ye gelmeden ? ön şartları ? gelmeye başlamış. Ve Azerbaycan bayrakları da Sarkisyan ?ın isteği üzerine sahaya sokulmayacak..

Uzun lafın kısası sevgili kardeşim, sorunun cevabı Ulu Önderimizin 20 Ekim 1927 'de Gençliğe Hitabesinde gizli;

" Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.. "

K. Porazan

Umut Öncel' Alıntı:
Bu arada Ermenistan maçında niye Azerbaycan bayrağı açamıyoruz?Herkes her türlü siyaseti karıştırıyor futbola, bize niye böyle diretiyorlar hiç anlmadım. :?

Umut Öncel' Alıntı:

Umut kardeşim ben açıcam o bayrağı şüphen olmasın. Bir şekilde o bayrak açılacak bu maçta. Yarın çarşıya gidicem bakalım Azerbaycan bayrağı bulayım.

Kerem ağabey, bu kale fethedilmedi daha :) Çok çok bir geceyi nezarette geçiririz. Kim bilir belki de daha fazlasını yaparlar. Malum tek parti iktidarı... Ama ben yapmazsam, o yapmazsa, sen yapmazsan kim yapacak ? Bu ne yahu çocuk muyuz biz, resmen oyuncak gibi oynuyorlar. kimsenin Türk halkına nasıl davranacağını söylemeye hakkı yok ! Eminim ki o stat'da 10 larca Azeri bayrağı olacak !

Ya iyi hoş barış, dostluk, halkların kardeşliği falan da ne bu hep değerlerinden vazgeçen bizler oluyoruz adımlar atılıyosa bi kere de karşılıklı atılsında bizde bi helal diyelim. Nedir yani bizim istiklal marşımız ıslıklansın sonra biz yaparız ama Bursada siz yapmayın bakın kötü olur haa, ohhh be ne güzel İstanbul canına yanayım.

Türkiye-Ermenistan maçındaki 'Azerbaycan bayrağı' yasağı kalktı. Valilik, Türkiye - Ermenistan maçına Azerbaycan bayrağı ile girilebileceğini açıkladı...

Bursa Valisi Şahabettin Harput'un stada iki takımın bayrakları dışında bayrak alınmayacağını açıklaması üzerine, Konyalı 43 yaşındaki Mehmet Karakaya ile 29 yaşındaki Celaleddin Güler, Bursa Valiliği'nin aldığı karar için Bursa 2'nci İdare Mahkemesi'ne, yürütmeyi durdurma istemiyle başvurmuştu..

Bursa Valisi Şahabettin Harput, daha önce 14 Ekim'de Bursa Atatürk Stadı'nda oynanacak Türkiye- Ermenistan maçı öncesi, maçta sadece Türkiye ve Ermenistan ülkelerinin bayrağının açılacağını, bunun dışında başka bir ülkenin bayrak ya da flamasının açılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Kaan Can Garip' Alıntı:
[quote="Umut Öncel":2ip9fdwk]Bu arada Ermenistan maçında niye Azerbaycan bayrağı açamıyoruz?Herkes her türlü siyaseti karıştırıyor futbola, bize niye böyle diretiyorlar hiç anlmadım. :?

Umut kardeşim ben açıcam o bayrağı şüphen olmasın. Bir şekilde o bayrak açılacak bu maçta. Yarın çarşıya gidicem bakalım Azerbaycan bayrağı bulayım.

Kerem ağabey, bu kale fethedilmedi daha :) Çok çok bir geceyi nezarette geçiririz. Kim bilir belki de daha fazlasını yaparlar. Malum tek parti iktidarı... Ama ben yapmazsam, o yapmazsa, sen yapmazsan kim yapacak ? Bu ne yahu çocuk muyuz biz, resmen oyuncak gibi oynuyorlar. kimsenin Türk halkına nasıl davranacağını söylemeye hakkı yok ! Eminim ki o stat'da 10 larca Azeri bayrağı olacak ![/quote:2ip9fdwk]

İnşallah ta kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın bayrağı bu maçta açılır.. Açan olmazsa da yazıklar olsun.. Sana güveniyoruz Kaan : )

Gerçi Azeriler ekseriyetle bizi pek sevmezler ( bu karabağ işgalindeki pasifliğimizden ötürü, son olaylardan (ermeni açılımı vs.) sonra iyice düşman olmuşlardır bize ) ama biz türk halkı olarak elimizden ne geliyosa yaparız bundan şüphem yok.

Gün geliyor Ermeni oluyoruz yarın da Azeri olacağız..Şu güzel vatanımda Bir Türk Olamıyoruz yahu..Türk olmak dışında herkes olduk ama

Birde lafa gelince kardeş dediklerimiz kıbrıs davasında bizi yanlız bırakmasalar..Hadi Tanısınlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinide kardeşliğimiz pekişsin..

Neyse ne zaman Azeriydik ha yarın..ondan sonraki günde Mozambikliyiz..Kişisel olarak ben haftayada perulu olmayı düşünüyorum

Benim okulda Azeri arkadaşlarım var ve bizi pek sevmezler, bizi derken kişisel bi sıkıntı gibi değil ama Türkiye Cumhuriyeti'ni diyelim. Adamlar P.S. oynarken Brezilyayı seçip karşılarınada Türkiyeyi alıp 4 5 fark atıp mutlu oluyorlar. Ben kendileri ile çok konuştum Kıbrıs meselesi bi tarafa da çok da haksız değiller esassında "topraklarımız işgal edilirken hep kafamız semadaydı türk uçakları ha geldi ha gelecek diye" diyorlar zamanında güdülen yanlış politikalar malesef Azeri halkını Türkiyeye düşman etti, zamanla yaralar sarılacak derken şimdi birde açılım meselesi üstüne tuz biber oldu. Hatırlayın Azerbaycan milli takımı ile oynadığımız maçı beni daha iyi anlayacaksınız.

Azerbaycan halkı bizi ağabeyi gibi görüyor. Gençleri genelde bundan gocunur. sana onlar denk gelmiş Şamil. Yoksa bizi gerçekten severler. Zaten sende çok güzel bir tespit yapmışsın, ''bizi değil, Türkiye Cumhuriyeti'ni sevmezler '' demişsin. Aynen öyle. ne bir eksik, ne bir fazla. Onların bize yanlışı olmadı hiçbir vakit. ama bizim onlara çok yanlışımız oldu, saymakla bitmez . sürekli Rusya'nın kucağına ittirdik durduk kardeşlerimizi. Ha, nuri paşa olmasaydı Azerbaycan olur muydu ? kesinlikler hayır. zaten Bütün Azeriler bunu kabul eder.

Erdem,

Ermeni olmamız abes, ama Azeri olmamız doğal ( bence ). Adamlar Türk. Orta Asya'dan beraber göçmüşüz. 2 devlet, 1 millet. Azerbaycan'ın yeraltı zenginlikleri o kadar fazla ki hiçbir şekilde bize destek olup başka ülkeleri karşılarına alma lüksleri yok. daha emekle dönemindeler. Azerbaycan bize 120 dolara doğal gaz satmak istedi; fakat Rusya müsade etrmedi. Biz kaypak bir dış politika izlemeseydik Azerbayca Rusya'yı karşısına alırdı, ama bizim devlet adamlarına güvenenin aklından şüphe ederim. yeryüzünde bizimle beraber bir millet varsa o da Azerbaycandır. Şu an 250 dolar bize girişi doğalgazın.

Kaan zaten dediğim gibi Azeri halkı Türkiyeye düşman oldu Türk insanına değil. Benim tanıdığım Azerilerle ilişkilerim gerçekten çok iyi idi, dediğim gibi onların ki kişisel bi sorun değil zaten.

Haklısın Şamil.

Bu arada Azerbaycan bayrağı fifa tarafından yasaklanmış tekrar :(

Akşam Star tv ana haber bülteninde elimde Azerbaycan bayrağı ile yapılmış röportajımı izleyebilirsiniz . Sabah stad'ın oradaydım. reuters, cnn, ntv alayıyla röportaj yaptım. bilet için stad'ı tavaf edip arkadaşları ararken elimdeki bayrakla dikkatlerini çekmiş olmalıyım ki sürekli röportaj teklif ettiler. Saçı sakalı birbirine karışmış, kilolu adam görürseniz Star haberde o benim :)