Eurobasket 2009 Sonrası Milli Takım

Milli Takım 2010 için umut veriyor mu?

• Evet

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    6
Re: Eurobasket 2009 | TÜRKİYE-Fransa

Kerem SEÇER' Alıntı:
İdol oyunculardan Orhun Ene ve Harun Erdenay ne iş yapar? Ben sadece oturup düşündüklerini gördüm. Onların takımı sakinleştirmesi gerekir bence. O stresi malesef kaldıramadı bu insanlar.

Bende şimdi buna değinecektim Kerem sen benden önce davranmışsın.Harun ve Orhun ne yapar o takımda işlevleri neler?Heleki Harun'un bukadar pasifize olması beni utandırdı ki Harun'u çok severim.

Onun dışında Tanjeviç'in kariyeri falan beni hiç ılgalamıyor.Benim takımımda ne yapmış? Takıma kalıcı ne iz bırakmış? Nasıl bir başarı kazanmış? Kaç oyuncum onun sayesinde NBA'e çıkabilmiş? Ülkemde oynayan oyuncuya milli takım güvenini verebilmiş mi? Yoksa ne yapsamda seçilemicem düşüncesi mi olmuş? Şu anda takımı bıraksa sonradan gelenlerin bile işleteciği bir sistem oluşmuş mu?

Şimdi adamın yaşamışlıkları var diye onun başarısızlıklarına ses çıkamıcaz diye bir şey olamaz.İyi ozaman bunu futboldada yapalım iyisi.Sonuçta GS'ın UEFA ve Süper Kupası dışında hiç bir elle tutulur başarısı kulüpler ve milli takım seviyesinde olmayan ülkemize gelen Aragones,Del Bosque,Fatih Terim,vs gibi adamlar YARGILANAMAZ!Eeee bu olmadığına göre basketboluda başarının ön planda olduğu global sistemden soyutlamanın bir anlamı olamaz.

Hidayet, sakat sakat oynayınca eyvallahta bu sakatlığının takıma zarar verdiğini görerek hala inatla oynar inatla hücumları sahiplenirse işte buda takıma ihanettir.Hidayet,Tanjeviç'le el ele bunu yapmıştır.Hido milli takıma bir daha alınmasın demiyorum asla ancak bir insan formsuz ve sakatken opsyonlar değişmeli,bunu hem oyuncu yapmalı hem hoca.Bu sözlerimi söylerkende gerçekten üzülüyorum zira beni tanıyanlar Hido ile Memo'yu ne kadar sevdiğimi çok iyi bilirler ancak bazen durum buralara geliyor...

Hee ben bu eleştirilerde bulunurken şununda gayet farkındayım.Bu basiretsiz ,ahmak ,satılmış federasyon ve onun başkanı orada dururken hiç bir güç Dünya Şampiyonasından önce Tanjeviç'i görevinden alamaz.Buna cesaret edemezler zira Tanjeviç ile satılmış başkan arasında öyle bir organik bağ varki bunu zaman ortaya çıkarır!!!

Kerem kardeşim, tabii, kişisel olarak Tanjevic'i, Tanjevic'in felsefesini beğenmemenizi anlayabilirim.

Tekrar ediyorum ama, kaybetmenin sebebini tespit edebilmek için gerçekçi teşhisler yapmamız gerekiyor. Düşük skorlu bir maçta son 2.20 dakikaya 6 sayı önde girip, saha içinde basit tercih hatalarından ötürü kaybetmek taktiksel bir eksikliğin sonucu olabilir mi? Kazanırken oyuncuların mücadelesiyle kazandık, kayberken Tanjevic hatalıydı demek bize doğru yolu buldurabilir mi?

Staff neden itiraz edemedi, neden oyuncuları uyaramadılar sorusunun cevabı biraz FIBA'da saklı... Benchten kim ayağı kalksa ya teknik faul çaldılar, ya da teknik faul çalarız dediler. İspanya, Yunanistan gibi takımlara karşı masa başında dezavantajlıyız, bu bir gerçek.

Tanjevic'in aşırı reaksiyon verdiği o hareketlerin benzerini, Zeljko Obradovic'te sıkça yapar, Dusan Ivkovic'te yapardı... O hareketlerin oyuncuları olumsuz etkileyeceğini sanmıyorum, çünkü direkt kazanma hırsıyla/katbetme üzüntüsüyle yapılan anlık şeyler... Obradovic, geçen sezon başında oyuncularına "korkakça oynuyorsunuz, savaşmıyorsunuz" diye çıkıştı, Panathinakos'u sezon sonunda çelik gibi sinirlere sahip bir takım haline getirip üç kupa kazandı. Tanjevic her maç Semih Erden'e demediğini bırakmıyor fakat, Semih buna alınmaması gerektiğini öğrendi, çünkü adamların tarzı bu ve işe yarıyor...

"Tanjevic bize ne verdi, başkası olsa ne verebilirdi?" sorusuna her detayı objektif düşünerek cevap aramalıyız. Ancak şöyle bir gerçek var: Federasyon başkanı değişmez ise, Tanjevic Dünya Basketbol Şampiyonasında takımın başında olacaktır.

Tanjevic geldiğinde bir proje ortaya koydu, 2010 dedi, TBF kabul etti. Kanaatimce 2010 projesi başarılı olsada-olmasada Bogdan Tanjevic 2010 Dünya Şampiyonasından sonra Milli Takımı bırakacaktır.

Cevabın için teşekkürler Ahmed Abi ama sanırım Tanjevic'e olan öfkemin önüne geçemiyor yazdıkların o kadar da sevdiğim, güvendiğim, görüşlerine değer verdiğim birisisin üstelik. :)

Sakın Hidayet ayıp ediyor olmasın

Nba de hakikatten çok iyi bir performans sergileyeceksin ama gelipte her sferinde Milli takımda döküleceksin..olacak iş değil..

kimse sakatlığı bahane etmesin..birincisi sakat adam 30 dakika oynamaz oynayamaz..ikincisi yaptığı hatalar sakatlık hataları değildi..Bu kariyerdeki bir oyuncu son 1 dakikada 3 sayı farkla yenik durumdayken Ömere pas atacam diye rakibe veriyorsa ve yine 2 sayıyla ödeyken gelipte anlamsız bir steps yapıyorsa kimse kusura bakmasın Hidayet büyük ayıp ediyor..

bununda en büyük nedeni Konsatrasyon eksikliğidir..eee Hidayet Milli takımda Konsantre olamıyrsa oda onun ayıbıdır..

hep tartışılır Nba yıldızlarının Milli takımlarındaki performansları..

Ama Nowitzki herseferinde Guruptan Çıkamayacak Almanyayaı ilk dörte sokuyorsa..Krilenko Rusyayı Şampiyon yapıyorsa..Pau Gasol Takımında en Kritik anlarda Çıkıp takımını rahatlatıyorsa ee bizde Hidodan en azından bu tip şeyler beklememiz doğaldr..Kaldı ki bu oyuncuların Nba de takımlarında yaptığından daha azını değil hatta daha fazlasını yapmış

Sevgili Kerem kardeşim, üzülüyoruz, yeri geliyor anlık sinirlerimiz geriliyor, reaksiyon gösteriyoruz ama, bence kalıcı bir şekilde öfke duymamalıyız.

Ben, bu şampiyonada sonuna kadar gidebileceğimize inanmıştım ama, olmadı... Daha fazlasını istiyordum, şampiyonluk bekliyordum fakat, şimdi geriye dönüp yapılan hatalara öfke duysam, yaşadığım keyfi ve heyecanı heba etmiş olurum.

Biz, toplum olarak bu tip arenalarda yeni yeni "iddialı" olarak boy gösteriyoruz. Sportif geçmişimizde büyük başarılar yok ki... Gelişimimiz yavaş oluyor ama, yol alıyoruz...

Kazanma alışkanlıklarını edinmek kolay değildir, bunu unutmamalıyız.

Ben Tanjevic ile bu mücadele yalanını bir kere yedim...O da 2006 dünya şampiyonasında...Bir daha kesinlikle yemem...
Tanjevic bence hatalıdır, nerede mi ??
En büyük hatası ;
Şutör sorunu çekerken, Serkan gibi belki de Avrupa'nın en iyi şutörünü Ankara'da bırakarak.Eski formunda değil diyebilirsiniz peki kimi aldı yerine ?? Bir sene oynamamış Engin'i...Serkan bu milli takım için neler yaptı oysa,2006'a bakın...
Tutku ligimizde yıllardır kendini ispat etmiş, Kerem TR'e geri dönene kadar herkesin en iyi yerli oyuncu olarak göstereceği isim değil mi ? Burda bir anket yapalım, GS'a Tutku'yu mu ?, Ender'i mi ? Engin'i mi ? isterseniz diye...
Anket'in %70'lerde Tutku olarak çıkacağına eminim..
Semih ve Oğuz gibi basının şişirip durduğu ama gerçekte ne kadar yetersiz oldukları şampiyonada bir kez daha ortaya çıkan uzunların yerine 2006'da kırık parmakla oynayan Ermal nerede ? Peki final serisinin en iyi oyuncusu Kaya ??
Şimdi turnuvaya bakalım...
İspanya'yı yendik Sırbistan'ı yendik...ee sonuç ?? 7.'lik :)
Şu unutulmasın bugün herkesin küçümseyeceği Angola 2006'da Sırbistan'ı yenmişti sonra ne oldu ?? Üstelik bu Sırbistan'dan çok daha güçlü bir takımı...Onlarda çok iyi mücadele ediyordu...
2006'da da Slovenya'yı, Litvanya'yı, Brezilya'yı yenmemişmiydik ??
Litvanya, sonra Avrupa şampiyonu oldu...
Bugün o Brezilya G.Amerika şampiyonu,bizi 2006'da ezen Arjantin'in önünde...
Avustralya'nın gücü belli...
Slovenya yarı finalist, üstelik pekde azımsanmıyacak kişinin favori gördüğü Hırvatistan'ı geçerek...
Söyleyin biz geriye mi gittik ileri mi ?? Yarın Avrupa 7.'si ya da 8. siyiz...
Vay be rakipler neler yapmış biz neredeyiz şimdi...
Soruyorum şu takımların büyük yıldızlarının gelmediği,son yılların en sönük Avrupa Şampiyonasında madalya alamıycaz da ne zaman alıcaz...
Slovenya maçı, ya sen kimsinki Slovenya'yı küçümsüyorsun ?? O beşle maça başlanır mı ?? Eğer kaybedersen yarı finalde rakip İspanya !!!! Kusura bakma İspanya'yı bir kere öyle yakalarsın,bunu sokaktaki çocuk bile biliyor...
Esas çocukları gelmemiş Yunanistan maçı uzatmaya gider mi hiç ?? Biz o kadar formdayken onlar bu kadar eksikken, 2. grupları ite kaka bitirmişlerken...
Sen 19 sayı öndesin, Fransa maçını nasıl farklı kaybedersin,rakip havlu atmış üstelik... hadi yorgundun bunun özrü kabul edilir de, ya diğerleri ??
Yine iyi oynayanın unutulması her sefer olduğu gibi de devam etmedi mi ?? örneğin İspanya maçında Harika oynayan Ömer Aşık kenarda unutulmadı mı ?Neyseki Semih o maçta bir maçlık barutunu kullandı...Peki ya kenarda unutulan Kerem'in maçları...
Hadi savunma konusunda bu turnuvada sınavı geçtin, tıpkı 2006 da olduğu gibi bay Tanjevic...
Peki ya hücum...Tamamen kaos...
2006'da öyleydi şimdi de, hep öyleydi...Bir tek savunmayla buraya kadar gelirsin, ama alınmayanlar dahil bu kadro ABD'yi yenebilecek, dünya şampiyonu olabilecek bir kadro...
Hücumcu oyuncuların yok mu var, ama kuracak bir sistemin yok. Sen yine iyi oyuncuları almayıp yine vasat oyuncularla beklentinin üzerine çıkıp bu kadar malzemeyle bu kadar diyip gene kolay yoldan kendini başarılı sayacaksın, saydıracaksın...
Turgay Demirel'in isteği üzerine metiyeler düzen yalaka yazarların çok...
Nasılsa her başarısızlığı hakemlere bağlayacak yorumcunda...
Bu sefer yemezler Tanjevic, bu sefer değil...
Ben 2001'deki gibi madalya istiyorum, mücadele yalanı değil...
Senin yaptığını Erman Kunter ilk senesinde yaptı, Fransa maçında son saniye de Haluk üçlüğü atsaydı o sene o genç kadroyla yarı finalist değil miydik ?? Üstelik Erman Kunter'in yendiği bir takım vardıki Kukoç'lu, Radja'lı Hırvatistan...
Sen bir 6.'lıktan başka ne verdin bize ??
Yine bu mücadele ve savunma insanlara umut verecek, yine Tanjevic ile olabilecek denilecek ama 2010'da rüya bitecek.
Malesef 2010 için çeyrek finalden ötesi zor, Tanjevic ile çok zor....

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
Bu son yazının altına sahibininde izniyle imzamı atmak isterim.Sözün bitti yerde Tanjeviç ve başarısızlığı var!
Elbette :)
Aslında unutulan, daha yazılabilecek o kadar çok şey varki...Özellikle kadro seçiminde...
Mesela Cevher nerede ? Bu adam geçen senenin en iyi PF'si değil miydi...Tamam kampta sakatlandı (sakatlanmasa da almayacaktı ya) Peki Kerem'den sonra çağıramaz mıydı ?? Adam turnuvadan 2-3 hafta önce maçlarda oynamıyor muydu ??
İşin özeti şu :
Tanjevic oyunu okuyamıyor...
Oyuncu seçemiyor, hakedenler milli formayı giyemiyor..
Maç sırasında oyuncu rotasyonunu ayarlayamıyor...
Ve elle tutulur bir başarısı olmamasına rağmen halen milli takımın başında...

Emrah Abi Kaya Peker'in neden davet edilmediğini anlayan var mı?

Hadi Serkan ile daha önceki bir turnuvada sorun yaşamıştı.

Peki söylediğin gibi Cevher Özer? Sakat diye kadrodan çıktıktan sonra Beşiktaş ile hazırlık maçlarında döktürmeye başladı.

Onu geçtim senin altyapından çıkan Enes Kanter. Diyebilirki Enes'in okul sorunu vardı ama sen kendi altyapından oyuncuyu çağıramıyorsan ne gibi bir otoriten var ki orada?

Sen altyapından çıkan Enesi Milli takıma alamayacaksın..Kayayı Kişisel sorunların yüzünden kadroya almayacaksın..Mehmet Okuru Turgay Demirel baskısı nedeniyle almayacaksın..Serkanı takımda bazı sorunlar oldu diye dışlayacaksın..ligin tartışmasız en iyi yerli Mvp si Cevheri hala nedeni bilinmez şampiyonaya götürmeyeceksin..Ligin en iyi takım yöneten yerli guardı ve ceza atışlarının bir numaralı ismi Tutkunun suratına bakmayacaksın..sonra Bu durumda 2010 için ümit besleyecksin..

Kendimizi kandırmak olur bu sadece..Evet en kolay iştir bir turnuvadan sonra şunuda alsaydı buda olsaydı demek..

ama bana kimsse gelipte çok bir jenerasyon demesin bu takım için..İyi jenerasyon maalesef kadroya alınmadı..işte Jenerasyon nasıl birşeymiş Sırbistan çok iyi gösterdi herkese..

Ben zannetmiyorum ki Rusya bir daha böyle zayıf bir kadroyla Turnuvaya katılsın..Litvanya Nba yıldızları olmamasına rağmen Bir daha bukadar kötü olsun..işte Sırbistan Yeni jenerasyonu Finalde..Eksik Yunanistan yine hertürlü İlk dördü oynuyor..Slovenya 6-7 kişiyle harikalar yaratıyor..işte böyle bir durumda Üzerinde olduğmuz takımlar sadece Polonya Makedonya Bulgaristan..

He ne olacak hiçbirşey tabiki..Bunun hesabını soracak bu başarısızlığın nedenini tanjeviçten ve federasyondan soracak bir Kamoyu bir merci varmı yokkk

2010da da yine salondaki büyük taraftar baskısı ile Allah ne verdiyse gazı ile çıkarız 2002 deki gibi bir sürpriz yaparsak yaparız ki bu final değil yarı final olur en ütopik ihtimalle..sonraki turnuvada da yine yedinci sekizinci olur döneriz..

tutku açık,hakan köseoğlu,ersin görkem,cenk akyol,serkan erdoğan,ermal kurtoğlu,kaya peker,cevher özer,hüseyin beşok,mehmet okur,mirsad türkcan hatta ibrahim kutluay dan oluşan milli takım şimdiki milli takıma 20 sayı fark atar diyorum.....

turnuvaya 5 te 5le başladık süper girdik 8. olduk ispanya rezalet bi şekilde başladı turnuvaya şampiyon oldu üzücü bi durum değilmi bide şu var finaldeki iki takımıda yendik biz....

Bogdan Tanjevic'in coaching olarak çok başarılı bir turnuva geçirdiğine inanıyorum ancak, 2003'den bu yana süregelen organizasyonlarda bu güne kadarki en iyi jenerasyonumuzun(şahsi fikrim) sadece iki kez çeyrek final yapabilmiş olması büyük bir başarısızlıktır.

Yunanistan maçını kazanan taraf biz olmalıydık, farklı faktörler olmasa idi de böyle olacaktı sanırım, öyle bir maçın ardından Hidayet'in, Tanjevic'in üzerine gitmek ne derece mantıklı bilemiyorum. Milli forma için fedekarlık yapıp, belki de gelecek sezonu tehlikeye atmış olabilir; buna rağmen kıymet bilmiyoruz, yazık...

Ümidim önümüzdeki sezon takımın başında Bogdan Tanjevic'in olmaması yönünde, fakat bu takımın üzerine de çok fazla gidilmemeli diyorum.

Alperen Kaplan' Alıntı:
Bogdan Tanjevic'in coaching olarak çok başarılı bir turnuva geçirdiğine inanıyorum...

Alperen katıldığım cümlen bu.Bende maçlardaki coachinginin iyi olduğunu gördüm ancak milli takımın başına geçti geçeli geri kalan her şeyi yanlış yapınca 7-8 kişiyle oynanan bir takımda coaching olarak ne yaparsan yap
Kadro seçimi,sistem,çizilen oyunlar,hücum atraksyonları,hakkaniyet,... adamın her şeyi ofsayt olduktan sonra ...

İnşaat sektörüne vurursak temelsiz binaya çatı kondursam ne yazar...

Kerem SEÇER' Alıntı:
Emrah Abi Kaya Peker'in neden davet edilmediğini anlayan var mı?

Hadi Serkan ile daha önceki bir turnuvada sorun yaşamıştı.

Peki söylediğin gibi Cevher Özer? Sakat diye kadrodan çıktıktan sonra Beşiktaş ile hazırlık maçlarında döktürmeye başladı.

Onu geçtim senin altyapından çıkan Enes Kanter. Diyebilirki Enes'in okul sorunu vardı ama sen kendi altyapından oyuncuyu çağıramıyorsan ne gibi bir otoriten var ki orada?

Herhalde final serisinde F.Ülker'in vasat uzunlarını perişan ettiği için :)
Açıkcası konuşulan bundan önceki şampiyonada Tanjevic'in oyun sistemini beğenmediğini söylemiş, ben ne var bunda anlamadım açıkcası ?? Eğer bu oyuncuya küsmek için bir sebepse yok artık, sen buraya kendi egonu tatmin etmeye değil, Türkiye'yi başarıya ulaştırmak için geldin...
Cevher konusunu ise hiç anlamadım zaten...Tıpkı Tutkuyu yıllardır anlamadığım gibi...Bunları anlayamadıysam lütfen bana Enes'i hiç sorma :)
Aslında Kaya Peker'in alınmama nedeni yukarıdaki sebep bence değil.Tanjevic Türkiye'yi çözdü.Biz eğer vasat bir kadroyla 1-2 iddalı takımı yenersek hemen hakkında metiyeler düzüyoruz...İddalı kadrolarla denedi zaten hiçbir başarı sağlayamadı, Türkiye tarihinin en iyi jenerasyonu resmen harcadı...
Şimdi bir İspanya galibiyeti onun koltuğunu kurtardı işte...Mücadele yalanını yine yedik, yemeye devam edeceğiz gibi...
Eğer son saniye üçlüğü girseydi işte o zaman 2010 tamamen hayal kırıklığı olurdu.Herkes şu vasat şampiyonada Tanjevic'i öve öve bitiremezdi...
Oysa yendiğimiz takımların isimleri yerine bir kadrolarına bakmak, gerçekleri görmek için yeterli olacaktır.Litvanya, Yunanistan, Sırbistan ve Slovenya'nın asları burada olsaydı, İspanya ile bugün maç yapsaydık acaba sonuç ne olurdu ??? Bunları kimse düşünmüyor malesef...

Bu takıma bir psikolog lazım. Yardımcı antrenörlerimizden hiç birinin yüksek turnuva tecrübesi yok. Özellikle avrupa şampiyonaları bazında. Tecrübeli dediğimiz birçok adam bile Sırbistan'ın gençlerinden çok hata yapıyorsa, maç sonunda veya el yakan toplarda, demekki mental olarak kaldıramıyoruz bu kadar maçı arka arkaya.
Ömer Aşık için ise serbest atış koçu yanında birde Nba'de olduğu gibi eski kaliteli bir pivotu mentoru olarak vermek lazım. Türkiye'de de yoksa bu insan dışardan getirin gitsin çünkü bu Ömer basketbola çok geç başlamasına rağmen çok yol katetti. Profesyonel bir yardım ile çok daha iyi yerlere gelecektir eminim.
4 numarada Ersan yaptıkları açısından emsalsiz. Onu yedekleyecek tek adam ise Kerem Gönlüm. Ersan'ın yerine alınan uzun zor maçlarda hep sorun yarattı. O yüzden 2010'da ya Cevher'e kapılar kapanmayacak yada Kerem Gönlüm'üm şampiyonaya kadar hazır olması sağlanacak.
İşin ucundan adam gibi tutabilecek biri olsa neler değişir ama yine bir gazla girersek gelecek seneye milli takım reklamındaki yeşil üstlü oyuncular biz oluruz.

Bunun öncesi sonrası yok.
Yapılması gereken tek bir şey var.
Ömer Aşık'a sabah akşam öğlen 2şer saat serbest atış çalıştırmaktır.
yüzde 15 lik serbest atış mı atılır be kardeşim.Sen hiç mi idman yapmıyorsun hiç mi top görmedin?

cidden ömer aşık iyi bir turnuva geçirdi ama serbest atışlarını iyi yapsın demiyoruz normal yapsın yeter hatta kötü bile olabilir ama o kadarda kötü atılmaz babam olsa 10 taneden 2 3 tane atardı o kalitede birinin o kdar kötü serbest atış atması onu kariyeri içinde çok kötü