Eurobasket 2009 | TÜRKİYE-Fransa

Saadet Unal' Alıntı:
Hidayet için yazılanlara inanamıyorum... Yazıklar olsun.
İyide Saadet, Hidayet iyi bir turnuva gecirmedi ki. Ne yazsaydık; takımda ayakta kalan tek oyuncumu yazsaydık. Bence çamur at izi kalsın taktiği uygulamak yerine söylemek istediklerini birazcık detaylandırırsan daha anlaşılır olur.

Ben daha çok Burak'ın yazdıklarına şaşırdım.. Tamam Hido iyi bir turnuva geçirmedi ama bunun anlaşılabilir bir nedeni vardı.. Adam sakat sakat oynadı ve elinden geleni de yaptı.. Umarım o formayı giymezsin bunu haketmiyorsun demek bence çok ayıp.. Hidayet çok önemli bir basketbolcu.. 2010 da yine en önemli kozumuz o olacak.. Umarım onu acımasızca eleştirenleri çok kötü utandıracak..

Allah Allah. Hidayet'in ne dokunulmazlığı var yahu?Takımın en en en en kötü oyuncusu oydu.Ve 5 te 5 ile başladığımız bir turnuvayı biz böyle bitiriyorsak tabiki eleştiride bulunacağız.Hidayet'in sakatlığı dizindeydi aklında değil.Bunu unutmayalım ben Hido'nun çok maçını gördüm 3 şutu ard arda girmediğinde maçı 5 şutla bitirir ancak 10 asiste yakın yapardı takımı yönetirdi.Şut atmaz ama topu dolaştırır doğru yere verirdi.Heee şimdi ne oldu hem sakat, hem istikrarsızsın peki niye 20 şut atarsın be adam! Bununda en az 12-13 tanesi el üstü çünkü Lerry Bird bizim Hidayet(!)

Ben bu maçlardan bu turnuvadan sonrada Hidayet'i eleştirmezsem başarılı olduunda övmenin ne anlamı var?

Ya ben mi anlamıyorum anlatamıyor muyum ?
Ben diyorum ki Hidayet her maç iyi olmayabilir, ancak tüm başarısızlığı ona yıkmak doğru mudur ?
Hidayet ayarında kaç tane basketbolcu var ?
Kaç kişiyi bu tür ağır eleştirilerle basketbol milli takımından soğuttuk?
Hidayet kötü oynayabilir buna hakkı olması gerekir.Hidayet Orlando'da Howard'a pas atarken burada Semih'e atıyor bu farkı da birisi anlasın lütfen.

Hidayet'i kötü oynadığı için eleştirebilirsiniz, ancak kimse milli forma duygusu sömürüsü yapıp da sen haketmiyorsun diyemez.Bu kadar basit.

Yani ciddi ciddi anlayamıyorum şüpheye düşüyorum, yazmadan önce biraz düşünün.Arda Turan 3 maç kötü oynasa tüm geçmişini silip sen bu formayı haketmiyorsun mu diyeceksiniz ?

Dersiniz sizden bunu da bekliyorum artık...

Hidayet konusunda tek bir mesaj atacağım.

Hidayet'in oyununun en önemli özelliği Pick and Roll hücumu.Bunu NBA'de muazzam şekilde yapıyor.Peki neden?Bunu hiç düşündünüz mü merak ediyorum.Çünkü NBA'de Pick and Roll savunmalarında adam değişmesi(switch) yapılmıyor.Hidayet'in bu hücumu Eurobasket'te iyi oynayamamasının 1.sebebi uzunlarımızın adam değiştirildikten sonra iyi pozisyon alamaması.Eğer Schortsianitis gibi pota altında iyi pozisyon alan bir oyuncumuz olsaydı,rakip bu switchleri kolay kolay yapamazdı.Hidayet de bu turnuvanın en iyi oyuncusu olurdu.Hidayet'i bu turnuvada etkisiz kalan diğer bir faktör de içeriye drive ettiği zaman Hidayet'e yapılan temasların çalınmaması.Fransa maçında da hakeme öfkesi önceki maçlarda çalınmayan bu pozisyonlar yüzündeydi.Son olarak da Hidayet'i hakemler ve switch savunması yavaşlattı.Neden bu kadar şut attı peki?O şutları Hidayet atmak zorundaydı.Eğer o şutları Hidayet atmasaydı bu sefer de bizim NBA yıldızımız olmuş şut kullanmıyor eleştirileri gelecekti.(bakınız->Gurovic'e yaptığımız eleştiriler)

Tüm bunlar inandırıcı değilse de,el insaf bu adam 10 aydır ortalama 3 günde bir maça çıkıyor.Diz sakatlığının nedeni de budur zaten.Hidayet kariyerini milli takım için riske atıyor.Biz onu eleştiriyoruz.Yazık..

Gazanfer Tosun' Alıntı:
Hidayet konusunda tek bir mesaj atacağım.

Hidayet'in oyununun en önemli özelliği Pick and Roll hücumu.Bunu NBA'de muazzam şekilde yapıyor.Peki neden?Bunu hiç düşündünüz mü merak ediyorum.Çünkü NBA'de Pick and Roll savunmalarında adam değişmesi(switch) yapılmıyor.Hidayet'in bu hücumu Eurobasket'te iyi oynayamamasının 1.sebebi uzunlarımızın adam değiştirildikten sonra iyi pozisyon alamaması.Eğer Schortsianitis gibi pota altında iyi pozisyon alan bir oyuncumuz olsaydı,rakip bu switchleri kolay kolay yapamazdı.Hidayet de bu turnuvanın en iyi oyuncusu olurdu.Hidayet'i bu turnuvada etkisiz kalan diğer bir faktör de içeriye drive ettiği zaman Hidayet'e yapılan temasların çalınmaması.Fransa maçında da hakeme öfkesi önceki maçlarda çalınmayan bu pozisyonlar yüzündeydi.Son olarak da Hidayet'i hakemler ve switch savunması yavaşlattı.Neden bu kadar şut attı peki?O şutları Hidayet atmak zorundaydı.Eğer o şutları Hidayet atmasaydı bu sefer de bizim NBA yıldızımız olmuş şut kullanmıyor eleştirileri gelecekti.(bakınız->Gurovic'e yaptığımız eleştiriler)

Tüm bunlar inandırıcı değilse de,el insaf bu adam 10 aydır ortalama 3 günde bir maça çıkıyor.Diz sakatlığının nedeni de budur zaten.Hidayet kariyerini milli takım için riske atıyor.Biz onu eleştiriyoruz.Yazık..
Baştan sona katılmıyorum

Neden..Bzim oraların bir sözü vardır babanda yapardı diye..Hidayette hep Howardlarlamı oynadı diye sorarlar adama..kaldıki oyun içerisinde Kerem ve Ömerin yine Kerem ve semihin (Özellikle bknz İspanya maçı) yaptığı ikili oyunlar çok işimize yarayıp olumlu sonuçlar vermişti..yani Hidayete İkili oyunu oynayamadı demek hakikatten hakaret olur..adam Bunun kralının oynandığı ve yetiştirldiği efes Mezunu..

ikincisi Çok iyi bilinirki bir şutörü şutör yapan fazla sayı bulması değil doğru şut tercihleri kullanmasıdır..Hidayet te kullandığı şut sayısı değil eleştirilen şut tercihleri..tamam şut kullanacak da serbest ayağı yarı havada vücudu 90 derece potaya dönük ve el üzeri atmasınında bir anlamı yok.

Üçüncüsü Hidayet Nba kariyerini asla tehlikeye atmaz atamaz..buna çocuk ianamaz yapmayın etmeyin yıllık 10 milyon küsür dolar alacak biri ve yığınla sponsorluk antlaşması olan ve takımı için bu tip yıldızlarda aranan sakatlık şartının bozacak bir şey yapmaz yapamaz..

Dördüncüsü Yazıklık bir durum yok..Hidayete kimse kariyeri ile yada baskebolculuğuyla ilgili yada saha dışşı kişisel bir eleştiri sunmamış gördüğüm kadarıyla ve sunmazda..yapılan eleştiri Hidayetin Oyuna ve turnuvaya Konsantre olamamasıdır..bukadar basit..ve yine birçok Ortamda konuşulduğu üzere ve Gazanferinde ilk satırlarında belirttiği üzere Hidayetin Avrupa basketboluna bir türlü uyum sağlayamıyor olması..

Hidayete burda eleştirdim diye yada başka arkadaşlar Eleştiriyor diye kalkıpta onu sevmediğimiz yada garizimiz olduğu anlamına gelmez..Bunlar konuşulmazsa 2010da da öylece Teo ve lakoviç kapışması gibi olayları büyük hayranlıkla seyreder derin bir ahh geçiririz..

Yoksa hangi sakatlık hangi ağrı Hidayete Boş turnikeler ters turnikelr kaçırttırır herzaman yaptığı o meşhur savunmayla temasını yapıp şuta kalktığı pozisyonları Kaçırttırır..sadece kendini vermesini istiyoruz..Hidayet bu takımın Lideridiri..Ozaman Biraz daha Konsantre Lütfen..

Ya gerçekten bırakın bu acıtasyonu.Hido milli takımı bıraksın denmiyorki.Ancak bu Hido bizim sisteme uyan bir oyuncu ise Memo'da her hali ile bu kadroda bulunması gereken oyuncu olur.

Hido'nun sakatlığının şut seçimi ile ne ilgisi var?Ben diyorumki bu adam takımı çevirip toplar şut atmaz yine gam yemezdi NBA'de. Peki milli takımdaki bu hovardalık niye? Üstelik son 4-5 maçtır her maç sonrası sakatım diyorsun.Eee arkadaşım ona göre oynasana ozaman.Hido'nun 20 de 3 şutu sakatlanmaktan mı yoksa el üstü abuk sabuk şekillerle attığı şutlarda mı?

Ayrıca bu turnuvanın tek sorumlusu Hido değil elbette ama saha içindeki 1 numara etkeni kendisi.Onun dışında Ömer Aşık'ın serbest atışlarda tam bir mongol olmasının etkisini inkar edemem.VE TABİKİ en büyük etkende daha önce defalarcada yazdık TANJEVİÇ'tir.

Sonuç olarak Gazanfer'in dediğinede bakarsak Howard'ı takıma getiremicemize göre ,Ömer'de telefon kulübesinde Süperman'e dönüşemicene göre Hidayet'in bu oyununu kabul mu edicez biz.Hido mental olarak kesinlikle ısınamadı bu turnuvaya buda o bu şu dan dolayı değil kendinden ötürüdür eleştiriyide kabul edecek kendine çeki düzen verecek.

Eğer Hido, yarın öbür gün bu eleştirileri görüpte haksızlık yapıldığı hissine kapılıyorsa ozaman hakkaten Nuri'den daha komik olursun Hido! Hido bu takımın bel kemiği,yıldızı olarak şapkasını önüne koyup düşünecek,bu turnuvadan böyle elendiysek kendi suçu olduğunu kabul edecek,ondan sonra seneye gelecek tebriklerimizi alamasını bilecek.Bu zekaya ,tecrübeye sahip bir oyuncu ancak önce hatalarının ve neden oldukların farkına varmalı.

Pozisyon almasını iyi bilen bir oyuncu derken akla sadece Dwight Howard geliyorsa ne diyeyim ben..

Neyse fazla konuşmamıza da gerek yok zaten...

Emin Doğanca' Alıntı:
Hidayet Türkoğlu'nu bir daha milli takımda görürsem o zaman hep yanında olduğum Tanjevic'e en ağır eleştirileri ben yaparım. Hiç bir takım ölümüne mücadele ettiği bir turnuvada bu kadar baltalanamaz. Hidayet'in diz sakatlığı falan filan hepsi hikayedir. Adama sorarlar 39 derecede ateşle Navarro'yu savunan Ömer'in canı yokmuydu diye.

Ay-Yıldız, Hidayet Türkoğlu'na çoktur . Umarım onun yerine Kaya - Kerem- Serkan-Ermal gibi oyuncuları görürüz. Çünkü başarı bu oyuncularla gelir

Sonuc : 80-68 Fransa

Doğan kardeşim bak ne yazılmış.
İsyanım bu tür yorumlaradır.
Acıtasyon diyorsan bu yazıya rağmen tamam ben hem deliyim hemde acıtasyon yapıyorum.

Ben artık Hidayet'i suçlamıyorum..
Adamdan ne bekliyoruzki, her maç ona karşı olan özel savunmalara rağmen 20 sayımı atmasını mı ??
Bir tane doğru düzgün set hücumumuz var mı ?? Ya da Hidayet üzerinden bir oyun...
Söyleyin 2.04 guard için 1 tane içeride post-up oyunu var mı ??
Önce Mehmet Okur, Mirsad dışlandı...
Sonra Serkan...
Şimdi Hidayet...
Sonra ? Ersan olur tahminen...
Hala anlaşılamadı değil mi ? Tanjevic yıldızlarla oynayamıyor, 6-8 kişi ile oynanan eski demode basketbolu tercih ediyor...Ama takımında yıldız istemiyor...
Mehmet, Hidayet NBA'de takır takır oynuyorsa, sorun oynayanlarda değil, oynatandadır...

Burak Barut' Alıntı:
Acıtasyon diyorsan bu yazıya rağmen tamam ben hem deliyim hemde acıtasyon yapıyorum.

Burak, ben o yazıyı görmedim ancak yinede kendi yazılarım adına konuştum.

Bu tür sil at tarzı düşünce içinde olursak Emrah beyin dediği gibi değerlerimizi bir bir kaybedeceğiz.

Mirsat'ı hiç sevmem ancak bu takımda Mirsat olsaydı neler değişirdi bukadar ribaund acizi olurmuyduk merak ediyorum.Keza Memo severim ve aynı düşünceleri yine paylaşıyorum.

Bu iki oyuncuyu sisteme uymuyor diye almayan teknik adam açıkça beyan ediyorki ben yıldız oyuncu oynatamıyorum, acizim, hükmümü geçiremiyorum.Bu adamın daha nesi savunulabilir ki???

Zaten bende silinen yazılarımda Emrah Abinin dediklerini demeye çalıştım.

Önce Mirsad'ı eleştirdik takım ruhunu bozuyor diye.
Sonra Mehmet'i dışladık.
Şimdide Hido'ya mı geldi sıra ?

Şu takımda Mirsad'ın olmamasının tek sebebi gelecek tepkilerden çekinilmesidir.
Bir tane renktaşımda Kaya Kerem diyene kadar objektif olsun Mirsad'ın da ismini versin.

Takım gazla buraya kadar geldi şutörsuz ve adam gibi pivotsuz bu kadar olurdu.

Dediğim gibi Hidayet'in kötü oyununun sebepleri hakkında yorumlar yapılmasına lafım olmaz ancak isyanım bu tür sınıflandıramayacağım yazılaradır...

Burak Barut' Alıntı:
[quote="Emin Doğanca":3rsqoxjd]Hidayet Türkoğlu'nu bir daha milli takımda görürsem o zaman hep yanında olduğum Tanjevic'e en ağır eleştirileri ben yaparım. Hiç bir takım ölümüne mücadele ettiği bir turnuvada bu kadar baltalanamaz. Hidayet'in diz sakatlığı falan filan hepsi hikayedir. Adama sorarlar 39 derecede ateşle Navarro'yu savunan Ömer'in canı yokmuydu diye.

Ay-Yıldız, Hidayet Türkoğlu'na çoktur . Umarım onun yerine Kaya - Kerem- Serkan-Ermal gibi oyuncuları görürüz. Çünkü başarı bu oyuncularla gelir

Sonuc : 80-68 Fransa

Acıtasyon diyorsan bu yazıya rağmen tamam ben hem deliyim hemde acıtasyon yapıyorum.[/quote:3rsqoxjd]
Evet doğru böyle söyledim ama hangi ruh haliyle söylediğimi biliyormusun. Laf etmeye gelince her şey kolay tabi birde salim kafayla aradan 1 gün geçtikten sonra yazdığım yazıya bakıp yorum yap istersen orada da söyledim ağır konuştuğumu, Hidayet'in ay yıldızlı formayı giymemesinin benim veya küçük Burak'ın arzusuyla olmayacığını, Hidayet'in bu takımda bir sakatlık olmassa her halikarda forma giyeceğini ve bizim ona başarılar dilememiz gerektiğini. Ama sen bulmuşsun bir kusurumuzu 1 hafta daha dilinden düşmez.

Saadet Unal' Alıntı:
Ben daha çok Burak'ın yazdıklarına şaşırdım.. Tamam Hido iyi bir turnuva geçirmedi ama bunun anlaşılabilir bir nedeni vardı.. Adam sakat sakat oynadı ve elinden geleni de yaptı.. Umarım o formayı giymezsin bunu haketmiyorsun demek bence çok ayıp.. Hidayet çok önemli bir basketbolcu.. 2010 da yine en önemli kozumuz o olacak.. Umarım onu acımasızca eleştirenleri çok kötü utandıracak..

abla sakat sakat oynuyorsa niye dünya kadar şut deniyor,hani girse iyi ama attığı hiçbir şut girmiyor ama o girmedikçe daha çok şut deniyor :oops: galiba milli takımda aldığı para az ama bizde 60 milyon dolar veremeyiz ki canım :oops:

Hidayet hakkında benimde çok iyi düşüncelerim yok ama Hidayet Galatasaray'ı tutsa veya iyi bir Galatasaray'lı olduğunu bilsek bu kadar rahat eleştirebilecekmiyiz?
Hidayet kötü tercihler yaptı fakat aynı tercih hatalarını Ender, Ömer Onan hatta Ersan bile yaptı. Hemde maçın sonlarında yaptılar. Evet Hidayet'den beklentimiz çok fazla ama yapamadı işte, olmadı. Ömer Aşık nasıl serbest atış atamadıysa Hidayet'te maç sonunu oynamayadı. Sakatlıktan olabilir, hakemlerden olabilir vs. vs.
Yani kısaca adam 'hata' yaptı. Maçı satmadı ve takım içinde ikilik çıkartıp takımın huzurunu kaçırmadı.
Zamanında Mirsad bunları yapmıştı ve uzaklaştırıldı. Mehmet varkende birşeyler olmuştu, oda gitti.
Kısaca nasıl diğer oyuncular hata yaptı diye 'milli formayı haketmiyor' konuma düşmüyorsa, Hidayet'de onlar gibi bir oyuncu. Tek farkı ondan çok çok daha fazla şey bekliyoruz.

Saadet Unal' Alıntı:
Hidayet için yazılanlara inanamıyorum... Yazıklar olsun.

aynen katılıyorum...bi kere hidayet dizi sakat sakat çıktı maçlara.keyfi için oynamadı ülkesi için oynadı....yüksek ateşle ömere yazık değilmi demişler.yüksek ateşlide olsam ülkem için canımı dişime takarım mücadelemi veririm ama ayağım sakatsa elimden fazla bişey gelmez...diyebilirsiniz ki hido oynamasaydı o zmn..oynamasa hido kim şampiyon yapcaktı bizi sanki?hido kötüydü ama bu normal karşılanabilir....

Eren Aydın' Alıntı:
Hidayet hakkında benimde çok iyi düşüncelerim yok ama Hidayet Galatasaray'ı tutsa veya iyi bir Galatasaray'lı olduğunu bilsek bu kadar rahat eleştirebilecekmiyiz?
Hidayet kötü tercihler yaptı fakat aynı tercih hatalarını Ender, Ömer Onan hatta Ersan bile yaptı. Hemde maçın sonlarında yaptılar. Evet Hidayet'den beklentimiz çok fazla ama yapamadı işte, olmadı. Ömer Aşık nasıl serbest atış atamadıysa Hidayet'te maç sonunu oynamayadı. Sakatlıktan olabilir, hakemlerden olabilir vs. vs.
Yani kısaca adam 'hata' yaptı. Maçı satmadı ve takım içinde ikilik çıkartıp takımın huzurunu kaçırmadı.
Zamanında Mirsad bunları yapmıştı ve uzaklaştırıldı. Mehmet varkende birşeyler olmuştu, oda gitti.
Kısaca nasıl diğer oyuncular hata yaptı diye 'milli formayı haketmiyor' konuma düşmüyorsa, Hidayet'de onlar gibi bir oyuncu. Tek farkı ondan çok çok daha fazla şey bekliyoruz.

Eren Abi ben Hido hakkında yorum yaparken vallahi billahi tuttuğu takımı hiç aklıma getirmeden yaptım.Tuttuğu takımda uğrumda değil açıkçası. ;)

Senin için demedim Eray, zaten böyle amacın yoksa üzerine alınma. Yazarkende kimseyi hedeflemedim. Sadece nette yorumlara bakarken fenerlilerin hidoyu daha çok koruduğunu gördüm. Olurda bizden öyle düşünen varsa daha tarafsız düşünebilir belki, bu konu akıllarına gelince.

Basketbol öyle bir oyun ki Yunanistan maçının bitmesine on küsür saniye kala Hidayet şutu soksa işte Nba yıldızı en kritik anda en zor şutu attı ve soktu denilecekti. Sakatlığı ile ilgili açıklama yapıldı mı bilmiyorum sadec diz sakatlığı olduğu bilinirken fasa fiso deniyor. Bu adam sıradan bir adam değildir ki kendisinden neler beklendiğni bilmesin. Kendisine sorsanız iyi oynadım diyecekte değil kötü oynadığının bekleneni veremediğinin farkında olan herkesten çok kendisidir. Milli takıma geldioynadı yapmak istediklerini yapamadı ama mücadele etti. İdareten oynayacak oyuncu milli takıma zaten gelmez.