Eurobasket 2009 | TÜRKİYE - Yunanistan

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
Yenildiğimize,elendiğimizi üzülmüyorum. Sadece Yunanistan karşısında şu düştüğümüz duruma üzülüyorum. Yoksa sanki bu turu geçsek İspanya bize ilk maçta olduğu gibi yolu açacaktı. Çok beklerdik çok. İspanya'yı yendik diye ayaklarımız yere basmıyordu fakat turnuvada prestij galibiyetlerinden önce yerinde ve zamanında alınan galibiyetler önemlidir.Mesela Slovenya maçı. 5 galibiyet aldık da ne oldu ? 2 mağlubiyet ile süpürdüler bizi...

NBA'e mail falan mı atsak takımları ve sporcuları iyi savunma yapması yönünde uyarsalar.
NBA oyuncuları Avrupa'daki sert savunmalara karşı kedi gibi oluyorlar.
Kulakların çınlasın malum insan... ;)

Şimdi sakin kafayla düşününce yapılan hatalar bir kez daha geliyor insanın gözünün önüne. Bitime iki dakika kala altı sayılık farkı yakalamış iken maçı vermek için herşeyi yaptık, laf olsun diye değil yani cidden herşeyi yaptık. Ömer Onan gibi tecrübeli bir oyuncunun hücum süresini ayarlayamaması kabul edilebilir bir hata değil, topu elinden kaçırırsın tamam, son saniye şutu atarsın girmez tamam, pas hatası yap yine kabul ama o topun bilinçli şekilde potaya atılmasını açıklamak mümkün değil. Ne kadar yetenekli oyunculardan oluşan bir takım olursak olalım mental olarak o olgunluğa erişemeyeceğimize kanaat getirdim ben artık.

Garip bir havayla başladık zaten maça yenilgiyi kabullenmiş gibiydik. 2.yarı attık o havayı üstümüzden neyse ki. Ama maçın en önemli anında 24 saniye saatinde yapılan bir hata var. Orada bizimle alakası olmayan bir şekilde top yeniden Yunan'lılara verildi. Hakemlere birşey demiyorum, ilk anda kızsam da karar doğru fakat bizim kenardan tek bir tepki yok. Harun Erdenay, Orhun Ene, Barbaros Akkuş alayı orda bir kişi de çıkıp noluyor demiyor. İlginç geldi bana açıkçası.

Bu mücadeleyi gösteren tüm oyunculara ve teknik ekibe teşekkür etmek gerekiyor önce. Ortaya bir karakter koydular her maçta. Hataları illa ki olmuştur, bize turnuvayı kaybettiren etkenler de vardır bu hatalarda, şimdilik teşekkür edelim, detayını daha sonra konuşalım.

Boşuna ''Turnuva Takımı'' terimini kullanmıyorlar. Grup maçları devam ederken ne Sırbistan'ı ne İspanya'yı dikkate almayanlar vardı. Yada Yunanistan güçsüz diyenler. Buyrun 3'ü de finalde. Turnuva takımı olmak farklı bir olgudur. ''Ya Allah'' diyerek işe girmekle olmuyor.

Emin Abi NBA oyuncusu çağırmayalım demek yanlış bir söylem. Bizim sonuçta 10 tane NBA oyuncumuz yok. Mehmet, Hidayet ve bu sene de Ersan. Ersan da muhtemelen kalıcı olacaktır. Ersan'ı da mı çağırmayalım. Şuan İspanya'nın kadrosunda Gasol, Rudy Fernandez NBA oyuncuları. Rubio draft edildi. Garbajosa oranın havasını solumuş. Kadroda olmayan Calderon NBA oyuncusu. Yani NBA oyuncusuyla olmak diyip işin içinden sıyrılmak kolay. Almanları bunca yıl taşıyan Nowiztki de NBA oyuncusuydu. Önemli olan oyuncunu kullanmak. Biz yıllardan beri bunu yapamıyoruz. Ve bu kafayla böyle devam eder...

NOT: Murat Murathanoğlubugün Fransa maçında Avrupa'daki hakemlerin takım tutmasını eleştirdi. NBA'deki süperyıldız korumasını eleştiren Avrupalıların daha beterini takımları koruyarak yaptığını söyledi. Ve sonuna kadar haklı. Bir İspanya'nın bir Yunanistan'ın bayrağı bile yetiyor hakem düdüklerini etkilemek için...

Gözünü sevdiğimin NBA'i...

Ben NBA'deki basketbolu seviyorum...

Uğur YILMAZ' Alıntı:
Emin Abi NBA oyuncusu çağırmayalım demek yanlış bir söylem. Bizim sonuçta 10 tane NBA oyuncumuz yok. Mehmet, Hidayet ve bu sene de Ersan. Ersan da muhtemelen kalıcı olacaktır. Ersan'ı da mı çağırmayalım. Şuan İspanya'nın kadrosunda Gasol, Rudy Fernandez NBA oyuncuları. Rubio draft edildi. Garbajosa oranın havasını solumuş. Kadroda olmayan Calderon NBA oyuncusu. Yani NBA oyuncusuyla olmak diyip işin içinden sıyrılmak kolay. Almanları bunca yıl taşıyan Nowiztki de NBA oyuncusuydu. Önemli olan oyuncunu kullanmak. Biz yıllardan beri bunu yapamıyoruz. Ve bu kafayla böyle devam eder...
Uğur sen yanlış anladım kardeşim ben ''Ya hiç NBA'den oyuncu çağımayalım , yada çağırsakta bu sayıyı 2 den yukarı çıkarmamalıyız ve bu çağırdığımız oyuncularda sistem oyuncuları olmalı''demiştim . Yani ben ''kullanamamak'' konusu dışında senin görüşüne aykırı bir görüş bildirdiğimi düşünmüyorum(ki saygı duyuyorum görüşüne). Bence biz Hidayet'i kullanamıyoruz değil, Hidayet kendini kullanmıyor. Bunun için ''Balatalanıyoruz'' diye defalarca yazıyordum zaten.

Lütfen Mehmet ile Hidayeti bir tutmayalım ikisi cok farklı.

Hidayet son 3 mac igne ile oynadı biraz insaflı olsak.

İyi oynayınca büyüksün Hido aslanım, kocum benim.

Kotu olunca tuu kaka olmuyor yani.

Hata varsa tum takımda var.

Nilay KIZILOK' Alıntı:
Hidayet son 3 mac igne ile oynadı biraz insaflı olsak.

İyi oynayınca büyüksün Hido aslanım, kocum benim.

Kotu olunca tuu kaka olmuyor yani.

Hata varsa tum takımda var.
Ömer Onan'da 39 derece ateşle Logan'ı,Navarro'yu tutuyordu. E ne olacak şimdi :)

Tolga Kaplan' Alıntı:
hidayet o kötü diziyle son periyotta o fedakarlıgı yapıp 7 sayı 2 asist yapıyor takımı ayakta tutuyor..Siz nelerden bahsediyorsunuz ?
Attığı gereksiz şutlarla yaptığı top kayıplarıyla takımı baltalıyor. Bundan neden bahsedilmiyor?

Yunanistan'a bu şekilde yenilmek çok acı ve sinir bozucu.. Hakem denen Allahın cezaları bizi katlettiler resmen.. Onlar yüzünden Ramazan Ramazan çok günaha girdik ya neyse.. Biz madalyayı çok haketmiştik ama buna izin vermediler ne yazık ki.. Millilerimize çok teşekkürler.. Bizi çok iyi bir şekilde temsil ettiler ve turnuva boyunca çok güzel maçlar izlettirdiler.. Ben Hedoya kızamıyorum.. Hasta olduğu halde oynadı adam daha ne olsun..

Saadet Unal' Alıntı:
Yunanistan'a bu şekilde yenilmek çok acı ve sinir bozucu.. Hakem denen Allahın cezaları bizi katlettiler resmen.. Onlar yüzünden Ramazan Ramazan çok günaha girdik ya neyse.. Biz madalyayı çok haketmiştik ama buna izin vermediler ne yazık ki..
Saadet şüphesiz ki hakem bizi katletti ama aslında biz bu maçta onca fast breakleri değerlendiremeyerek kendimizi daha fazla katlettik. Keşke o fast breaklarda biraz daha dikkatli olsaydık demek isterdim ama hayatta hiç bir zaman ''keşke''ler bir şeyleri geri getirmiyor.

Gerçekten madalya ile kapatabileceğimiz bir turnuvayı bu şekilde bitirmek yürek yakıyor :oops: .

Ömer Onan 39 derece ile falan oynamadı 39 derece iken otelde yatıyordu.

Oynadıgında atesi dusmustu. Emin cok antipatiklesmeye basladın kusura bakma ama sırf laf sokmak icin yazıyorsun resmen..

Nilay KIZILOK' Alıntı:
Ömer Onan 39 derece ile falan oynamadı 39 derece iken otelde yatıyordu.

Oynadıgında atesi dusmustu. Emin cok antipatiklesmeye basladın kusura bakma ama sırf laf sokmak icin yazıyorsun resmen..
Nilay abla kesinlikle laf sokmak için yazmıyorum ki yazsam zaten iletilerim silinirdi sadece açıklamalarda duyduğumu yazıyorum. Ömer Onan 39 derece ateşle oynadı.

Bu da kanıtı :

http://video.ntvmsnbc.com/#v06809602400 ... 5226138074

Polonya maçı sonrası

Emin gerçekten antipatik olmaya başladın.Forumda herkese cevap yetiştirmek gibi bir görev almışsın sanki.Lütfen azıcık sakin ol.

39 derece olmadıgına adım gibi eminim atesli mactan sonra ki macta ayaktaydı atesi dusmustu. Hido'nun sakatlıgıyla asla bir degil 39 derece atesli olsa da. Hido'nun verdigi katkının yarısını bile vermiyor zaten.

Emre Doğan' Alıntı:
Emin gerçekten antipatik olmaya başladın.Forumda herkese cevap yetiştirmek gibi bir görev almışsın sanki.Lütfen azıcık sakin ol.
Şuan elendiğimiz içim kan ağlıyor, hiç keyfim yok ama ben buna rağmen elimden geldiğince saygı çerçevesini aşmadan yorum yapmaya çalışıyorum. Ayrıca ben sakinim .

Hido'nun sakatlığı ise sanırım ufak bir diz sakatlığı. Normalde ufakta olsa diz sakatlıklarının oyuncu üzerinde negatif etki yaptığını bilirim ama bu kadar negatif etki yapacağını bilmezdim. Ben bu turnuvadan sonra şahsen kendisinden soğudum ama ileride de milli takımda oynayacaksa umarım basarılı olur.

Emin Hidayetle ne alıp veremediğin var bilmiyorum. Ama burada abartılı şekilde Hidayete yüklenmeyi bırakmalısın. Ömer Onan 39 derece ile oynayamaz, 39 derece biri ayakta duramaz değil basketbol oynasın. Hidayet, Mehmet Okur gibi miillli takıma sırtını dönebilirdi, adam hiçbir maçtan kaçmadı, diz sakatlığının ne demek olduğunu bilmemen ne kadar gereksiz yere sadece Hidayete antipatinden dolayı konuştuğunu gösteriyor.

Yazarken daha dikkatli yazmalısın.

Kemal Çetin' Alıntı:
Emin Hidayetle ne alıp veremediğin var bilmiyorum. Ama burada abartılı şekilde Hidayete yüklenmeyi bırakmalısın. Ömer Onan 39 derece ile oynayamaz, 39 derece biri ayakta duramaz değil basketbol oynasın. Hidayet, Mehmet Okur gibi miillli takıma sırtını dönebilirdi, adam hiçbir maçtan kaçmadı, diz sakatlığının ne demek olduğunu bilmemen ne kadar gereksiz yere sadece Hidayete antipatinden dolayı konuştuğunu gösteriyor.

Yazarken daha dikkatli yazmalısın.
Birincisi önce yazı yazarken uslubunuzu kontrol edin.

İkincisi benim kimseyle alıp veremediğim yok. Belki Yunanistan maçı sonrası o anki sinir hariyle Hidayet'e yüklenmiş olabilirim ama sakin kafayla genel bir bakış açısıyla bakarsak Hidayet'in geçen sene elemelerden beri NBA'de ki performansının yarısını bile gösteremediğini söylemiştim ki bunu zaten saha içinde de gördük. Anormal hiçbir durum yok.

39 derece ateş konusuna gelince linki tıklamanızı tavsiye ediyorum

Mehmet Okur'a gelince Mehmet babasının rahatsızlığı sebebiyle gelmediğini söyledi ki 2010'da da bir sakatlık olmassa takıma katılacağını söyledi. Sırtını çevirmek gibi bir durum yok.

Son olarak diz sakatlığının ne olduğunu biliyorum.

Ben forumda olduğumuz için gayet düzgün bir üslup kullandım sen yazılarınla çok daha fazlasını hak etmişsin,

sen yunanistan maçından sonra değil bugün kü yazılarında da Hidayete yükleniyorsun,

Mehmet Okur kaç yıldır babasının rahatsızlığı nedeniyle milli takımda yok istersen hesapla,

Kerem tunçeli röportajda lafın gelişi Ömer 39 derece ile oynadı diyor,

sen anladığım kadarıyla her tarafa sarkarak ortalıkta takılmayı istiyorsun, yolun açık olsun.

Hidayet veya bir başkası milli takımda oynayan tüm oyuncular herşeylerini ortaya koydular, bir kaç hata ile buralara geldik, hata varsa hepsinde vardır, ama oynamak istemiyor, takımı baltalıyor demek, çok büyük bir suçlamadır,

Kemal Çetin' Alıntı:
Ben forumda olduğumuz için gayet düzgün bir üslup kullandım sen yazılarınla çok daha fazlasını hak etmişsin,

sen yunanistan maçından sonra değil bugün kü yazılarında da Hidayete yükleniyorsun,

Mehmet Okur kaç yıldır babasının rahatsızlığı nedeniyle milli takımda yok istersen hesapla,

Kerem tunçeli röportajda lafın gelişi Ömer 39 derece ile oynadı diyor,

sen anladığım kadarıyla her tarafa sarkarak ortalıkta takılmayı istiyorsun, yolun açık olsun.

Hidayet veya bir başkası milli takımda oynayan tüm oyuncular herşeylerini ortaya koydular, bir kaç hata ile buralara geldik, hata varsa hepsinde vardır, ama oynamak istemiyor, takımı baltalıyor demek, çok büyük bir suçlamadır,
Evet Kemal abi yüklendiğimi kabul ediyorum çünkü o maçın şokunu üzerimden atamamıştım, yeni yeni herşey düzeliyor.

Kerem Tunceri'nin lafın gelişi söylediğini düşünmüyorum. Mutlaka bir bildiği vardır ki senelerce hem milli takım bazında, hemde klüpler bazında beraber veya karşılıklı oynadıkları oldu. Şimdide aynı havayı soluyorlar

Bildiğim kadarıyla Memo'nun babası NBA normal sezon maçları oynandığı sırada rahatsızlanmıştı. Çok da iyi bir sezon gecirmemisti zaten. Ama yinede Memo için sırtını döndü demek de ağır.

Takımı baltalıyor dememin sebebi saha içindeki özellikle topun el yaktığı anlarda yanlış şut ve pas tercihleri. Ayrıca savunma sertliğide takımda en az oyunculardan biriydi belkide en azı.

sevgili Emin dün kü yunanistan ve bugünkü fransa maçlarının sonlarında ben o kadar Hidayet'e bağırdım ki, hatta eşim camı kapattı komşular duyacak diye, hatalı toplar kullandı, bu konuda haklısın ama isteyerek oynamadı demek, benim üzdü.

ayrıca senide kırmak istemedim, umarım kırılmamışsındır,

madalya almamız gereken bir turnuvada 7-8 lik maçı oynamak beni de senin gibi çok kızdırdı, umarım 2010 Türkiye' de herşey güzel olur.

sana da iyi bayramlar dilerim.