EuroLeague Fantasy Challenge 2018-2019

Bir şeyi yanlış bilmek hiç bilmemekten daha kötü demişler, bende de durum bu. Alışkanlığımdan kopamadım, kredi toplamaya çalışıyorum hala. Bir oyuncunun değeri o hafta muhtemelen düşecekse elim o oyuncuyu almaya gitmiyor. Bu hafta ancak 30 yaparsa değerlerini koruyacak olan Calathes , Vesely , Printezis ve Moerman hiçbir takımımda olmayacak mesela. Fakat Shved'in de sakatlanması ile bunun hiçbir anlamı kalmadı. Her takımın kredisi zaten neredeyse her oyuncuya yetiyor. Eski sistemde 25. hafta ancak kurulacak kadrolar var hepimizde şimdiden. Yeni sistemde Kredilerin değil Kaptanların Savaşı geçerli. Geçmişte takılı kalıp modern basketbola ayak uyduramamış koçlar gibi iki yıldır geçmişi mumla arıyorum :)

Eski versiyonla ilgili tek aradığım şey, oyuncularının kredilerini hesaplayabilmek.
Bunun dışında hesap yaparken de dikkatli olmak gerekiyor. Calathes, Vesely belki kredileri düşecek ama yerlerine alacağımız oyuncuların da ne yapacağı önemli. Yani 20 yapan Vesely nin kredi 0,2 düşecek diye onu almayıp yerine aldığın Mulitinov un 3 yapıp kredisinin 0,3 düşmesi de olası (ki diyelimki düşmedi, genede 20 yapan Vesely tercihi daha doğru olmaz mıydı ? )
Birde, tecrübeyle sabittir ki 1 tane çok iyi + 1 tane ucuz oyuncu, 2 tane vasattan iyidir. Yani, diyelimki 0,7 krediniz kalıyor, bununla birisini bulmaktansa Gudaitis i satıp 2,7 ye 2 kişi alayım dediğinizde zarar etme olasılığını yüksek malesef.
Not : Bütün isimler rastgele seçildi :)

ilginç bir şekilde ben de printhezis ve singleton lardan çıkıp, yerlerine davies ve randolph falan alıyorum. oysa ki randolph'un 10 yapıp, printhezis'in 30 yapmayacağının, davies'in ilk 3 dakikada 2 faul alıp uzun süre kenarda olmayacağının garantisi yok. ama hakan sağlam'ın dediği gibi eski alışkanlıklar. kredisi yükselecek oyuncuya rağbet, düşecek veya en azından aynı kalacak oyuncudan kaçmak... oysa belki tam aksini yapmak gerek, bütün kadroların aynı olduğundan şikayet ediyorsak, herkesin davies alacağı ve kadroda tutacağı haftada fark yaratmak için printhezis tutmak belki daha evla.

belki şunun korkusu var, herkes davies almışken printhezis kötü yaparsa herkesten geri kalırız korkusu. çünkü herkes bu refleksle hareket ediyor.

açıkçası bu hafta kendi adıma kadrolarda pek değiştirilecek bir şey bulamadım ben. hiç değişiklik yapmadan da haftaya girebilirdim, shved'in mecburi kadrodan çıkarılması gerektiğini saymazsak hep zoraki değişiklikler yaptım.

bir kötü alışkanlık da bu bende. 3 değişiklik hakkını da kullanmak zorunda hissetmek... ve yine kullandım. 5 değişiklik hakkı verilse herhalde yine hepsini gerekmese de kullanırdım.

Eski versiyonla ilgili tek aradığım şey, oyuncularının kredilerini hesaplayabilmek.
Bunun dışında hesap yaparken de dikkatli olmak gerekiyor. Calathes, Vesely belki kredileri düşecek ama yerlerine alacağımız oyuncuların da ne yapacağı önemli. Yani 20 yapan Vesely nin kredi 0,2 düşecek diye onu almayıp yerine aldığın Mulitinov un 3 yapıp kredisinin 0,3 düşmesi de olası (ki diyelimki düşmedi, genede 20 yapan Vesely tercihi daha doğru olmaz mıydı ? )
Birde, tecrübeyle sabittir ki 1 tane çok iyi + 1 tane ucuz oyuncu, 2 tane vasattan iyidir. Yani, diyelimki 0,7 krediniz kalıyor, bununla birisini bulmaktansa Gudaitis i satıp 2,7 ye 2 kişi alayım dediğinizde zarar etme olasılığını yüksek malesef.
Not : Bütün isimler rastgele seçildi :)

Kesinlikle abi. Dediğin örnek üzerinden Milutunov 3, Vesely 23 yaptı ve ikisi de kredisini korudu diyelim. Kredi olarak fark olmuyor ama 20 puan geriye düşmüş olunuyor otomatik olarak rakipten. üzerine bir de oyuncu değişikliği hakkını kullanmak gerekebiliyor. Kredi olayının ayrıca garantisi de yok. Geçen hafta Davies 30 yaparsa, Printezis 5 yaparsa değerini koruyordu. Davies 39, Printezis -1 yaptı. :)

Krediyi aşağı yukarı hesaplayabiliyorum bu arada. En azından kaç yaparsa değerini koruyacağını bulabiliyorum :)

Bu hafta, Shved ve Rodriguez in oynamayacağı haberlerinden sonra, kredisi de 1.71 e düşmüşken, De Colo nun bütü kadrolarda olacağını düşünüyorum.
Pota altı için Eric, Mulitinov, Davies, Vesely
PF olarak, Shengelia, Randolph
Forvet olarak Micov, Higgins, Clyburn,
Guard pozisyonları için Micic, Sloukas, Campazzo, James, Beuobois, en çok alınanlar olacak. kaptan bile bir çok kişide ortak olacağı için bazı sürprizleri denemek gerek.
Aklıma gelen alternatifler, ki ne kadar farklı olur bilemiyorum, Langford, Goss, Printezis, Lauvernge, Pleiss, Mickey, LeDay, Crocker, AAron White, Larkin.

Micic oynuyor degil mi yarenler :) Nick Calathes denen oyuncu beni telefonumdan arayip takimina al diye yalvarsa, alirsam en kotu insanim o derece :)

Oynuyor olması lazım.
Bu arada kadroları bakarken Maccabi de biraz dikkatii çekti. Johnny O'briant ve Wilbekin de düşünülebilir (ben O'Briant ı aldım ama Wilbekine dokunmadım).

Sloukası bilmiyorum ama ben ne olur ne olmaz çıktım zaten çok önemli takımlarımda yoktu. Rudy Fernandez de sakatmış sanırım.

Davies Gudaitisi olanlar uçuyor. Ben de Dunstondan çıkıp De Colo aldım utilitye. Eric’den de vazgeçmedim pişmanım. Gerçi rodriguez sloukas vardı 2 hakkım mecbur gitti sakatlar diye.

Fernandez sakat dedim çıkardım coştu. Ama zaten kötü takımlarda vardı. BRandon Davies çok kişi aldı onlar çok karlı çıktılar. Almayanlar için baya kötü oldu.

Ben Davies falan almıştım şu sakatlar yüzünden düzeni değiştirmek zorunda kaldım.
Laso’nun tercihlerine de anlam veremiyorum. Randolph gibi adamı unuttu bu sefer de benchte. Yıllardır basketbolla ilişkisini çözemediğim, 4 faullü Taylor’ı aldı onun yerine. 11’de kaldı Randolph bu yüzden.
Misal Tavares yoktu bende ama Tavares varken dribling veya şuta bile çekiniyordu CSKA, onu da çok az oynattı.
Clyburn-De Colo arasında istemeye istemeye kaptanlığı De Colo’ya verdim Cly 27 puan getirdi. Bu da ikinci şanssızlığımdı.
Campazzo-Micic arasında kalıp Micic’i aldım. Campazzo’yu son 20 saniye mucizevi kurtardı. Umarım yarın Micic pişman etmez.

campazzo balıyla 24 yaptı:) istediğimizi aldık çıkabiliriz artık. nando de colo oynadığı basketbolla hiç umut vermiyor ama. shved in yokluğunda uzunlardan birini kaptan yapmak gerekecek. gudaitis olur, shengelia olur, tomic olur.

ama de colo olmaz. bitmiş, okeye dönüyor. bir de wilbekin kaç haftadır patlama yapacak diye tutuyoruz ama anlaşıldı ki maccabi de hamur tutmayacak. eurocup, euroleage farkı. daçka-maccabi farkı. takım ayrı, kendisi ayrı telden çalıyor.

Bu hafta son gün kurdum kadroları o kurduğum kadroları da son 5 dakika Peiners'in kadroda olmadığını görünce acilen değiştirmek zorunda kaldım ve çok da istediğim gibi bir kadro kuramadım.Geçen haftayı iyi geçirdikten sonra bir hafta daha risk alıp çok daha yukarılara çıkabilirim diye düşündüm ama Davies ve Clyburn almayarak aldığım risk çok fena ters tepti.Oğuz olmayınca Eric alayım dedim 45 saniyede ikiledi sağolsun.Wilbekin-Caloiaro-Williams üçlüsü de vasatı geçemeyince ilk gün baya kötü geçmiş oldu.Belli oldu bu hafta sağlam geriliycem ama en azından kaptanım Shengelia yarın iyi getirir umarım da biraz toparlarım.Keşke bu haftayı risk almadan herkeste olan oyuncularla geçseydim diyorum şimdi.

Elim bi ara B.Davies ı tüm takımlarımda kaptan yapmaya gitti. Sonra SerRod un sakat olduğunu duyunca De Colo nun sorumluluk alıp deplasmanda takımını sürükleyeceğini düşündüm. Takımı De Colo hariç herkes sürükledi :)... Bu arada Campazzo nun önce kendi sahasından üçlüğü, ardından son 25 sn deki iki üçlük basket faulu ile haftanın ballısı ilan ediyorum. Bi takımıma almıştım ama kaptan yapanlar bi zahmet şükür namazı kılsınlar :)..

Her şeyi deniyorum ama olmuyor.Kimi alırsam alayım ortalamasının altında getiriyor.Yapacak bir şey yok.

M.Eric ve Randolph'u aldım bu hafta biri 7 diğeri 11 pr getirdi.Bu adamların ikisi 30 ar pr yapsa kimse şaşırmaz ama olmuyor işte,alınca olmuyor.

Bu sezon sadece Clyburn 'den memnunum.

Sloukas'ta oynamazsa bu hafta tam olacak.

Yahu arkadas tam bu hafta birini devirecek gibi oldum oluyordum baktim ki adam Brandon Davis ile basima kepmis :) Bu nedir Allah askina yahu ? Elimi neye atsam Nuri alco - Sahin K ve Coskun uclemesinden kacamiyorum :confused::cautious::mad::)

Yahu arkadas tam bu hafta birini devirecek gibi oldum oluyordum baktim ki adam Brandon Davis ile basima kepmis :) Bu nedir Allah askina yahu ? Elimi neye atsam Nuri alco - Sahin K ve Coskun uclemesinden kacamiyorum :confused::cautious::mad::)

Bu laflar bana sanırım Mehmet bey :):) Sizi yenmek istemezdim ama Daviesi size karşı almışım diğer takımlarımda almamışım malesef. Size denk geldi. Affınıza sığınıyorum.;) SOnuçta hukukumuz var şurada. Benden sonra galip gelmeniz için dualar mı ederim artık bilemem. AMa sizin takıma bir renovasyon gerekiyor. Gerçi Wilbekin, Fernandez,Wolters size çok iyi getirmiş bu hafta. Tek şanssızlığınız bende Davies olması. Sizin oyuncular da maksimum getirmiş ama. Küçümsemeyin takımınızı.

Bu hafta son gün kurdum kadroları o kurduğum kadroları da son 5 dakika Peiners'in kadroda olmadığını görünce acilen değiştirmek zorunda kaldım ve çok da istediğim gibi bir kadro kuramadım.Geçen haftayı iyi geçirdikten sonra bir hafta daha risk alıp çok daha yukarılara çıkabilirim diye düşündüm ama Davies ve Clyburn almayarak aldığım risk çok fena ters tepti.Oğuz olmayınca Eric alayım dedim 45 saniyede ikiledi sağolsun.Wilbekin-Caloiaro-Williams üçlüsü de vasatı geçemeyince ilk gün baya kötü geçmiş oldu.Belli oldu bu hafta sağlam geriliycem ama en azından kaptanım Shengelia yarın iyi getirir umarım da biraz toparlarım.Keşke bu haftayı risk almadan herkeste olan oyuncularla geçseydim diyorum şimdi.
Evet Shengelia da batırdı bir hafta iyi yaptıktan sonra takımı batırma sendromum devam ediyor.Geçen hafta 800 lerden 300 lere geldikten sonra bu hafta 800'ün de gerisine tekrar geri dönücem bu git gellerle bitecek bu sezon öyle gözüküyor