Mustafa Cengiz Yönetimi ve Basketbol

Başkan basketbola alelade davranmaya ve göz ardı etmeye devam ediyor. Terimleri doğru kullanmasını geçin teşekkür ettiği isimler basketbolu batırıyor farkında değil.

Zaten herifler ilk geldiği yönetimde amatör şubelerin Sportif Aş'den ayrılıp özerkleşmesini istediklerini belirtmişlerdi. Ama onurlu liselilerimiz hiçbir ilgi, alaka, katkılarının olmadığı amatör şubelerdeki isim ve sahiplik hakkından feragat edemedikleri için profesyoneller ellerde şubelerin yükselmesini bile istememişlerdi. O zamandan beri amatör şubelere ciddi üvey evlat muamelesi yaptıklarını düşünüyorum. Bu yönetimin çapında şubeye sponsor getirip sabote etmemeleri bile başarıdır. Fazlasıyla da uğraşmasınlar zaten, 10-11 gibi rekor bütçelerin bir daha Ömer Yalçınkaya gibi bir herife emanet edilmesini yüreğim kaldırmaz. Adam gibi bir yönetim gelene, Galatasaray'a yaraşır sponsorlar getirilene kadar bu küçük kafalı adamların eline en ufak paraların verilmesi Galatasaray'ın geleceği adına daha evla olur. İşin ucunda taş çatlasın Fener'e lig finalinde süpürülmek için 10 küsur milyon para harcayıp sezon sonunu 20 transfer yasağıyla getirmek olduğunu bildiğim için şu dönemleri ne kadar az zarar ve gelecekteki kemik kadroyu oluşturacak antrenör ve oyuncu kadrosuyla geçirebilirsek bizim için daha karlı olacağı düşüncesindeyim.

Zaten herifler ilk geldiği yönetimde amatör şubelerin Sportif Aş'den ayrılıp özerkleşmesini istediklerini belirtmişlerdi. Ama onurlu liselilerimiz hiçbir ilgi, alaka, katkılarının olmadığı amatör şubelerdeki isim ve sahiplik hakkından feragat edemedikleri için profesyoneller ellerde şubelerin yükselmesini bile istememişlerdi. O zamandan beri amatör şubelere ciddi üvey evlat muamelesi yaptıklarını düşünüyorum. Bu yönetimin çapında şubeye sponsor getirip sabote etmemeleri bile başarıdır. Fazlasıyla da uğraşmasınlar zaten, 10-11 gibi rekor bütçelerin bir daha Ömer Yalçınkaya gibi bir herife emanet edilmesini yüreğim kaldırmaz. Adam gibi bir yönetim gelene, Galatasaray'a yaraşır sponsorlar getirilene kadar bu küçük kafalı adamların eline en ufak paraların verilmesi Galatasaray'ın geleceği adına daha evla olur. İşin ucunda taş çatlasın Fener'e lig finalinde süpürülmek için 10 küsur milyon para harcayıp sezon sonunu 20 transfer yasağıyla getirmek olduğunu bildiğim için şu dönemleri ne kadar az zarar ve gelecekteki kemik kadroyu oluşturacak antrenör ve oyuncu kadrosuyla geçirebilirsek bizim için daha karlı olacağı düşüncesindeyim.

Lise ile alakası yok. Vergi iadesi mevzusuna amatör branşlar ayrılamıyordu. Sonra vergi borcunu taksitlendirdikleri için iadeyi de alamadılar

Nasıl yani amatör branşların Sportif AŞ'den ayrılıp şirketlere teslim edilmesi kanunen mümkün bir iş değilken mi genel kurulda oylamaya sunuldu?

Şöyle. Oylamaya sunuldu ama daha sonra yönetim devletin kulübe "10 milyon euro" tutarında bir vergi iadesi yapacağını, bu yüzden ayrılamadığnıı söylemişti. Daha sonra vergi borcumuzu taksitlendirdiğimiz için o parayı da alamadıklarını açıkladılar. Yani basketbol branşıyla ilgili söyledikleri yalanlardan bir tanesi bu a.ş. olayı.

Anladım. Bizim kulübe yaraşır bir ketenpereymiş. Yönetimlerin amatör branşlara eğilimlerine bakınca çok da şaşırtmadı.

Amatör şubelere üvey evlat muamelesi yapılmıyor. Bu biraz abartılı olmuş.

Tüm şubelerde geçen seneye göre daha güçlü ya da en az o seviyede kadrolar kuruldu. Öncelikle bunu belirtmek lazım.
Tabi ki istenilen seviyede değil (özellikle basketbol) ama benim beklentim sürekli söylediğim gibi düzgün bir mali yapı içinde devam edilmesi.
Geçmişten gelen borçlar temizlenirken geleceğe borç bırakılmamalı.

Basketbol A.Ş. yetkisi genel kurulca verilmedi. Benim hatırladığım yönetim devletten gelecek iadeler yüzünden bunu düşünmediğini belirtti. Ama ters durumda bu yetkiyi kullanabilmek adına genel kuruldan istedi. Kabul görmedi.

Nasıl yani futbol takımı FFP kıskacına yakalanmasın diye gelene geçene imza paralarının yağdırıldığı, menajerlere bütün kulübün musluklarının açıldığı, anca Türkiye ligini oynamayı beceren (onu da domine edemeyen) futbolcuların gönlü olsun diye tüm paralarının primleriyle birlikte günü gününe yatırıldığı ortamda, Play-off yarı final serisinden önce maaşlarını alamadıkları için neredeyse antrenmana çıkmayan erkek basketbol takımına, tarihinde ilk kez şampiyon bile olamayan takıma elenip lig final serisini göremeyen tekerlekli sandalye basket takımına, mobbingle neredeyse görevinden edilecek Sedat İncesu ve görevinden edilen Marina Maljkovic'e üvey evlat muamelesi yapılmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu kulübün benim takip ettiğim amatör branşları içinde adam akıllı ilerlediğini gördüğüm tek şube Okan Böke sağolsun voleyboldur. Kim bilir onlar da ne sıkıntılar yaşıyorlar ama bir şube doğru insanların eline verilince gerek her şartta başabaş mücadele etmek olsun, gerekse doğal taraftarı gereği her şubede altyapısı güçlü olması beklenen Galatasaray'ın bu özkaynaklarını doğru kullanmaları olsun doğru bir yöneticilik izledikleri su götürmez.

Mustafa Cengiz'in halen şu basketbol şubesini Ömer Yalçınkaya garabetinden kurtarmaması bile bana göre görevi kötüye kullanmaktır, özensizliktir, üvey evlat muamelesi çekmektir. Demiyoruz ki git Fener gibi NBA'de bile adı olan bir genel menajer getir ama insan en azından yıllardır Banvit'in, Karşıyaka'nın, Tofaş'ın sahip olduğu kadar bir basketbol aklı kazandırmalıydı şu şubeye. 3 ay oyuncu arayıp Auguste'la sözleşme imzalamaktan, Göksenin'le kontrat uzatmaktan, Lazeric Jones'u kurtarıcı olarak takıma dayatmaktan fazlasını yapabilecek bir basketbol aklı. Bu ülkede amatör şubelerine üvey evlat muamelesi yapmayan tek dernek kulübü Fenerbahçe'dir. Hatta Euroleague konusunda da tartıştığımız gibi bence biraz gereğinden de fazla zorluyorlar ama en nihayetinde yoğun ve akıllı çabaları nedeniyle de en uğraştıkları erkek basketboldan daha yeni adım attıkları tekerlekli sandalyeye kadar her şubede de yıl sonunda ödüllendiriyorlar. Onun dışında Galatasaray'ından Beşiktaş'ına ve hatta anca Ufuk Sarıca gibi profilli koç getirince şubeye eğilen Karşıyaka'sına kadar bütün dernek kulüpleri Türkiye'de amatör şubelerine üvey evlat muamelesi çekmektedir. Canaydın dönemi gibi futbol dahil her şubede patır patır dökülüp 2 kuruşun hesabını yapsak içim yanmayacak. Fatih Terim'in han dediği yere hamam kurulurken şubenin hak ettiğinden fazlasını yapan antrenöre sezon içinde bir point guard eklemesi bile reva görülüyor.

Mali olarak dediklerinize katılıyorum. Galatasaray'ın şu anda amatör şubelerde iyi bir işveren konumuna gelmesi belki sportif başarıdan bile öncelikli bir konudur. 20 küsur transfer yasağının 2'ye kadar indirilmesi de bir başarıdır. Ama kuş kadar bütçeye kurulan takımlarda halen oyunculara maaşlarının düzgün ödenmemesi, sırf bu yüzden takımın içinde zor dönemlerde takım arkadaşlarını pışpışlasın diye oyunculara kontrat verilmesi saçmalıktır. Bu sene çok daha iyi olmasını umuyorum, zaten şu kadar bütçelerin doğru yönetilemeyip çalışanın yeniden mağdur bırakılması için de ilgisizlik dışında realist bir sebep göremiyorum.

Son düzenleme:
Evet amatör şubelere üvey evlat muamelesi yapılmıyor. Sığıntı muamelesi yapılıyor resmen. Beylerin futboldan başka dertleri yok zira diğer branşlarda popüler olamıyorlar bu kadar. Basketboldan sorumlu yöneticiler futbolla ilgili bir haberi önceden vermek, taraftardan retweet,fav almak için fırsat kolluyor. Ama o çok halt başardıklarını zannettikleri futbolda da oyun olarak yerin dibindeyiz. O yüzden ömürleri fazla değil. Basketbola düşman olana biz de düşmanız. Tez zamanda hepsinden kurtulmak dileği ile.

Ömer Cansever kim yahu? Böyle saçma sapan vasıfsız herifleri yönetici yapmaya bıkmadınız. Mustafa Cengiz al bu saz arkadaşlarını da yanına, yallah! Yetti bu basketbol düşmanlığınız utanmaz vizyonsuzlar!

Ömer Cansever: Erkek Basketbol Takımımıza herhangi bir transfer olmayacak. Biz belli bir bütçeyle gidiyoruz. Galatasaray'ı kar ettirmek amacıyla hareket ediyoruz. Kötü de olsa iyi de olsa transfer olmayacak. Transfer yapma şansımız yok.

Ömer Cansever: Aynı şekilde Kadın Basketbol Takımı'na da bir transfer olmayacak. Bizim belli bir bütçemiz var. Biz bu bütçeyi aşmamak kaydıyla söz verdik yönetime. Hep beraber bunun için birlik oldu.

Ömer Cansever: Sakatlıkları bilemezdik tabi bunun için üzgünüz. Gençlerimiz çok iyi. Antrenörümüz onlarla yola çıktı ve 4'te 4 yaptı. Zaten normali de bu. Kadın Takımı'nın fazla getirisi yok. Seneye belki aynı kadroyu yine kurarız. Daha iyi oluruz sakatlıklar olmazsa. (FcnBlog)

Yazıklar olsun!!!

Galatasaray yönetimleri ne hikmettense bir türlü doğru düzgün bir sponsor bulamadılar. Genel Kurul ve Divan'da ancak laf salatası yapar. Adnan Polat'a da demişlerdi basketbol meselesini de o da "Ülker grubu oraya 15 milyon avro veriyor, aranızda bunu verecek varsa buyursun şubeyi yönetsin" demişti de susmuşlardı.

Yönetimlerimiz eksik, genel kurulumuz boktan, divanımız sizlere ömür.

Ben burada ki genelin aksine yönetimin basketbolda genel olarak doğru işler yaptığını da düşünüyorum. En büyük eksileri iyi bir sponsorluk bulamamaları. Ama geçmiş borçların temizlenip mevcut takıma (gecikmeler olsa da) düzenli ödeme yapılabilmesi, bütçeye sadık kalıp bunu dışına çıkmamaları doğru.

Evet bende istiyorum 2 takımımıza da transfer. Açıkçası erkek takımı için yapmasalar çok kızmam. Bir mantığına oturtabilirim. ama kadın takımının oyuncusu sakatlık sebebi ile sezonu kapatmışsa bir bütçe oluşturup o transferi yapacaksınız.
1-2 yeni sponsor dedikoduları çıktı. İnşallah olur ve yeni transferler için kaynak oluşturulur.

Sponsor bulamıyorlar çünkü sponsor yok. Olmayan bişeyi de bulamazsınız. Ekonomimizin hali ortada çünkü. Sponsordan kastım ülker gibi yıllarca değerinin çok üstünde para akıtacak bir sponsor. Yoksa doğa sigorta ıvır zıvır falan var işte normal değerini veren, bizim sponsorluk değerimiz de basketbolda bu zaten. Adnan Polat zamanında çok doğru demiş ülker oraya 15 milyon euro hatta daha fazla veriyor bizden bir işadamı verecek varsa gelsin yönetsin şubeyi. Mustafa Cengiz de demişti bunu. Ama yok, bu bulunabilecek bişey de değil. Yapacak adam ben 15 milyon euro ile geliyorum ve şubenin yönetimini alıyorum diye ortaya çıkar zaten. Kimse de bişey diyemez ona, başkan da ayaklarına kırmızı halı serer gelsin diye. Diğer bir seçenek de devlet destekli bir sponsor olabilir. Trabzonspora yaptıkları gibi bir şirkete git şu takıma sponsor ol diyebilirler. Katarlı qnb grubuna git trabzona sponsor ol dediler onlar da oraya para akıttı. Trabzonspor da stadına katar şeyhinin devasa posterini astı. Mesela telekoma veya turkcelle veya ellerindeki bir başka gruba git Galatasaray basket takıma sponsor ol yılda 15 milyon euro ver diyebilirler. Şu ekonomik ortamda o bile çok zor ama en olası sponsor şekli bu ama bunda da bizim devletle ilişkilerimiz çok iyi değil. Ara ara kızdırıyoruz reisi biliyorsunuz. Öyle ki ülker gibi bir manyak çıktı diyelim sponsor olmaya karar verdi bize onu bile engellerler. Her şey onların iki dudağı arasında.

O yüzden ben yönetimi sponsor bulamadıkları için eleştiremiyorum. Çünkü bu onların becerileriyle alakalı bişey değil. Ben ellerindeki parayı nasıl kullanıyorlar onunla ilgili eleştiririm ancak. Guard transferinde daha iyisi rahatlıkla yapılabilecekken iki yıldır kloubucar ve lazeric jones transfer hatalarını eleştiririm. Yoksa bütçe konusunda sadık kalmaları daha önemli.

Ya yeter be arkadaş. Geçen sene sizin yüzünüzden takım dağılma noktasına geldi. İki milyon dolar butceli takima maas ödeyemeyecekseniz ne iş yapıyorsunuz ya.

Galatasaray’da bugün itibariyle 2 aydır maaşlar ödenmiyor. Dursun Özbek’in koydurduğu haciz şu anda şubeyi kitlemiş durumda. (@caglartorun)

Haciz koyduran Dursun Özbek'e mi, futbol takımına uçak alacağım hayaliyle sağa sola para dağıtan ama 2 küsur milyonluk takımın maaşını ödeyemeyen şovmen yöneticilere kızsam mı bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki bu kulüp amatör branşlarda neyi başaramıyorsa, ne eksikliği-noksanlığı varsa hepsini sonuna kadar hak ettiğinden yaşıyor.