Okan Buruk

Şampiyonlar ligi var diye ekstra harcama yapan Beşiktaş Trabzon başarılı olamayınca harcadığı para başlarına bela oldu. Uzun süreli yüklü sözleşmeler yüksek bonservisler kalıcı hasar bırakıyor. Icardi dahil Tielemans vs hiç kimse için abuk sabuk ücretler ve bonservis verilmesin. Ocardi tuttu ama sohretler genelde maliyeti kadar verimli olmadı bizde Feghouli Belhanda dahil hatta Sneijder Drogba bile Mata Oliviera'nin 3 yıl daha sozlesmesi var. Orta sınıf 22-26 yaş aralığında iyi izlenmiş oyuncu alalım.

Toparlamak uzun vakit alıyor batırmak bir sezona bakıyor. Adnan Polat Ünal Aysal Dursun Ozbekilk dönem hep para girişi vardı bir seyler satıldı vs.ya dolar kuru düşüktü para bitti hepsi gitti. Bu son şansımız.

Şampiyonlar ligi var diye ekstra harcama yapan Beşiktaş Trabzon başarılı olamayınca harcadığı para başlarına bela oldu. Uzun süreli yüklü sözleşmeler yüksek bonservisler kalıcı hasar bırakıyor. Icardi dahil Tielemans vs hiç kimse için abuk sabuk ücretler ve bonservis verilmesin. Ocardi tuttu ama sohretler genelde maliyeti kadar verimli olmadı bizde Feghouli Belhanda dahil hatta Sneijder Drogba bile Mata Oliviera'nin 3 yıl daha sozlesmesi var. Orta sınıf 22-26 yaş aralığında iyi izlenmiş oyuncu alalım.

Toparlamak uzun vakit alıyor batırmak bir sezona bakıyor. Adnan Polat Ünal Aysal Dursun Ozbekilk dönem hep para girişi vardı bir seyler satıldı vs.ya dolar kuru düşüktü para bitti hepsi gitti. Bu son şansımız.
Küçülerek büyüyemezsiniz. O yıldızları almazsan Şampiyonlar Ligi gelirin de olmaz.

İyi de sanki şampiyonlar liginden 100 milyon gelecek.En iyi zamanında gelen para 30 milyon.Maliyetli oyuncular en az 3 sene sözleşme yapıyor, bir sene gelir kaybin olsa yandı gülüm keten helva.Bu sene havuzdan 194 milyon TL gelmiş. Kabaca 12-13 milyon € seneye ne olacağı belli değil. Zaten bir dünya borcun var bu şartlarda bile yıllık 400 milyon TL vaiz ödüyorsun.Ben de istiyorum boğazda yali,iskelede tekne,garajda Ferrari ama kazin ayağı öyle değil.Yakin zamanda önümüzde Kerem,Boey,Nelson, Barış vs örnekler var.Ucuz ama faydalı. Zaten şu an elinde 2.5 milyon € bandında oynayan 4-5 tane oyuncu var.Oyle İcadı 7,Tilemans 5,Felix bilmem kac milyon € veremeyiz.Zamanından pahalı kurulan kadroların ceremesini çekiyoruz hala.Biraz sakın olunmalı,sadece günü kurtarmak değil, geleceği de düşünmeli.Icardi bu sene süper tuttu ama yakın zamanda cok para verilip bur fayda alınamayan Falcao,V.Persi hatta Diagne,Della Ali,Perisic gibi bur sürü de kötü örneğin var önünde. Biz premier lig kulübü değiliz, Lukaku'ya 120 verelim olmadı 40 a geri yollayalım.

Gs batmadi cunku mal varliklarini satiyor, yerine koyulan oluyor veya olmuyor. Bunu zamanla gorecegiz.
Benzer konu ulkemiz icin de gecerli.
Kazanilan para geri gelmezse elbet batar, aksi durum gunumuzun meshur ifadesi ile rasyonel degil.

Son düzenleme:
Gs batmadi cunku mal varliklarini satiyor, yerine koyulan olmuyor veya olmuyor. Bunu zamanla gorecegiz.
Benzer konu ulkemiz icin de gecerli.
Kazanilan para geri gelmezse elbet batar, aksi durum gunumuzun meshur ifadesi ile rasyonel degil.
Nasıl koyulmuyor? Florya yerine Kemerburgaz alındı. Florya'da yapılacak villalar ile borç kapanacak ve üste de çok ciddi para kalacak. Riva satılınca oradan gelecek paranın bir kısmıyla da arazi bakılacak. Başkalarının dolduruşuna gelmeyin. En geç 3 sene sonra Galatasaray maddi olarak çok rahatlayacak. Diğerlerinin bunu yapabileceği projeleri bile yok!

Baslik okan hoca basligi konu dagilmasin.
Muthis bir puan yapti, kupada daha iyi olabilirdi tabi ama macta yasananlari gorduk.
Sene basi gec geldi, transferden dolayi takimla ilgilenemiyorum dedi. Fena elestirdim. Planlamada yanlislar yapti ama gorunce hemen vazgecti. Bu bile cok onemliydi. Yanlis olanda israr etmedi.
Yerine tabi ki daha iyi hocalar olabilir ama su durumda yakaladigi uyumla beraber vazgecilmez oldu.
Galatasaray felsefesine gore is yeni basliyor hocam. Tebrik ederim ve daha buyuk basarilar dilerim.

Son düzenleme:
Nasıl koyulmuyor? Florya yerine Kemerburgaz alındı. Florya'da yapılacak villalar ile borç kapanacak ve üste de çok ciddi para kalacak. Riva satılınca oradan gelecek paranın bir kısmıyla da arazi bakılacak. Başkalarının dolduruşuna gelmeyin. En geç 3 sene sonra Galatasaray maddi olarak çok rahatlayacak. Diğerlerinin bunu yapabileceği projeleri bile yok!

Umarim boyle yapilir ancak mal varligi bu sekilde eriyor adim adim.
Degerli arazi satilip ucuz yatirim aliniyor. Kemerburgaz haric bir yatirim olmadi henuz. Riva arazi gibi bir yatirim olmadi mesela. Orada nakte cevrilen bir yatirim soz konusu sadece.
Kaldi ki florya ile belirsiz bir yere olasi yapilacak yatirim kiyaslanmaz. Burada satip para kazanmak oncelikli amac.

Cahilce konuşmayın, kulüp zaten batık, senelerdir zarar ediyor. Ben en az 20 yıldır o yapılacak bu yapılacak borç sifirlanacak hikayelerini dinliyorum.Riva'nin çoğu gitti,Mecidiyeköy gitti ,elinde Florya kaldı o da borçlarına yetmez.Kemerbugaz senin mi ki konuşuyorsun. Borcun 100 milyon € den fazla,yükümlülüklerin çok daha fazla,devamlı olmayan paranı harcıyorsun. Şu an ülkeyi yöneten zihniyet işine geldiği için seni idare ediyor ama nereye kadar?Sen evini Gs yönetiminin kulübü yönettiği gibi yonetebilir misin?Daha Mecidiyeköy'u bitireceksin, Kemerburfaz'a tesis,stadın oraya salon yapacaksin.Elinde ne var Florya'da 42 donum arazi onun da yarisinin parası odenmedi.Bankalar birliğinden çıkacaksan 100 milyon € nakit çabası. Diyelim Florya'yi yapabildin,parayı cebine koyana kadar faizler bu seviyede kalsa bile bir kısmı faize gidecek.Yukarda saydiklarimi nasıl yapacaksın?Stad açıldığında 365 gün yaşayacak en az senelik 70 milyon $ gelir olacak deniyordu.Su kurla 20 milyon yapıyorsa gelir helal olsun.Eskuden stad isim hakkı 10milyon $ dan 10 senelik verilmişti.Simdi Erden bey olmasa oradan gelirin bile olmayacak. Biraz gerçekçi olun.

Takimin gucune guc katilmali bahsi gecen oyuncular kesinlikle takima kazandirilmali. Cilekse,cilek..Kirazsa kiraz.Joao Felix,Tielemans,Ziyech...Bunlar katilmali. Okan Buruk bu oyuncularla hep tepede kalabilir, gecen seneki Torrent'in kadrosunu ver ilk 10'a sokamaz.

Umarim boyle yapilir ancak mal varligi bu sekilde eriyor adim adim.
Degerli arazi satilip ucuz yatirim aliniyor. Kemerburgaz haric bir yatirim olmadi henuz. Riva arazi gibi bir yatirim olmadi mesela. Orada nakte cevrilen bir yatirim soz konusu sadece.
Kaldi ki florya ile belirsiz bir yere olasi yapilacak yatirim kiyaslanmaz. Burada satip para kazanmak oncelikli amac.
Riva'yı aldığımız zamanlar orası da gayet ucuzdu. İstanbul'un göbeğinde arsa alacak halimiz yok heralde. Gelecekte Riva gibi olacak yer bakılıyor.

Cahilce konuşmayın, kulüp zaten batık, senelerdir zarar ediyor. Ben en az 20 yıldır o yapılacak bu yapılacak borç sifirlanacak hikayelerini dinliyorum.Riva'nin çoğu gitti,Mecidiyeköy gitti ,elinde Florya kaldı o da borçlarına yetmez.Kemerbugaz senin mi ki konuşuyorsun. Borcun 100 milyon € den fazla,yükümlülüklerin çok daha fazla,devamlı olmayan paranı harcıyorsun. Şu an ülkeyi yöneten zihniyet işine geldiği için seni idare ediyor ama nereye kadar?Sen evini Gs yönetiminin kulübü yönettiği gibi yonetebilir misin?Daha Mecidiyeköy'u bitireceksin, Kemerburfaz'a tesis,stadın oraya salon yapacaksin.Elinde ne var Florya'da 42 donum arazi onun da yarisinin parası odenmedi.Bankalar birliğinden çıkacaksan 100 milyon € nakit çabası. Diyelim Florya'yi yapabildin,parayı cebine koyana kadar faizler bu seviyede kalsa bile bir kısmı faize gidecek.Yukarda saydiklarimi nasıl yapacaksın?Stad açıldığında 365 gün yaşayacak en az senelik 70 milyon $ gelir olacak deniyordu.Su kurla 20 milyon yapıyorsa gelir helal olsun.Eskuden stad isim hakkı 10milyon $ dan 10 senelik verilmişti.Simdi Erden bey olmasa oradan gelirin bile olmayacak. Biraz gerçekçi olun.
Sen ne anlatıyorsun kardeş? Durumlardan hiç haberin yok boş boş yazmışsın. Önce öğren ben yormayacağım kendimi.

Bi anlatsana durumlari öğrenelim, kim boşmuş gorelim.
Mecidiyeköy otel satışından gelen para ile Florya'daki Emlak Konut'a ait olan kısım da alındı ve Kemerburgaz'da inşaat başladı. Riva revize edildi ve kar payı ile satış anlaşması yapıldı. Daha oradan gelecek paranın yarısı bile gelmedi. Kemerburgaz bittiği anda Florya'ya kazma vurulacak ve oradan gelecek para bütün borçları kapatıp üstüne de çok güzel para bırakıyor. O paranın bir kısmı ile gelecek için tekrar yatırım yapılacak.

Dünyadan haberin yok boş boş sallıyorsun artık öğrenmişsindir umarım.

Dünya üzerinde borcu veya batık olmayan büyük kulüp yok zaten. Futbol=Borç 1990’dan sonra küreselleşen ve büyüyen futbol’da batık olmayan büyük kulüp kalmadı.

Ha maliyet konusunda katılıyorum. Hep pahalı hep yaşlı topçu almayacagız. Boey ,Nelsson, Kerem, Barış Alper gibi topçular da alacagız berkan, kazımcan gibi maaş maliyeti düşük yedeklerde alacagız. Ama kritik ve kalite gerektiren mevkilerde de oyuncu maliyetinden vazgeçmeyeceksin

Küçülerek büyüyemezsiniz. O yıldızları almazsan Şampiyonlar Ligi gelirin de olmaz.
Verimli oyuncu önemli, yoksa R.Carlos fenerde pek de verimli oynamadı 100.yilda Concecaio vardı pek bisey oynamadı örnek çok. Bir atimlik barutu doğru kişiye atalım. Seferovic 'i bonservisiyle almış olsaydık elde kalmıştı şimdi. Milot Rashica gibi orta seviye adamlar daha faydalı oluyor.

Verimli oyuncu önemli, yoksa R.Carlos fenerde pek de verimli oynamadı 100.yilda Concecaio vardı pek bisey oynamadı örnek çok. Bir atimlik barutu doğru kişiye atalım. Seferovic 'i bonservisiyle almış olsaydık elde kalmıştı şimdi. Milot Rashica gibi orta seviye adamlar daha faydalı oluyor.
Şaka olsa gerek. Icardi Torreira olmasa beşinci olurdun bu sene.

Florya'ya proje yapılacak ve oradan para gelecek diyorsunuz ama orada halihazırda bulunan ve satılmayan çok sayıda ev var. Borçlar sıfırlanıp üzerine para gelecek argümanı lafta kolay ama gerçekte zor bir durum.
Futbolda SADECE oyuncu satarak ekonomik olarak düzlüğe çıkarsın. BOEY ve MARCAO bence en güzel örnek. Ama aynı şekilde Avrupa’nın 5 büyük ligine transfer olacak kadar seviye atlayamayan Morutan-Cicaldau gibi örnekler de var. Bunun dışında inşaat projeleri ile günü kurtarırsın.

Şaka olsa gerek. Icardi Torreira olmasa beşinci olurdun bu sene.
Toreira pahalı transfer değil ki 26 yaşinda 6m verdik Arsenal görmüş oyuncuya. Ücreti de 2-2.5 du herhalde. Satış imkanı olan bir yaş ve kariyerde. Toreira müzmin sakat müzmin formsuz -son birkaç sezonunu üst üste düşüşle geçiren anlamında diyorum- bir adam değildi. Rashica 'da Norwich'de tutmadı aldık. 5 büyük ligin orta sınıf takımının tutmuş oyuncusunu alamayız pek bizi tercih etmezler. Bu yada daha üst segment takımların gözden çıkmış ama yaşı sakatlık durumu makul oyuncuları olabilir. Seferovic bonservis elinde diye Benfica yapmıştı hiçbir zaman 2m maaş yüksek bonservis çapında bir santrfor olmadı. Herkesin bir sezonu formda geçebilir ama klas ayrı.

Bizi batıran temel şey yüksek maaş. Feghouli Belhanda teklif varken de gitmedi vergisiz 4 kazanırken. Sergio Oliviera 3 yıl daha oynayacak fiziği yok 2.750 vergisiz garanti kim verir. Yüksek maaşlı oyuncuyu saymak çok zor. A sınıf kulüpler hariç bu maaşlara çıkan yok. Juventus Münih Arsenal de Sergio Oliviera 'yı ne yapsın 31-32 yaşından sonra. S.Oliviera burda örnek. Geçmişte 4 büyük çok yaptı bu hatayı.

Mata çöpe atılmış paradır gelirken ümitli olan var mıydı çok azdır.

Son düzenleme: