Roberto Mancini

"At 12:00 tomorrow, June 16, the head coach of FC Shakhtar Mircea Lucescu and the club CEO Sergei Palkin will make an official statement.

We invite media representatives to attend this landmark event for the club and ask questions.

The mass media are to gather by the southern entrance to the Donbass Arena (Myru Ave side) at 11:45."

FC Shakhtar
Press Office

Mancini ile Ünal Aysal konuşmasını herkes Mancini kalıyor diye yorumlamıştı ama kimse ertesi gün olanları tahmin etmemişti. Umuyorum bu da benzer olur Boğaç arkadaşımın da dediği gibi. Yoksa fazla bir seçeneğimiz olmayacak...

Sözlerde "landmark"-dönüm noktası sözcüğü kullanılmış. Lucescu kalıyorsa dönüm noktası olamaz zaten onların hocası. Ya da ben inanmak istediğim için böyle düşünüyorum...

Lucenin geleceğini sanmıyorum bence yarın Shaktarın geleceğini konuşacaklar muhtemelen Ahmedov bugün Luceye belli sözler verdi maçların oynanacağı yer vs.Büyük ihtimal yarın toplantıda maçların nerede oynanacağını açıklayacaklar Shaktarın Ukranyada ki karışıklıktan soyutlayacaklar.Zaten başka türlü Luce devam etmezdi

İlk sezonunda elinde Baros, Kewell, Arda, Neill, Elano, Keita, Nonda, Caner, Jo, Dos Santos vardı. Bu kadroyla 3. olabildi. Hiçbir başarısı falan da yoktu.

Baros ligin 9. haftasında ırkçı Emre tarafından biçildi
Jo alemlerden aleme aktı.
Kewell kupa maçında sakatlanıp ocak ayında sezonu kapattı.
Nonda ligin 2. devresi yabancı sınırından ötürü gönderilmek zorunda kaldı
Dos Santos çok uzun bir süre top oynamadığından yeterli katkıyı veremedi ki Rijkaard'ın bu transferdeki amacı gelecek sezonun kadrosunda DSantos'u oynatmaktı.

Adamın elinde tek kalan 60 dakikadan fazlasını oynayamayan Arda ve Keita'ydı. Nitekim sezon sonu Keita da yollandı yerine neüdüğü belirsiz topçular alındı

Adam burada bir sistem oturtmaya çalıştı ama adamın en öğretmeye çalıştığı sistemin en can alıcısı yeri olan orta sahada Barış-Ayhan-Sarp olunca olmadı tabi.

Konuya gelirsek inşallah yarın Luce'nin basın toplantısı bir veda toplantısı olur

Baros ligin 9. haftasında ırkçı Emre tarafından biçildi
Jo alemlerden aleme aktı.
Kewell kupa maçında sakatlanıp ocak ayında sezonu kapattı.
Nonda ligin 2. devresi yabancı sınırından ötürü gönderilmek zorunda kaldı
Dos Santos çok uzun bir süre top oynamadığından yeterli katkıyı veremedi ki Rijkaard'ın bu transferdeki amacı gelecek sezonun kadrosunda DSantos'u oynatmaktı.

Adamın elinde tek kalan 60 dakikadan fazlasını oynayamayan Arda ve Keita'ydı. Nitekim sezon sonu Keita da yollandı yerine neüdüğü belirsiz topçular alındı

Adam burada bir sistem oturtmaya çalıştı ama adamın en öğretmeye çalıştığı sistemin en can alıcısı yeri olan orta sahada Barış-Ayhan-Sarp olunca olmadı tabi.

Konuya gelirsek inşallah yarın Luce'nin basın toplantısı bir veda toplantısı olur

Bizden sonra Suudi Arabistan milli takımını çalıştırması ve şu an boşta olması özetliyor Rijkaard'ı. Tartışmaya gerek yok.

Bizden sonra Suudi Arabistan milli takımını çalıştırması ve şu an boşta olması özetliyor Rijkaard'ı. Tartışmaya gerek yok.

Ben Rijkaard iyi veya kötü bir hoca demedim ki bizden sonra adamın ne yaptığı da bizi ilgilendirmez. Zico da Fener'den sonra doğru düzgün bir yerde tutunamadı, Gerets de bizden sonra adam gibi bir yerlerde tutunamadı. Bu adamlar da mı başarısız oldu Türkiye'de. Ben sadece bizdeki döneminde takım başarısızsa o başarısızlığın büyük payının onda olmadığını belirtmeye çalıştım. O takımdaki başarısızlığı yüzdeye vurursak benim gözümde %80 yönetimin , %20'si Rijkaard'ındır .

Rijkaard eğer teknik direktör sisteminin içine girseydi her yerde iş bulurdu. Villa Boas Porto sonrası gittiği her takımı mahvetti ama hala iş buluyor. Bazen menajerde önemli.

Luce Shakhtar'da kaldı maalesef. Ünal Aysal da bir kez daha sınıfta kaldı. Taraftarı büyük beklentiye sokmuştu. Gidip Martin Jol'ü falan getirecekse kulübü bırakıp kendi oraya gitsin bir zahmet. Deneme tahtası değil bu kulüp. Hollanda ekolüymüş, ne ekolü? Bir Van Gaal vardı onu da ManU aldı. Jupp Heynckes'i getirebilirse getirsin, yaşları da yakındır zaten anlaşabilirler. Yoksa Hamza Hamzaoğlu gelsin, ligi de biliyor, elindekinden verim almayı da.

Almanya'da genç hocalar görev alıyor artık biz ise onların görev vermedikleri tecrubelileri getirmeye çalışıyoruz.

Tuchel'i dün yazmıştık.Gerçekten isteyen araştırabilir çok övüyorlar Beşiktaş istemişti geçen yıl alamamıştı.

Türk hoca getirmeye gerek yok ne olacağını biliyoruz.Kimse kusura bakmasın ama Fatih Terim ve Mustafa Denizli'yi ayırıyorum büyük takımlarda yönetim yalakasına dönüşüyorlar.Etliye sütlüye karışmamak için herşeyi kabul eden bir hoca istemem açıkçası yada transferler ve kadroyu kendisi belirleyemeyen hoca.

Türk hoca getirmeye gerek yok ne olacağını biliyoruz.Kimse kusura bakmasın ama Fatih Terim ve Mustafa Denizli'yi ayırıyorum büyük takımlarda yönetim yalakasına dönüşüyorlar.Etliye sütlüye karışmamak için herşeyi kabul eden bir hoca istemem açıkçası yada transferler ve kadroyu kendisi belirleyemeyen hoca.

O dediğin genelde diktatör yönetime sahip şikecilerde olur genç. Gayet onurlu Türk hocalar da var. Genellemeye gerek yok.

O dediğin genelde diktatör yönetime sahip şikecilerde olur genç. Gayet onurlu Türk hocalar da var. Genellemeye gerek yok.

Alakası bile yok türk hoca getirince ne olacak o çıkıp bizim Klopp yada Simeone'miz mi olacak.

Bizde olmuyor diyorsan yakın tarihine bak Bu yönetim Mancini'nin haberi olmadan Hajrovic'i falan aldı.Ondan sonra Devre arası transferlerinin hepsini kim yaptı.Mancini Salih'i Veysel'i yada Bankasya'dan aldığımız 2 oyuncuyu istediğine inanıyorsan bilemem.

Türkiye'de kimin hangi kulübe başkan olduğu önemsiz sözünü geçirdiği teknik direktör bulurlarsa bunlar olur.

Yerli teknik direktör gelsin yönetim yada Ünal Aysal'ın deyimiyle Profesyonellerimiz at koşturur takımda o zaman daha çok görürüz bu tarz transferleri resmen FM oynuyorlar.

Alakası bile yok türk hoca getirince ne olacak o çıkıp bizim Klopp yada Simeone'miz mi olacak.

Bizde olmuyor diyorsan yakın tarihine bak Bu yönetim Mancini'nin haberi olmadan Hajrovic'i falan aldı.Ondan sonra Devre arası transferlerinin hepsini kim yaptı.Mancini Salih'i Veysel'i yada Bankasya'dan aldığımız 2 oyuncuyu istediğine inanıyorsan bilemem.

Türkiye'de kimin hangi kulübe başkan olduğu önemsiz sözünü geçirdiği teknik direktör bulurlarsa bunlar olur.

Yerli teknik direktör gelsin yönetim yada Ünal Aysal'ın deyimiyle Profesyonellerimiz at koşturur takımda o zaman daha çok görürüz bu tarz transferleri resmen FM oynuyorlar.

Niye olmasın yahu? Fatih Terim - Mustafa Denizli analarının karnından teknik direktör mü doğdular? Senin mantığına göre Türk hocalara şans verilmesin. O zaman çok Fatih Terim beklersin daha. Hem bu kulüp GS. Kimsenin babasının çiftliği değil. Ünal Aysal da böyle devam ederse ne olduğunu anlayamaz. Kulübün dışında buluverir kendini.

Niye olmasın yahu? Fatih Terim - Mustafa Denizli analarının karnından teknik direktör mü doğdular? Senin mantığına göre Türk hocalara şans verilmesin. O zaman çok Fatih Terim beklersin daha. Hem bu kulüp GS. Kimsenin babasının çiftliği değil. Ünal Aysal da böyle devam ederse ne olduğunu anlayamaz. Kulübün dışında buluverir kendini.

Denizli-Terim'e ilk şanslar verilirken dönemler çok farklıydı 1-2 yabancılı kadrolarla hedefin sadece lig olduğu bir dönemdi.Şimdi çok farklı ayrıca bu adamlar büyük teknik direktörlerin yanında görev yaptılar ve onlardan devraldılar.

Ben Türk hocalara şans verilmesin demiyorum biz şans vermeyelim diyorum.Galatasaray'ı deneme yanılma tahtası olarak kullanmayalım diyorum.Bu tür denemeler hep hüsranla sonuçlandı Varsa bizi çalıştırabilecek kadar iyi yerli hoca gelsin ama bence yok şu anda Denizli-Terim dışında.

Zaten boşuna bu tartışma Başkan Hocanın yerli olmayacağını açıkladı zaten

Hocam Sen kimi istiyorsun yerli onu da bilmiyorum yorum yapıyorum ama

Denizli-Terim'e ilk şanslar verilirken dönemler çok farklıydı 1-2 yabancılı kadrolarla hedefin sadece lig olduğu bir dönemdi.Şimdi çok farklı ayrıca bu adamlar büyük teknik direktörlerin yanında görev yaptılar ve onlardan devraldılar.

Ben Türk hocalara şans verilmesin demiyorum biz şans vermeyelim diyorum.Galatasaray'ı deneme yanılma tahtası olarak kullanmayalım diyorum.Bu tür denemeler hep hüsranla sonuçlandı Varsa bizi çalıştırabilecek kadar iyi yerli hoca gelsin ama bence yok şu anda Denizli-Terim dışında.

Zaten boşuna bu tartışma Başkan Hocanın yerli olmayacağını açıkladı zaten

Hocam Sen kimi istiyorsun yerli onu da bilmiyorum yorum yapıyorum ama

Hamza Hamzaoğlu'nu istiyorum kardeşim. Eski GS futbolcusu zaten. Herşeyiyle 10 numara adamdır. Hem ligi de biliyor.

GS deneme yanılma tahtası olarak kullanmayalım diyorsun. Bunu ben de diyorum da Aysal şimdi gidip Martin Jol gibi başarısız bir hoca getirince deneme tahtası olmayacak mıyız zaten? Sistemi olan hoca gelecekse birşey demem Heynckes gibi Bielsa gibi Van Gaal gibi. Ancak böyleleri gelmeyecekse Türk hoca taraftarıyım.

Hamza Hamzaoğlu'nu istiyorum kardeşim. Eski GS futbolcusu zaten. Herşeyiyle 10 numara adamdır. Hem ligi de biliyor.

GS deneme yanılma tahtası olarak kullanmayalım diyorsun. Bunu ben de diyorum da Aysal şimdi gidip Martin Jol gibi başarısız bir hoca getirince deneme tahtası olmayacak mıyız zaten? Sistemi olan hoca gelecekse birşey demem Heynckes gibi Bielsa gibi Van Gaal gibi. Ancak böyleleri gelmeyecekse Türk hoca taraftarıyım.

Hamza hoca takım çalıştırmayacak Milli takım için bıraktı Akhisar'ı gerçi istesek hemen gelir.İleride de bizim başımıza geçecek bence ama şu anda kimi getirsek riskli.

Piyasaya bakıyorum hoca da yok doğru düzgün en iyisi Dünya Kupasında çalışan hocalardan bulmak uzun sürer ama istediğin gibi bir sonuç çıkmazsa yerli hoca olabilir.

Ben araştırıyorum kim olabilir diye ama Thomas Tuchel dışında beğendiğim hoca çıkmadı.Onunda nedeni Almanların yeni Klopp lakabı takmış olması olabilir.

O da 40 yaşında 2009'dan beri Mainz'ı çalıştırıyordu.Futbolu 25 yaşında bırakmış 15 yıldır antrenörlük yapan Psikoloji uzmanı olan bir adam Mainz'da da çok başarılıydı.Kendi Bundesliga'ya çıkardığı takımıyla Avrupa ligine falan katılıyordu.5. ve 7.Likleri var.

Hamza hoca takım çalıştırmayacak Milli takım için bıraktı Akhisar'ı gerçi istesek hemen gelir.İleride de bizim başımıza geçecek bence ama şu anda kimi getirsek riskli.

Piyasaya bakıyorum hoca da yok doğru düzgün en iyisi Dünya Kupasında çalışan hocalardan bulmak uzun sürer ama istediğin gibi bir sonuç çıkmazsa yerli hoca olabilir.

Ben araştırıyorum kim olabilir diye ama Thomas Tuchel dışında beğendiğim hoca çıkmadı.Onunda nedeni Almanların yeni Klopp lakabı takmış olması olabilir.

O da 40 yaşında 2009'dan beri Mainz'ı çalıştırıyordu.Futbolu 25 yaşında bırakmış 15 yıldır antrenörlük yapan Psikoloji uzmanı olan bir adam Mainz'da da çok başarılıydı.Kendi Bundesliga'ya çıkardığı takımıyla Avrupa ligine falan katılıyordu.5. ve 7.Likleri var.

Dünya kupası hocalarından Capello, Prandelli, Löw var. Ancak onlar da çok para isterler, üstüne de transfer isterler bir sürü. Lucescu iyi olurdu bu açıdan ama olmadı maalesef.

Tuchel olabilir aslında Alman disiplini her zaman iyidir. Fakat Ünal Aysal'ın Lucescu başarısızlığından sonra tepki almamak adına acele karar verip yine Mancini tarzı ünlü ama sistemsiz bir hoca ile anlaşacağını düşünüyorum. Yani kötü günler bizi bekliyor gibi. Yine de hayırlısı diyelim..

Joachim Löw olmayacaksa eğer tek istediğim antrenör Thomas Tuchel. Yaşı genç ama Almanya'da Mainz gibi bi kasaba takımını Uefa'ya çıkarttı. Çok iyi bir taktisyen, disiplinli komplike bi takım yaratıp, tempolu, dikine oyun oynatıyor(alman ekolünü çok iyi yansıtıyor). Büyük oyuncuları ne kadar yönetebilir bilmiyorum ama oyuncularla ilişkileri hep iyi olan, pedagoji ve psikoloji eğitimi almış bir isim. Hırslı, başarıya aç bi antrenör. Bizim taraftar olarak istediklerimizi hırsı ve azmiyle verebilecek bir isim. Almanlar yeni Klopp diyorlar onun için. Tottenham peşindeydi. Kesinlikle geldiğinde başarılı olacağına inandığım bir isim.

Bazı önerileri görünce gülüp geçiyorum. Hamza Hamzaoğlu Akhisar'ı bırakarak hayatının hatasını yaptı. Terim O'nun kariyerini bitirir. Mainz'ın teknik direktörüne gelince Mainz'dan bahsediyoruz. Zaten büyük beklentilerin olmadığı bir kulüp. Şöyle yoğun baskının olduğu bir kulüpte başarı göstermiş olsa misal Köln veya Einracht Franfurt gibi.

Bundan dolayı teknik direktör Mustafa Denizli olmalı. Türk oyuncular sayar ve Sneijder'ı doğru düzgün kullanır.