Musa Çağıran

Re: Musa Çağıran Galatasaray'da

(Goal.com Özel) Musa Çağıran hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Galatasaray'ın Altay'dan transfer ettiği Musa Çağıran'ı, Bank Asya Ligi uzmanımız Hüseyin Ataş yazdı.

1 - Galatasaray'ın bu sezon Altay'dan transfer ettiği Musa Çağıran, 16 yaşında Altay forması ile Bank Asya 1. Lig maçına çıkarak bu ligin en genç futbolcusu unvanına sahip olmuştu.

2 - Aliağaspor'un 3. Lig'deki kadrosunda yer alan Çağıran, o dönem U-18 milli takıma davet edilmişti. Bu daveti özel kılan ise Çağıran'ın o sezon 3. Lig'den milli takıma çağrılan tek futbolcu olmasıydı.

3 - Altınırmak takımında futbola başlayan genç oyuncu, Altay'a transfer olur olmaz Aliağaspor'a kiralık olarak gönderilmişti. Çağıran Altay formasını ilk defa 2007-2008 sezonunda giymişti.

4 - 2007-2008 sezonunun 2. yarısında Alay'a dönen futbolcu, sezonun ikinci yarısında sadece 1 maçta forma giyebilmişti.

5 - İlk defa 17 yaşında milli davet alan Çağıran, Türkiye Ümit Milli Takımına da 1 kere çağrılma onuru yaşadı. Genç oyuncu tek ümit milli maçını Slovakya'ya karşı oynamıştı.

6 - Bir sezon 3. Lig'de, iki sezon da Bank Asya 1. Lig'de forma giyen Çağıran, mevkisi itibariyle kart görmeye müsait durumda olmasına rağmen 3 sezonluk profesyonel futbol hayatında henüz kırmızı kart görmedi.

7 - İlk profesyonel futbol sezonunda 3. Lig'de mücade ediyor olmasına rağmen, "Altay'a dönüp kulübüme para kazandırarak 3 büyüklerden bir kulübe transfer olmanın hayalini kuruyorum" demişti. 15 yaşında bu hayallerle futbola başlayan Çağıran, Altay'a para kazandırmış olarak Galatasaray'a transfer olunca büyük bir hayalini gerçekleştirmiş oldu.

8 - Musa Çağıran'ın oynamak istemediği ve oynayamayacğını düşündüğü tek mevki sol bek mevkii. Çağıran'ın takımına en faydalı olacacığını düşündüğü mevki ise sağ bek ve defansif orta saha.

9 - Musa Çağıran'ın en beğendiği ve stilini kendisine benzettiği isim ise İngiliz futbolcu Steven Gerard.

10 - Altay'da ilk dönemlerde stoper olarak oynayan Çağıran, teknik direktör Feyyaz Uçar'ın kendsini bir maçta orta sahada oynatması ve bu mevkide çok başarılı olmasıyla beraber orta sahada mücadele etmeye başladı. Galatasaray'ın bir diğer transferi Mehmet Batdal'da Bucaspor alt yapısında ve profesyonel ilk sezonunda stoper olarak oynamıştı.

Barış sen Rijkaard'ın Galatasaray'a hangi genç oyuncuyu kazandırdığını gördünde Musa'nın oynamamasına şaşırıyorsun?

Sühan Cem' Alıntı:
[quote="Barış Yavruoğlu":64gotn70]Musa , nerelerde acaba ?

Hemen hemen herkesin olumlu görüş bildirdiği bir oyuncunun ortalarda görünmemesi ilginç.

Olumlu görüş veren kim Barış?[/quote:64gotn70]

Abi , öncelikle Altay'da oynarken o zaman'ın teknik direktörü Feyyaz Uçar kendisini övmüştü.Çoğu maçlarda gösterdiği performansla herkesin beğenisini kazanmıştı.

Top'u oyuna sokması , attığı paslar , gösterdiği mücadeleyle herkesten olumlu tepki alıyordu.

İyi de Barış o zaman Elano için, Feyyaz değil dünya basını olumlu görüş bildiriyor. O neden oynamıyor onu tartışsak daha iyi değil mi:) Takımda biri oynamıyorsa bilin ki form durumu iyi değil. Rijkaard bu anlamda form durumuna çok dikkat ediyor. hatta bu anlamda bizi bir kaç defa da utandırdı. Şu neden bu niçin oynamıyor dedik o adamlar bir şekilde oyuna girdiklerinde gösterdiler bize neden oynayamadıklarını. Musa daha genç. Öğrenmeye çalışırsa olur. emre Çolak mesela öğrenmeyecek belli eiyor kendini. Daha hiç bir şey olmadan sokakta yürüyüşü bile farklılaştı Emre'nin mesela.

Abi , Elano konusunda herkesin ortak görüşü vardı.Elano çok büyük yıldız ama orta saha'mız kötü ki ben bu bahaneye hiç aldırış etmiyorum.

Musa , genç diyoruz doğrudur.Peki bu adam hiç oynamadıkça nasıl gelişecek.1yıl boyunca Florya'da antreman yaparak kendini geliştireceğini sanmıyorum.

Mustafa Sarp 2 yıldır oynuyor bir gelişme var mı yok.Bende diyorum ki son dakikalarda , bazı maçlarda bu çocuğa şans verelim ne kaybederiz ki...

Eminim ki forma'nın hakkını vermek için canını dişine takar da oynar bizde genç birini kazanmış oluruz.

Barış Yavruoğlu' Alıntı:
Abi , Elano konusunda herkesin ortak görüşü vardı.Elano çok büyük yıldız ama orta saha'mız kötü ki ben bu bahaneye hiç aldırış etmiyorum.

Musa , genç diyoruz doğrudur.Peki bu adam hiç oynamadıkça nasıl gelişecek.1yıl boyunca Florya'da antreman yaparak kendini geliştireceğini sanmıyorum.

Mustafa Sarp 2 yıldır oynuyor bir gelişme var mı yok.Bende diyorum ki son dakikalarda , bazı maçlarda bu çocuğa şans verelim ne kaybederiz ki...

Eminim ki forma'nın hakkını vermek için canını dişine takar da oynar bizde genç birini kazanmış oluruz.

GS'da takım otursa o zaman her hafta 10+1 çıkarız maçlara bir hafta Serkan olur Bir hafta Berkin, bir hafta Musa, yani eklenir birileri ama önce takımın oyununu oturtması lazım. Zamanında Messi de yedekti sistem oturunca birilerinin yerine giriyordu takıma (genelde Guly'nin yerine girerdi) İşte Musa'nın o ana kadar da hazır tutması lazım kendini. Ama 18e bile giremeyecek durumda. Yoksa güç anlamında bende ümitliydim Musa'dan, hala da ümitliyim.

Abi peki bu tip genç oyuncular neden kendilerini geliştiremiyorlar ?

Ellerinde bu kadar fırsat varken neden tepiyorlar ? Bu durumda da yönetim veya teknik heyette hata aranamaz mı ?

Barış Yavruoğlu' Alıntı:
Abi peki bu tip genç oyuncular neden kendilerini geliştiremiyorlar ?

Ellerinde bu kadar fırsat varken neden tepiyorlar ? Bu durumda da yönetim veya teknik heyette hata aranamaz mı ?

Bizim gençlerin sorunları farklı. İlki çevresi onlara gaz veriyor yıldız sanıyorlar kendilerini. Antrenmana gidişlerini biliyorum. Klasik oalrak eşofmanın paçalarını çekerler biraz. Sağ diz kırılmadan, sol diz normal şekilde yürürler, triplerde olurlar. Hocanın dediklerini değil kendi bildiklerini yaparlar. Taktik disiplin kaybolur. Sonra aslında büyüttükleri kadar büyük futbolcu olmadıklarını anladıklarında ise depresyona girerler Emre Çolak gibi mesela. Musa o anlamda oturaklı bir çocuk. İlla ki oalcaktır. Ama hayatını tamamı ile hocalarının dediği gibi yaşamayı öğrenmeli. Antrenman sonrası çalışmak için antrenman programı almalı hocalarından. Bizde antrenman bitti dendiği an sadece egzoz dumanını görüyorsun florya'da veya başka antrenman tesislerinde.

Musa Bank Asya'da yilin futbolcusu secilmemis miydi yoksa ben mi yanlis biliyorum?
Bir de cok genc sayilmaz Musa nüfus cüzdanina göre 17 yasinda ama kendi aciklamisti aslinda 4 yas mi ne kücük görünüyormus.

Salih Coskun' Alıntı:
Musa Bank Asya'da yilin futbolcusu secilmemis miydi yoksa ben mi yanlis biliyorum?
Bir de cok genc sayilmaz Musa nüfus cüzdanina göre 17 yasinda ama kendi aciklamisti aslinda 4 yas mi ne kücük görünüyormus.
Musa 92'li ama aslında 1990 lıymış.

Ben, bu arkadaşımızın Barış Özbek ve Mustafa Sarp'tan ne kadar kötü olabileceğini çok merak ediyorum, bu nedenle oynasa da bir görsek demekteyim.. Barış Özbek'ten kötü olma gibi bir şansı yok.. Vurun artık şu neşterleri..