2020-2021 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Barış Ermiş tamamen fiyasko bir transfer olur. 5 Ay sonra 36 yaşında olacak birine kesinlikle güvenmiyorum. Kendisine verilen para hiç verilmeyip yabancılar için kullanılabilir. 4 Yerli oyuncu 2 de altyapı oyuncusuyla sezona başlayalım daha iyi.

Ragıp Berke Atar son yılı boş geçirmiş olsa da 1 yıllık için denenebilecek bir risk. Ege Arar'dan kurtulmak da cabası. Artık Afyon'a mı gider İzmir'e mi gider Slovenya'ya mı gider, kendi bilir.

Mert Celep konusunda kafamda soru işaretler var. Genç değil (25 yaşında) , son sezonu dışında ligde neredeyse hiç tecrübesi yok ve oyun zekası konusunda sıkıntıları var. Gelirse ikinci Polat Kocaoğlu ya da Orhan Hacıyeva vakası olabilir.

Metin Türen'i son sezonundan sonra hiç istemem. Net şekilde seviye düştü.

Aslında yerli 4 numara için kontratı bitmişse İlkan Karaman düşünülebilir. Geçen yıl da düşünülebilirdi. Fransa'dan dönmek isterse hazırlıklı olmalıyız.

Yerli 3 numara konusunda Egehan'a da Muhaymin Mustafa'ya da kabulum. Ama yaş farkından dolayı Muhaymin'i 1 adım daha önde görüyorum.

Barış Ermiş tamamen fiyasko bir transfer olur. 5 Ay sonra 36 yaşında olacak birine kesinlikle güvenmiyorum. Kendisine verilen para hiç verilmeyip yabancılar için kullanılabilir. 4 Yerli oyuncu 2 de altyapı oyuncusuyla sezona başlayalım daha iyi.

Ragıp Berke Atar son yılı boş geçirmiş olsa da 1 yıllık için denenebilecek bir risk. Ege Arar'dan kurtulmak da cabası. Artık Afyon'a mı gider İzmir'e mi gider Slovenya'ya mı gider, kendi bilir.

Mert Celep konusunda kafamda soru işaretler var. Genç değil (25 yaşında) , son sezonu dışında ligde neredeyse hiç tecrübesi yok ve oyun zekası konusunda sıkıntıları var. Gelirse ikinci Polat Kocaoğlu ya da Orhan Hacıyeva vakası olabilir.

Metin Türen'i son sezonundan sonra hiç istemem. Net şekilde seviye düştü.

Aslında yerli 4 numara için kontratı bitmişse İlkan Karaman düşünülebilir. Geçen yıl da düşünülebilirdi. Fransa'dan dönmek isterse hazırlıklı olmalıyız.

Yerli 3 numara konusunda Egehan'a da Muhaymin Mustafa'ya da kabulum. Ama yaş farkından dolayı Muhaymin'i 1 adım daha önde görüyorum.
Dosttum sende bir Hincal uluc tarzi gordum...Takim butcesi 2m dolar butceye gore oyuncu konusuyoruz ,ateşle subeyede 2 3m dolar bisiler,senin gibi konusalim bizde

Bence bu tarz bütçelerle ne yapıp edip yabancı oyuncu seçimleri başta olsun pilot takım olmak fena olmaz. Kuruşların sayıldığı bütçede , mesela Fransa,Ispanya U-19 , U-21 yıldız adaylarının klüpleri ile görüşülüp oynama garantisi ile 1'er senelik kiralama statüsü ile oyuncuları takıma katabiliriz. 30-32 yaşında ununu elemiş Türk ve yabancı oyuncu alacağımıza NBA potansiyelli ekol ülkelere yönelmemiz hem az gider hem de kısa vadede verimli sürpriz işlere imza atabiliriz. Bu butceleri 9-10 takım gezmiş oyunculara artık harcamayalım.

İlkan Karaman mı ? Arkadaş biraz düşünerek mantıklı yazın şuraya. Futbola Emre Belözoğlu’nun gelip takım kaptanı olmasını tercih ederim. Bu ilkan’ın bize yaptığı karaktersizliği kim unutur. Artı adam yeteneksiz abidesi 30 yaşına gelmiş hiçbir yerde tutunamayan biri. Ege her maç 40 dakika oynasın daha çok katkı verir.

Play off hedefiyle yola çıkarız muhtemelen bahçeşehir ve türk telekom iyi kadro kuruyor, karşıyaka tofas çizgilerini bozmayacak gibi, daçka beşiktaş da bizden aşağı takım kurmaz.

Guard almakta zorlanıyoruz iki sezondur ehven-i şer olarak Andrew Andrews fena oynamadı ülkemizde.

Bahçeşehir'in guardlara harcadığı para muhtemelen bizim 4 yabancıya harcayağımız parayla eş değer olacak. Owens-Aldridge-Jamal Jones'tan biri gider sezon ortası. Tofaş biraz daha düşük profilli oyunculara gidiyor geçen seneye göre.

Barış'ın yaşı ve savunmada ne durumda olduğu soru işareti de olsa, benchten Can ya da Emir yerine gelmesine çok mutlu olurum. Hücumu yönlendirecek, ikili oyun oynayabilecek daha iyi bir yerli tercih yok zaten. Barış-Göksenin-Yiğit-Ege(ya da mecburen Berke) dörtlüsünün yanına Berkan Durmaz,Berk Demir, Metin Türen ya da Burak Yıldızlı'dan birini getirebilecek olsak yerli rotasyonudan memnun olurdum ama hiçbirinin olması mümkün görünmüyor. Bir de bu sezon Afyon'da Erdi Gülaslan'ı beğenerek izledim, onu da isterdim ama o da transfer yaptı galiba.

Biz bütçe düşürüyoruz ama diğer takımlarda da durum benzer. Daçka oyuncu bütçesi 1M'un biraz üstünde olacak dedi Selçuk Ernak (Böyle deniyorsa muhtemelen 1.5'tur😀) Bahçeşehir, o kadar para harcamasına rağmen play-off bile yapamayabilir, iyi takım kurduklarını düşünmüyorum, özellikle pota altında çok sorun yaşayacaklar bence. Efes ve Fener farklı seviyede, Karşıyaka'nın da bizden önde olma ihtimali yüksek ama bu üçü dışında kimseden geride olmayı kabul etmemek lazım.

Geçen sezon bile bizim bütçeden yüksek bütçesi olan toplamda 6 takım vardı (Anadolu Efes - Fenerbahçe Ülker - Pınar Karşıyaka - Daruşşafaka - Gaziantep Basketbol - Türk Telekom ). Bu yıl Beşiktaş bütçeyi artıracak, Daruşşafaka biraz düşürecek. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker radikal bütçe düşürecekler (ama güç dengesi olarak lig içinde konumlarının değişmesi zor). Türk Telekom ve Bahçeşehir bütçeyi artırdılar. Tofaş'ın bütçesi önemli oranda düştü . Pınar Karşıyaka'da pek değişiklik olmayacak gibi. Gaziantep Basketbol'dan daha haber gelmedi ama önemli oranda bütçe düşürecekler. Eğer bütçemizi geçen yıl ki seviyeye getiremezsek bu yıl çok daha zorlanabiliriz. Zaten yetersiz bir yerli rotasyonumuz olacak. Umarım yerli diye Barış Ermiş-Oğuz Savaş ya da Metin Türen gibi yetersiz oyunculara para dökmek yerine o paraları fark yaratacak yabancı oyunculara verebiliriz. Özellikle oyun kurucu için en az 500 Bin Dolar'ı gözden çıkarmamız gerekiyor.

Barış'ın yaşı ve savunmada ne durumda olduğu soru işareti de olsa, benchten Can ya da Emir yerine gelmesine çok mutlu olurum. Hücumu yönlendirecek, ikili oyun oynayabilecek daha iyi bir yerli tercih yok zaten. Barış-Göksenin-Yiğit-Ege(ya da mecburen Berke) dörtlüsünün yanına Berkan Durmaz,Berk Demir, Metin Türen ya da Burak Yıldızlı'dan birini getirebilecek olsak yerli rotasyonudan memnun olurdum ama hiçbirinin olması mümkün görünmüyor. Bir de bu sezon Afyon'da Erdi Gülaslan'ı beğenerek izledim, onu da isterdim ama o da transfer yaptı galiba.

Biz bütçe düşürüyoruz ama diğer takımlarda da durum benzer. Daçka oyuncu bütçesi 1M'un biraz üstünde olacak dedi Selçuk Ernak (Böyle deniyorsa muhtemelen 1.5'tur😀) Bahçeşehir, o kadar para harcamasına rağmen play-off bile yapamayabilir, iyi takım kurduklarını düşünmüyorum, özellikle pota altında çok sorun yaşayacaklar bence. Efes ve Fener farklı seviyede, Karşıyaka'nın da bizden önde olma ihtimali yüksek ama bu üçü dışında kimseden geride olmayı kabul etmemek lazım.

Türk Telekom, Erdi ile anlaştığını açıkladı şimdi 😀
Mert Celep'i kaçırmasak bari...

Geçen sezon bile bizim bütçeden yüksek bütçesi olan toplamda 6 takım vardı (Anadolu Efes - Fenerbahçe Ülker - Pınar Karşıyaka - Daruşşafaka - Gaziantep Basketbol - Türk Telekom ). Bu yıl Beşiktaş bütçeyi artıracak, Daruşşafaka biraz düşürecek. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker radikal bütçe düşürecekler (ama güç dengesi olarak lig içinde konumlarının değişmesi zor). Türk Telekom ve Bahçeşehir bütçeyi artırdılar. Tofaş'ın bütçesi önemli oranda düştü . Pınar Karşıyaka'da pek değişiklik olmayacak gibi. Gaziantep Basketbol'dan daha haber gelmedi ama önemli oranda bütçe düşürecekler. Eğer bütçemizi geçen yıl ki seviyeye getiremezsek bu yıl çok daha zorlanabiliriz. Zaten yetersiz bir yerli rotasyonumuz olacak. Umarım yerli diye Barış Ermiş-Oğuz Savaş ya da Metin Türen gibi yetersiz oyunculara para dökmek yerine o paraları fark yaratacak yabancı oyunculara verebiliriz. Özellikle oyun kurucu için en az 500 Bin Dolar'ı gözden çıkarmamız gerekiyor.
Geçen sezon neye göre bu takımların bütçesi bizden daha yüksekti ? Var mı herhangi bir kaynak ? Fener ve Efes ok ama bahsettiğin diğer takımların bütçesi bizimle üç aşağı beş yukarı denktir. Kaldı ki 8-9 yabancı almışsın toplamda böyle bir algı yaratmak doğru değil.

fener bütçede bir kısınya gidecek gibi görünüyor Efes neye göre radikal bütçe düşürecek ? Daha yeni larkinle astronomik sözleşme uzattılar. Ben Efes’in bütçe düşüreceğine inanmıyorum, düşse bile radikal olmayacaktır.

Efes Larkin’le 7.7ye imzaladı. Takımda sadece peters gitti üstüne Singleton da geçen seneden fazlaya imzaladı. Geçen sene bütçe Ksk ile kafa kafaya idi Mbaye’yi ben de yazmıştım KSK bizden iyi kullandı parayı orası bir gerçek. Telekom fazla olabilir ama antepten falan yüksekti bizim bütçe.

Bence ligin kalanına göre kalburüstü bir yerli çekirdeği var. Hep söylediğim gibi sorun guardlardaydı ve takımın ivmesini sürekli aşağı çektiler.

Bu sezon yabancı tercihlerimiz çok kritik. Bütçemiz düştü ve yeni baştan takım yapacağız. Özellikle 1 ve 5 numarada hata yapma lüksümüz yok. Ayrıca Can gittikten sonra Barış Ermiş tercihinin doğru olduğunu düşünüyorum. Ragıp Berke de Ege'nin yerini doldurmak için alınabilecek bir risk, umarım başarılı olur.

Berke ne kadar Ege nin yerini doldurur muallak Barış Ermiş in alacağı ucret Can'dan ne kadar düşük acaba? En sağlam yerlilerimiz Yiğit ve Can 'di Ege ve Göksenin de katkı veriyordu ancak Göksenin'in yapmak istedikleri bazen zarar veriyor takıma ücretine göre faydası tartışılır. Sembolikte olsa indirime gitmeli.

Şimdilik vasat bir yerli rotasyonumuz var. 5 yabancılı 10 yada 11 toplam oyuncu yeter.

Caner Erdeniz oynatmadigin Emir Gökalp yada Berke gibi oyuncularla sözleşme yapmanın mantığı yok. Oynatmadigimiz oyunculara verdigimiz parayla şu gecen iki senede guard rotasyonunda Can Öğüt olsaydı daha farklı olabilirdi herşey.

Erkek basketbolda altyapının hali perişan. Ege'den beri rotasyonda 5 dk.süre verilecek biri gelmedi, bilenlerin söylediği kadarıyla yakın gelecekte de beklenti yaratan bir oyuncu görünmüyor. Altyapıdan değil takımın rotasyonuna, idmana bile koyacak topçu olmayınca mecburen 11.-12. oyuncuyu transfer ediyorsun. Sakatlıkların da etkisiyle Emir'i 10 dk.lar civarında oynatmak gerektiği olmuştu. Yanlış bilmiyorsam Emir Gökalp Ertuğrul hocadan önce 2 yıllık sözleşme imzalanmış bir oyuncuydu da. Yine çok cüzi bir ücretle kalacaksa 3.guard olarak kalmasında da bence problem yok. Caner'e de daha çok saha dışında anlam yükleniyor sanırım ancak herhangi bir işi vasat derecede yapmayan bir oyuncuyu tutmanın da hiç manası yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...