2022-2023 Kadınlar Euroleague

Bu kupayı almak için senede ortalama 3 milyon dolardan 20 senede harcadıkları para en az 60 milyon dolar ve sadece bir kere alabildiler. Buna başarı diyen var mı gerçekten? Hem de kadın basketbolu gibi kısıtlı bir spor dalında.
Bir kişi yazabilmiş şunu çok tebrik ediyorum Funda hanım. Neymiş efendim sürekli finallerde olmak önemliymiş. Hadi ordan her sene dünyaları harca o kupayı alamadıktan sonra istediğin kadar final oyna ne yazar.

Her sene baskete 20 milyon dolardan fazla harcasak içiniz rahat edecek yani öyle mi?

Sponsorları varken 30'da verdiler şuan 15 civarına indiler ki evet bende istiyorum yatırım olsun. 15 olmasın 9 olsun en azından şampiyonluk için iddialı olalım. Her şeyi geçtim paraların ödenip ödenmeyeceği belirsizliği olmasın, seneye bütçemiz ne olacak belirsizliği olmasın. Kadın takımımızın en iyi oyuncusunu 100 bin dolar için diğer taraf elimizden alamasın mesela.

Son düzenleme:
biz bütçe artsın diyince millet sanıyor ki 15-20 koyalım istiyoruz. hayır öyle bir şey istemiyoruz. Galatasaray Spor kulübü, erkek basketbol takımına 7-8 milyon, kadın basketbol takımına da 1.5 milyon koyabilmeli. spor kulubu olmanın gerekliliklerini yerine getirmeli ve yarıştığı kulvarlarda yarışmacı olup en yükseği hedefleyebilmeli. biz kadın basketbolda kaç senedir şampiyon hayali kuramiyoruz. kurmuyoruz değil kuramiyoruz çünkü hayal kurduracak bir para konmuyor ortaya. erkek basketbola hiç girmiyorum bile. son 3 senede 2 kez küme düşme korkusu yaşadık. bütçe artsın dediğimizde "20 milyon mu harcayalim" gibi komik savunmalar yapan birine basit gelebilir 3 senede 2 kez küme düşmenin kıyısından dönmek. bana basit gelmiyor aksine utanç verici geliyor.

ya her seyi geçtim siz nasıl sindiriyorsunuz ya Galatasaray'ın isminin böyle ele eteğe dusmesini? nasıl içiniz rahat ediyor bunlar yaşanırken? ezeli rakibiniz her kulvarda yarışmacıyken siz küme düşmeme yarısına giriyosunuz yada ittir kaktır final yaptığınız şubede de finalde toplam 70 sayı fark yiyorsunuz. nasıl sindiriyorsunuz bunu mesela ben sindiremiyorum maç izlerken üzüntüden kafayı yiyorum. siz nasıl üzülmeyip her sene 20 milyon mu harcayalim tarzında bir savunma yapıyorsunuz vallahi inanılmaz.

biz bütçe artsın diyince millet sanıyor ki 15-20 koyalım istiyoruz. hayır öyle bir şey istemiyoruz. Galatasaray Spor kulübü, erkek basketbol takımına 7-8 milyon, kadın basketbol takımına da 1.5 milyon koyabilmeli. spor kulubu olmanın gerekliliklerini yerine getirmeli ve yarıştığı kulvarlarda yarışmacı olup en yükseği hedefleyebilmeli. biz kadın basketbolda kaç senedir şampiyon hayali kuramiyoruz. kurmuyoruz değil kuramiyoruz çünkü hayal kurduracak bir para konmuyor ortaya. erkek basketbola hiç girmiyorum bile. son 3 senede 2 kez küme düşme korkusu yaşadık. bütçe artsın dediğimizde "20 milyon mu harcayalim" gibi komik savunmalar yapan birine basit gelebilir 3 senede 2 kez küme düşmenin kıyısından dönmek. bana basit gelmiyor aksine utanç verici geliyor.

ya her seyi geçtim siz nasıl sindiriyorsunuz ya Galatasaray'ın isminin böyle ele eteğe dusmesini? nasıl içiniz rahat ediyor bunlar yaşanırken? ezeli rakibiniz her kulvarda yarışmacıyken siz küme düşmeme yarısına giriyosunuz yada ittir kaktır final yaptığınız şubede de finalde toplam 70 sayı fark yiyorsunuz. nasıl sindiriyorsunuz bunu mesela ben sindiremiyorum maç izlerken üzüntüden kafayı yiyorum. siz nasıl üzülmeyip her sene 20 milyon mu harcayalim tarzında bir savunma yapıyorsunuz vallahi inanılmaz.

Aynen öyle,her sezon gerek ligde gerekse oynadıgımız Avrupa arenası neresiyse joker takım olabilelim,sürpriz yapabilecek takım olalım yeterli.Ben 20 harcanmaz diyenleri ciddiye almıyorum çünkü 20 harcayalım diyen yok.

Ligde Telekom için nasıl sürpriz şekilde şampiyon olabilirler diyorsak aynı şey her sezon bizim içinde geçerli olabilmeli.

Kadroyu kur,kumar oyna,tutarsa sezon sonuna dek devam et,tutmazsa küme düşmeme korkusu yaşa,yama üstüne yama yap.Yani her sezon yaşadığımız bu olur yoksa.Beşiktaş'ada değinmek istiyorum,umarım bu sezondan hem erkek,hem kadın basketbol branşında ders çıkarırlar.

Rakip yatırım yapıyormuş ama sürekli borç yazıyormuş. BANA NE YA! Ben onların muhasebe müdürü müyüm? BANA NE! Eğer ezeli rakip diyorsan sen de onlar kadar yatırım yapmak, her sezon en tepeye oynamak zorundasın. Gerisi umrumda değil. Rakip ELW’de 40 sayı farkla şampiyon olurken, Eurocup’ta iki maçta da rezil olmayı hazmedebiliyorsan tebrikler. Ben edemiyorum!

Diana Taurasi-Penny Taylor ilişkisi, Ünal Aysal yönetiminin kongreden bedelli sermaye arttırımı izni alamaması, Lynetta Kizer, Rusya-Ukrayna savaşı diye gidebilecek; 2010 yazından 2023 baharına dek sert ve görece renkli bir zaman tüneli söz konusu. Sonuç bölümündeyse Galatasaray'ın Fenerbahçe derbisiyle kazandığı 1 Euroleague şampiyonluğu; bunun yanındaysa 2 Eurocup şampiyonluğu var. Fenerbahçe de Ekrem Memnun, Roberto Inıguez, Jelena Dubljevic ve Marina Maljkovic gibi figürlerin doğrudan aktörü olduğu bir finalle en sonunda Euroleague şampiyonu oldu.

Eric Hobsbawm Dünya'nın 1914-1991 aralığı için aşırılıklar çağı ifadesini kullanır. Bu tabirin 1973-2023 aralığı için daha geçerli olduğunu düşünürüm. Fenerbahçe'nin ilk kez Abdi İpekçi'de Eurocup'ı kaybettiği sezonu 2003-2004 olarak dikkate alırsak Funda Hanımın 20 yıl ifadesi son derece yerinde. Yine kendisinin geçerli bütçe vurgusundan da yola çıkarak; başlıkta borç, çap, vizyon, büyüklük gibi aşırı sözcüklerin havada uçuşması söz konusu tarihsel akışta hayli olağan. :)

Meşhur bestemizdeki gibi Galatasaray için arşı işaret eden bir Galatasaraylıya elbette ki saygım sonsuz. Bununla birlikte Fenerbahçe'ye bu branşta 2 Euroleague finali kaybetmediğimiz sürece rekabetten yana kayda değer bir açmaz görmüyorum ben. Zira 2014'te altı ana branş içerisinde; Avrupa'nın birinci kupası için oynanan ilk derbiyi, ilk finali Galatasaray kazandı ve Euroleague şampiyonu oldu.

Bir kişi yazabilmiş şunu çok tebrik ediyorum Funda hanım. Neymiş efendim sürekli finallerde olmak önemliymiş. Hadi ordan her sene dünyaları harca o kupayı alamadıktan sonra istediğin kadar final oyna ne yazar.

O zaman size göre her yıl Fenerbahçe ve diğer güçlü ya da güçlü sayılacak rakiplerden 20 30 sayı fark yememizin hiç bir sakıncası yok. Her yıl şamar yiye yiye nasıl olsa alıştık diyelim susup oturalım.

Biz de oralarda olmak istiyorsak dünyaları olmasada onların koyduğu bütçenin en azından yarısını koyabilmeli ve harcama yapmak zorundayız. Yoksa her yıl ülke liginde ve Eurocup'ta çeyrek final, yarı final, bir kaç yılda bir de es kaza final oynarız ve bütçe kapasite olarak bizden yukarıda olan her takıma kaybederiz hatta son finalde olduğu gibi ezilerek kaybederiz.

Ayrıca diğer kulüpler sponsor bulabiliyorsa biz daha fazlasını bulmalıyız ve bulmalıydık, çünkü taraftar sayısı ve mevcut başarılar olarak rakiplerden daha ilerideydik.

Son olarak, evet sürekli finallerde olmak çok önemli. Yoksa hala yıllar önce kazanılmış iki kupanın kazanıldığı günleri sürekli özlemle yad etmeye devam ederiz.

Şu anki yalan faiz oranıyla bile yılda 400 milyon faiz ödeyen kulüp geliri,giderinden az olan hiçbir branşda bütçe arttiramaz.Bjk küçük kulüp mu?Voleybol da yok,baskette var yok.Sirf fener para harcıyor diye sidik mi yaristiralim?Seçimden sonra ne olacağı belli değilken, kimse yükün altina girmemeli.Gelirin kadar harcarsın, hayatın en gerçek kuralı budur.