2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

2019-2020 sezonu gösterdi ki; erkek basketbolda İspanya Basketbol Ligi dışında amatör branş statüsünde olmayan bir basketbol veya voleybol organizasyonu yok. Basketbol ve voleybol takımları; bizim için sutopuyla, Beşiktaş için hentbolla denk önem arz ediyor Kapitalist üretim ilişkilerinde, finansta.

Benim basketbol ve voleybol izlemeyi, futbol izlemeye kıyasla kat be kat tercih ediyor olmam üstteki paragrafın iktisat bilimi üzerinden sahip olduğu zemini sarsamıyor.

Mete Bey, tüm sürece dair bilgi sahibiyim. Takım olamayan, asgari gereklilikleri yerine getiremeyen bir oyuncu topluluğu vardı. Az çok İlkin Aydın'ın hatrıyla takip ediliyordu demeye getirdim. Yoksa Sırbistan kadın milli voleybol takımı antolojisi gibiyimdir, o noktada müsterih olalım. :)
Değerli Onur bey kardeşim, şüphesiz düşüncenize saygı duyuyorum ve bilgisiz olduğunuzu da düşünmüyorum. Yakınen takip etmediğiniz izlenimi edindim ama yanıtınız sonrasında, sanki ifade şeklinizde bir sorun vardı diye düşünüyorum. Bunun dışında, olaylara bakış ve satırlara dökme şeklinizi, gerçekten beğeniyorum.

Eczacıbaşı ve Vakıfbank artık geçilmeyecek takımlar değil. Doğru yatırımla gayet geçilebilir zira fbnin yaptığı da bu. Galatasarayın bu branşlara yatırım yapması lazım gelir var mıdır yok mudur önemli değil biz spor kulübüyüz gelir olacak mı diye hareket edeceksek sportif faaliyetlere son verelim farklı bi alanda şirket olarak devam edelim.

Değerli Onur bey kardeşim, şüphesiz düşüncenize saygı duyuyorum ve bilgisiz olduğunuzu da düşünmüyorum. Yakınen takip etmediğiniz izlenimi edindim ama yanıtınız sonrasında, sanki ifade şeklinizde bir sorun vardı diye düşünüyorum. Bunun dışında, olaylara bakış ve satırlara dökme şeklinizi, gerçekten beğeniyorum.
Teveccühünüz Mete Bey. Yakın gelecekte kadın voleybol takımı bizleri daha sık iletişim kurmaya iter ve sonucunda üsluplara karşılıklı olarak daha hakim oluruz umarım.

Yeterli yatırım yapılmaya başlandı Vakıf Ecza Efes gibi şirket takımlarını geçemeyiz bütçe olarak. Fenerbahçe irrasyonel bir kulüp resmi geliri olmadan sözde sponsorluk adı altında taraftar iş adamları bağış yapıyor yoksa sürdürülebilir değil daha önce defalarca yazıldı. Bizde Erden Bey ve birkaç kişi hariç böyle bir iş adamı grubu yok.

Çok düşük bütçelerle ve kötü seçimler yaparak olan bütçeyi kötü yöneterek başarısız olmamız eleştiriliyordu. Artık bütçe olarak anlamlı mantıklı rakamlara geldik. Beşiktaş basketbolda hem kadın hem erkekte Avrupada yıllardır yapamadığımızı bir sezonda yaptı. Bursa vs. Voleybol ve basketbolda bütçe bahanemiz kalmadı Vakıf Feneri Efesi Ziraati zorlayacak takımlar kurmak biraz kimya yönetim işi.

Bazı yorumları görüyor ve gerçekten çok üzülüyorum. Başka forumlarda yazılanlara bakınca, cehalet diye gülüp geçiyorum ama kendi forumlarımızda kendi oyuncumuzlarla ilgili, tamamen algıya dayalı, mesnetsiz yorumları görünce de, bu tür yorumları yapanların gerçek Galatasaray'lılığından şüphe duymaya başlıyorum. Yok eğer böyle değilse, o zaman tam bir illüzyon yani yanılsama ve algı dünyasının kurbanı olduklarını düşünüyorum. Bugünkü siyasal ortam ile ne kadar da örtüşüyor. Gerçekler çok farklı iken insanların gözüne farklı şeyler sokmaya çalışarak bundan birşeyler elde etme çabası. Kendi liderine küfretme küstahlığını göstermek ile kendi başarılı oyuncusunu yerin dibine sokmaya çalışarak başkalarını yüceltme çabası, ne kadar da paralellik gösteriyor.

Eski twitter yeni X de yer alan bazı sitelerin, aldığı 3 sayı sonrası, ağzı beş karış açık Hande'yi göklere çıkarmalarının ardındaki PR çalışmasını, reklam yüzü olmasının, onu göklere çıkaranlara nasıl bir fayda sağlayıp sağlamadığını sorgulamayanların, sırf okuduklarına inanarak kendi oyuncusunu yerin dibine batırmaya çalışmaları, tam bir aymazlık ve savundukları veya taraftarı olduğunu söyledikleri kulübe karşı yaptıkları, en hafif deyimiyle vefasızlık ve saygısızlık olarak tanımlıyorum.

Tüm bunları da, kendilerince öyle ustaca yapmaya çalışıyorlar ki; Yok efendim İlkin alt düzey bir takımda oynuyormuş da bu nedenle iyi görünüyormuş, yok efendim İlkin üst seviye maçlarında iyi oynayamıyormuş, Hande çok daha iyiymiş gibi saçma sapan iddialar. Bu tür iddiaları, ancak eline voleybol topu değmemiş, ne izlediğini bilmeyen ve anlamayan ve hiçbirşeyi takip etmeyen, hesaplamayan ancak goygoycu ve art niyetli insanlar yapabilir. Hiç unutmuyorum, daha düne kadar İlkin'e, Neriman'ın bağcıklarını bağlamayı bile layık görmeyen, sözde taraftarlar vardı. Bence artık bunlar gölge etmesin, başka ihsan istemez. Her türlü yapıcı eleştiriye evet ama artık saygı sınırlarını aşan maksatlı ve mesnetsiz yorumlara anında yanıt vereceğim. İlkin'i, iyi performans gösteremediği maçlarda eleştiren veya grafiğindeki yükselme veya düşüşleri yorumlayan bir kişi olarak, yeter diyorum.

Tüm bu saçmalıkları okuyup gördükten sonra, bu kişilere kapak olması için bir çalışma hazırladım. Özellikle Hande'nin İlkin'den daha iyi olduğu iddiasında ve gaflet içinde olan, bizim GS'lıların dikkatle incelemesini öneriyorum. Hani diyorlar ya... üst düzey maçlardaki performans. Alın size üst düzey maçlardaki İlkin - Hande karşılaştırmalı performans özeti. Tabii, Vakıf, Ecza, Fener THY takımlarını üzt düzey diye kabul ediyorsanız.... Değilse, artık size ne diyeyim bilemiyorum...
Tablolardan yapılan çıkarsamayı, ayrı olarak yorumlayacağım.

İlkin Aydın 2023-2034 Top 4 + GS Competition
ServeReceptionAttackBlocksTotalAverage
İLKİN AYDINSets
W/L​
Ace​
TTL​
Err.Pos%# Pos.Exc%# Exc.
TTL​
Err.BlkPTSPts/SetPTS%
PTS​
PTS
T. Pts/Sets​
Vakıfbank vs GS
3​
5​
0​
12​
0​
0.58​
7​
0.42​
5​
15​
0​
2​
8​
2.67​
0.53​
0​
8​
2.67​
THY vs GS
4​
4​
1​
18​
2​
0.56​
10​
0.28​
5​
42​
8​
3​
16​
4.00​
0.38​
0​
17​
4.25​
GS vs Fenerbahçe
4​
2​
1​
21​
2​
0.48​
10​
0.1​
2​
32​
3​
5​
12​
3.00​
0.38​
0​
13​
3.25​
GS vs Eczacıbaşı
3​
1​
0​
13​
1​
0.62​
8​
0.23​
3​
35​
2​
5​
9​
3.00​
0.26​
1​
10​
3.33​
GS vs Vakıfbank
3​
1​
1​
28​
3​
0.61​
17​
0.36​
10​
19​
0​
4​
7​
2.33​
0.37​
1​
9​
3.00​
GS vs THY
3​
1​
0​
9​
0​
0.56​
5​
0.22​
2​
21​
1​
5​
10​
3.33​
0.48​
0​
10​
3.33​
Fenerbahçe vs GS
3​
5​
0​
10​
0​
0.7​
7​
0.5​
5​
22​
3​
1​
8​
2.67​
0.36​
1​
9​
3.00​
Eczacıbaşı vs GS
3​
5​
1​
21​
0​
0.67​
14​
0.43​
9​
24​
1​
4​
10​
3.33​
0.42​
0​
11​
3.67​
TTL
26​
24​
4​
132​
8​
0.59​
78​
0.31​
41​
210​
18​
29​
80​
3.08​
0.38​
3​
87​
3.35​
Hande Baladın 2023-2034 Top 4 + GS Competition
ServeReceptionAttackBlocksTotalAverage
HANDE BALADINSets
W/L​
Ace​
TTL​
Err.Pos%# Pos.Exc%# Exc.
TTL​
Err.BlkPTSPts/SetPTS%
PTS​
PTS​
T. Pts/Sets
THY vs Eczacıbaşı
1​
0​
0​
2​
0​
0.5​
1​
0​
0​
2​
0​
0​
0​
0.00​
0​
0​
0​
0.00​
Eczacıbaşı vs Fenerbahçe
5​
-1​
0​
42​
3​
0.31​
13​
0.26​
11​
24​
0​
4​
7​
1.40​
0.29​
2​
9​
1.80​
GS vs Eczacıbaşı
3​
13​
2​
4​
0​
0.75​
3​
0.25​
1​
20​
0​
1​
10​
3.33​
0.5​
4​
16​
5.33​
Vakıfbank vs Eczacıbaşı
3​
3​
0​
21​
2​
0.57​
12​
0.43​
9​
28​
2​
5​
13​
4.33​
0.46​
1​
14​
4.67​
Eczacıbaşı vs THY
3​
-4​
0​
12​
1​
0.75​
9​
0.42​
5​
15​
2​
1​
1​
0.33​
0.07​
0​
1​
0.33​
Fenerbahçe vs Eczacıbaşı
5​
-5​
2​
26​
3​
0.42​
11​
0.19​
5​
21​
3​
3​
4​
0.80​
0.19​
1​
7​
1.40​
Eczacıbaşı vs GS
3​
5​
0​
14​
1​
0.43​
6​
0.21​
3​
17​
1​
0​
6​
2.00​
0.35​
3​
9​
3.00​
Eczacıbaşı vs Vakıfbank
3​
0​
0​
9​
0​
0.56​
5​
0.33​
3​
24​
2​
5​
8​
2.67​
0.33​
0​
8​
2.67​
TTL
26​
11​
4​
130​
10​
0.46​
60​
0.28​
37​
151​
10​
19​
49​
1.88​
0.32​
11​
64​
2.46​

Yukarıdaki tablolardan yapılan çıkarsamalar özetle şöyle;
1- Fener, Eczacıbaşı, Vakıfbank, THY ve Galatasaray'ın lig etabında kendi aralarında oynadığı maçlar dikkate alınmış ve her iki oyuncunun da 26 set oynadığı görülmüştür.
2- İlkin, bu maçlarda toplam 24 W/L ile oynarken, Hande 11 W/L'da kalmıştır. Ayrıca İlkin tüm maçlarda +W/L ile oynarken, Hande 3 maçı -W/L 1 maçı da 0 ile tamamladı.
3- Her iki oyuncu da bu maçları 4 Ace ile tamamlamıştır.
4- Her iki oyuncu da neredeyse eşit sayıda servis karşılamış (132 İlkin 130 Hande) ve bunun sonucu İlkin %59 Pozitif %31 Kusursuz ile oynamış, buna karşın Hande %46 Pozitif %28 Kusursuz ile karşılayarak, özellikle pozitif servis karşılamada, İlkin'in bir hayli gerisinde kalmıştır.
5- Bu maçlardaki servis karşılama yüzdelerini, lig genelindeki performansları ile kıyaslarsak, İlkin sezon sonu performansı ile %56 pozitif ile tamamlamıştı yani üst seviyede oynanan maçlardaki performansı sezon geneline göre daha iyi görünüyor. Yani bu alanda öne sürülen varsayım, tamamen geçersiz ve mesnetsiz. %31lik kusursuz karşılama da dikkate değer.
6- Hücumlara baktığımız zaman, İlkin %38 ile hücum ederken, Hande %32 başarı ile hücum etmiş. Bu maçlarda, her iki oyuncunun da hücum etkinliği düşük olmakla birlikte (İlkin %16, Hande %13), bu durum, güçlü rakip takımların blok defans kurguları ve alan savunmalarının gücünden de kaynaklandığı belgeleniyor. Her iki oyuncu, diğer takımlarla yapılan maçlarda, bu yüzdeleri, önemli ölçüde yükseltmiş, İlkin %43 başarı yüzdesi ile tamamlarken, Hande %41 ile tamamlamıştır. Büyük maçlarda bastırılan Hande, nispeten alt sevideki maçlarda daha etkin yüksek çıkış yakaladı.
7- Hande'nin İlkin'den daha başarılı olduğu tek alan, bloklardaki başarısı. İlkin'in toplam 3 blokuna karşılık Hande 11 blok yapmış ve bu alanda yetenekli olduğunu kanıtlamıştır. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız, yine bu forumda İlkin'in bloklara daha çok çalışması ve etkinliğini artırması gerektiğini yazmış (Yanlış hatırlamıyorsam Halil Şentürk arkadaşımız) ve ben de buna kesinlikle hak verdiğimi belirtmiştim.
8- Sayı üretiminde de İlkin 87'ye 64 lük bir üstünlük kurmuş ve buna göre de set başına 3.35 lik bir ortalama ile oynamış (yani maç başına en az 10 sayı) buna karşın Hande set başına 2.46'da kalmıştır.

Hadi bakalım, Hande büyük maçların oyuncusu ve İlkin'den daha iyi ve verimli diye iddianızı devam ettirin...

Tekrar belirtmek istiyorum ki, her iki oyuncu da, sırası geldiğinde, milli takım için değerli ve önemli oyunculardır. Özellikle an itibarı ile 102 yıllık şerefli formamızı giyen ve oldukça başarılı olan ve bu başarısını devam ettirerek takımı sırtlamaya çalışan oyuncumuzun ve her hal ve şart altında, milli takım forması giyen bu değerli oyuncumuzun, bu tür aşağılayıcı yorumları haketmediğini, bu tür yorumlar yapanların GS'lılığından şüphe ettiğimi ve bunların maksatlı girişimler olduğunu tekrar belirterek, yazımı sonlandırıyorum.

Bir gün önce Ezcabaşı -Fb maçında Hande yi izledim, bugün de bizim arşa çıkardığımız İlkin’i. Arada devasa bir fark var..1.90 lık Hande Vargas’ın servislerini plonjon yaparak karşılarken,iİlkin ise çok daha kolay servislere bütün sezon yaptığı gibi yine manşet getiremedi.Hücumdaki farkı zaten söylemeye gerek yok. Üzülerek söyleyebilirim ki bizim kaldılar diye bayram yaptığımız iİlkin de Ayçin de o takımlarda olsalar ancak Ada germen gibi tek topluk filan süre bulabilirler.Maalesef bizim lig için zirve takımı oyuncusu değiller.Gerçi bizim de zirve amacımız yok. En saçma olan da o zaten. Seneye 4. olurmuyuz onu tartışıyoruz.4. olunca ne oluyor ki?. Senelerce 4. olduk zaten.
Keşke bizde şampiyonluk yarışına giren bir kadro kursak ama Dursun Özbeğin en büyük vadi olan bankalar birliğinden çıkıcaz vadi gerçekleşene kadar bir yatırım beklemiyorum. Tek yapabileceğimiz genç yetenekli bir jenarasyon yakalamak onu da denedi bu sene yönetim umarım tutar.İlkin için olan yorumunuza da mallesef katılmıyorum. Şu aşama da Hande İlkinden bir tık önde çok haklısınız. Ama aralarında büyük bir tecrübe farkı var. İlkin her sene oyunun üstüne koyuyor normal sezonu en skorer yerli oyuncu ve ligin en iyi manşet alan oyuncusu olarak bitirdi önceki seneye göre bariz bir fark var. Hande de o yaşlarda Milli takımda kötü manşet aldığı için yedeğe atılsın Eczacı da neden halla Hande zorlanıyor alın iki kaliteli smaçör şampiyon olalım söylemleri vardı. Eczacı Hande de ısrarcı oldu senelerir çok üst düzey turnuvalarda çok fazla gelişim kat etti Hande de. İlkin Hande kadar büyük turnuva görmedi ona rağmen Hande den daha hızlı gelişiyor. Hande böyle devam ederse bir iki sene içinde milli takımın değişilmez smaçörü olur. Eczacının Hande de olduğu gibi bizde İlkinde ısrarcı olursak oda bir kaç sene içinde Handeyi yakalar hatta geçer. Eğer bu şekilde gelişmeye devam ederse İlkin bir kaç sezona adından sıkça söz etirir. İlkin şuan Eczacı Vakıf ve Fener de ada german olur söylemi de çok ağır bence. Vakıf ilkini eğer transfer edebilse seneye ilkin orada Markova ile birlikte as smaçör olacaktı iki senedir ısrarla istiyor Gui zaten.Fener Vargas gelene kadar Meliha ile oynuyor Vargas yokluğunda İlkin as smaçör oynar Fener de.

Keşke bizde şampiyonluk yarışına giren bir kadro kursak ama Dursun Özbeğin en büyük vadi olan bankalar birliğinden çıkıcaz vadi gerçekleşene kadar bir yatırım beklemiyorum. Tek yapabileceğimiz genç yetenekli bir jenarasyon yakalamak onu da denedi bu sene yönetim umarım tutar.İlkin için olan yorumunuza da mallesef katılmıyorum. Şu aşama da Hande İlkinden bir tık önde çok haklısınız. Ama aralarında büyük bir tecrübe farkı var. İlkin her sene oyunun üstüne koyuyor normal sezonu en skorer yerli oyuncu ve ligin en iyi manşet alan oyuncusu olarak bitirdi önceki seneye göre bariz bir fark var. Hande de o yaşlarda Milli takımda kötü manşet aldığı için yedeğe atılsın Eczacı da neden halla Hande zorlanıyor alın iki kaliteli smaçör şampiyon olalım söylemleri vardı. Eczacı Hande de ısrarcı oldu senelerir çok üst düzey turnuvalarda çok fazla gelişim kat etti Hande de. İlkin Hande kadar büyük turnuva görmedi ona rağmen Hande den daha hızlı gelişiyor. Hande böyle devam ederse bir iki sene içinde milli takımın değişilmez smaçörü olur. Eczacının Hande de olduğu gibi bizde İlkinde ısrarcı olursak oda bir kaç sene içinde Handeyi yakalar hatta geçer. Eğer bu şekilde gelişmeye devam ederse İlkin bir kaç sezona adından sıkça söz etirir. İlkin şuan Eczacı Vakıf ve Fener de ada german olur söylemi de çok ağır bence. Vakıf ilkini eğer transfer edebilse seneye ilkin orada Markova ile birlikte as smaçör olacaktı iki senedir ısrarla istiyor Gui zaten.Fener Vargas gelene kadar Meliha ile oynuyor Vargas yokluğunda İlkin as smaçör oynar Fener de.
Söylediklerinizin belli bir bölümüne kesinlikle katılıyorum ancak Hande'nin genel performans açısından, İlkin'in önünde olduğu düşüncenizle aynı fikirde değilim. Yukarıdaki tüm maçları dikkate alarak ve genel değerlendirmeleri de göz önünde bulundurarak, Hande'nin, sadece blok başarısı konusunda İlkin'den daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu da önemli bir özellik. İlkin'in çok hızlı gelişim gösterdiği konusundaki düşüncenize, tamamen katılıyorum.

Milli takıma gelince, tabii ki Santarelli'nin beklentileri, kurgusu, planları ve rakibe göre taktik ve stratejik planlarının, çok büyük önemi var. Bu da şu açıdan önemli. Güçlü hücumlar yapan çok üst düzey takımları durdurmak'mı öncelikli, yoksa çok yüksek yüzdeli hücumlarla oynamak'mı daha öncelikli. Bu, rakibe göre ve maç anında karar verilebilecek bir stratejik hamleyi gerektirir ve aynı zamanda takım olarak gösterilen performansa bağlı olarak verilebilecek bir karardır. İşte bu nedenle Milli takımın her iki oyuncuya da ihtiyacı var.

Gçtiğimiz yıl VNL'de olanları, hepimiz çok iyi gözlemledik. Hande ve Saliha'nın yerlerde sürünen özellikle hücum performansları sonucunda, İlkin ve Derya devreye girdi ve takımı yarı finale kadar taşıdı. Unutulmamalı ki sakatlıktan yeni kurtulmuş ve hala daha zaman zaman zorlanmadan ötürü, bacağında ağrılar hisseden oyuncudan sözediyoruz. Üzerine bir de Çeyrek Final maçı sırasında Başparmak ve bilek sakatlığı eklenince, yarı final maçının maçının başlarındaki tedirginlikle kaynaklı üst üste iki hata yapınca, derhal oyundan alındı ve Derya ile devam edildi. Bazıları, bunu bile büyük maç oynayamaz diye yorumladı. İlkin'in ağır sakatlık sonrasında bu seviyeye gelebilmiş olması, her türlü takdirin üzerindedir. Bu ona yapılan bir güzelleme de değil, gerçektir.

Pabucun pahalı olduğunu gören Hande, biraz olsun kendine çeki düzen verdi ve takip eden turnuvada, takımın form düzeyinin de istikrarlı bir şekilde yükselmesiyle, kendisine yeniden verilen şansı iyi değerlendirdi. Bununla beraber, Olimpiyat bileti maçları serisinin, bilet alındıktan sonraki maçında, nasıl bir lakayıtlık içerisinde olduğunu, tarafsız gözle izleyen herkes görmüştür. Artık iddia kalmadığından ve takım önde olup galip bitirdiğinden. Santarelli buna göz yummuştur diye düşünüyorum. Sonuç olarak maç seçmeye calışmak bile, kendisini bekleyen en büyük tehlikedir hatta formsuzluktan daha ciddi bir tehlikedir.

Son olarak, an itibarı ile, özellikle hücum hattında kimse vazgeçilmez değildir. Kimsenin yeri %100 garanti değildir ve Santarellinin bu konuda kimseye taviz vermeyeceğinden eminim. Her kim ki, kamp'da formdaysa ve Santarelli'nin beklentilerini karşılarsa, formayı sırtına geçirir. Uzun maratonda herkesin şansı yüksektir. Hande de İlkin de Milli takımın oyuncusudur ve belli dönemlerde, her ikisine de ihtiyaç duyulacaktır. Ben her ikisine de, milli takım kariyerlerinde üstün başarılar dilerim.