2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Çin'e gidecek bir Sırp oyuncuyu takımda tutabilirsek, yönetim yakın dönem standartlarımızda tebriği hak eder bu kez.
Çin’e gidecek bi oyuncu değil de skor yükünü üstlenecek üst seviye bir power smaçör almaları lazımdı. Tebrik edilecek bi şey göremiyorum ben. Mesela zeren bile uzelac mihajlovic gibi skorer isimler alırken biz lazovic tutmak büyük iş diyemeyiz

Çin’e gidecek bi oyuncu değil de skor yükünü üstlenecek üst seviye bir power smaçör almaları lazımdı. Tebrik edilecek bi şey göremiyorum ben. Mesela zeren bile uzelac mihajlovic gibi skorer isimler alırken biz lazovic tutmak büyük iş diyemeyiz
Bu görüşünüze, ne yazık ki katılamıyorum. Evet, pasör çaprazı gücünde bir hücumcu değil ama kötü de değil. Hele ki defansif anlamda oldukça başarılı, oyunu okuyabilen ve Sırbistan Milli takımının değerli bir oyuncusu ve Galatasarayımıza da çok yakışıyor. Henüz yarım sezon oynamasına rağmen, sahadaki duruşu ve oyuncularla kaynaşması, takımla birlikteliğinde duyduğu mutluluğu ve en önemlisi katkıları ile, keşke gerçekleşse diyorum. Hernandez karar vermiş ve gerçekleşirse, boşuna tercih olmadığını, son maçta da gördüğümüz gibi önemli katkı yapacağına eminim.

Bu görüşünüze, ne yazık ki katılamıyorum. Evet, pasör çaprazı gücünde bir hücumcu değil ama kötü de değil. Hele ki defansif anlamda oldukça başarılı, oyunu okuyabilen ve Sırbistan Milli takımının değerli bir oyuncusu ve Galatasarayımıza da çok yakışıyor. Henüz yarım sezon oynamasına rağmen, sahadaki duruşu ve oyuncularla kaynaşması, takımla birlikteliğinde duyduğu mutluluğu ve en önemlisi katkıları ile, keşke gerçekleşse diyorum. Hernandez karar vermiş ve gerçekleşirse, boşuna tercih olmadığını, son maçta da gördüğümüz gibi önemli katkı yapacağına eminim.
Aslında Kalandadze İlkin ve Sude gibi üç tane iyi manşet alan smaçörümüz var Lazovic olursa itiraz etmem ama sanki Lazoviz yerine Kalandadze ve İlkin ikilisi tıkandığın da oyuna atıp bir kaç sayı alıp o bölgeyi toplayacak biri lazımdı.Lodz dönemin de Lazovic gayet power bir oyuncuydu durdurabilen takım yoktu aslında ama Monzaya transfer olunca çok düştü smaç yeteneği Busa ile benziyorlar bu konuda.Hernandezin umarım bir bildiği vardır.

Valla ne diyebilirim ki bazı şeyleri şaşkınlıkla okuyorum açıkçası. Lazoyu hepimiz sevdik ama bizim farklı profile gitmemiz gerekiyordu çünkü bu takımda skor yükünü üstlenebilecek yarım kişi var o da kalandadze. Bu şekilde ancak ve ancak lige ve rallilere renk katan bir takım olabiliriz. Bizim pasör çaprazımız haak ya da vargas değil köşelerden biri mutlaka skorer olmalıydı neyse yaşayarak göreceğiz zaten :)

Aslında Kalandadze İlkin ve Sude gibi üç tane iyi manşet alan smaçörümüz var Lazovic olursa itiraz etmem ama sanki Lazoviz yerine Kalandadze ve İlkin ikilisi tıkandığın da oyuna atıp bir kaç sayı alıp o bölgeyi toplayacak biri lazımdı.Lodz dönemin de Lazovic gayet power bir oyuncuydu durdurabilen takım yoktu aslında ama Monzaya transfer olunca çok düştü smaç yeteneği Busa ile benziyorlar bu konuda.Hernandezin umarım bir bildiği vardır.
Bizim Hernandez'in kafasında ne tilki dolanıyor bilemeyiz ama sanki, belli rotasyonlarda hem Alexia hem de Yasemin Özel'i aynı anda kullanabilir diye aklımdan geçmiyor değil. Bu da yapmayacağı şey değil😂

Valla ne diyebilirim ki bazı şeyleri şaşkınlıkla okuyorum açıkçası. Lazoyu hepimiz sevdik ama bizim farklı profile gitmemiz gerekiyordu çünkü bu takımda skor yükünü üstlenebilecek yarım kişi var o da kalandadze. Bu şekilde ancak ve ancak lige ve rallilere renk katan bir takım olabiliriz. Bizim pasör çaprazımız haak ya da vargas değil köşelerden biri mutlaka skorer olmalıydı neyse yaşayarak göreceğiz zaten :)
Şaşırmak için bir neden yok. Lazoviç çok iyi ve ihtiyaç olan bir transfer diyorum ve çoğu kişi de buna katılıyor. Aynı şekilde, sizin de güçlü hücumcu bir smaçör fikrine de katılıyor. Ben de bu konuda sizinle hemfikirim. Konu şu ki, geçmiş dönemlerde, takımdaki bazı oyuncular aksadığı zaman, değiştirmek için güven verici ve performans alınacak as oyuncu bulunamıyordu. Bu durum, tüm mevkiler için de geçerli idi.

Transfer süreci henüz bitmiş ve kesinleşmiş değil. Yıllardır en zayıf noktamız, blok ve alan savunması idi ve birçok maçı bu nedenle kaybettik, hatta önceki Kuzeyboru ve hatta neredeyse kaybetmek üzere olduğumuz son Kuzeyboru maçları en güzel örneklerdir. Çapraz pozisyonuna geçmeden önceki son maçlarda düzelme eğilimi gösteren Eggleston'un başlardaki manşet performansı, Bihter'in sezon ortasına kadar olan verimsizliği, Emine ve Fatma'nın blokları yeterince kapatamamış olmaları ve başlarda orta hücumlarda blok ve hücum başarı yüzdelerinin düşüklüğü, Ayçin'in beklenen form düzeyini yakalayamamış olması, Cuttino'nun inişli çıkışlı grafiği, Tashiro'nun zaman zaman aksaması, tüm yükü İlkin'in üzerine yıktı. Başlarda elinden geleni yapmaya çalıştı ama bir yere kadar. Sonuçta o da bir insan ve hem fiziksel, hem de mental olarak çok yorucu bir sorumluluk ve normal bir insanı bile bitirecek bir yük. Defansif yönüne rağmen, son dönemde İlkin'in hücum performansı da önemli ölçüde düştü, özellikle de hücum başarısından öte hücum etkinliği endişe verici derecede düştü. Bunları önceki paylaşımlarımda hep yazıp çizdim.

Şu ana kadar gerçekleşen ve gerçekleşme aşamasında olan transferlere bakacak olursak, Bongaerts, Hollanda milli takımı pasörü ve tartışmasız çok iyi bir transfer olur. Timmermann aynı şekilde Hollanda Milli Takımı ortası ve hem hücum hem savunmada çok etkili bir oyuncu. Yanında da Ayçin ve Eczacıbaşı'ndan Yasemin Güveli. Timmerman, Stuttgart'da çok iyi bir sezon geçirdi ve hem milli'de hem de Stuttgart'da Bongaerts ile takım arkadaşı. İkisinin aynı anda gerçekleşmesi bile müthiş olur. Bihter'in yanına Eylül Akarçeşme (Nilüfer), Alexia'nın yanına Yasemin Özel (PTT), Bongaerts'in yanına Aslıhan Kılıç (Muratpaşa), ne yazık ki ayrılacak Eggleston'un yerine Kalandadze. Sezon başında elimizde olmayan Lazoviç ile de yenilenirse, şimdiden sezon başında hayal bile edilemeyecek bir takım oluşur. Kalandadze'nin, Logan'ın hücumdaki yırtıcılığını dolduracağı konusunda, aynı sizin olduğu gibi benim de şüphem var ama takım bir araya gelmedikten sonra kesin bir yargıya varmak zor. Bu nedenle Lazoviç'in en kötü ihtimalle takımda kalması son derece iyi olur. En azından Libero ve İlkin'in ağır yükünü paylaşabilecek kalibrede bir oyuncudur. Hatta iki smaçörden birisinin aksaması durumunda, her alanda güvenle sahaya sürülebilecek bir smaçördür. Yani mükemmel bir alternatif ve rekabet yaratır.

Hep eleştirdiğim ve diğer üst düzey takımlara baktığımda, hep gıpta ettiğim, alternatifli geniş kadro bu yıl kuruluyor gibi. Eggleston gibi yırtıcı bir Smaçör transferine hiç itirazım yok ve pasta üzerine hem tatlı, hem sulu, hem de kokulu bir çilek olur:)

İlk 4'ü zorlarmıyız? Bence evet ama diğer takımların son kurgusunu görmek lazım. Keşke geçen sezon başında, sürekli vurguladığım ve sonunda Vakıfbank'ın kaptığı Kendal Kipp'i de kapabilseydik.

Herşeye rağmen, babalar sözünü tutuyor gibi:)