A Milli Erkek Basketbol Takımı

Federasyon doktorları tarafından verilecek milli dönemin sonuna kadar işgöremez raporu ya da ölüm mazereti yoksa derhal sözleşmesi ve yerli statüsü devlet eliyle yok hükmünde sayılmalı. Tabi fenerde oynadığı için iki gün konuşulur sonra yeni devşirme kuralı ile yenileri gelir paşamın yanına..
Yeni kural:Aynı anda istediği kadar devşirme bulundurma hakkı.

Larkin'in durumu biraz daha farklı. Sakat olduğunu söyledi ve Ataman'ın kendi ifadesi de; '' Larkin, kampın başında Türkiye'ye geldi ama dizinde çok ciddi bir kemik ödemi tespit edildi. Dün yeniden MR'ı çekildi, cuma günü karar vereceğiz." şeklinde. Kontrol bizdeyken Larkin'i suçlamak haksızlık olur. Wilbekin ise tamamen keyfi ve bu ilk de değil. Larkin devşirildiğinden beri bu şekilde davranıyor. Ancak olay sadece milli takımda oynamak değil bu sayede bizim takımlarımız için çok daha değerli olduğu için dolaylı yönden kazandığı para artıyor. Üstüne oynayaiblecek yerli oyuncuların süresini de çalmış oluyor. Maccabi'deyken iyice umrunda değildi ama şu an ülkemizde oynarken bunu yapmaya hakkı yok. Kuralarda düzenlemeye gidilmeli. Millit akıma çağrılıp gitmemek suç ama uygulanmıyor. Bunu sevmesem de kötüye kullanan devşirmeler için uygulanmalı.
Ben emin olmamakla birlikte Wilbekin'in sorununun Ergin Ataman'la olduğunu düşünüyorum. Wilbekin milli formayı giyerken Larkin'in vatandaş yapılma sürecinde Efes, Ataman ve TBF'nin Larkin baskılarına rağmen Ufuk Sarıca Wilbekin'de ısrarcı olmuştu. Ergin Ataman gelince de direkt kesik yemişti. Bence o dönemden kalma hem koçla hem de federasyonla sorunları var.

Ben emin olmamakla birlikte Wilbekin'in sorununun Ergin Ataman'la olduğunu düşünüyorum. Wilbekin milli formayı giyerken Larkin'in vatandaş yapılma sürecinde Efes, Ataman ve TBF'nin Larkin baskılarına rağmen Ufuk Sarıca Wilbekin'de ısrarcı olmuştu. Ergin Ataman gelince de direkt kesik yemişti. Bence o dönemden kalma hem koçla hem de federasyonla sorunları var.
Ben de hoca olsam Wilbekin yerine Larkin'i oynatırım, bence İtoudis bile Larkin'i oynatır. Wilbekin'in trip atmak yerine karara saygı duyması gerekiyor. Para alıyorsa gel dendiğinde gelmek zorunda. Gelmiyorsa da yerli statüsünden çıkarılması en doğru karar olacaktır.

Kısa tutmaya calistim.Ergin Ataman'ın dün akşamki maç sonrası açıklamaları :

Bizim esas planımız bir hafta daha tedaviye devam edip bireysel antrenmanlarla Larkin'i turnuvanın son haftasına, yarı final ve final aşamasına saklamaktı.

Ama ikinci MR'dan sonra Larkin ortadan kayboldu. Doktorlarımız görmek için kendisini davet etti, biz davet ettik, federasyon davet etti, en azından beraber olalım, konuşalım, 'Nasıl bir plan yapacağız?' diye... Ondan sonra bir daha haber alınamadı.

Bugün Alperen ilk yarı tek başına adeta mahvetti Ukrayna'yı.22 sayı attı.Pota altında topu aldığında adımlamaları,dönüşleri,bitirişleri muazzam.Çok güçlü birde ya.Fiziğini farklı bir noktaya getirmiş.Potaya uzak aldığındada oyunu çok iyi kurabiliyor veya kendine çok rahat pozisyon oluşturabiliyor.

Öte yandan keşke Ergin hoca ilk yarının son 3 dakikasına girerken Furkan'ı 2.yarıya dek almasaydı.Yani üçlük yedirdi,faul hakkı dolmuşken 2 basit faul yaptı.Okben dengeli bir şekilde götürüyordu maçı.Alperen üzerinden oyun kuramadığımız zamanlarda Onuralp'i neden hiç kullanmıyoruz anlamıyorum.Şehmus'un savunmadaki katkısınıda beğendim.

Bu arada Sadık Emir Kabaca ilk yarı hiç süre alamazken Ercan Osmani sadece 3 dk süre alabildi.

Alperen milli kahraman olma yolunda ilerliyor; Cedi'de tatile devam...
Dostum Cediyi bir unutun artık, adam her ihtiyacımız olduğunda milli takıma ıvırmadan kıvırmadan geldi. Onun NBA'de yeni bir meydan okuma hikayesi olacak bence bu izni hakediyor. Zaten onun milli takımda son şampiyonalarda kritik anlarda yaptığı büyük hataları halen hayıflanarak konuşuyoruz onsuz neler yapıyoruz bir görelim.
Zaten Onuralp böyle oynarsa onu bir süre daha aramayız.
En büyük problem Furkan Korkmaz cidden büyük çöküşte bu gidişat sezon içinde bile eve dönüş demek..

Alperen'i her zaman överim fakat şu maçın ilk 5 dk'sında bu kadar kolay 2 faul yapamaz.Hele ki ilk faulünü yaptıktan sonra 2.faulü ribaund verilmişken rakip alanda yapması çok manasızca.2.faulü zorlayarak aldı.

Biraz daha sakin olması lazım takımın lideri olarak.Seni Saric veya Zubac eşleşince tabikide sert savunacak bu gayet normal.

Onuralp'e kötü bir şey dememek için tutuyorum kendimi.Kendini bir şey sanmasın.3 seferdir ağır saçmalıyor.

İlkinde Şehmus pas arası yapmaya çalısıyor onunla birlikte koşup bomboş basket yedirtiyor.Diğerinde karşı alanda kaçan atışından sonra hakeme itiraz ediyor geride eksik yakalanıp bomboş atış veriyoruz.En son pozisyondada Alperen pas isteyince vermiyor top kaybı yapıyor.

Bu pozisyonda 3'lüğü yedik.Foruma soruyorum.Burada oyuncu mu basketi atıyor biz mi o dış atışı veriyoruz ? Aynen adam ekstra katkı veriyor.Onuda atsın yani.

Bu şekilde kaç tane dış atış verdik,kaç tane dış atıştan sayı yedik.

Basket.jpg

19 sayı gerideyiz.Ergin hoca klasik teknik faulünü aldı.Şu devre Allah için bitsin artık.20 oldu fark ya.Bu kadar birbirinden kopuk oyuncu topluluğu olmaz.
Hiçbir hücumda bir şey üretemiyoruz.

Ergin hocanın sadık'a karşı bir garezi mi var, ciddi soruyorum bu soruyu. Ercan denen eleman resmen sahanın ortasina sıçtı en hafif tabirle, hoca en yakın yerden izliyor maçı yine de oyunda tutmaya devam etti. Sadık'ı da sürekli milli takıma çağırıp doğru dürüst süre vermiyor. madem oynatmayacaksın sal bizimle sezonu açsın hocam o zaman. ayıp yani.

13 de 1 üçlükle oynuyoruz.2 fauldeyken Alperen girip atmıştı onuda.

Onlar ise dışarıdan 20 de 10 ile oynuyor.

İlk yarıdan 10 tane üçlük yememiz mi daha kötü yoksa 20 tane üçlük denettirmemiz mi ? Ben Polonya ile oynadığımız hazırlık maçında bunu eleştirmiştim.Çok kötü dış atışlar verip duruyoruz.

Ergin hocanın sadık'a karşı bir garezi mi var, ciddi soruyorum bu soruyu. Ercan denen eleman resmen sahanın ortasina sıçtı en hafif tabirle, hoca en yakın yerden izliyor maçı yine de oyunda tutmaya devam etti. Sadık'ı da sürekli milli takıma çağırıp doğru dürüst süre vermiyor. madem oynatmayacaksın sal bizimle sezonu açsın hocam o zaman. ayıp yani.

Ergin hocayı anlamak zor ya.Ben Erkan Yılmaz varken Yiğitcan'ında neden kadroda olduğunu anlamıyorum.Sadığa çok az süreler vermesi garip,Yiğitcan'ı oynatmayacağın belli Efes'tende yollamışsın.Niye var ki ?

Anlamaya çalıştıkça insanın kafası karışıyor.